پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - 1 Oct 2020
 
۲
۳

باید سلطان جنگل رسانه باشیم

جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۲
کد مطلب: 710083
به گزارش جهان نيوز، مرضیه هاشمی، خبرنگار و مستندساز در فضای مجازی پستی به این شرح را منتشر کرد:

سلام. عیدتون مبارک! یه مدتیه کامنت‌ها رو که می‌خونم یه سری حرف‌ها می‌بینم توش. یه کنایه‌هایی به بعضی به خاطر تاثر از غرب.

سرزنش‌هایی که بعضا منصفانه نیست... علاوه‌بر یه سری کمبود‌ها که بیشتر متوجه ماست تا مثلا آمریکا، یه چوب جادویی دست اونا هست که ما ازش غافلیم. جادوی خیال ...

دیروز سالگرد تولد والتر الیاس دیزنی بود. سازنده شرکتی با ۸۲ سال سابقه تولید محتوا. محتوایی که در بیش از ۴۶ زبان دوبله شده. انیمیشن جدید شیر شاه رو دیدین؟ سال تولد بچه سومم رضا بود که اولین ورژن اومد بیرون.

از خیلی قبل‌ترش خانواده‌ها دیزنی می‌دیدن. سیندرلا، پیترپن، مری پاپینز، ... بچه‌هام هر کدوم یه کارتون مورد علاقه داشتند. مال رضا شیر شاه بود.

وقتی می‌رسید اون صحنه‌ای که میمون بالای صخره، شیر کوچولو رو روی دستاش بلند می‌کرد و به همه نشون میداد، رضای ۳ ساله هم دستاش رو می‌برد بالا که یعنی منم بگیرین بالا.

بلندش که می‌کردیم رو هوا کلی ذوق می‌کرد. می‌شد سلطان جنگل! ایران هم که اومدیم دیزنی دنبالمون اومد. با دوبله فارسی و یه سری سانسور ناشیانه. همه رو مسحور کرده بود. تو دنیای دیزنی هر چیزی ممکن بود! می‌شد سیندرلا باشی و از خدمتکاری به مقام ملکه برسی.

میشد پیتر پن باشی و با یه ذره پودر جادو پرواز کنی. میشد... من دست کم ۴۰ سال آمریکا زندگی کردم. از نوجوانی هم شروع کردم خوندن راجع به مشکلات ساختاری کشورم و بعد خبرنگاری و مستندسازی از وضعیت سیاهپوستان و مردم بی خانمان و ... ولی با این همه هنوز هم تاثیر جادوی دیزنی رو حس می‌کنم!

وقتی دیزنی فقط یکی از خاطرات ما از دنیای آمریکاست، چطور میشه تحت تاثیر نبود؟ مشکل از تاثیر پذیری دیگران نیست که طعنه بزنیم، از عدم تاثیر گذاری ماست! دیر فهمیدیم که برای ایجاد باور قدرت و اعتماد به نفس در مردم، در کنار کمک به پیشرفت ایران در زمینه‌های مختلف، باید سلطان جنگل رسانه باشیم.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ممد
United States
زمان ما هم سیما با سمندون سلطان رسانه بود !!!! الان هم دیزی سلطان است!!! خانم رسانه های وطنی را با سی ان ان و نیویورک تایمز و فاکس و ..... با مقیاس جهانی مقایسه نکن..... تعداد مخاطب آنها ملیارد نفر است.... فارسی زبان در کل دنیا شاید ۱۳۰ ملیون باشد..... ۷۰۰ ملیون نفر در جهان انگلیسی صحبت میکنند و ۱ ملیارد هم ترجمه ی انگلیسی این اخبار را میخوانند!!!
Iran, Islamic Republic of
اینست تفاوت هژمونی و ادعا!!!!
Iran, Islamic Republic of
ای کاش یکی به این تحلیل عمل کنه.!