کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

۲۰۲۱ نفر در ناآرامی‌های اخیر بازداشت شدند

12 آذر 1398 ساعت 13:36

استاندار تهران با اشاره به تعداد افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات هفته‌های گذشته، گفت: براساس آمار‌های اولیه ۲۰۲۱نفر در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده بودند.


به گزارش جهان نیوز، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران امروز (سه شنبه) همزمان با بازدید از ستاد انتخاباتی فرمانداری تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در رابطه با میزان خسارات وارد شده به اموال عمومی و خصوصی در استان تهران در جریان اعتراضات هفته‌های گذشته، گفت: همانطور که رئیس قوه قضائیه اعلام کرده، اگر خسارت‌هایی به مردم وارد شده باشد، پس از بررسی جبران خواهد شد. نیت و هدفمان این است که در اغتشاشات اخیر اگر خسارت دیده و خود فرد اقدام در مسیر اغتشاشات نکرده باشد حتما بررسی کرده و خسارت وارده را جبران خواهیم کرد.


وی در رابطه با آماری از میزان خسارات وارد شده در استان تهران، افزود: در استان تهران ۲۹ جایگاه سوخت دچار حریق شده، بیش از ۱۴۰ شعبه بانک آسیب‌های جدی دیدند. همچنین ساختمان‌های فرمانداری در برخی از شهرستان‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دچار خسارت شده و ۴۷ فروشگاه زنجیره‌ای در استان تهران بعضا دچار حریق شده یا مورد سرقت قرار گرفتند.

استاندار تهران با بیان اینکه تمام تلاش ما بر این است که عادی سازی فعالیت‌ها را آغاز کنیم، گفت: برای تمام فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها این تکلیف را قرار داده‌ایم که منظر عمومی شهر را به حالت اولیه بازگردانند.

بندپی گفت: همچنین از بانک مرکزی خواستیم که در مورد بانک‌های آسیب دیده، خیلی به دنبال مسائل مربوط به بیمه نباشد؛ بلکه سریعا آن‌ها را تجهیز کرده تا مردم از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوند. تاکنون ۲۰ جایگاه سوخت به مدار بازگشته و امروز نیز ۳ جایگاه دیگر وارد مدار می‌شود. ۶ جایگاه باقی مانده تا دو روز دیگر وارد چرخه خدمت رسانی می‌شوند.

وی با اشاره به تعداد افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات هفته‌های گذشته خاطرنشان کرد: براساس آمار‌های اولیه ۲۰۲۱نفر در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده بودند که بسیاری از آن‌ها بلافاصله با یک بازجویی و به دستور محاکم قضائی اگر به صورت احساسی و به دلیل عدم آگاهی و برای نخستین بار وارد جریانات شده بودند، بلافاصله بعد از دستگیری آزاد شدند؛ اما آن‌هایی که دستور گرفته و برای ایجاد مشکل برای در نظم و امنیت و آرامش مردم به خیابان‌ها آمده بودند و همچنین سوابقی نیز در پرونده‌شان وجود داشت، هنوز در مرحله بازجویی هستند.

استاندار تهران افزود: در جریانات اخیر در استان تهران ما دو شهید تقدیم کردیم و همچنین زخمی‌های نیرو‌های انتظامی بیشتر از زخمی‌های اغتشاشات گران بوده است.

وی در ادامه در رابطه با اظهارات فرماندار شهر قدس مبنی بر دستور شلیک به معترضان، گفت: منظور او این بوده که هر کسی وارد فرمانداری شد با استفاده از ابزار فیزیکی با آن‌ها مقابله کنند. در فرمانداری هیچ گونه اسلحه‌ای وجود ندارد که بخواهند از آن استفاده کنند. او به زودی توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهد داد.

استاندار تهران در پاسخ به سوالی در رابطه با انتشار بوی نامطبوع عصر روز گذشته (دوشنبه) در تهران، بیان کرد: این بوی نامطبوع که قسمتی از مناطق تهران را گرفته بود با وزش باد و باران برطرف شده و اکنون شاخص آلودگی هوا کمتر از ۸۰ است که عدد قابل قبولی محسوب می‌شود.

محسنی بندپی با بیان اینکه کارشناسان محیط زیست با استفاده از دستگاه سنجش میزان اکسید کربن و اکسید ازت بررسی کردند که همه آن‌ها در حد نرمال بوده است، افزود: طبق بررسی‌هایی که صورت گرفته احتمالا منشأ بو از جنوب تهران بوده، زیرا در آن موقع ما دو ساعت وزش باد از سمت جنوب را داشتیم.

وی با تاکید بر اینکه ۲۷ کانون بو در جنوب و جنوب‌غربی یعنی از شهرری تا فرودگاه امام (ره) وجود دارد گفت: مهمترین آن‌ها آرادکوه است که در این منطقه روزانه ۷۰۰۰ تن پسماند خانگی انباشت می‌شود. از این پسماند‌ها بوی نامطبوعی به وجود می‌آید و هنوز ما نتوانستیم آنجا را طبق اصول علمی ساماندهی کنیم.

استاندار تهران خاطر نشان کرد: شهرداری تهران موظف شده که طرح پسماند را تدوین کند و هم‌اکنون با کارشناسان خارجی در حال مشورت است. ضمن آنکه قرار است محل آن نیز که اکنون چسبیده به تهران است به نطقه دیگری انتقال داده شود.

وی در خصوص زمان راه‌اندازی متروی پرند نیز اظهار داشت: با هماهنگی که با وزارت راه و شهرسازی و راه‌آهن جمهوری اسلامی به عمل آمده در آذر ماه شاهد راه‌اندازی این خط ریلی خواهیم بود.

استاندار تهران ضمن ابراز رضایت از رسیدگی و روند ثبت‌نام داوطلبان تاکید کرد: به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی دارای یک قانون اساسی مردم‌نهاد هستیم که تمام صفحات آن تجلی حضور مردم است.

وی اضافه کرد: اکنون نیز انتخابات یازدهمین دوره مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان را با نظم و شفافیت برگزار خواهیم کرد و هر فردی که این صلاحیت را در خود می‌بیند که در تبیین قانون و نمایندگی مردم نقش داشته باشد، می‌تواند کاندیدا شود.

استاندار تهران اعلام کرد: تا ساعت ۱۰ صبح امروز ۴۸۰ نفر ثبت‌نام کردند که ۱۸ درصد آن زنان و ۶ نفر نیز از اقلیت‌های مذهبی هستند.

وی در پایان با بیان اینکه این انتخابات از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا در هفته‌های اخیر ما با انواع توطئه‌ها روبه‌رو بودیم که قصد داشتند امید مردم را ناامید کنند، گفت: حضور مردم در این انتخابات می‌تواند تجلی ایستادگی آن‌ها در برابر این توطئه و دلبستگی آن‌ها به نظام اسلامی باشد.

منبع:خبرگزاری دانشجو


کد مطلب: 709767

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/news/709767/۲۰۲۱-نفر-ناآرامی-های-اخیر-بازداشت-شدند

جهان نيوز
  http://www.jahannews.com