يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - 9 Aug 2020
 
۳
۱۵

اموال کسی که اهل پرداخت خمس نیست حرام است؟

سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: 709692
حرام غير ذاتی آن چيزی است كه خود فی النفسه حرام نيست اما يك عواملی باعث حرمت آن می شود.
اموال کسی که اهل پرداخت خمس نیست حرام است؟
به گزارش جهان نيوز، حجت الاسلام ناصر رفیعی در جریان یکی از سخنرانی هایی که داشته اند پرسش و پاسخ مهمی پیرامون مسئله خمس و لقمه حرام را طرح کرده اند که در ادامه آن را خواهید خواند:

«پرسيده اند پدر من اهل خمس و زكات دادن نيست ما چكار كنيم و چگونه برخورد كنيم؟»

درباره رزق و روزی حرفهای زيادی است اولاً قرآن كريم می فرمايد: اموال خود را بين خود به باطل نخوريد و گاهی می فرمايد: رشوه و لقمه حرام نخوريد. گاهی توصيه مي‌كند كه از ربا دوری كنيد يعنی مصداق را مشخص كرده است. من در خصوص مال حرام بايد عرض كنم مال حرام دو جور است. يكی حرام به ذات و يكی حرام به غير ذات، يك چيزهايی ذاتاً و مطلقاً خريد و فروش آن حرام است و اگر در زندگی انسان وارد شود حرام است مثل شراب، اگر بخرد حرام است، بفروشد حرام است، آلات قمار بفروشد يا بخرد حرام است، آلات موسيقی حرام است. بعضی از اينها حرام ذاتی است فرض كنيد كسی گوسفند او مرده باشد، می تواند گوشت آن را بسته بندی كند و بفروشد؟ اين حرام ذاتی است، مردار ميت، خون، شراب و..

بخش دوم حرام غير ذاتی است، حرام غير ذاتی آن چيزی است كه خود فی النفسه حرام نيست اما يك عواملی باعث حرمت آن می شود مانند اينكه اشاره كرديد حقوق واجب خود را نمی پردازد، زكات نمی دهد يا فرض كنيد سرقت می كند يا رشوه می گيرد، خود اين مال بد نيست، پول است يا ايران چك است ولی به عنوان رشوه گرفته شده است، اين حرام ذاتی نيست. يا مثلاً مال كسی را غصب می كند، اين، اموال حرامی است كه به اشكال مختلف در زندگی مردم وارد می شود. ۳۰ يا ۴۰ مورد مصداق است كه در برنامه ای مصاديق غصب را بيان می كنم. حضرت امام نقل می كنند در جماران بودند يك روز وارد اتاق شدند و ديدند كه به ديوار اتاق ميخ می زنند و يك چيزهايی نصب مي‌كنند، پرسيدند چه خبر است؟ گفتند می خواهند فيلم برداری كنند و دوربين و پروژكتور نصب كنند، امام فرمودند: آيا از صاحب خانه اجازه گرفته ايد اين خانه اجاره ای است بايد از صاحب آن اجازه گرفت. اما در مورد سؤال شما، حديث داريم دو چيز درآخرالزمان خيلی كم پيدا مي‌شود يكی درهم حلال است و ديگری رفيق قابل اعتماد. شما می دانيد لقمه حلال رويش دارد و لقمه حرام ريزش و آثار منفی دارد. منتها اينكه پرسيدن پدر من اهل خمس نيست، خوب شايد ايشان تكليف خاصی نداشته باشد چون در آن خانه زندگی می كند، بعضی وقتها خانم‌ها می پرسند شوهر من خمس نمی دهد تكليف من چيست؟ شايد ايشان تكليف خاصی نداشته باشد چون در آن خانه زندگی می كند فقط بايد تذكر بدهد ولی توصيه من به خانواده‌ها اين است كه در مورد لقمه‌های بچه‌ها يك مقدار حساس تر باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


دو چشم پر سو
Iran, Islamic Republic of
جناب رفیعی
این مطلب حساس و مهم شرعی رامیتوانستید در دوجمله کوتاه که برای امثال من بیسواد قابل درک باشد بیان کنید و به اطناب ممل مبتلایش نفرمایید.
کم گوی و گزیده گوی چون دُر
تا ز اندک تو جهان شود پر
Iran, Islamic Republic of
.....
ای بابا
United Kingdom
....
Iran, Islamic Republic of
البته خمس مال وقتیه که منابع بیت المال دست آحاد مردم باشه نه اینکه بجای 200 تومان از هزار تومان پول بنزین یکدفعه 2000 بکشن روش
اللهم عجل لولیک الفرج
Iran, Islamic Republic of
فعلا که اکثریت ملت را محتاج کردین...!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اقای رفیعی استفاده از تجهیزات صوتی مثل میکروفون که ساخت بلاد کفر است برای سخنرانی چه حکمی دارد؟
Iran, Islamic Republic of
....
رضا
Iran, Islamic Republic of
نهایتا کجای متن جواب سوالی که در تیتر زده شده بود داده شده؟ ...
Iran, Islamic Republic of
خوب شايد ايشان تكليف خاصی نداشته باشد چون در آن خانه زندگی می كند، بعضی وقتها خانم‌ها می پرسند شوهر من خمس نمی دهد تكليف من چيست؟ شايد ايشان تكليف خاصی نداشته باشد چون در آن خانه زندگی می كند فقط بايد تذكر بدهد
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
.ن..
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
چرا تا کنون دیده نشده که یک روحانی خمیثس پرداخت کند
آقای رفیعی لطفا صورت پرداختی خمس خود را در سالهای مختلف منتشر کنید تا معلوم شود...