چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - 15 Jul 2020
 
۰
معاون وزیر ارشاد مطرح کرد

آمار کتابخوانی در ایران؛ زیر ۱۳ دقیقه در روز

دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۷
کد مطلب: 709641
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه آخرین آمار میانگین زمان کتابخوانی در کشور خیلی کم است گفت: آمار کتابخوانی در کشور هنوز به ۱۳ دقیقه در روز نرسیده است این یک نگرانی فرهنگی است.
آمار کتابخوانی در ایران؛ زیر ۱۳ دقیقه در روز
به گزارش جهان نيوز، محسن جوادی پیش از ظهر امروز در آئین افتتاح هفتمین نمایشگاه استانی کتاب جنوب کرمان اظهار داشت: خداوند به کتاب قسم خورده است و به نکاتی از جمله داشتن خلق عظیم نیز اشاره کرده است.

وی با بیان اینکه خواندن کتاب رکن اصلی تمدن است، تصریح کرد: ما اگر ایمانی داریم بر گرفته از سیاهی‌های روی سفیدی کتاب‌هایی است که به ما از گذشتگان رسیده است.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه راه رسیدن جامعه به اخلاق، ایمان و توسعه فقط و فقط در کتاب خلاصه می‌شود گفت: کتاب تنها به این نیست که راه درمان دردهای ما را بگوید بلکه کتاب راه درمان تمامی حوزه‌های زندگی ماست.

وی با بیان اینکه درد بزرگی است که ما نتوانیم مشکلات جامعه را درست کنیم افزود: همه مشکلات ما برای این است که کتاب نمی‌خوانیم چرا که کتاب راه حلی برای دردهای ماست.

جوادی با اشاره به اهداف برگزاری نمایشگاه‌های کتاب گفت: یکی از اهداف برپایی نمایشگاه کتاب رواج کتابخوانی است و این نمایشگاه نیز با این نیت ترویج پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه آخرین آمار میانگین زمان کتابخوانی در کشور خیلی کم است تصریح کرد: آمار کتابخوانی در کشور هنوز به 13 دقیقه در روز نرسیده است این یک نگرانی فرهنگی است.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه آمار پایین کتابخوانی جای نگرانی دارد بیان کرد: اگر چندین هزار سال تمدن ایران وجود داشته بر گرفته از شاعران است که با کتاب ماندگار شدند.

وی با بیان اینکه نام ایران با کتاب ماندگار شده است، اظهارداشت: ما هرچه در جامعه داریم از وجود کتاب است البته در کتاب‌ها هم باید فکر و حرف وجود داشته باشد تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند و این است که سبب می‌شود کتاب‌ها ماندگار شوند.
جوادی افزود: اگر بناست تاریخ ایران ماندگار باشد و احیا بماند یکی از راه‌های آن کتاب است و ما فقط با کتاب خواندن می‌توانیم تاریخ ایران را زنده نگه‌داریم.

وی با بیان اینکه ما باید تقاضای واقعی خرید برای کتاب ایجاد کنیم و کتاب‌خواندن را ترویج دهیم تا افراد خودشان دنبال مطالب کتاب باشند عنوان کرد: تلاش داریم کتابخانه‌های جنوب کرمان را توسعه دهیم اما بودجه دولتی جوابگو نیست و باید خود مردم برای کار فرهنگی کمک کنند.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه تمامی کارهای علمی با وقف‌های فرهنگی ایجاد می‌شود افزود: دانش براساس توسعه فرهنگ ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه افرادی که تمکن مالی برای همکاری در امر فرهنگی دارند باید برای آینده فرزندان خود کمک کنند گفت: امسال شرایط سختی بر دولت حاکم بود با این وجود 30 نمایشگاه کتاب در کشور برگزار شده است.

جوادی با اشاره به اینکه فرهنگ مطالعه کتاب را باید از خودمان شروع کنیم افزود: در حوزه کتاب باید خلاقیت داشت و کارهای نو انجام داد و امیدواریم که بتوانیم رونق را برای کتاب خواندن برگردانیم.

منبع:تسنیم
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *