چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - 15 Jul 2020
 
۰
۴۸

جهانگیری: مردم با سیلی صورتشان را سرخ نگاه داشته‌اند

دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۷
کد مطلب: 709598
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دشمن نتوانست صادرات نفت ایران را صفر کند، گفت: همچنان در حال فروش نفت خود هستیم.
جهانگیری: مردم با سیلی صورتشان را سرخ نگاه داشته‌اند
به گزارش جهان نيوز، اسحاق جهانگیری امروز دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸ در بیست و سومین مراسم روز ملی صادرات، گفت: هر فردی که امروز برای کشور صادرات انجام می‌دهد، انسان شریفی است که خوب تشخیص داده است که در این مقطع، نیاز کشور کجا است و باید به چه کاری بپردازد و بهتر بود که این تجلیل، در روز ملی صادرات که در تقویم رسمی کشور ثبت شده است، انجام می‌شد؛ ولی اصل پرداختن به صادرات جزو مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: دو سال از فشار جدید دولت آمریکا علیه ملت بزرگ ایران می‌گذرد و آمریکایی‌ها بعد از توافق برجام که فضا را برای رشد و توسعه کشور فراهم کرد و در یک تعامل بین‌المللی مناسب قرار گرفتیم، با بهانه تغییر رئیس جمهور در آمریکا، به تمام توافقات پشت پا زدند و برجام را زیر پا گذاشته و با خروج خود از برجام، فشار بسیار سنگین و بی سابقه ای علیه ملت ایران اعمال کردند.

وی تصریح کرد: بیشترین درد در این فشارها به جامعه ایرانی وارد کردند و حتی با صراحت مقامات آمریکایی اعلام کردند که جنگ اقتصادی بزرگی علیه ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران آغاز خواهند کرد. البته تصور آنها این بود که در اثر فشار و جنگ اقتصادی، اقتصاد ایران فروپاشی می‌شود و اعتراضات در جامعه شکل خواهد گرفت و در نهایت جمهوری اسلامی ایران فروپایی می شود؛ آنها حتی به فروپاشی تمامیت ارضی ایران هم فکر کرده بودند.

به گفته جهانگیری، بر این مبنا از آذر ۹۶ تا به حال، هر روز فشار آمریکایی ها بر اقتصاد ایران و جمهوری اسلامی اضافه شده است. اینکه حتما یک ارزیابی دقیقی که آیا چنین فشاری در این سطح در تاریخ دنیا وجود دارد که آمریکایی ها و کشورهای تابع آن، علیه یک ملت و دولت در طول دوسال وارد کرده و آثار آن در کشورهای دنیا چطور است، یک مساله مهم است که صاحب نظران و نخبگان کشور باید آن را تحلیل کنند.

وی اظهار داشت: آمریکایی ها به مرحله ای رسیده اند که بانک مرکزی ایران را به خاطر مسائل هسته ای، تحریم کردند و در کنار آن، دوباره این بانک را تحت لوای مبارزه با تروریست، تحت تحریم قرار دادند. بر این اساس مقامات ارشد کشور از مقام معظم رهبری تا وزیر امور خارجه گرفته تا شرکتها را هم در فهرست تحریم قرار داده اند و تمام زمینه های اقتصادی را تحریم کردند.

جهانگیری گفت: دشمن نتوانسته صادرات نفت خام کشور را به صفر برسانند؛ اما تحت فشاری که وارد شد، حتی کشورهای دوست ایران هم که تا به حال جزو نزدیک ترین کشورها در رابطه با ما هستند، جرات اینکه نفت ایران را خریداری کنند، ندارند و ما به روش های دیگری متوسل می شویم تا بتوانیم نفت کشور را بفروشیم.

وی افزود: محصولات اصلی که بخش مهم تامین کننده نیازهای کشور بوده شناسایی شده و بعد از نفت، پتروشیمی را که مهمترین محصول صادراتی پس از نفت است نیز تحت تحریم قرار گرفته است و پس از آن شرکتهای فولادی، مس، آلومینیوم و محصولات آنها را تحریم کرده اند. همچنین بنادر ایران که کشتی ها قرار است پهلو بگیرند، تحریم شده اند و در کنار آن بیمه هایی که کشتی ها را می توانند حرکت دهند، تحریم هستند و از سوی دیگر، اگرچه با سختی صادرات انجام می دهیم، اما بانکها را تحریم کرده اند و به معنای واقعی، تمام گلوگاههای اصلی کار و فعالیت اقتصادی کشور از سوی آمریکایی ها بسته شده است.

جهانگیری گفت: امروز سرفرازانه اعلام می کنیم که ایران سر پای خود ایستاده است و اقتصاد ایران در این دو سال، به غیر از شوک روانی سختی که در ابتدای کار انجام شد، جنگ رسانه ای را نیز پیش رو داشته است. این در حالی است که فضای رسانه ای نیز در ابتدا به ملت ایران شوک وارد کرد و ما هم حتما نتیجه فعالیت های آنها را در اقتصاد خود می بینیم ولی روی پای خود هستیم.

وی افزود: صادرکنندگان کشور نشان دادند که علیرغم اینکه همه مسیرهای صادرات بسته شده و صادرات و کشتیرانی ممنوع است، ولی صادرات رشد داشته است؛ پس در چنین فضایی، دست کسی که موفق می شود که محصول تحریمی را صادر می کند و ارز آن را دریافت کرده و در اختیار اقتصاد کشور قرار می دهد، باید بوسید.

جهانگیری گفت: این دوره در تاریخ ایران نوشته خواهد شد و برخی فریب تحلیل های غلط می خورند؛ در حالیکه عربستان، آمریکا و اسرائیل می خواهد که ایران را زمین بزنند، در حالیکه هر اتفاقی که در ایران می افتد، معنایش این است که همه می خواهند ایران را زمین بزنند.

این عضو کابینه دوازدهم، گفت: صادرات غیرنفتی ایران در هشت ماهه، بیش از 16 درصد رشد کرده است، البته بخشی از کاهش صادرات به دلیل قیمت های پایه صادراتی ما است و بخشی دیگر هم البته طبیعی است، چراکه ارزش یک کالای صادراتی در فضای آرام یک قیمت است و در فضای تحریمی قیمت پایین تری دارد. این در حالی است که بیش از 88 میلیون تن صادرات داشته ایم که ریسک آن هم پذیرفته شده است و ارز آن به چرخه اقتصادی برگشته است.

وی افزود: اقتصاد کشور، توانسته روی پای خود بایستد و حیات خود را ادامه داده است، همچنین در کنار این فشار به اقتصاد، آمریکا به زندگی مردم ایران هم فشار وارد کرده است که همه باید بپذیریم، شرایطی که مردم طبقه متوسط و ضعیف ایران در آن قرار گرفته اند، جزو سخت ترین دوران بعد از انقلاب است و حتی در یک دهه 90 بوده است.

معاون اول رئیس جهور گفت: تا سال 91 نیز یک میلیون بشکه صادرات داشتیم، یعنی از محل فروش نفت 68 میلیارد دلار در سال 91 درآمد داشته ایم. اما شوک دوم که در سال 97 و 98 به اقتصاد ایران وارد شد، اگرچه سخت تر بود، اما صادرات نفت تداوم یافت. در عین حال به دلیل تورم، قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده است و همزمان دو ماموریت اصلی داریم که اقتصاد کشور را سرپا نگاه داریم و صادرات و تولید را حفظ کنیم تا از اشتغال مراقبت کنیم و در عین حال، وی افزود: وضع اقتصاد بهتر از آن است که آمریکایی ها خواب آن را دیده بودند، این در حالی است که ما در این بخش روسفید هستیم و فعالان اقتصادی این زمینه را فراهم کرده اند.

جهانگیری گفت: در معیشت مردم باید کار جدی تر کنیم، چراکه ملت ایران خصوص طبقات ضعیف با صبر و تحمل فشارها و سختی ها، این روزها را پشت سر گذاشتند و حاضر نشدند که کمترین حرکتی که نشان دهد کشور و نظام آنها در خطر است، از خود نشان دهند و مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگاه داشته اند و باید تلاش کرد که برای این بخش هم راهکار داد.

وی افزود: ما باید در زمینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سیاست خارجی، سیاست تاب آورانه ای تهیه می کردیم که نقشه راه هر بخش مشخص باشد، این در حالی است که راه حل مسائل اقتصادی کشور بیش از آنکه در راهکارهای اقتصادی باشد، در راهکارهای سیاسی و اجتماعی است و چیزی می تواند کشور را از این شرایط دشوار نجات دهد، همبستگی ملی و انسجام است تا کشور از این دوره عبور داده شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: هیچ کس نباید به دنبال فرصت طلبی بوده و فکر کند که فرصتی برای تسویه حساب پیدا شده است، امروز ایران در خطر است و امریکا و سعودی برنامه برای ایران طراحی کرده اند. با اجماع می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کرد. اقتصادی ها هم تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده اند.

وی افزود: ما در این زمینه باید به صورت جدی به افزایش سرمایه اجتماعی کشور کمک کرده و اعتماد و امید مردم را بالا بریم که این مهمترین سرمایه مردم است و همه جریان های سیاسی باید به این بخش کمک کنند. نماد مشارکت مردم هم انتخابات پیش رو است و باید شرایطی را به وجود آورد که همه مردم احساس کنند که در بین کاندیداها، کاندیدای مورد نظرشان وجود دارد؛ پس مشارکت در انتخابات آتی، منافع ملی کشور را تثبیت خواهد کرد. امیدواریم همه این مسیر را طی کنیم.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
نخیر آقا
این سرخی از سیلی نواخته شده توسط دولت و مجلس ایجاد شده.
و یا از شرم انتخاب مجلس و دولت حاضر است و با از بیشرمی سلبریتی ها و بی هنرهاست .
Iran, Islamic Republic of
احسنت

به جای پاسخگویی الان شده اند گزارشگر از وضعیت مردم

سؤال اینجاست مسبب اصلی این صورت های سرخ غیر از تدبیر های بنفش است؟!
Iran, Islamic Republic of
صورت سرخ حاصل سیلی بنفش است
م
Iran, Islamic Republic of
مردم یادتان هست ،!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
بمیرم مدافع مردم شده
اقا مردم از سیاستهای شما بدین روز فلاکتبار افتادن...!!
شما با مدیریتتان به صورت مردم سیلی زدید
سرور
Iran, Islamic Republic of
احسنت. سیلی را برای سرخ شدن به صورت مردم می زنند آنوقت این از مردم بر سر مردم منت می گذارد.
Iran, Islamic Republic of
...
دلار 5000 تومانی رییسی
Iran, Islamic Republic of
ملت ایران یادتان هست!!صورت تان را با سیلی سرخ نگه میداشتید! وما شما تشنه بردیم لب اب سرتان را بریدیم
Iran, Islamic Republic of
مردم ایران دیگر لازم نیست خودتان با سیلی صورتتان را سرخ نگه دارید ما خودمان با سیلی صورتتان را سرخ نگه می داریم
Iran, Islamic Republic of
آفرین
Iran, Islamic Republic of
مطمئنا دوباره مردم گوش به فرمان یک مشت سلبریتی ...و دو تابعیتی به اصلاح طلبان بی کفایت رای خواهند داد ...!!!!
سرور
Iran, Islamic Republic of
نه با دلار 13 هزار تومانی و گوشت 120 هزار تومانی و بنزین 3000 تومانی و تورم سیصد درصدی.
Iran, Islamic Republic of
...
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
عراقچی:نتیجه پایبندی به برجام تحریم بیشتر بود.
حمید
United States
آقای جهانگیری شما که از وضع مردم خبر دارید و بقولتان با سیلی صورتشان را سرخ نگه می دارند پس چرا بعنوان معاون اول قیمت بنزین را بالا بردید اینقدر حرفهای قشنگ نزنید ...
اصغر
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
آقای جهانگیری شما که گفته بودید کار میکنید که دیگر هیچ فقیر در یاران نباشد؟
چرخ اقتصاد و سانتریفیوژ با هم بچرخه؟
چی شده حالا ؟؟؟؟؟؟؟
.....
Iran, Islamic Republic of
.. نفت را به روش‌های دیگر می‌فروشیم
Iran, Islamic Republic of
قبلا با بشکه میفروختیم الآن با زنبیل می‌فروشیم.
منصور
Iran, Islamic Republic of
آقا نگو این حرفها رو، ..
Iran, Islamic Republic of
...
Singapore
خدا از شما نگذره !
نجفی
Singapore
آقای جهانگیری سیلی را شما با اهنگ سلبریتی ها به صورت مردم نواختید.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
پس نقش دشمنان داخلی اعم از غارتگران بیت المال ، غرب زده های خودباخته و آقازاده ها و فامیل نزدیک حضرات که در این مدت ، بیت المال رو چپاول کردن و همچنین سیاستهای پولی غلط بانک مرکزی همگام با توطئه های دشمنان خارجی که منجر به افزایشی فشارهای اقتصادی مضاعف از داخل شده است ، چه میشود؟؟؟؟ و چرا در این باره سخنی نمیگن !!!!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
...
چرا از نقش موثر آقازاده ها و وزیرزاده ها و مسئولین خائنی که همگام و همسو با دشمنان قسم خورده این نظام ، بیت المال رو غارت کردن و دشمنان خارجی رو شاد و امیدوارکردن ، چیزی نمی گن؟؟؟؟!!!!!
Iran, Islamic Republic of
مبتکر دلار 4200 تومانی شما اقتصاد را از ته در دراوردید .....
Iran, Islamic Republic of
بله سیلیی که از مرفهین بی درد... خوردیم
...
United Arab Emirates
چه عجب به یاد مردم افتادی؟؟!!! حتما دنبال رای مردم در انتخابات پیش رو هستی!!!
Iran, Islamic Republic of
رئیس مجلس نمیخواهید بشی؟؟ تعارف نکنی ها.
Denmark
...
Denmark
....
حسين
Germany
...
معرفت
United States
...
سلام
Iran, Islamic Republic of
با بودن شما همين كه نفس مى كشند بايد خدا را شكر كنند....
Iran, Islamic Republic of
همین آقایان در مناظرات انتخابی می گفتند سال 91 زمان احمدی نژاد براٍثر تحریم ها صادرات نفت به صفر رسیده بود الان چطور اعتراف می کنند که در آن زمان روزانه یک میلیون نفت صادر می کردیم.
United Arab Emirates
الان؟ یا دوره احمدی نژاد؟
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
جهانگیر
Iran, Islamic Republic of
گوشه ای از فرمایشات جهانگیری در مناظرات
مردم ماروشهای عالمانه برای اداره کشور واقتصاد داریمو....
Iran, Islamic Republic of
مردم عزیز ایران یادتان است آن زمانی که صورت شما را با سیلی سرخ میکردیم اکنون دیگر زمان دولت ما منقضی شده و شما مجبورید خودتان صورت خودتان را سرخ کنید.
محمد
Iran, Islamic Republic of
احسنت دکتر
شما که این مطالب را اینقدر خوب می فهمید پس چرا از سلبریتی ها مالیات نمی گیرید و به اقشار ضعیف بدهید.
سرباز زادگاهم ایران
Iran, Islamic Republic of
تبعه یک کشور شدن به معنی سرباز آن کشور شدن هست...
Iran, Islamic Republic of
دولت فخیمه تدبیر با ندانم کاری تعمدی به گوش مردم سیلی نواخت و جیب مردم خالی کرد!
Iran, Islamic Republic of
...