جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - 14 Aug 2020
 
۰

حدود ۷ هزار نفر در انتخابات‌ ثبت‌نام می‌کنند

شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب: 709276
رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه حدود ۷ هزار نفر در سراسر کشور شناسایی شدند که احتمالا ثبت نام خواهند کرد، گفت: از این تعداد ۲۶ درصد اصلاح‌طلب، ۳۳ درصد اصول‌گرا و ۴۰ درصد مستقل هستند.
حدود ۷ هزار نفر در انتخابات‌ ثبت‌نام می‌کنند
به گزارش جهان نيوز، جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور صبح امروز (شنبه) در نشست خبری که در وزارت کشور برگزار شد با بیان اینکه خوشبختانه فرآیند انتخابات وارد مرحله اجرایی شده است، گفت: زنگ انتخابات در وزارت کشور از ۱۰ اردیبهشت ماه به صدا در آمد و ۶ ماه قبل استعفای مشمولان بند ۱ و ۲ انجام شد. همه موارد حقوقی و اجرایی به نیروها آموزش داده شده است و سوالات با محوریت دبیر انتخابات پاسخ داده شد.

وی با بیان اینکه امروز به جرأت می‌توانیم بگوییم که هیچ عاملی نداریم که آموزش ندیده باشد و در قدم دوم به دنبال تربیت مربی هستیم که در سطح اجرایی اقدام کنند، افزود: در وزارت کشور کار به روز انجام می شود و وزیر کشور اعلام کرد که در حوزه هایی که همزمان انتخابات خبرگان رهبری انجام می شود و شامل ۵ استان می شود، ابلاغ به فرمانداران صورت گرفته است.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه مانور اجرایی پنجشنبه به صورت برخط انجام شد و میزان آمادگی ارزیابی و گزارش ها دریافت شد، تصریح کرد: در برخی فرمانداری ها مشکلاتی بود که برطرف شد.

عرف گفت: امیدوارم با آمادگی در سطح مجریان ما به سمت انتخاباتی برویم که دارای شور، شعور و امنیت باشد و قانونمند و سالم برگزار شود.
اگر همه مجریان و ناظران قانون را مبنای خود قرار دهیم و با مسیری که پیش‌بینی شده است، انتخابات را رقم بزنیم و در نتیجه آن مجلس کارآمدی داشته باشیم که در مسائل کلان نظارت و تقنین به وظایف خود عمل کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قانون اصلاح انتخابات ناتمام ماند، چرا به جای تغییر کل قانون حداقل مکمل ها را ارائه نمی کنید؟ گفت: آنچه امروز بنده و همکارانم موظف به آن هستیم قانون موجود است. ما در وزارت کشور مرحله ای را پیش بینی کردیم مبنی براینکه افراد همه مدارک مورد اشاره در قانون مانند مدرک فوق لیسانس را داشته باشند.  

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: قانون چندین سال کار کارشناسی داشت و لایحه جامعی تهیه شد و ارائه آن همزمان با انتخابات مجلس شد که آقای کدخدایی اعلام کردند آن قانون هم به این دوره نخواهد رسید.

مجلس محترم اگر لایحه را جدی دنبال می کرد و در دستور کار قرار می داد شاید بسیاری از مشکلات برطرف می شد اما ترجیح مجلس این بودکه طرح خود را دنبال کند. سال ۹۵ اصلاحاتی به قانون انتخابات وارد شد و ما موظف به اجرای قانون گذشته هستیم.  

عرف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در هفته های اخیر شاهد گفتگوی میان شورای نگهبان و دولت در خصوص تایید صلاحیت ها هستیم آیا اقدامی برای گفتگو با دو طرف انجام شده است؟ بیان کرد: ما با شورای نگهبان جلسات متعددی داریم. قاعدتا همه روی یک نقطه یعنی رعایت قانون اتفاق نظر داریم.

وی تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که با توجه به شرایط امروز نسبت به تایید صلاحیت ها با نگاه انبساطی وارد شویم. کسانی که خود را حائز شرایط می دانند بیایند و ثبت نام کنند.  

رئیس ستاد انتخابات کشور در رابطه با اینکه آیا اگر مدارک اولیه داوطلبان احراز نشود از ثبت نام افراد جلوگیری خواهد شد؟ افزود: در دوره قبل تعدادی می گذاشتند روزهای آخر ثبت نام می کردند، یعنی دقیقهای نودی و به دنبال تمدید هستند.

عرف با بیان اینکه ترافیک روز آخر ما زیاد است، اظهار داشت: سال گذشته مجبور شدیم برخی را به فرمانداری تهران منتقل کنیم. امسال برای اجرا مصلی تهران را در نظر گرفتیم که فضای بزرگتری باشد.

وی با بیان اینکه ما برای سن و تحصیلات، حدی داریم و پیش داوری نداری گفت: شنبه آینده اعلام خواهیم کرد که چه تعداد ثبت نام کردهاند.

معاون سیاسی وزیر کشور گفت: قاعدتا برآوردی در استانها صورت می گیرد و کسانی که تحرکاتی دارند مشخص می شوند. آمار ارائه شده تا پایان آبان ماه به فرمانداران اعلام کردند حاکی از این است، چیزی حدود ۷ هزار نفر در سراسر کشور شناسایی شدند که احتمالا ثبت نام خواهند کرد. از این تعداد ۲۶ درصد اصلاح‌طلب، ۳۳ درصد اصول‌گرا و ۴۰ درصد مستقل هستند.

عرف با بیان اینکه این دوره ۲۰۸ حوزه انتخاباتی داریم، گفت: تعدادی از حوزههای ما تک نماینده و حوزه ای مانند تهران ۳۰ نماینده دارد. بر اساس قانون پس از اعلام لیست نهایی، ۸ روز قبل از اخذ رای تا روز سکوت یعنی یک روز قبل از اخذ رای برای تبلیغات زمان می دهیم که ما و مجموعه پیشگیری در قوه قضاییه وضعیت را رصد خواهیم کرد؛ از فردا تا روز انتخابات ۸۳ روز داریم.

وی در رابطه با اینکه نگاه وزارت کشور به تحقیقات محلی و میدانی متقاضیان ثبت نام نمایندگی چیست، اظهار داشت: آنچه در هیئت های اجرایی مدنظر قرار می گیرد از سوی مراجع چهارگانه تعیین می شود.

پرسش میدانی محدود، شاید صورت گیرد اما برای ما کار میدانی برای تمامی داوطلبان میسور نیست. شاید این تحقیقات میدانی از سوی مرجع دیگری لازم باشد و پیگیری کنند اما در وزارت کشور کم دنبال می‌شود. ماده ۵۰ قانون این امر را پیشبینی کرده است.  

معاون سیاسی وزیر کشور با تاکید بر اینکه وزارت کشور بر اساس نمودار یک هفته ثبت نام ها را انجام می دهد و هیئت های اجرایی و نظارت تعیین می شود، گفت: استعلام از نهادهای چهارگانه گرفته می شود، پس از آن وارد پاسخ به اعتراضات می شویم و در نهایت وارد مرحله بعدی که عمدتا مربوط به هیئت نظارت می شود و باز هم اعتراضات را بررسی می کنند.
عرف اضافه کرد: به شکل میدانی برخی افراد روند بررسی صلاحیت ها را پیگیری و دنبال می کنند و این فرآیند مستمر است، در برخی موارد حتی شاهد آورده می شود و رای را تغییر می دهند.  

وی در پاسخ به سوال به این سوال که اگر بر فرض ۱۵ هزار نفر  در انتخابات ثبت نام کنند، کپی مدارک و سایر موارد آنها باعث نمی شود پرونده های حجیمی شکل  گیرد؟ اظهار داشت: اگر روزی برویم به سمتی که افراد در منزل به صورت دولت الکترونیک ثبت نام کنند این چنین نمی شود اما  قانون امروز به ما اجازه این کار را نمی دهد و لازم است به فرمانداری ها مراجعه شود. شاید در آینده بتوان به این سمت رفت. اما نمی توانیم اجتهاد کنیم و جور دیگر عمل کنیم. شاید در آینده در اصلاح قانون به این نکته برسیم.  

رئیس ستاد انتخابات کشور درخصوص برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی، خاطرنشان کرد: در سیاست های کلی انتخابات و هم در خود قانون آمده است هر سه مرحله که شامل احراز هویت،  اخذ رای و شمارش است را الکترونیک انجام دهیم. باید با شورای نگهبان به جمع بندی برسیم که ببینیم آیا از نظر اخذ رای از نظر فنی می توانیم به توافق برسیم یا نه.  

عرف با بیان اینکه با جریانات اصولگرا، اصلاح طلب و مستقلین ۳ جلسه برگزار شده است، عنوان کرد: هر سه جریان دغدغه هایی داشتند. در ۲۰ استان نیز با احزاب استانی جلسه می گذاریم. بحثی که در آن جلسه مطرح شد این بود که وزارت کشور تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با یک نگاه انبساطی به تایید صلاحیت ها ورود کند.

وی تاکید کرد: به عنوان کسی که مدتی در حوزه های راهبردی کار کرده است می گویم باید تلاش کنیم که همه افراد جمهوری اسلامی فرصت عرضه خود را داشته باشند و هیچ مانعی جز قانون وجود نداشته باشد؛ بهترین داور خود مردم هستند.  

معاون سیاسی وزیر کشور به برگزاری انتخابات در ادوار گذشته پرداخت و یادآور شد: ۱۰ دوره انتخابات مجلس و ۱۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کردیم و جابجایی توسط مردم انجام شده است. گردش نخبگانی از سوی مردم بوده است.

عرف گفت: در دوره ای اصلاحات و اصولگرا روی کار آمدند و در دوره ای اعتدال، در نتیجه باید به مردم اعتماد شود. مردم به بلوغ فکری و تجربه ۴۰ ساله رسیدند و انتخاب خواهند کرد و ما فقط باید بستر امن فراهم کنیم.

وی در خصوص تامین امنیت انتخابات و اینکه آیا با توجه به اتفاقات اخیر تمهیداتی برای انتخابات پیش رو اندیشیده شده است؟ گفت: در کنار ستاد انتخابات، ستاد امنیت با ریاست دکتر ذوالفقاری تشکیل می شود که یکی از وظایف آن،  ارزیابی وضعیت حوزه ها است.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه در سنوات گذشته برخی حوزه ها سابقه ناآرامی ودرگیری داشتند، خاطرنشان کرد: سال ۹۰ و ۹۴ در حد زخمی شدن و کشته شدن پیش آمد زیرا سطح رقابت ها تند و تیز می شود از این رو رویکرد پیشگیرانه در دستور کار قرار می گیرد. باید عوامل شناسایی شود و فرمانداران هم باید تجربه انتخابات را لحاظ کنند؛  کارها در حال انجام است.  

عرف با بیان دو نکته را باید در نظر گرفت، گفت: یک امنیت و دیگری انسجام است. ما علاوه بر انسجام سیاسی باید انسجام مدیریتی هم داشته باشیم. شکاف ایجاد کردن و متهم کردن یکدیگر قطعا مشکل ایجاد می کند.

خدواند در سوره انفال می فرماید اگر تنازع کنید سست و فشل می شوید و عظمت و عزتتان از بین می رود. در این شرایط باید تلاش کنیم انسجام را حفظ کنیم و امنیت را پاس بداریم.

وی با بیان اینکه پیرو حوادث اخیر، روز گذشته از قدس، ملارد، رباط کریم و اسلامشهر بازدید کردم، خاطرنشان کرد: سال گذشته ۳۰۰ تجمع صورت گرفت و اعتراضاتی شکل گرفته بود اما در کشور این ظرفیت وجود دارد که مناطقی در کشور مشخص شود و قرار نیست هر کسی هرجا دلش خواست این کار را انجام دهد.

معاون سیاسی وزیر کشور اظهار داشت: در جامعه متکثر نسبت به هر سیاستی اعتراض وجود دارد و امری پویا و طبیعی است که باید همانند دنیا سازوکار آن را پیش‌بینی کنیم و آداب و چارچوب مربوطه رعایت شود.

عرف با بیان اینکه اینگونه نیست که در فلان میدان اعلام تجمع شود و بگویید من مدیریت می کنم، افزود: تجربه ثابت کرده است که روند به گونه ای می شود که مدیریت از اختیار فرد خارج می شود. در حوادث اخیر عده ای موج سازی کردند و بالاترین آمار تخریب مربوط به بانک ها است.

وی تاکید کرد: حوادث اخیر در عراق  تلخ است. فردا همان ها که برای اینها فکر دارند برای ما این فکرها را خواهند داشت. افراد مراقب باشند موج سواری نکنند. وقتی طرف از دیوار کلانتری و پایگاه مقاومت بالا می رود نیروی مهار کننده قاعدتا باید از خود دفاع کند که منجر به حوادثی می شود. کاش این حوادث صورت نمی گرفت و اگر اعتراضی بود از مراجع قانونی پیگیری می شد.  

معاون سیاسی وزیر کشور در پاسخ به این سوال که آیا برآوردی از میزان مشارکت در انتخابات پیش رو دارید، گفت: تا پایان آبان ماه چیزی حدود ۵۰ درصد مشارکت پیش‌بینی شده است و امیدواریم در ۳ ماه باقی مانده تا انتخابات این رقم افزایش پیدا کند. میانگین ۱۰ دوره قبل حداقل ۶۰ درصد است.  

عرف به بی طرفی مجریان در انتخابات پیش رو تاکید کرد و اظهار داشت: وزیر کشور، بنده و بازرسان همه تلاشمان این است که بی طرفی و قانونمداری را حفظ کنیم. به استانداران و بخشداران گفته شده است در هر مقطعی به این مهم دست یابیم که  بی طرفی رعایت نشده است عزل خواهید شد،  حتی اگر شب انتخابات باشد و با «کفیل» انتخابات انجام خواهد شد.

وی افزود: اگر جایی نکته ای بود حتما به ما اعلام کنید. به بازرسین ماموریت خواهیم داد که نکات بررسی شود. جایی بود که عزیزی را جابجا کردیم زیرا به نتیجه رسیده بودیم جهت گیری هایی در حال انجام است. در جلسات آموزشی هم به این موارد تاکید می شود و فرمانداران متعهد می شوند بی طرفی خود را حفظ کنند و با احدی تعارف نخواهد شد.

معاون سیاسی وزیر کشور در رابطه با برگزاری انتخابات الکترونیک و اخذ رای الکترونیک تاکید کرد: در مورد دستگاه ها کارها انجام شده است و در مورد اخذ رای تایید نامه و گواهی نامه داده شده است و دوستان اگر نظری دارند بفرمایند و بررسی خواهد شد.  

عرف در خصوص اینکه  اگر اصلاح مواد قانون انتخابات در دستور کار مجلس قرار گیرد و تصویب شود ممکن است در انتخابات اخیر اعمال شود؟ گفت:

آقای کدخدایی گفتند این موضوع منتفی است. بخشی که فرآیند را به هم نزند مانند اینکه ۸۳ روز زمان لازم است را نمی توان تغییر داد.

وی در پایان در رابطه با نحوه تبلیغات، نظارت بر تبلیغات و نظارت بر هزینه های انتخاباتی تصریح کرد: هیئت های اجرایی هر گزارش تخلفی بدهند بازرسی پیگیری و دنبال می کند. در مورد اعتراضات هر بخشی که قابل اثبات، مستند و معتبر باشد رسیدگی می شود. آن لایحه به منابع خوب توجه کرده بود اما قانون در ماده ۶۱ نسبت به موضوع خیلی تصریح ندارد اما اگر تخلفی باشد قطعا بررسی می شود.

منبع:مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *