پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - 13 Aug 2020
 
۲
۲۴
آیت الله رئیسی:

قول می‌دهم هر پرونده‌ای که به دغدغه تبدیل مردم شده به سرعت رسیدگی و نتیجه آن اطلاع‌رسانی شود/ احیای پلیس قضایی ضرورت دارد

سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۳
کد مطلب: 708822
رئیس قوه قضائیه گفت: این قول را می‌دهم که هر پرونده‌ای که به هر دلیلی دغدغه مردم شده است به سرعت رسیدگی و نتیجه آن اطلاع‌رسانی شود.
قول می‌دهم هر پرونده‌ای که به دغدغه تبدیل مردم شده به سرعت رسیدگی و نتیجه آن اطلاع‌رسانی شود
به گزارش جهان نيوز به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار اعضای فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی، ضمن قدردانی از مردم بابت حضور باشکوه در راهپیمایی حمایت از امنیت و اقتدار کشور تصریح کرد: این حضور پرمعنا، جلوه‌ای زیبا از هوشیاری، زمان‌شناسی، بصیرت، ولایتمداری، انقلابی‌گری، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی بود که مسئولیت مسئولان را در جهت رفع دغدغه‌های معیشتی مردم بزرگوارمان سنگین‌تر کرد و اکنون همه دستگاهها باید با انسجام بیشتر در این مسیر گامهای جدی‌تری بردارند.

رئیس قوه‌قضاییه در ادامه با اشاره به موضوع مبارزه با فساد، اظهار کرد: مبارزه با فساد و برخورد با مفسدان، اولویتی است که هرگز با هیچ رویدادی به حاشیه نخواهد رفت و این روند در جهت پیگیری اصلاح ساختارهای فسادزا و برخورد با مفسدان با جدیت ادامه خواهد داشت. در این زمینه نیز هیچ تفاوتی میان مرکز کشور و سایر شهرها وجود ندارد و دستگاه قضایی در هر جا که فساد باشد، با آن مبارزه خواهد کرد.

رئیسی با بیان اینکه ما در این مسیر، نمایندگان ملت را در کنار خود می‌دانیم، افزود: زیبنده نیست چهره نظامی که ریشه‌های آن با خون پاک شهدا آبیاری شده و هر روز بر استواری آن افزوده می‌شود، با فساد برخی افراد و ناامیدسازی‌ها مخدوش شود؛ لذا شعله مبارزه با فساد هرگز به خاموشی و سردی نمی‌گراید.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سفرهای استانی خود نیز تصریح کرد: قبل از سفرهای ما، گروهی به نقاط مختلف استان اعزام می‌شوند و گزارش‌های لازم را تهیه می‌کنند. همزمان با سفر استانی نیز هیات‌هایی به شهرستانهای استان اعزام می‌شوند تا با جمع‌بندی همه این گزارش‌ها و با یک شناخت کامل نسبت به مشکلات، موضوعات در جلسه شورای عالی قوه قضاییه در مرکز استان طرح و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، رفع اطاله دادرسی را از دغدغه‌های جدی دستگاه قضایی دانست و با اشاره به علل درون‌سازمانی و برون‌سازمانی اطاله دادرسی خاطرنشان کرد: قوانین، بودجه و امکانات، از جمله متغیرهای موثر در اطاله دادرسی است که مجلس در این زمینه نقش به‌سزایی دارد. البته از رئیس و اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس که همکاری خوبی با دستگاه قضایی دارند، تشکر می‌کنم و معتقدم این همکاری قطعا می‌تواند در جهت اصلاح قوانین و تامین بودجه و نیروی انسانی مورد نیاز قوه قضاییه، موثر باشد.

رئیس قوه قضاییه درباره آرای دیوان عدالت اداری نیز اظهار کرد: خوشبختانه در قانون دیوان عدالت اداری، ضمانت اجرای خوبی در مورد مستنکفان از رأی دیوان پیش‌بینی شده است که قضات ما از این ظرفیت استفاده می‌کنند تا به این ترتیب احقاق حقوق مردم و ابطال مصوبات غیرقانونی به نحو احسن صورت گیرد.

رئیسی درباره قانون شورای حل اختلاف نیز ابراز امیدواری کرد که لایحه مربوط به آن ظرف 10 روز آینده تقدیم مجلس شود و با اقدام به موقع نمایندگان، وضعیت شورای حل اختلاف سامان یابد و جایگاه واقعی این شورا که مرجع حل اختلاف و برقراری صلح و سازش است، احیا شود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر ضرورت احیای پلیس قضایی با همکاری مجلس، از ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی در این زمینه خبر داد و گفت: پلیس کارآزموده متخصص آشنا به حقوق و قضا می‌تواند با علم قضایی و دانش پلیسی خود، بازوی توانمندی برای پلیس و قوه قضاییه باشد.

رئیسی همچنین از پیش‌بینی تشکیل دادگاه تجدیدنظر در غیر مراکز استانها در لایحه اصلاحیه قانون آیین دادرسی کیفری خبر داد.

رئیس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود، برخی ترک فعلها را به مراتب خسارت‌بارتر از برخی فعلها دانست و با تأکید بر پیگیری ترک‌ فعلهای خسارت‌بار از سوی دستگاه قضایی، گفت: این قول را می‌دهم که هر پرونده‌ای که به هر دلیلی دغدغه مردم شده است به سرعت رسیدگی و نتیجه آن اطلاع‌رسانی شود.

رئیسی در ادامه با تاکید بر لزوم کنترل قیمت‌ها، این امر را از وظایف بخش‌های مختلف در دولت دانست و در عین حال یادآور شد: ما وظیفه خود می‌دانیم که در کنترل قیمت‌ها به دستگاه‌های مسئول کمک کنیم و به دادستان‌ها نیز دستور داده‌ایم که این موضوع را با جدیت دنبال کنند.

رئیس قوه قضاییه در خصوص مسئله تحقیق و تفحص نیز تصریح کرد: تحقیق و تفحص مجلس برای ما مغتنم و محترم است منتها گزارش‌ها باید همراه با استدلال و استناد کافی باشد تا در قوه قضاییه با بن‌بست مواجه نشود. البته برخی مصادیق هم در حال پیگیری است که امیدواریم به نتیجه برسد.

رئیسی همچنین درباره خروج زندانها از شهرها گفت: این موضوع از سیاست‌های ماست که البته همکاری دستگاهها را می‌طلبد. به سازمان زندانها هم دستور داده‌ایم که نسبت به انتقال زندانهای واقع در شهر به حاشیه شهر با قید فوریت اقدام کنند.

رئیس قوه قضاییه درباره احیای حقوق عامه نیز با اشاره به ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری تصریح کرد: ما از فعالیت سازمانهای مردم نهاد در جهت احیای حقوق عامه استقبال می‌کنیم و در حال تهیه ساز و کارهایی در این زمینه هستیم تا به کمک سازمان‌های مردم‌نهاد، هم نسبت به حقوق عامه حساس‌تر شویم و هم پیگیری‌های لازم را انجام دهیم.

رئیسی همچنین موضوع حبس‌زدایی را از سیاست‌های اصلی دستگاه قضایی دانست و بر ضرورت پیش‌بینی مجازات‌های جایگزین حبس و اعمال این مجازات‌ها تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه درباره حمایت از سرمایه گذاری و کارآفرینی نیز اظهار کرد: همکاران ما در هر دو بعد قضایی و نظارتی، حمایت از سرمایه‌گذار و کارآفرین را در دستور کار دارند. ما معتقدیم این حمایت باید یک حمایت واقعی در ابعاد حقوقی، قضایی و تسهیلاتی باشد. در همین راستا، دفاتر حمایت از سرمایه‌گذاری در سازمان بازرسی کل کشور فعال شده است تا موانع موجود در مسیر سرمایه‌گذاری و کارآفرینی برداشته شود.

رئیسی با اشاره به دیدار چند روز قبل فعالان اقتصادی با رهبر معظم انقلاب افزود: در جلسه جامعی که مقام معظم رهبری با فعالان اقتصادی داشتند، تقریبا تمام دغدغه‌های کارآفرینان و سرمایه‌گذاران مطرح شد و رهبر معظم انقلاب نیز همه راهکارها را بیان فرمودند. اکنون وظیفه قوا و دستگاه‌هاست که در این زمینه اقدام کنند.

رئیس قوه قضاییه همچنین از جذب حدود 1400 نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی قوه قضاییه در سال 96 خبر داد و گفت: ان‌شاءالله با تحقق وعده‌های دولت برای تامین بودجه لازم، تمام 6000 نفری که در این آزمون پذیرفته شده‌اند، تا پایان سال جاری جذب دستگاه قضایی خواهند شد.

رئیسی در پاسخ به برخی گلایه‌های نمایندگان در خصوص عدم اجرای بعضی از قوانین، تاکید کرد: امروز قانون‌گرایی در کشور باید به عنوان یک ارزش و قانون‌گریزی، دور زدن قانون و بی‌توجهی به قوانین باید به عنوان یک ضد ارزش تلقی شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اجرای قانون ثبت دارایی مسئولان، پس از چند سال، این قانون را برای صیانت از آبروی مسئولان و مدیران کشور دانست و خاطرنشان کرد: باور من این است که قانون ضعیف، بهتر از بی‌قانونی است و تنها راه سامان دادن به شئون کشور، پایبندی همگان با هر سلیقه، جناح و تفکری به قانون است.

رئیسی درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز تاکید کرد: ما ضمن رسیدگی به مفاسد اقتصادی، تاکید کرده‌ایم که سیاه‌نمایی و طرح ادعای بدون دلیل به هیچ عنوان نباید مورد توجه باشد. خط قرمز ما در پیگیری مفاسد، اتهام‌زنی، برچسب‌زنی، سیاه‌نمایی و طرح ادعاهای بدون سند است و نباید اجازه دهیم چنین اقدامات غیرقانونی، غیرشرعی و غیراخلاقی در کشور باب شود.

رئیس قوه قضاییه در پایان درباره سامان دادن به اسناد نیز تصریح کرد: منشأ بسیاری از پرونده‌های دادگستری، اسناد عادی است. بر همین اساس باید با همکاری مجلس و شورای نگهبان در جهت تبدیل اسناد عادی به اسناد رسمی گام برداریم زیرا این کار به نفع تثبیت مالکیت و کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی است و رفع دغدغه مردم و نظم بخشی به اسناد مردم امری ضروری به شمار می‌آید.

براساس این گزارش، حدود 40 تن از نمایندگان در این دیدار به مدت حدود دو ساعت به بیان دیدگاه‌ها، دغدغه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی عزیز و مقتدر و دوست داشتنی!!! زنگنه و آخوندی رو دریاب
Iran, Islamic Republic of
بگو حداد واحمدی ناد علی عسگری داوری لاریجانییها را در یاب
Iran, Islamic Republic of
مردم منتظر روشن شدن دستهای پشت پرده پرونده بابک زنجانی و رستم وسهرابها می باشند.
شاهین
Iran, Islamic Republic of
ان شاءالله قوه قضاییه در اسرع وقت به پرونده کرسنت رسیدگی نماید.
جهان سانسورنکن
Iran, Islamic Republic of
پرونده مهدی جهانگیری به کجا رسید ؟!
Iran, Islamic Republic of
تا حالافقط شعار دادی کاری نکردی در صورتی که همه با شما هستند شما با حداد که پر یدی معلوم شد همه این حرفها شعار است
مهران
Iran, Islamic Republic of
...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
برای جلوگیری از ایجاد شبهات توسط افراد محکوم که ذی‌نفوذ هم هستند لطفا جلسات دادگاه آنها بصورت علنی انجام بشه و فقط به اعلام نتایج اکتفا نکنید. همچنین کشور در وضعیت جنگ اقتصادی قرار داره ، پس مجازات عاملان غارت بیت المال و مجرمان اقتصادی باید متناسب با زمان جنگی اتخاذ بشه. یعنی اگه مجازات شخصی پنح یا ده سال زندان در زمان صلح باشه ، همین مجازات در زمان جنگ حکمش اعدامهای.
111
Iran, Islamic Republic of
حالا این ترجمش چی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
آقای رییسی یه فکری به حال... کمیسون ماده صد شهرداری بکن که شیره جان مردم را می مکد ....
Iran, Islamic Republic of
جهانیوز به جای سانسور و حذف بینی و بین الله آدرس بده دو تا رای متناقض کمیسیون ماده صد را برایتان ارسال کنم....
Iran, Islamic Republic of
با سلام خدمت مدیر محترم جهان نیوز یه خواهش دارم ازتون بنده فرزند شهید معلم بازنشسته به تاریخ خرداد ۹۴ هستم از صندوق بازنشستگی به دیوان عدالت اداری شکایت کردم رای بدوی و تجدید نظر گرفتم متاسفانه برای اجرای آن دوساله مرتب به دیوان مراجعه می کنم ولی نتیجه ای نگرفتم برسانید به دست جناب آقای رییسی تا ببینم به دغدغه ی یکی از این ملت توجه می شود یا خیر.
Iran, Islamic Republic of
حاج اقا لطفا دستور فرمایید سریعا به پرونده : (( حسین فریدون - مهدی جهانگیری - فاضل لاریجانی - رشوه بگیران قرارداد کرسنت )) رسیدگی (فوری) بعمل امده و به مردم نتیجه را اطلاع دهید .
Iran, Islamic Republic of
چرا به : رشوه بگیران قرارداد کرسنت رسیدگی نمی کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
آقای رییسی ما را دیگر به دولت امیدی نیست.لطفا اولویت را بده به گرانی های پیش رو و موضوع اختلاس را بعد هم میشه رسیدگی کرد.....
Iran, Islamic Republic of
لطفا حاشیه های امن را ناامن کنید برای غارتگران بیت المال!!! ....
احمد
Iran, Islamic Republic of
از حاج آقای رئیسی تقاضا می کنیم به سوء استفاده اطرافیان مسوولین رسیدگی شود....
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
یعنی کسی نیست احوالی از قطعی اینترنت سیمکارت ک نیاز مبرم خیلی از مردمه جویا بشه
United Arab Emirates
...
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
شما که در دفاع از حق مظلومان بی پناه سکوت کردید قول ندهید خواهشمندیم
جواد
Iran, Islamic Republic of
....
جواد
Iran, Islamic Republic of
..