پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - 13 Aug 2020
 
۷
۸۴
بیانیه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب درباره تحولات اخیر:

دولت به دلیل بی تدبیری و ناکارآمدی و یا عامدانه، این مصوبه را به نحو شوک آوری اجرایی کرد/ مسببان این اشتباهات راهبردی باید پس از آرامش کشور مواخذه شوند

چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۰
کد مطلب: 708118
شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی درباره تحولات اخیر کشور تاکید کرد که پس از بازگشت آرامش به کشور، ابعاد دیگری از ناتوانایی‌ها و ناکارآمدی‌های دولت را با مردم در میان خواهد گذاشت.
دولت به دلیل بی تدبیری و ناکارآمدی و یا عامدانه، این مصوبه را به نحو شوک آوری اجرایی کرد/ مسببان این اشتباهات راهبردی باید پس از آرامش کشور مواخذه شوند
به گزارش جهان نيوز، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی درباره تحولات اخیر کشور بیانیه‌ای را صادر کرد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

طی روزهای گذشته کشور و مردم عزیز ایران اسلامی روزهای تلخ و عبرت آموزی را پشت سر گذاشتند که اگر فتوت، مجاهدت و تدبیر مقام معظم رهبری و بصیرت و هشیاری ملت صبور نبود، رخدادهای این چند روز می‌توانست آسیب‌ها و تخریب‌های جدی را برای کشور بدنبال داشته باشد.

موضوع افزایش قیمت بنزین اگرچه در امتداد طرح هدفمندی یارانه‌ها مورد تصویب شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا قرار گرفته بود، اما طبیعتاً شیوه اجرایی شدن این مصوبه که بخش‌های مختلف اقتصاد و اقشار وسیعی از جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، می‌بایست مانند تجارب و سوابق قبلی با تدابیرو توجیهات و اقناع گری گسترده مقدماتی توام می‌بود که متاسفانه دولت و مجریان مصوبه به دلیل بی تدبیری و ناکارآمدی و یا عامدانه، این مصوبه را بی مقدمه و به نحو شوک آوری اجرایی کردند. تنش اجتماعی حاصل از این بی تدبیری و عدم توجه به افکار عمومی بستری را فراهم آورد تا در کنار اعتراضات مردمی و منطقی، جریانات معاند و ضدمردمی زمینه را فراهم دیده و ضمن منحرف ساختن مطالبات و اعتراضات اساسی و اصلی مردم، با آشوبگری و اغتشاش و خشونت، در برخی از شهرهای کشور اماکن عمومی و خصوصی را مورد حمله قرار داده و خسارت‌های سنگین مالی و جانی به بار آورند.

بر بستر بی تدبیری دولت و سوء استفاده جریان‌های معاند و خشن، قدرت‌های سلطه جو نیز تلاش کردند تا از طریق مداخلات آشکار و پنهان، امنیت کشور را مخدوش سازند که ورود حکیمانه و مجاهدانه رهبر معظم انقلاب و هشیاری ایشان در قبال طراحی دشمن خارجی، تمام دستگاه‌ها و اقشار مختلف ملت را هشیار ساخت تا به سرعت در برابر سوء استفاده دشمن خارجی از تحولات تلخ داخل کشور ایستادگی نموده و اجازه انحراف در سویه تحولات را ندهند و ضمن بستن روزنه‌های ناامنی، آرامش را به کشور بازگردانند.

علی ایحال با درایت رهبری و هوشیاری قاطبه مردم، دشمنان نتوانستند به رغم برخی هزینه‌ها و آسیب‌های وارد آمده به کشور به اهداف کلان خود نائل آیند و طراحی‌ها آنان به شکست انجامید، اما در عین حال تحولات و رخدادهای اخیر نیازمند موشکافی و تحلیل جدی است و ضمن هشیاری در قبال طراحی و نقشه‌های دشمنان و قدرت‌های بیرونی، ضرورت دارد که بسترهای درونی چنین سوء استفاده‌ها و نفوذهایی مورد بررسی و مداقه قرار گیرد تا خدای ناکرده در آینده نیز شاهد چنین تجارب تلخی نباشیم. در همین خصوص شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، توجه مردم عزیز ایران اسلامی را به نکاتی جلب می‌کند:

۱- با کمال تأسف، سلسله بی تدبیری‌ها و اشتباهات راهبردی و عملیاتی رئیس جمهور محترم آقای روحانی و دولت ایشان در شیوه اجرا و روش اقدام سهمیه بندی بنزین نیز تکرار شد و کام مردم ایران را همزمان با جشن‌های هفته وحدت و میلاد پیامبر اعظم (ص) تلخ کرد. دولت محترم که ایده‌های مرکزی آن با شکست‌های متوالی و آسیب‌های مستمر مواجه شده است و اصلی‌ترین ایده وی، یعنی برجام، به گل نشسته است، بی توجه به فشار شدید اقتصادی که در شش سال گذشته به مردم وارد شده است و بی توجه به انبوه نظرات کارشناسان و خبرگان که مدل‌های جایگزینی برای شیوه سهمیه بندی بنزین ارائه می‌کردند، بدون اقناع افکار عمومی، نخبگان و کارشناسان و حتی مدیران خود، آغاز طرح را اعلام نمودو باعث ایجاد التهاب، اضطراب و تشویش در مردم گردید، آن هم در حالی که متأسفانه مقامات مسئول دولتی نظیر وزیر نفت و سخنگوی دولت در هفته قبل، مکرراً و با عدم صداقت، از شروع نشدن قطعی طرح سهمیه بندی سخن می‌گفتند.

تصمیم عادلانه سازی قیمت بنزین که در شرایط نرمال اقتصادی و اجتماعی، تدبیری معقول و مورد پذیرش متخصصان و مردم است، بدلیل ناکارآمدی دولت مستقر تبدیل به یک زخم بر پیکره مدیریتی نظام گردید و سرمایه بی نظیر اجتماعی نظام اسلامی و اعتماد متقابل دولت و مردم را مورد آسیب قرار داد. مستضعفین، طبقات متوسط و طبقات فرو دست که اصلی‌ترین سرمایه‌های اجتماعی نظام اسلامی هستند با بی تدبیری دولت و اجرای دکترین شوک، بشدت از دولت گله‌مند و ناراحت شده و فضای ذهنی آن‌ها مشوش گردیده است.

۲- دولت محترم، مصوبه سران قوا را پشتوانه اقدام خود معرفی کرده است و طبعاً مصوبات سران سه قوه همانند روال چند سال اخیر (به دلیل شرایط خاص اقتصادی) مورد تایید ارکان نظام است، ولی این مصوبه، به هیچ وجه نافی مسئولیت تصریحی و مستقیم دولت و وزارت نفت و شخص رئیس جمهور در طراحی جزئیات، نحوه اجرا، زمان اجرا و عدم تمهید و پیش بینی الزامات رسانه‌ای و طراحی پیوست اجتماعی اجرای چنین تصمیم مهمی نیست و لازم است دولت و شخص رئیس جمهور بابت چنین اشتباهات فاحشی از مردم عذر خواهی کنند.

ضرورتاً و طبعاً برای اجرای چنین اقدام مهمی در اقتصاد ملی، شخص رئیس جمهور باید در زمان اجرا با مردم سخن بگوید، اطمینان بخشی کند و همه دستگاه‌ها را توجیه کند و خود در مرکز و فرماندهی میدان اجرا حاضر باشد. متأسفانه رئیس جمهور و برخی از اطرافیان و وزرای وی، از فضای عمومی و مردم فاصله گرفته اند و ملتفت و متوجه واقعیات زندگی مردم نیستند.‌ای کاش آقای روحانی در روزهای قبل از اجرای طرح و در جریان سفر خود به یزد و کرمان به جای سخنان تند و سیاسی کاری و اعتراض به قوه قضائیه در مبارزه با فساد، مشغول برنامه ریزی برای چگونگی اجرای تصمیمی اقتصادی میشد که قاعدتاً به هفته‌ها توضیح و اقناع گری نیاز دارد. چگونه ممکن است در روزهای متصل به زمان اجرای طرحی مثل افزایش قیمت بنزین که نیازمند همدلی همه قوا و آرامش و مدیریت یکپارچه در جامعه است، شخص رئیس جمهور بر طبل اختلاف بکوبد و جامعه را ملتهب کند؟

۳- دولت آقای روحانی خصوصاً با میدان داری وزیر نفت، در شش ساله گذشته به بهانه‌های مختلف از جمله گزاره لجبازانه «هرکاری در گذشته انجام شده غلط است» طرح‌های مهم اقتصادی و نظارتی کشور نظیر کارت سوخت، شبنم، ایران کد و ... را تعطیل کردند و حتی کارت سوخت را تا لبه پرتگاه حذف از سیستم سوخت رسانی نیز بردند که به گفته کارشناسان در این شش سال بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان خسات به اقتصاد ملی وارد شده است. مسببان این اشتباهات راهبردی و لجوجانه باید پس از آرامش نسبی در کشور باید به صورت جدی مواخذه شه و مورد بازخواست قرارگیرند.

درحالیکه دولت طبق ماده ۳۹ قانون برنامه ششم توسعه اجازه داشت جهت افزایش تولید و توسعه نقش مردم در اقتصاد، قیمت حامل‌های انرژی و سایر کالاها و خدمات یارانه‌ای را با «رعایت ملاحظات اجتماعی و اقتصادی» و حفظ مزیت نسبی و رقابتی برای صنایع و تولیدات، «به تدریج» تا پایان سال ۱۴۰۰ اصلاح و از منابع حاصل به صورت هدفمند برای افزایش تولید، اشتغال، حمایت از صادرات غیر نفتی، بهره وری، کاهش شدت انرژی، کاهش آلودگی هوا و ارتقای شاخص‌های عدالت اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی از خانوارهای نیازمند اقدام کند؛ اما بی عملی و ناکارآمدی دولت انباشته و انباشته شد و برخلاف تاکید برنامه، این اصلاح قیمت اولا" یکباره و نه به تدریج انجام شد و ثانیا" بدون ملاحظات تبعات اجتماعی در میان کالاهای یارانه‌ای و حامل‌های انرژی از حساس‌ترین آن یعنی بنزین آغاز شد.

۴- اگر دولت از روز نخست بجای کدخدا پرستی و آمریکا باوری به ظرفیت‌های عظیم داخلی کشور توجه می‌کرد و تمام امید خود را برای پیشبرد و اصلاح امور اقتصادی به بیرون مرزها نمی‌بست و قریب شش سال اقتصاد ملی را معلق و مشروط به ناز و ادای غرب نمی‌ساخت و با تکیه بر نیروها و توان داخلی با قدرت و به هنگام اقدام می‌نمود امروز مجبور به اجرای شتابزده برخی از طرح‌ها نمی‌شد. اگر تلاش دولت برای شفاف سازی در اقتصاد به جای شعار با عمل همراه بود و کارت سوخت تعطیل نمی‌شد، اگر دولت برای اعتماد سازی در مردم تلاش می‌کرد و نظرات کارشناسان و نخبگان را- طبق تاکیدات مکرر رهبری- در تصمیمات خود خصوصا مذاکرات سیاسی و اقتصادی با غربی‌ها دخیل می‌کرد، مجبور نمی‌شد در سطحی چنین پایین از اعتماد و محبوبیت در میان مردم دست به اقدامی بزند که در اصل لازم بوده است، ولی در شرایط اجراء به یک فاجعه مدیریتی تبدیل شده است.

۵- اکنون که اجرای طرح آغاز شده است، اولا" دولت وظیفه دارد همانطور که رهبر انقلاب تکلیف کردند اصلاحات ممکن را برای کاهش تبعات و آسیب‌ها دنبال نماید و اقدامات حمایتی خود را از کسب و کارهای خرد مبتنی بر بنزین اعلام و نیز بر نظارت‌ها بر نحوه تولید و توزیع کالاهای اساسی متاثر از تغییر قیمت بنزین و یا حتی اثرات روانی آن تشدید نماید. ثانیا" مجلس که یکی از مقصرین جدی فشار بر مردم است و سایر دستگاه‌های ذی ربط باید توان حداکثری خود را به کمک دولت بیاورند تا منابع آزاد شده به شکل شفاف به مردم باز گردد.

۶- دولت مستقر و شخص رئیس جمهور که در ماه‌های اخیر مکرراً خواهان و مدعی برگزاری همه پرسی و رفراندوم در مسائل کشور بوده اند، از این پس باید به جای محرمانگی در مواجهه با مردم، به شکل شفاف و رو در رو در ارتباط با برنامه‌های کاهش آسیب به مردم و رفع نگرانی آن ها، با ملت سخن بگویند و ضمن پذیرش مسئولیت خود در این اشتباه ها، توجه بیشتری به اقناع افکار عمومی داشته باشند.

۷- اصلاح طلبان و تکرار کنندگان انتخابات‌های ریاست جمهوری و مجلس در سال‌های اخیر نیز از متهمان اصلی بی تدبیری‌های دولت هستند. آن‌ها حامیان همیشگی و نفع برندگان مستمر دولت فعلی بوده اند و نمی‌توانند نقش خود در آشفتگی‌های اقتصادی ۶ سال اخیر کشور در ماجرای ارز و بنزین را انکار کنند. جای شاکی و متشاکی عوض نخواهد شد و تقصیر تاریخی این جماعت سیاست باز هرگز فراموش نخواهد شد. نئولیبرال‌ها و لیبرال‌های اقتصادی و فرهنگی که در سال‌های پس از جنگ معمولاً دولت را در اختیار داشته اند متهمان اصلی مشکلات اقتصادی در کشور هستند.

۸- ان شاءالله با بازگشت آرامش به کشور عزیز اسلامی، ابعاد دیگری از ناتوانایی‌ها و ناکارآمدی‌های دولت را با مردم در میان خواهیم گذاشت. مردمی که حامیان اصلی کشور، انقلاب و نظام اسلامی هستند و ان شاءالله با بصیرت و ایمان خود، به زودی دولت و مجلس را به ریل انقلاب بر می‌گردانند.

شایسته است از همراهی و صبوری مردم وفادار ایران اسلامی تقدیر و تشکر کنیم و قدردانی ویژه‌ای از خانواده معظم شهدا که با تقدیم خون شهیدشان باز هم حافظ امنیت کشور شدند داشته باشیم. همچنین از پاسداران امنیت این مرز و بوم اعم از ارتشی و سپاهی و بسیجی و نیروی انتظامی و عموم مردم همیشه در صحنه سپاسگزاریم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
احسنت واقعا درست است
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه اشتباهات راهبردی دولت در اجرای این طرح ها سبب خسارت فراوان برای کشور شد.
Iran, Islamic Republic of
یکی از بهترین دولتها دولت خاتمی بود
محبوب قلوب خاتمی
Iran, Islamic Republic of
...
خاتمی قهرمان امید مستضعفان
Iran, Islamic Republic of
...
شاکی
Iran, Islamic Republic of
روحانی و خاتمی با دلار 12 هزار تومانی و گوشت 120 هزار تومانی و بنزین 3000 تومانی مردم مستضعف و متوسط جامعه را ناامید و مایوس کردند.
Iran, Islamic Republic of
..
داداش به چیزی بگو خودت خندت نگیره ...
سی بر صفر یعنی اوج محبوبیت
Iran, Islamic Republic of
بازم خاتمی
معترض
Iran, Islamic Republic of
بنزین 3 هزار تومانی و کوچک شدن سفره های مردم نتیجه سی بر صفر خاتمی است.
.
Iran, Islamic Republic of
رای دادن لیستی ، باچشم بسته ؛ یعنی ..... !!
ننگ بر فتنه گر
Iran, Islamic Republic of
خاتمی با مشارکت در فتنه 88 به مردم و کشور خیانت کرد.
اصغر
Iran, Islamic Republic of
خاتمی طرفدار دولت روحانی است.نگاهی به نظرات وی در سال ۹۶ بیاندازید.
مجلس..... حاصل از تکرار هم هنر وی است.
Iran, Islamic Republic of
خاتمی؟؟ ههههههههههههه سیب زمینی هم خندش میگیره
کرسنت توتال استات اویل با اون خسارتهای عظیم، در زمان دولت کی بود؟ به جز خاتمی؟
Iran, Islamic Republic of
بدترین دولت با بیشترین بدهی خارجی، کمترین تولید ناخالص ملی و بالاترین ضریب جینی، ...
.
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان و تکرار کنندگان انتخابات‌های ریاست جمهوری و مجلس در سال‌های اخیر نیز از .... اصلی بی تدبیری‌های دولت هستند....
Iran, Islamic Republic of
سرمنشا هم این آشوب ها از سال 78 تا حالا همین خاتمی هست.
Iran, Islamic Republic of
روحانی نتیجه تکرار خاتمی بود.....
در اینگونه مواقع یکی از بیشترین آسیبهایی که به مردم وارد میشود بخاطر نبود رو حانیت در صحنه هست اگر رو حانیون پیشا پیش مردم حرکت کنند و مردم اعتراضات خود را بصورت آرام همراه با جلو داری رو حانیت اعلان بکنندن هیچگاه اتفاقات غیر قابل جبران نخواهد افتاد .و احتیاج به اینهمه هزینه و خسارت نیست
Iran, Islamic Republic of
با صدای بلند می گویم خدا پدر احمدی نژاد را رحمت فرمایید.....
Iran, Islamic Republic of
خراب كاري هاي احمدي نژاد نبود....
شاهین
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد طرح سهمیه بندی بنزین و یارانه ها را در سال 89 با کمترین تنش اجرا کرد.....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
اصلاح قیمتها با توافق سران قوا بود
شاهد
Iran, Islamic Republic of
نحوه اجرای طرح توسط دولت غلط بود اصل طرح تصمیم درستی بود.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
...
ادامه وضغیت فعلی امکان پذیر نبود
Iran, Islamic Republic of
روحانی از خود گذشتگی کرد
علی
Iran, Islamic Republic of
....
سوء مدیریت
Iran, Islamic Republic of
افزایش قیمت بنزین برای جبران کسری بودجه دولت بود و دلیل دیگری نداشت.
بهترین مدیریت
Iran, Islamic Republic of
مدیریت خزانه خالی بزرگترین شاهکاره
Iran, Islamic Republic of
خزانه خالی مگه مدیریت میخواد جیگر جان؟
...
Iran, Islamic Republic of
اره عزیز دل برادر اتفاقا خزانه خالی مدیریت میخواد. اداره مملکت با دستان خالی شجاعت و از خود گذشتگی میخواد
Iran, Islamic Republic of
حالا کی خزانه رو خالی کرده؟!!!!!!
سوال
Iran, Islamic Republic of
اگر خزانه خالی بود چرا 18 میلیارد دلار و 62 تن ذخائر طلای بانک مرکزی را حراج کردند ؟!
محمد
Iran, Islamic Republic of
دقیقا و هر علت دیگری که میگویند پوچ است
Iran, Islamic Republic of
كاري كه بايد به مرور ميكرد رو يك شبه انجام داد ....
شاکی
Iran, Islamic Republic of
افزایش قیمت بنزین باید در زمان رکود انجام می شد و در شرایطی که دچار تورم افسارگسیخته هستیم اجرای آن اشتباه راهبردی بود.
Iran, Islamic Republic of
داداش روحانی هم همین طور
کاش مردم بفهمن .....
احمد
Iran, Islamic Republic of
....
علی
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
طی روزهای گذشته کشور و مردم عزیز ایران اسلامی روزهای تلخ و عبرت آموزی را پشت سر گذاشتند که اگر فتوت، مجاهدت و تدبیر مقام معظم رهبری و بصیرت و هشیاری ملت صبور نبود، رخدادهای این چند روز می‌توانست آسیب‌ها و تخریب‌های جدی را برای کشور بدنبال داشته باشد.
اکبر
United Arab Emirates
....
Iran, Islamic Republic of
....
علی
Iran, Islamic Republic of
تا حالا.تو این حکومت کدوم مسئولی برای کارهای اشتباهی که انجام داده ماخذه و بازخواست شده که این دومیش باشه؟
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
باید بررسی کرد که چرا طرح سهمیه بندی بنزین که توسط احمدی نژاد اجرا شد و پر از برکات بود یهو قطع شد ...
Iran, Islamic Republic of
به خاطر بی تدبیری دولت
Iran, Islamic Republic of
باید خسارات الان از جیب افرادی که این طرح رو بی دلیل قطع کردن و دوباره ناشیانه اجرا کردن پرداخت بشه نه بیت المال
مجید
Iran, Islamic Republic of
خود رهبری تایید کرد...تصمیم نظام بود...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
بهذهیچ وجه.فقط برای کسری دولت بود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بایستی حقوق بازنشستگان و خانواده های مستمند و به شدت نیازمندشان که جمعیت قابل توجهی از خانوارهای طبقه متوسط و محروم و خدوم و رنج کشیده مدافع نظام و انقلاب رو با خدمت صادقانه ۳۰ ساله بدون فساد( دزدی ، رشوه ، اختلاس و فرار از کشور)تشکیل می دهند با توجه به منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین بطور کامل در سال ۹۹ همسان سازی شود.تا شرایط برای ادامه حیات و زندگی خانوارهای بدنه اصلی مدافع نظام و انقلاب در تمامی عرصه های مهم کشور، فراهم گردد.
Iran, Islamic Republic of
سواری پیشکش قاچ زین را بچسب نیفتی
Iran, Islamic Republic of
پدر مارو درآوردی با این پیامت هرجا میرسی میذاری
Iran, Islamic Republic of
روحانی به دلیل بی تدبیری در اجرای بدموقع طرح،...باید پاسخگو....باشد.
باشه بهش میگم
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
فقط احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
دلاور مردمی نژاد و بس
گل رز
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
سرزمین امن
Iran, Islamic Republic of
.....
محمد
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
سلام
از دو روز پیش کارمزد کارت به کارت در عابربانکها از پونصد تومن شده نهصد تومن
باز هم خود دولت
کارت به کارت چی کار به بنزین داره؟ مگه قرار نبود خدمات دولتی تا پایان سال گرون نشه
Iran, Islamic Republic of
....
United Arab Emirates
شورای اصولگرایان نفرمودند اگر بنزین گرون نشه.پول افغانستان عراق. لبنان یمن نیجریه و..... از کجا تامین بشه؟اینا نمی‌دونن که اداره چند کشور خرج داره واقعا که!
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
علم
Iran, Islamic Republic of
.
افرادی مشکوک با ایجاد اغتشاش و تخریب شبیه سناریوی سینما رکس آبادان خواسته ها و اعتراضات بحق مردم را مخدوش و محو کردند ولی تاکی این سناریوها وبرهم زدن بازی درست مردم ادامه خواهد یافت؟ ...
Iran, Islamic Republic of
....
حسین
Iran, Islamic Republic of
روحانی باید پاسخگو باشد:
1. بابت بی تدبیری و خسارات فراوان
2. بابت تاخیر در اجرای مصوبات هدفمندی یارانه ها
3. بابت متوقف کردن سهمیه بندی سوخت و حذف کارت سوخت و خسارات مربوطه
4. بابت تلفات جانی که بی تدبیری ایشان بر مردم وارد ساخت. ...
کیان
Iran, Islamic Republic of
قیمت بنزین ما کمه نسبت به کشورهای همسایه. ولی واقعا چرا؟؟؟؟؟...
کیان
Iran, Islamic Republic of
چرا نظرم ناقص منتشر شد!!!!!
به خاطر کاهش ارزش پول ملی خواسته و یا ناخواسته!!!
Iran, Islamic Republic of
....
Mohammad ali
Iran, Islamic Republic of
با تمام این مطالبی که مرقوم فرمودند درست این بود که آقایان اصولگرا سهم خود را در بروز اغتشاشات اخیر نیز عنوان میکردند؟!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
اکبر
Iran, Islamic Republic of
....
اصغر
Iran, Islamic Republic of
...