پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - 13 Aug 2020
 
۱

با ویلموتس ادامه دهیم اوضاع بدتر می‌شود

شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۳
کد مطلب: 707455
مهاجم سابق تیم ملی فوتبال گفت: واقعا در همه بازیهایی که با هدایت ویلموتس از تیم ملی دیدم هرچه گشتم تا تغییر تاکتیکی در تیم ملی ببینم ندیدم ضمن اینکه همان تاکتیک قبلی را هم ندیدم.
با ویلموتس ادامه دهیم اوضاع بدتر می‌شود
به گزارش جهان نيوز، غلامرضا عنایتی بازیکن اسبق تیم ملی از دو شکست پیاپی این تیم روبروی بحرین و عراق متعجب بود و پیش بینی می کرد با این شرایط آینده تیم ملی در راه صعود به جام جهانی نگران کننده است.  

* بازی تیم ملی روبروی عراق و باخت این تیم را چطور ارزیابی می کنید؟
- الحق و والانصاف بازی تیم هیچ چنگی به دل نمی زد. پیش از این هر بار بازی های تیم ملی را می دیدم حریفانش پیش از بازی ترسی داشتند که در بازی هم مشهود بود ولی تیم ملی مان هرگز بازی هراسناکی روبروی حریف خود ارائه نمی دهد. یک بازی بدون برنامه! انگار یک توپ را وسط انداختد باشند و بگویند بروید و بازی کنید. این برازنده تیم ملی ایران نیست.

* یعنی هیچ تاکتیک تیمی را ندیدید؟
- هرگز! این اتفاق روبروی تیم بحرین هم رخ داد و کاملا بدون برنامه بازی می کردیم. یعنی از دقیقه ۱ تا آخر هیچ برنامه ای برای حمله یا دفاع نداشت. متأسفانه خوب بازی نکردیم و باختیم. زمانی هست که تیم خوب بازی می کند و می بازد ولی در این دو بازی نه تنها خوب بازی نکردیم بلکه بد بودیم و بد هم باختیم.

* چرا این اتفاق افتاد؟
- جای سئوال دارد که چرا تیمی که در آسیا اول بود و همه از ما حساب می بردند همه چیز برایش وارونه شده است؟ می شد در لیست بازیکنان نفرات باکیفیت تری دعوت شوند هرچند که اگر سیستم و ارنج درستی داشتیم می شد با همین نفرات هم کار درست پیش برود. البته من نمی خواهم بحث فنی کنم چون من در تمرینات نبوده ام و فقط سرمربی تیم ملی از وضعیت بازیکنان مطلع بوده است. تیم هم براساس تفکرات سرمربی اش بازی کرده است. اما آنچه من در این ۲۲ سالی که در فوتبال بودم یادگرفته ام این است که ضعفها مشهود و چیزی پنهان نبود! مشخصا ما موقعیت قبلی مان را از دست داده ایم.


 
* بین بازیکنان تیم ملی کدامیک را خوب دیدید؟
- غیر از محبی که خیلی تلاشگرانه کار می کرد و احمد نوراللهی که شوتزن است و گل خوبی به ثمر رساند سایر نفرات برنامه ای خاصی برای بازی نداشتند. البته با بودن وحید هاشمیان در کادر فنی تیم ملی می توان روی شناخت او از لیگ برتر و بازیکنانش حساب کرد ولی صادقانه بگویم ۴، ۵ بازیکن ما با غرور بازی کردند که نمی خواهم از آنها اسم ببرم و اصلا در حد خودشان ظاهر نشدند. ما وقتی پیراهن تیم ملی را می پوشیم دیگر متعلق به خودمان نیستیم و برای یک ملت بازی می کنیم. اتفاقا وقتی روی بازی این چند نفر ریز شده بودم متوجه این بی تفاوتی شان شدم.

* روند کلی تیم چطور بود؟
- ریتم بازی مان اصلا درست و روی قاعده نبود. هر کس ۵ دقیقه از بازی تیم ملی را می دید متوجه می شد که ما برای تساوی گرفتن به میدان رفته بودیم که باز هم این به تفکرات سرمربی تیم ملی برمی گردد. وقتی در دقیقه ۸۰ مسعود شجاعی از بازی بیرون رفت ما باید یک عنصر دفاعی یا هافبک اضافه می کردیم تا بازی را نگه داریم چون این یک امتیاز خیلی برای مان مهم بود. ما نه تنها یک امتیاز را نگرفتیم بلکه دو امتیاز بیشتر به حریفی دادیم که رقیب اصلی مان بود.

* فکر می کنید بتوانیم صعود کنیم؟
- کار خیلی خیلی سخت شده است. البته ما ثابت کرده ایم که می توانیم معجزه کنیم و در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ آن سه برد شیرین را هنوز به یاد داریم که کمتر کسی انتظارش را داشت. ولی چرا باید خودمان را به این روز بیندازیم که در سخت ترین شرایط قرار بگیریم که مجبور باشیم هر ۴ بازی برگشت را ببریم. همیشه هم معجزه ها جواب نمی دهند.

* برخی بر این باورند که ویلموتس اگر همین امروز برود تا ۵ ماه بعد هر مربی بیاید فرصت دارد تدبیر بهتری برای ادامه بازیها داشته باشد؟
- من نه انتقاد جانبدارانه ای از کسی می کنم نه حمایت جانبدارانه! ولی واقعا در همه بازیهایی که با هدایت ویلموتس از تیم ملی دیدم هرچه گشتم تا تغییر تاکتیکی در تیم ملی ببینم ندیدم ضمن اینکه همان تاکتیک قبلی را هم ندیدم. وقتی تیم در این وضعیت ادامه بدهد اوضاع از این هم بدتر می شود.


 
* اوضاع استقلال را چطور می بینید؟
- با دیدن استقلال واقعا مشخص می شود تیمی که برنامه داشته باشد بالاخره به نتیجه می رسد. اتفاقی که در تیم ملی برعکسش را شاهد بودیم.

* در استقلال چه تحولی رخ داد؟
- استقلال از بازی اولش هم بد بازی نمی کرد ولی در هفته های ابتدایی روی بدشانسی که نه، روی کم تمرکزی بازیکنان دو، سه بار در دقایق آخر وقت اضافه گل خورد ولی استراماچونی نشان داد برای تغییر آمده و اینقدر بر تاکتیکی که در نظر داشت اصرار کرد تا نتیجه اش را گرفت. آن هم در شرایطی که این همه مصدوم، بازیکن جدا شده، نفرات جدید و زمان اندکی در تیمش داشت. این پافشاری به او کمک کرد تا نتیجه بگیرد. فقط یک چیز در این شرایط نگران کننده است.

* چه چیزی؟
- اینکه یک مربی می تواند اطلاعات فوتبالی و تجربیاتش را در حد کمال در اختیار تیمش قرار دهد ولی مدیرعامل باشگاه باید بداند استراماچونی هرگز کنترلی روی تمرکز بازیکنش ندارد. وقتی شنیدم باز هم مشکلات مالی گریبانگیر تیم استقلال شده نگرانش شدم. استراماچونی در تلاش است تیم را بسازد ولی این مشکلات قطعا روی کارش تأثیر منفی می گذارد.

* پیشنهادتان چیست؟
- مردم در صفحه شخصی من به شدت ابراز نگرانی می کنند ولی از دست من کاری برنمی آید چون مسئولیتی در باشگاه ندارم. من هم هوادار استقلال هستم و فقط این را می دانم هر زمان استقلال و پرسپولیس سرحال باشند تیم ملی سرحالی هم داریم. این برای آقای فتحی باید خیلی مهم باشد که تیم تحت تأثیر مسایل مالی شرایط خوبش را از دست ندهد. بازیکنان خارجی و مربیان خارجی پولشان را می خواهند.


 
* دیاباته را چطور مهاجمی دیدید؟
- او را سال قبل که به دعوت باشگاه الامارات به آن کشور رفته بودم دیدم. او درون ۱۸ قدم خیلی خوب است ولی شرطش این است که بتوانیم به خوبی از دیاباته استفاده کنیم. نمی خواهم از او تعریف کنم چون می دانم مهاجمی خوب است که بتواند در کارش تداوم داشته باشد. البته از این پس فشار روی او بیشتر می شود چون گلزنی کرده و مردم توقع دارند در هر بازی برای استقلال گلزنی کند. این شرایط را بارها تجربه کرده ام و بی دلیل نمی گویم. برعکسش هم هست و گاهی مهاجم از فشار ناتوانی در گلزنی نمی تواند گل بزند که هر دو بد هستند. اما اگر مهاجم توانایی لازم را داشته باشد هر دو فشار را تحمل می کند.

* زوجش با قائدی هم خوب شده است؟
- عالی هستند. یکی ریزه و پا به توپ و دیگری قد بلند و تمام کننده. چپ و راست تیم هم که خوب است و نوید روزهای خوبی را برای استقلال می دهد. جادارد به دور از نگاه های جانبدارانه انتقادی دیگر به تیم ملی کنم که چرا وریا غفوری که در ۴، ۵ بازی اخیر عالی کار می کند را در ترکیب تیم ملی نداشتیم؟

* قائدی چطور اینقدر خوب کار می کند؟
- باید به او تبریک بگویم که ازدواج کرد. این بهترین اتفاق برای او بود تا زندگی شخصی اش سروسامان بگیرد. تأثیرش را هم در فوتبال این روزهایش می بینیم. پیراهن بزرگان استقلال را برتن دارد و با این روند می تواند جایگزین شایسته ای برای آنها باشد.

* به این استقلال می توان امیدوار بود؟
- اگر مشکلات مالی و حواشی نباشد چرا نباشیم.

منبع: مشرق
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *