يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - 9 Aug 2020
 
۰
۱

وزیر اطلاعات: احراز صلاحیت شورای نگهبان باید باشد/ همکاری واجا با شورای نگهبان تنگاتنگ خواهد بود

پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۱
کد مطلب: 707378
وزیر اطلاعات گفت: وقتی احراز اهلیت و صلاحیت انجام شد، امکان شرکت فرد در رقابتی که دسترسی به نمایندگی مجلس برای او فراهم می شود، وجود دارد لذا احراز صلاحیت باید باشد چون بحث حق بیش از 80 میلیون نفر از مردم ایران است.
وزیر اطلاعات: احراز صلاحیت شورای نگهبان باید باشد
به گزارش جهان نيوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، حجت الاسلام سید محمود علوی طی سخنانی در همایش هیأت‌های نظارت سراسر کشور که در مشهد مقدس برگزار شد، ضمن تبریک ایام ولادت رسول گرامی اسلام (ص) و امام صادق (ع) از تلاش‌های کدخدایی و شورای نگهبان در جهت برگزاری پرشور انتخابات قدردانی کرد.

وزیر اطلاعات با اشاره به برگزاری انتخابات پیش رو گفت: باید انتخاباتی در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی برگزار شود که مهم‌ترین مؤلفه این انتخابات باید مشارکت حداکثری مردم باشد.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های امنیتی از جمله واجا باید شرایطی را فراهم کنند که فضای امنی برای برگزاری انتخابات حاکم باشد، اظهار کرد: همه باید دست به دست هم بدهند که انتخابات به صورت کاملا سالم برگزار شود.

حجت الاسلام علوی ادامه داد: انتخابات باید در اجرا و نظارت، طبق قانون انجام شود و لازمه این امر این است که همه دستگاه‌ها و نهاد‌های درگیر در اجرا و نظارت بر انتخابات و حتی دستگاه‌های تأمین کننده امنیت و دستگاه قضایی، باید دست به دست هم بدهند تا انتخابات به نحو مطلوب و در شأن نظام در چارچوب قانون برگزار شود.

وزیر اطلاعات خاطر نشان کرد: وزات اطلاعات اراده‌اش بر این است که همکاری تنگاتنگی با تمام متولیان انتخابات از جمله شورای نگهبان داشته باشد.

وی با بیان اینکه برگزاری انتخابات بسیار مهم است و باید در امنیت و سلامت کامل برگزار شود، تاکید کرد: انتخابات باید به گونه‌ای برگزار شود که اعتماد مردم را در پی داشته باشد.

حجت الاسلام علوی ادامه داد: ما باید به‌گونه‌ای حرکت کنیم که هم انتخابات برگزار شود و هم، کمترین آسیب به وحدت و امنیت ملی وارد شود، بلکه باید وحدت و امنیت ملی بر اثر برگزاری انتخابات‌ها ارتقا یابد که حتما در انتخابات پیش رو نیز این چنین است.

وزیر اطلاعات در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بررسی صلاحیت کاندیدا‌ها گفت: مسئله بررسی صلاحیت‌ها یک شمشیر دو لبه است، چراکه  از یک سو حق عامه مردم مطرح است و از سوی دیگر، آبروی افراد در میان است؛ هر دوی این حقوق، حق الناس است و باید دقت لازم در تحقق این حقوق، صورت گیرد.

وی اضافه کرد: نمایندگی مجلس یک امانت است و قرار است با انتخابات نمایندگان مجلس، قانون گذاری صورت گیرد و این قانون قرار است برای همه ملت ایران اجرا شود، بنابراین نماینده مجلس در برابر تمام ملت ایران مسؤول است.

حجت الاسلام علوی اظهار کرد: وقتی احراز اهلیت و صلاحیت انجام شد، امکان شرکت فرد در رقابتی که دسترسی به نمایندگی مجلس برای او فراهم می‌شود، وجود دارد بنابراین احراز صلاحیت باید باشد، چون بحث حق بیش از ۸۰ میلیون نفر از مردم ایران است. روایات متعدد نیز می‌فرمایند که اگر کسی امانت را به فرد غیرامین بسپارد، خداوند متعال ضامن او نیست چرا که قبلا توسط خدا این امر نهی شده بود؛ این حق الناس است.

وزیر اطلاعات افزود: در حق الناس فردی هم، پای آبروی افراد در میان است و حرمت آبروی افراد هم، همسنگ کعبه است؛ بنابراین باید دقت لازم صورت گیرد تا به آبروی افراد، خدایی ناکرده تعدی نشود، ولی از سوی دیگر هم، نباید در بررسی صلاحیت‌ها تسامح صورت بگیرد. حق الناس را اسلام از حق الله مهم‌تر می‌داند، چراکه خداوند از حق خودش می‌گذرد، اما از حق مردم نمی‌گذرد.

وی اضافه کرد: درباره انتخابات هم رهبری فرمودند که «مر قانون» باید اجرا شود و این راهبردی است که، ولی فقیه تعیین کرده و همه‌ی ما تابع آن هستیم، وظیفه ماست که در چارچوب قانون عمل کنیم.

حجت الاسلام علوی ادامه داد: یکی از تاکیدات رهبر معظم انقلاب، اجتناب از دخالت در انتخابات است و ما به هیچ وجه در این حوزه وارد نمی‌شویم، چون تضییع حق مردم است؛ برای وزارت اطلاعات «وحدت ملی» و «امنیت ملی» اصل است نه منافع حزبی.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United Kingdom
...