شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - 8 Aug 2020
 
۵
۶۰
نگاهی به بازتاب حذف لاریجانی و حضور زاکانی در قم

چرا تغییر معادلات بزرگ انتخابات از «قم» شروع شد؟!

يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۹
کد مطلب: 706669
حسن رسولی گفته است: اگر حمایت سیاسی اصلاح‌طلبان از آقای لاریجانی در مجلس دهم نبود، چه بسا او نه تنها در راس قوه مقننه نبود که اساسا در مجلس دهم نیزحضور نمی‌داشت. اما با این حال او جبهه اصلاحات را با نامهربانی خود روبه‌رو کرد و به جای قدردانی، خود را بی‌نیاز از حمایت اصلاح‌طلبان دانست
چرا تغییر معادلات بزرگ انتخابات از «قم» شروع شد؟!
گروه سیاسی جهان نيوز: عدم حضور نام لاریجانی از لیست اصولگرایان قم و اضافه شدن علیرضا زاکانی از چهره های اثرگذار مجالس هفتم، هشتم و نهم با بازتاب های گسترده ای در محافل سیاسی و به خصوص رسانه های اصلاح طلب و دولتی روبه رو شده است.

اهمیت انتخابات در قم و بهم ریختن معادلات سیاسی
به گزارش جهان نيوز، روزنامه آرمان، نزدیک به خانواده هاشمی درباره اهمیت انتخابات در شهر قم نوشته است: شهر قم از ابتداي انقلاب تاکنون کانون توجهات مختلف به‌خصوص در عرصه سياست و قدرت بوده و انتخابات به‌خصوص در حوزه مجلس در اين شهر از اهميت بسزايي برخوردار بوده است. در اين سال‌ها انتخابات بجز تهران در قم نيز محل تاثير و اهميت بوده و فعالان و کنشگران سياسي همواره به آرايش و صف بندي نامزدهاي جريانات سياسي توجه ويژه‌اي داشتند. هرچند که ساختار مذهبي قم، وجود حوزه علميه، جامعه مدرسين، مجمع محقق و مدرسين و از همه مهم‌تر پايگاه اصلي انقلاب در اين اهميت بي‌تاثير نبوده است. البته لازم به‌ذکر است که در قم همواه اصولگريان دست برتر را داشته‌اند و اصلاح‌طلبان برخلاف دوره قبل که علي‌لاريجاني را به عنوان گزينه مورد حمايت خود معرفي کردند، به‌واسطه تاثير اصولگرايان براين شهر چندان حسابي روي اين شهر باز نمي‌کنند. با اين حال طي انتخابات گذشته مجلس تاکنون اتفاقات جديدي در صحنه سياسي قم روي داده که معادلات را به کلي بهم ريخته وآنطور که از شواهد پيداست گويا بايد شاهد نامزدهايي جديد از سوي قم درانتخابات مجلس باشيم.

علی لاریجانی جایی در میان معادلات اصولگرایان ندارد
روزنامه دولتی ایران نیز نوشته است: علی لاریجانی جایی در میان معادلات اصولگرایان برای انتخابات اسفندماه  98 ندارد. چه بخواهد نامزد این انتخابات شود و چه نخواهد. آنها مثلث نامزدهای انتخاباتی خود برای مجلس یازدهم در قم را بدون حضور نام او بسته‌اند. خیلی قبل‌تر از آنکه خبرگزاری «ایلنا» گزارش دهد که رئیس مجلس در جمع نزدیکانش در قم گفته دیگر وارد رقابت انتخاباتی بهارستان نخواهد شد. اصولگرایان قم برای مجلس دهم نیز چنین کردند.

روزنامه ایران همچنین تصریح کرده است : لاریجانی در حالی رسماً در جمع اصولگرایان موقعیت برتر خود را کاملاً از دست داده که در این سوی میدان، یعنی در میان اصلاح‌طلبانی که سال 94 او را در قم سرلیست خود کرده‌اند هم بعید است جایی داشته باشد. اصلاح‌طلبان از خیلی قبل‌تر از اینها اعلام کرده بودند که برای مجلس یازدهم دیگر سراغ ائتلاف با مستقلین و اصولگرایان معتدل نخواهند رفت و لیستی را می‌دهند که سر تا ته آن اصلاح‌طلب باشد. چیزی که معنای عملی‌اش حذف امثال علی لاریجانی است.
 

 
آیا این پایان پروژه لاریجانی 1400 است؟
روزنامه دولت همچنین در گزارش خود درباره آینده سیاسی لاریجانی و انتخابات ریاست جمهوری آینده نیز نوشته است: این وضعیت اما چیزی نیست که بتواند میدانی دوباره  برای قدرتنمایی لاریجانی باز کند. شاید خود او هم به همین نتیجه رسیده که بر اساس گزارش دیروز «ایلنا» در جمع نزدیکانش در قم گفته دیگر وارد میدان رقابت مجلس نخواهد شد. این البته موردی بود که برخی نزدیکان او از خیلی قبل‌تر به صورت جسته و گریخته و البته غیر رسمی اعلام می‌کردند. حالا آن طور که «ایلنا» گزارش کرده، «طبق شنیده ها از یک منبع موثق، علی لاریجانی نماینده مردم قم و رئیس مجلس شورای اسلامی، اخیراً در جمع برخی فعالان سیاسی نزدیک به خود در شهر قم اعلام کرده که دیگر کاندیدای انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی نمی‌شود و تاکنون هرچه در توان داشته، برای کشور به‌کار گرفته است.» با این اوضاع اگر حضور در مجلس را برای لاریجانی تمام شده بدانیم، سؤال مهم دیگر این است که نسبت او با انتخابات 1400 چه می‌شود؟ افقی که خیلی‌ها تا همین یکی دو سال قبل فکر می‌کردند هدفگذاری اصلی علی لاریجانی و یاران اوست. تا آنجا که برخی این گزاره را مطرح کرده بودند که ورود جهانگیری به انتخابات 96 هم بازی بود که لاریجانی و نزدیکانش برای سوزاندن گزینه 1400 اصلاح‌طلبان به راه انداخته بودند.

بیشتر بخوانید:
جزئیات نحوه انتخاب «زاکانی» برای حضور در لیست انتخاباتی قم


حتی همان کارگزاران که تا اینجا برای انتخابات مجلس برخلاف بسیاری از دیگر اصلاح‌طلبان حاضر به نفی صریح ائتلاف نشده‌اند، در رابطه با موقعیت علی لاریجانی در 1400 اصلاً نظر مثبتی ندارند. از جمله حسین مرعشی در شهریورماه به صراحت در این رابطه گفته بود که «حزب کارگزاران دست‌کم به اندازه انگشتان یک دست چهره سیاسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست ‌جمهوری دارد و نیازی به ائتلاف با علی لاریجانی ندارد.» در سوی دیگر میدان هم یعنی در اردوگاه اصولگرایی، وقتی جایی برای لاریجانی در بین سه کاندیدای شهر قم نیست به طریق اولی می‌توان حدس زد که نه تنها برای نامزدی نهایی او در 1400 که حتی برای طرح نامش برای این انتخابات هم جای چندانی نباشد. به عبارتی لاریجانی شانس زیادی برای گرفتن نیابت از دو جریان اصلی کشور برای سال 1400 ندارد. به این موقعیت باید واقعیت دیگری را هم اضافه کرد؛ از رمق افتادن تیم نزدیکان لاریجانی. کاظم جلالی، نزدیک‌ترین فرد به او در حال عزیمت به روسیه برای گرفتن کلید سفارت در مسکو است.

بعد از او هم افرادی چون بهروز نعمتی قرار دارند که معلوم نیست برای آینده چه انتخاب‌هایی پیش رو داشته باشند. پروژه تأسیس یک حزب با محوریت علی لاریجانی هم هنوز به جای قابل اتکایی نرسیده و این عوامل افق 1400 برای لاریجانی را قدری نامشخص می‌کند. علاوه بر همه اینها اگر جمله نقل شده از لاریجانی در گزارش «ایلنا» را هم ملاک قرار دهیم که «تاکنون هرچه در توان داشته‌ام برای کشور به کار گرفته‌ام»، می‌شود این طور نتیجه گرفت که چه بسا او تمایلی برای رقابت در انتخابات 1400 هم نداشته باشد.
 

 
علی لاریجانی باید زیر پرچم روحانی بیایید!
روزنامه ایران در ادامه نیز نوشته علی لاریجانی راهی جز نزدیک شدن به حزب نزدیک اعتدالیون و آمدن به زیر پرچم حسن روحانی ندارد و آورده است: آیا جایی برای اعتدالیون باز می‌شود؟ اما آیا کناره گرفتن از دو رقابت انتخاباتی پیش رو به معنای بازنشستگی سیاسی و حاشیه‌نشینی علی لاریجانی خواهد بود؟ سرنوشت علی لاریجانی به عنوان یکی از قدرتمندترین سیاستمداران ایران در حدود سه دهه اخیر چه می‌شود؟ آیا جریان میانه یا همان اعتدال آنقدر قدرت دارد تا لاریجانی با بازی جدیدی در قالب آن بتواند تأثیرگذاری خود در ساختار قدرت را حفظ کند و جایگاهش را ارتقا دهد؟ به نظر می‌رسد برای آینده سیاسی علی لاریجانی اگر یک گزینه جز بازنشستگی باشد آن گزینه چیزی نیست جز تبدیل شدن به محور جریانی که نه اصولگراست و نه اصلاح‌طلب و حسن روحانی پرچمدار فعلی آن است. در میان گروه های سیاسی هم حزب اعتدال و توسعه واجد ویژگی های اعتدالی است که اتفاقاً اعضای آن رابطه حسنه‌ای هم با رئیس مجلس دارند. چهره‌های مطرح دیگری همچون علی اکبر ناطق نوری و علی مطهری هم هستند که اگر چه ریشه در جریان اصولگرا داشته‌اند اما حالا همچون علی لاریجانی زاویه‌های معناداری با این جریان سیاسی پیدا کرده و البته تمایلی هم برای قرار گرفتن زیر تابلوی اصلاح‌طلبی ندارند. بیراه نیست اگر گفته شود برگ برنده احتمالی رئیس مجلس اهتمام برای سر و سامان دادن به جریان اعتدالی و مجاب کردن افکار عمومی به این گزاره است که تأمین منافع آنها نه از دوگانه مرسوم اصلاح‌طلبی- اصولگرایی بلکه از مسیر میانه‌روی و اعتدال است.
 

 
اصلاح طلبان هم لاریجانی را نمی خواهند
از سوی دیگر، حسن رسولی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم به روزنامه همدلی گفته است: به نظر می‌رسد که در شرایط کنونی، آقای لاریجانی احساس می‌کند که در جریان اصول‌گرا، اقبال چندانی در جهت تمایل به او وجود ندارد وبه احتمال زیاد مورد حمایت آنان قرار نخواهد گرفت. از طرفی با توجه به اینکه که اگر حمایت سیاسی اصلاح‌طلبان از آقای لاریجانی در مجلس دهم نبود، چه بسا او نه تنها در راس قوه مقننه نبود که اساسا در مجلس دهم نیزحضور نمی‌داشت. اما با این حال او جبهه اصلاحات را با نامهربانی خود روبه‌رو کرد و به جای قدردانی، خود را بی‌نیاز از حمایت اصلاح‌طلبان دانست و بنابراین نمی‌تواند به حمایت این جریان هم دل خوش دارد. در مجموع تصور می‌شود که با وجود این مواضع و رفتارهای آقای لاریجانی که در دو دهه گذشته در بستر افکار عمومی از او دیده شده است و نیز این رویکرد که همواره سعی کرده است متاثر از معادلات قدرت، مواضع خود را تنظیم کند، مورد توجه هیچ کدام از دو جناح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب قرار نگیرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حسن
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
نحوه مدیریت لاریجانی در مجلس، عامل بعضی مشکلات بزرگ و اساسی مردم هست.
سرور
Iran, Islamic Republic of
....
سرور
Iran, Islamic Republic of
از ما نصیحت بود!
تصویب برجام نیز به داد لاریجانی نمی رسد
Iran, Islamic Republic of
لاریجانی کلی لوایح و طرح های مورد نظر اصلاح طلبان را در مجلس تصویب کرد آیا اصلاح طلبان قدر او را می دانند؟
Iran, Islamic Republic of
تصویب 20 دقیقه ای خسارت محض برجام انقلابیون قم را بیدار کرد اما کمی دیر است ....
Germany
لاریجانی با رای چه کسانی رییس مجلس شد و رییس مجلس ماند؟
امیررضا
Iran, Islamic Republic of
با رای لیست امید ناامید رئیس مجلس شد.
Germany
لیست امید که خودش کاندیدا داشت برادر؟ ..
Iran, Islamic Republic of
بالاخره یکی از برادرا بگه این مجلس برجام را تصویب کرد یا مجلس قبل؟
Iran, Islamic Republic of
یکی از برادرا هم بگه لاریجانی با رای چه کسانی رییس مجلس فعلی شد
ب2
Iran, Islamic Republic of
مجلس قبل رهروان طرفدار لاریجانی اکثریت بودند.بردار!
البته با این نظر تکراری حتما قبول داری که برجام خاصیتی برای کشور نداشت.
علی
Iran, Islamic Republic of
عدم شفافیت کار دست لاریجانی داد………!!!!?
..
Iran, Islamic Republic of
در واقع قم این بار یکی از ستونهای اصلی جریان بنفش را فرو ریخت تا زودتر از موعد عمرش تمام شود.
رضا
اشتباه ميكنى برادر ، خاتمى را فراموش نكن ! ....
بصیرت زاده
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی مگر پرچمی دارد که لاریجانی زیر آن پرچم بیاید!؟!؟

بی چاره دکتر علی لاریجانی ………
رحیم
Iran, Islamic Republic of
قم همچنان خاستگاه حرکات بزرگ و انقلابی است
Iran, Islamic Republic of
درود بر شهر خون و قیام قم.
قمی
Iran, Islamic Republic of
قم تسویه را از درون خودش شروع کرد....
Iran, Islamic Republic of
بله قم خاستگاه حرکات بزرگ و انقلابی هست...
Iran, Islamic Republic of
جمله همراه بودن با مردم را سانسور کردید!
Iran, Islamic Republic of
الوداع دادشي ها
خرمشهر
Iran, Islamic Republic of
مختصر مفید ......
حسين
Germany
.....
آهو
Iran, Islamic Republic of
.... یا حکومت ایران انقلابی و وابسته به ارزشهای اسلامی هست یا نیست؟ اگر هست نیازی به افراد با نگرش محافظه کار نمیباشد که نمیتوان تشخیص داد آیا ایشان فردی معتقد و انقلابی هستند یا وابسته و پایبند به قدرت . . .!!!
Iran, Islamic Republic of
همه راه ها به قم ختم میشود
Iran, Islamic Republic of
البته قم بدون دكتر لاريجاني
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
زمان زياد براي خدمت به خلق خدا داشتيد بسوخت .....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
خدا حافظ ...
نننننننننننننننننننن
Iran, Islamic Republic of
دیگه بسه
نویتی هم باشه نوبت جوانهای انقلابی و متعهد و متعقد هست
خداحفظ اخویها
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
لاریجانی ظرف 20 دقیقه برجام آمریکایی را به تصویب رساند .!!
Iran, Islamic Republic of
باید از قبال هزینه های برجام شاهد محاکمه بانیان این قرارداد ننگین باشیم
یاد چوب خشک معروف بخی
Germany
لاریجانی یک نفر بود با رای کدام مجلس برجام تصویب شد؟
بله یادت بخیر
Iran, Islamic Republic of
لاریجانی و یارانش.
Germany
مجلس قبل یاران لاریجانی بودن؟
بله برادر هادی
Iran, Islamic Republic of
بیشتر رهروانی حامی لاریجانی بودند.
احسنت برادر غضنفر بازم گل بخودی زدی
Iran, Islamic Republic of
با چن تا سوال تمام اطلاعاتت رو میاد
دلم برات سوخت
Iran, Islamic Republic of
هر وقت گیر افتادی بیمزه بازی در می آری.جوابتو دادم .....
.
Iran, Islamic Republic of
چه کسایی به لاریجانی برای ریاست مجلس رای دادن؟
برادر هادی!
Iran, Islamic Republic of
امیدی های ورشکسته و رهروانی های خسته....
مسعود
Iran, Islamic Republic of
خسارت محض برجام دستاورد اصلاح طلبان بود ولاغیر.
رضا
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
وقتشه برید استراحت کنید.
لطفاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
United States
وقت شناسی نعمت بزرگی است. اگر کسی وقت شناس نباشد با شکست میدان را ترک می کند
دلیل
Iran, Islamic Republic of
آیا دلیل شرکت آقای زاکانی از حوزه انتخاباتی قم، عدم داشتن رای در حوزه انتخاباتی تهران هست ؟ بنظرم بلی
Iran, Islamic Republic of
خیر، توان او برای رقابت بزرگتر و حذف لاریجانی است
Iran, Islamic Republic of
......
محمود
United States
هر کس زیر عبای هاشمی رفت آخرش اینجوری از آب درآمد، عاقبت نابخیر
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
ممد
United States
همگی میریم قم...... همگی میریم قم.......
تهراني
Iran, Islamic Republic of
ان شاء الله بصيرت افزايي قمي ها به ساير شهر هاي ايران سرايت خواهد كرد......
Iran, Islamic Republic of
.....
جواد
Iran, Islamic Republic of
.....
...
دايي
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
...