سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - 14 Jul 2020
 
۰
۱۷
یادداشتی در تبیین بیانات اخیر رهبر انقلاب؛

کی و کجا آمریکایی‌ها را به گوشه رینگ برده‌ایم؟

شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۴
کد مطلب: 706644
چهل ساله شدن انقلاب اسلامی و ورود به گام دوم، اثبات توانمندی انقلاب در خنثی کردن توطئه‌های استکبار و ناکارآمدی تهدیدات دشمن در متوقف کردن این حرکت پویا و روبه جلو است.
کی و کجا آمریکایی‌ها را به گوشه رینگ برده‌ایم؟
به گزارش جهان نيوز، رهبر انقلاب در دیدار سالانه خود در سالگرد تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران، در سخنانی به سابقه دشمنی آمریکا با ملت ایران اشاره کرده و گفتند: شماها می‌بینید که هر کاری آمریکایی‌ها توانسته‌اند در این مدّت [۴۱ سال اخیر] کرده‌اند، بخصوص با نهادهای برخاسته‌ی از انقلاب، از جمله با خود نظام اسلامی؛ با خود جمهوری اسلامی که برخاسته‌ی از انقلاب است، هر چه توانسته‌اند دشمنی کرده‌اند. البتّه ما هم از این طرف بیکار نبوده‌ایم؛ ما هم از این طرف هر کار توانسته‌ایم، در مقابل آمریکا کرده‌ایم، در موارد زیادی هم طرف را گوشه‌ی رینگ برده‌ایم؛ نتوانسته از خودش درست دفاع کند، این هم کاملاً واضح است، همه‌ی دنیا می‌بینند.

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در یادداشتی به قلم آقای مهدی فضائلی تحلیلگر مسائل سیاسی و کارشناس حوزه‌ی رسانه به تحلیل این بخش از بیانات رهبر انقلاب می‌پردازد.
داشتن «دشمن بزرگ» هم نشانه بزرگ بودن است و هم موجب بزرگ و قدرتمند شدن. اگر نشانه‌های بزرگی در کشوری نباشد دلیلی ندارد که دشمن بزرگ داشته باشد و با قدرت‌های دست چندم هم می‌شود با آن روبه‌رو شد. مواجهه با قدرت‌های دست چندم هم فقط از باب دست گرمی در ورزیده شدن مؤثر است اما توانمندی واقعی در مواجهه با قدرت‌های بزرگ و دست اول حاصل می‌شود. این قاعده در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، نظامی و سیاسی صدق می‌کند. جمهوری اسلامی ایران از نخستین روزهای تاسیسش تا کنون با قدرت‌های دست اول جهان روبه‌رو بوده و آمریکا به‌عنوان قدرتمندترین کشور در عرصه‌های مختلف در رأس این دشمنان بوده است.

خود این مواجهه و تقابل نشان داد، انقلاب اسلامی یک اتفاق معمولی نیست و رویدادی است که منافع نامشروع قدرت‌ها یا همان استکبار و نظام سلطه را به چالش کشیده است. مواجهه انقلاب اسلامی با این قدرت‌ها و به‌خصوص آمریکا از ابتدای پیروزی تا الآن، انقلاب اسلامی را ورزیده و به قدرتی بزرگ و تاثیرگذار در عرصه منطقه و معادلات جهانی تبدیل کرد. طبیعتاًدر رویارویی با قدرت بزرگی مثل آمریکا نمی‌توان انتظار داشت آسیب و خسارت ندید و همواره پیروز شد که اگر چنین بود آمریکا دیگر ابرقدرت محسوب نمی‌شد!

نکته مهم این است که در مواجهه با چنین قدرت بزرگ و توانمندی اولاً بتوانیم ضربات و توطئه‌هایش را خنثی یا کم اثر کنیم و ثانیاً بتوانیم در مقاطعی ما به او ضربه بزنیم.

چهل ساله شدن انقلاب اسلامی و ورود به گام دوم، اثبات توانمندی انقلاب در خنثی کردن توطئه‌های استکبار و ناکارآمدی تهدیدات دشمن در متوقف کردن این حرکت پویا و روبه جلو است. انقلاب اسلامی راهبرد دفاع فعال را در پیش گرفت یعنی فقط به دفع شیطنت‌ها و توطئه‌های دشمن از خود بسنده نکرده و هر جا توانسته به دشمن ضربه هم وارد کرده است. «گوشه رینگ» اصطلاحی است وام گرفته از ورزش بوکس و زمانی به‌کار می‌رود که طرف مقابل در موقعیت نامناسب، منفعل و ضربه‌پذیر قرار گرفته باشد و حریف بر او مسلط شده باشد. در چهل سال رویارویی و دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی بارها آمریکا در گوشه رینگ قرار گرفته است و این واقعیت مهمی است که رهبر معظم انقلاب در دیدار ۱۲‌آبان این‌گونه به آن اشاره کردند: «شماها می‌بینید که هر کاری آمریکایی‌ها توانسته‌اند در این مدّت کرده‌اند، به‌خصوص با نهادهای برخاسته از انقلاب، از جمله با خود نظام اسلامی؛ با خود جمهوری اسلامی که برخاسته از انقلاب است، هر چه توانسته‌اند دشمنی کرده‌اند. البتّه ما هم از این طرف بیکار نبوده‌ایم؛ ما هم از این طرف هر کار توانسته‌ایم، در مقابل آمریکا کرده‌ایم، در موارد زیادی هم طرف را گوشه رینگ برده‌ایم؛ نتوانسته از خودش درست دفاع کند، این هم کاملاً واضح است، همه دنیا می‌بینند.»

آمریکا کجا گوشه رینگ قرار گرفته است؟ رویارویی آمریکا با انقلاب اسلامی ایران را می‌توان به دو عرصه داخلی و منطقه‌ای تقسیم کرد. ضربات انقلاب اسلامی به استکبار نیز هم در عرصه داخلی بوده و هم منطقه‌ای. به عبارت دیگر گاهی انقلاب اسلامی در رویارویی دو جانبه آمریکا را به گوشه رینگ برده و گاهی در رویارویی‌های منطقه‌ای و چند جانبه.

این یادداشت که یک احصای کاملی را هم انجام نداده است فقط به مواردی اشاره می‌کند که آمریکا در روابط دو جانبه و مستقیم به گوشه رینگ برده شده است. خود انقلاب اسلامی و پیروزی آن آغاز رفتن آمریکا به گوشه رینگ بود. تسخیر لانه جاسوسی در سال‌۵۸، عدم پذیرش نماینده ویژه کارتر در ۱۶‌آبان ۵۸ از سوی امام(رحمه‌الله‌علیه)، ماجرای طبس(به لطف شن‌هایی که مأمور خدا بودند) در اردیبهشت‌۵۹ و ماجرای مک فارلین در سال ‌۶۴-۶۵ که منجر به ایران گیت برای دولت ریگان شد نیز موارد دیگری از انفعال شدید آمریکا در دوران امام خمینی(ره) است. عدم مذاکره با آمریکا به رغم تلاش و اصرار مستمر دولتمردان این کشور، نشاندن و تصرف پهپاد لاکهید مارتین آر کیو-۱۷۰ در آذر‌۱۳۹۰، دستگیری جاسوس‌های آمریکایی به‌خصوص ماجرای جیسون رضائیان در سال‌۹۳ که آمریکا سرانجام مجبور شد ضمن تبادل چهار زندانی ۱/۷‌میلیارد دلار برای آزادی او پرداخت کند، دستگیری ۱۰‌ملوان آمریکایی در دی ماه‌۹۴ در پی تجاوز به آب‌های ایران عزیز، سرنگونی پهپاد جاسوسی پیشرفته و گران‌قیمت «گلوبال هاوک» آمریکا توسط پدافند یکپارچه هوایی کشور در سال‌۹۸و پیشرفت‌های علمی سطح عالی به رغم محدودیت‌ها و تحریم‌ها خصوصاً در عرصه دفاعی، هوا فضا و هسته‌ای را می‌توان از جمله مواردی برشمرد که آمریکا را گوشه رینگ برده است.

البته موارد فوق‌الذکر در یک سطح و هم وزن نیستند لیکن اگر این امکان باشد که به تفصیل درباره هر‌یک از آن‌ها و تبعاتش برای آمریکای ابرقدرت پرداخته شود معلوم می‌شود چه ضربات سنگینی به حیثیت و ابهت آمریکا وارد کرده و چگونه مسیر افول ابرقدرتی آمریکا را تسریع کرده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
FATF همان «برجام ۲ بی مورد و بی ارزش» است
واکنش رزمنده ایرانی به تشکیل ائتلاف آمریکایی در خلیج فارس
Iran, Islamic Republic of
واکنش رزمنده ایرانی به تشکیل ائتلاف آمریکایی در خلیج فارس
تشکیل ائتلاف آمریکایی در خلیج فارس به خاطر کمک، حمایت و پشتیبانی از ائتلاف متجاوز سعودی درجنگ یمن است
ائتلاف بین المللی ازسال 2014 تاکنون مدعی مبارزه با داعش چرا به مردم مظلوم، بی دفاع و بی گناه سوریه وعراق حمله می کند.
ائتلاف بین المللی ازسال 2014 تاکنون بیش از700 میلیارد دلار به سوریه وعراق خسارت زده است و همچنان نیزادامه دارد.
Iran, Islamic Republic of
اروپا ازآمریکا بدتراست.
اروپا به تروریست ها پناه می دهد.
آیا سگ هار اروپایی می تواند جنایات وفجایع متحدانش را دریمن متوقف کند؟
اروپا مانند آمریکا، عربستان سعودی، امارات، بحرین و اسرائیل ارزشی برای جان انسان ها قائل نیست.
Iran, Islamic Republic of
تشکیل ائتلاف آمریکایی در سوریه وعراق ازسال 2014 تاکنون به خاطر کمک، حمایت و حمایت و پشتیبانی از تروریست های داعش بوده است، نه مبارزه با تروریست های داعش...
Iran, Islamic Republic of
تجمع دانشجویان مقابل سفارت فرانسه
دانشجویان تجمع‌کننده مقابل سفارت فرانسه در اعتراض به خشونت و برخورد دولت این کشور با مردم بیانیه صادر کردند .
عکاس :فروغ طاهرخانی
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ - ۱۸:۴۷
Iran, Islamic Republic of
واکنش رزمنده ایرانی به تشکیل ائتلاف آمریکایی در خلیج فارس
حضور نیروهای تروریست آمریکایی درافغانستان ازسال 2001 تاکنون عامل جنگ، بی ثباتی و ناامنی درافغانستان و منطقه خاورمیانه است.
آمریکا عامل اصلی جنگ درمنطقه است.
آمریکا عامل اصلی پیدایش و رشد تروریسم درمنطقه است.
United Arab Emirates
....
United Arab Emirates
دولت روحانی، ظریف وعراقچی باید امیدشان را از مذاکره قطع کنند و به مردم دل ببندند
Iran, Islamic Republic of
آمریکا همراه با چند کشور دیگر سازمان دهنده اصلی گروه های تروریستی درسراسرجهان است.
Iran, Islamic Republic of
تیراندازی در شهر شارلوت آمریکا 5 کشته و زخمی برجای گذاشت
شنبه 18 آبان 1398 - 20:09

تیراندازی داخل یک منزل مسکونی در شهر «شارلوت» در ایالت کارولینای شمالی در آمریکا به کشته شدن دو نفر و جراحت سه تن دیگر منجر شد.
Iran, Islamic Republic of
نیرو‌های ترکیه و آمریکا خاک سوریه را ترک کنند/ آمریکایی‌ها قصد دارند میدان‌های نفتی را تحت کنترل و سوریه را تجزیه کنند
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه امروز دنیا دربرابر کشتار مردم یمن توسط ائتلاف متجاوز سعودی سکوت کرده
دنیا دربرابر کشتار مردم یمن توسط سعودی - آمریکایی سکوت کرده است شرم آوراست.
Iran, Islamic Republic of
ما آغازگر کاهش تعهدات در برجامی نبودیم و آنها شروع کردند و به برجامی پایبند نبودند و ما هم نخواستیم این جاده یک‌طرفه باشد.
Iran, Islamic Republic of
آمریکا و اتحادیه اروپا واکنش زیادی به کاهش تعهدات برجامی داشته‌اند و خیلی نگران هستند و نشان از اقتدار ایران است.
Iran, Islamic Republic of
نسل كشی عربستان در یمن/سكوت سازمان ملل و كشورهای غربی شرم آور است....
United Arab Emirates
...
Iran, Islamic Republic of
جناب روحانی مردم را با برجام گوشه رینگ برد و مردها را شرمنده زن و بچه مردم کرد! ..