چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - 8 Apr 2020
 
۰
۱۳

حقیقت تک‌همسری

غلامعلی افروز
پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب: 706378
غلامعلی افروز روانشناس برجسته و عضو هیئت‌ علمی دانشگاه درباره بحث چند همسری که این روزها در پی پخش یک برنامه درباره ازدواج از صدا و سیما در رسانه‌ها مطرح شده است، یادداشتی با عنوان «حقیقت تک همسری» نوشت.
جهان نيوز - غلامعلی افروز: ازدواج یک نیاز فطری و ضرورت اجتماعی برای نیل به آرامش ماندگار است. فلسفه خلقت بر زوجیت استوار است، خالق زوج آفرین همه هستی را زوج می آفریند.همه نطفه ها در گستره هستی، همزمان در یک توازن عقلانی، جهان شمول ولا یتغیر، دختر و پسر آفریده می شوند. 

در این نگاه، عدالت و تساوی جنسیتی در آفرینش، از اصلی ترین مولفه فلسفه خلقت و آمادگی برای ازدواج است.  در این معنا، خالق زوج آفرین، آن حکیم قدیر، جنسیت نطفه ها را  در رحم ها، همزمان دختر و پسر رقم می زند، برای هر زنی مردی را می آفریند و برای هر مردی زنی را می آفریند. همین است که در یک جامعه سالم، پر امنیت، متعالی، فارغ از حاکمیت نگرش های کلیشه ای ناصواب اجتماعی و به دور از درگیری ها و نزاع های داخلی، خصومت ها و جنگ های خارجی، و کشته شدن جمعی از مردان جامعه، هر مردی فرصت ازدواج با یک زن را می یابد.

در این موقعیت ها، به طور کلی یک مرد متعهد با اندیشه عدالت محوری نمی تواند بیش از یک همسر انتخاب نماید. بدیهی است موارد استثنا، در شرایط خاص فوق العاده نادر است، اما اصالت در تک همسری است، ضمن اینکه در شرایط کنونی به دلایل خاصی از جمله فراوانی بیشتر سقط جنین دخترها نسبت به پسرها، تعداد دختران کمتر از پسرها است. به عنوان مثال، امروزه در چین به علت قانون تاکید بر تک فرزندی و نگرش بسیارى از زوجین در برخورداری از تک فرزند پسر، شاهد کمبود بیش از یکصد میلیون دختر در چین می باشیم! به گونه اى که، جمع کثیری از آقایان داوطلب ازدواج موفق به ازدواج با دختر خانم های چینی نخواهند بود!

مطابق آمار سازمان ثبت احوال کشور نیز در قبال هر یکصد شناسنامه ای که برای نوزادان دختر صادر می گردد، 104 شناسنامه برای نوزادان پسر صادر می شود! یعنی تولد پسرها حدود ۴درصد بیشتر از دختران است!

به نظر اینجانب  طرح مساله چند همسری در شرایط کنونی و برگزاری دوره های به اصطلاح آموزشی برای مردان چند همسر نمی تواند یک امر منطقی و معقول باشد!
به صرف اینکه درصد قابل توجهی از دختران آماده ازدواج فرصت ازدواج مطلوب را نیافته اند، و یا اینکه تعداد قابل ملاحظه ای از خانم های جوان و میان سال از همسرشان جدا شده اند و یقیناً حق دارند با آقایان مجرد ازدواج نمایند، شایسته نیست بحث چند همسری برای آقایان مطرح شود!

اما آنچه که شایسته و بایسته است، تلاش جمعی و عزم همگانی برای آفرینش بستر مطلوب ازدواج برای همه داوطلبان ازدواج می باشد. بدون تردید اندیشه و تامل در موانع فرهنگی و اجتماعی ازدواج، ایجاد و تقویت احساس امنیت روانی، نگرش مثبت و انگیزه  غنی به ویژه در آقایان مجرد برای ازدواج به هنگام ، امری است بسیار مهم و سترگ.
در واقع، سن حقیقی انسان برایندی است از سه مولفه اصلی ۱) سن زیستی و ساختار ژنتیکی، ۲) سن روانی و کفایت عقلانی و قابلیت آرامش آفرینی ۳) و سن شناسنامه ای.

صرف نگاه به شناسنامه و سن تقویمی داوطلبان ازدواج ، نمی تواند امری معقول و مطلوب باشد. به عنوان مثال سن زیستی، دختران اول خانواده از سن زیستی دختران کوچکتر خانواده جوان تر است!

خلاصه کلام آن که، در شرایط امروز جامعه ایران اسلامی، مطلوب آن است که فرصت  ازدواج به هنگام را با ترغیب و تشویق و حمایت های مستمر برای همه دخترها و پسرهای داوطلب ازدواج فراهم نماییم و مراقب باشیم به جای استواری در این مسیر بیراهه نرویم!
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Netherlands
دادا تکلیف زنان در سن ازدواج و بدون همسر و زنان همسر از دست داده را روشن کنید بعدا حرفهای دانشگاهی بزنید.
Iran, Islamic Republic of
برادر.خب من مرد وقتی با یک زن بی همسرازدواج کنم گیریم تکلیفش روشن شد .زن خودم طلاق میگیره و میره .پس معضل جامعه حل نشد....
Romania
برادر گرامی قرار نیست همینطوری و بدون داشتن شرایط این اقدام را انجام بدی. اولا باید مطمئن باشی که عدالت را رعایت می کنی و ثانیا در شرایط فعلی رضایت همسر اول شرط منطقی قضیه است...
Iran, Islamic Republic of
مرد باش جفتشونو نگه دار
Iran, Islamic Republic of
مرد اونه که دوتا هوو رو باهم نگه داره
Romania
آقای دکتر آمار تولدت درسته. لطفا بقیه شو رو هم بخون.میزان مرگ و میر بین نوزادان پس بیشتر است و در سن بلوغ معمولا به ازاء هر صد دختر 96 تا 98 پسر باقی مونده. در چین هم بعلت کشتن دختران نوزاد در دوران تک فرزندی چنین شده.
Iran, Islamic Republic of
خیلی یادداشت ضعیفی نوشتید
بیشتر از سر احساس نوشته شده تا استدلال!
دلایل هم به شدت بی ربط و ضعیفه
کریم
Iran, Islamic Republic of
جناب استاد : وقتی قرآن کریم صریحاً جواز اختیار تا 4 همسررا البته باشرایطش داده دیگر تحلیل ونظر درقبال فرمان الهی یعنی چه ؟ خداوند بشرراخلق فرموده وخودش نیازهایش را می داند ، من وشما که خبرازهمه چیز نداریم پس عنایت فرمائید واجتهاد درمقابل نص نفرمائید .
Iran, Islamic Republic of
چند همسری با فرهنگ ایرانی سازگار نیست. مشکلات خانوادگی و بالطبع مشکلات اجتماعی را بیشتر میکنه!!!
Iran, Islamic Republic of
بر اساس روایات معتبر، غیرت زن از کفر است و زنان منکَر ازواج مجدد همسر خود را نمی پذیرند نه زنه صالحه.
لذا فرهنگِ ایرانی در این مورد، فرهنگ غلطی است و باید اصلاح شود.
دستجردی
Iran, Islamic Republic of
در فرهنگ ایرانی هم تا همین 60 یا 70 سال قبل کار قبیحی نبوده و از زمان پهلوی با تبلیغات ذهن مردم رو خراب کردند و تک همسری را جا انداختند ...
محسن
Iran, Islamic Republic of
چند همسری طبق نص صریح قران کاری مباح است ولی با شرایطی که باز قران فرموده است .....
معصومه
Iran, Islamic Republic of
باسلام خیلی ممنون مطالب عالی بود و واقعیت امر هم همینه ای کاش بعضی از مردان نادان و و هوسباز هم این را بدانند که چند همسری اشاعه فرهنگ حرمسرایی میباشد نه چیز دیگه .......