دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - 13 Jul 2020
 
۰
۱

استقبال ۷۶ درصدی مردم از رویکرد جدید قوه قضائیه

سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۴
کد مطلب: 706199
رئیس قوه قضائیه، تعامل جدی با دولت، مجلس و سایر دستگاه‌ها را راهبرد جدی قوه قضائیه دانست و گفت: تعامل با دولت، مجلس و دستگاه‌ها راهکار اصلی برون رفت از مشکلات کشور است و ما همه قوا، نهادها، رسانه‌ها و دغدغه‌مندان کشور را در مسیر مبارزه با فساد در کنار خود می‌دانیم.
استقبال ۷۶ درصدی مردم از رویکرد جدید قوه قضائیه
به گزارش‌ جهان نيوز، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه، ۱۳ آبان را نماد هویت و اصالت استکبارستیزی انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: چهار دهه است که جمهوری اسلامی، پرچم استکبارستیزی را به دوش دارد و به رغم همه فتنه‌ها و توطئه‌های دشمنان به‌ویژه امریکا، امروز دست تفوق و برتری از آن جبهه انقلاب اسلامی است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه فهرست خباثت‌های امریکا در منطقه و جهان، طوماری بلندبالا است، ادامه داد: ۱۳ آبان، نماد و نمود استکبارستیزی امت اسلامی و نشان دهنده ماندگاری این پرچم در همه نسل‌ها و عصرهاست؛ چنانکه امروز دانش آموزان، دانشجویان و نسل‌های سوم، چهارم و پنجم انقلاب روز به روز با این فرهنگ آشناتر می‌شوند تا ان‌شاءالله در مواقع لازم، با زمان شناسی خود، عکس العمل‌های درخور نشان دهند و در صحنه حضور یابند.

آیت‌الله رئیسی، جمهوری اسلامی را الگویی موفق از ۴۰ سال حکومت داری و سیاست ورزی بدون امریکا برای مردم و دولت‌های منطقه و جهان توصیف کرد و یادآور شد: امروز به‌رغم جنگ سنگین اقتصادی، سیاسی، روانی و اقتصادی دشمن علیه ملت ایران، به لطف خدا جمهوری اسلامی با ابتنا به ارزش‌های اسلامی، خواست مردم و رهبری‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب در مسیر تعالی و پیشرفت خود به پیش می‌رود.

گزارش گزارشگر حقوق بشر از ایران غلط و بی مبناست
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتشار گزارش گزارشگر حقوق بشر ایران، تأکید کرد: ما در چهار دهه گذشته بار‌ها اعلام کرده‌ایم که حکومت‌مان مبتنی بر شریعت است و در خصوص آنچه مربوط به اجرای احکام الهی در بحث کیفر‌ها و مجازات‌هاست، با هیچ فرد و نهادی سخن و بحث نداریم. در قوه قضائیه نیز شرع انور، مبنای اصلی کار است و تعجب می‌کنم فردی که مسلمان است، بدون توجه به آیات، روایات و سنت نبوی، مطالبی را تدوین کرده و توجه ندارد که ما به هیچ عنوان از مبنای دینی خود دست برنمی داریم.

آیت‌الله رئیسی افزود: نکته دوم این است که بخش جدی این گزارش‌ها از منابع ناسالم و معاند با نظام جمهوری اسلامی دریافت شده است که گزارش‌هایی کاملاً غلط و بی مبناست. چنین گزارش‌هایی باید براساس اطلاعات معتبر و از منابع رسمی و مورد تأیید باشد. البته این گزارش مورد توجه نخواهد بود زیرا بر اساس حقد و کینه نسبت به جمهوری اسلامی تنظیم شده است، اما به هر حال هر اطلاعاتی برای تنظیم گزارش در زمینه حقوق بشر باید از ستاد حقوق بشر و منابع رسمی اخذ شود، نه گروه‌های معاند.

جراحی‌های قضایی در جهت تداوم سلامت اداری
رئیس قوه قضائیه در ادامه این جلسه، راهبرد جدی دستگاه قضایی را تعامل با قوا عنوان کرد و گفت: امروز همکاری و تعامل را یکی از راهبرد‌های جدی و تنها راه برون رفت از مشکلات، رونق تولید، مبارزه با فساد و ساماندهی امور می‌دانیم.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: همه اقدامات ما و جراحی‌های قضایی در جهت تداوم سلامت نظام اداری کشور، صیانت از دولتمردان و حمایت از خدمتگزاران به مردم است. طبعا ممکن است این اقدامات ابتدا مثل یک دارو در کام برخی افراد تلخ بیاید، اما نهایتا تبدیل به سلامت نظام اداری کشور می‌شود. بر همین مبنا، امروز دولت، مجلس، دستگاه‌ها و همه دغدغه‌مندان ارزش‌های انقلاب و پیشرفت کشور را در مسیر مبارزه با فساد در کنار خود می‌بینیم و تأکید می‌کنیم که مبارزه با فساد، اصلاح امور و سلامت اداری در ذات انقلاب اسلامی است. بنابراین هیچ‌گونه ناسلامتی و فساد، زیبنده نظام نیست و هیچ‌کس نباید آن را بپذیرد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه هیچ پرونده‌ای جز مواردی که شأن پرونده اقتضا می‌کند، در دستگاه قضایی نباید بدون تعیین زمان رسیدگی بماند، اظهار کرد: نباید به نتیجه رسیدن پرونده‌ها به گذشت زمان سپرده شود بلکه باید مدت زمان رسیدگی به یک پرونده و به سرانجام رسیدن آن تعیین شود و برای خود قاضی مشخص باشد. این امر علاوه بر افزایش رضایتمندی مردم می‌تواند از اطاله دادرسی نیز جلوگیری کند.

بازسازی سرمایه اجتماعی در دستور کار دستگاه قضایی
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نتایج یک نظرسنجی که از سوی رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه در جلسه مطرح شد، خاطرنشان کرد: یکی از موارد مهم در دستگاه قضایی، بازسازی سرمایه اجتماعی است و آماری که در حال حاضر در باب رضایتمندی مردم از رویکرد دستگاه قضایی به دست آمده است، برای ما مسئولیت آور است. اینکه نگاه عموم مردم مثبت شود، در گرو اقدامات ماست و اگر این اقدامات دنباله نداشته و مقطعی باشد، نظر مردم برمی‌گردد. بنابراین این نرخ‌ها قطعی نیست و همه چیز به تلاش و پیگیری ما بستگی دارد.

از طرفی، نباید فراموش کنیم که بین رویکرد کلی قوه قضائیه و آنچه در محاکم می‌گذرد، باید تفاوت قائل شد؛ یعنی ممکن است مردم از رویکرد دستگاه قضایی در مبارزه با فساد، رونق تولید و ... رضایت داشته باشند، اما مثلاً از رفتار قضات یا کارکنان راضی نباشند؛ بنابراین باید به طور جدی در نشست‌هایی با قضات و کارکنان، توصیه‌های لازم صورت گیرد تا میزان رضایتمندی مردم از محاکم نیز افزایش یابد.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به طرح موضوع تقلیل مجازات حبس در مجلس، این امر را موجب تزلزل قانون مجازات اسلامی دانست و به نوعی مخالفت دستگاه قضایی با تصویب چنین طرحی را اعلام کرد.

براساس این گزارش، غلامحسین اسماعیلی رئیس حوزه ریاست و سخنگوی قوه قضائیه با ارائه نتایج یک نظرسنجی که از سوی یکی از دستگاه‌های رسمی کشور در چند استان انجام شده است، میزان استقبال مردم از رویکرد جدید قوه قضائیه را ۷۶ درصد اعلام کرد. سخنگوی دستگاه قضایی تأکید کرد: براساس آمار‌های موجود، این رویکرد در میان مردم امیدی ایجاد کرده که باید با استمرار تلاش‌ها آن را زنده نگه داریم و تقویت کنیم.
 
منبع: روزنامه جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Bulgaria
..به امید ادامه مبارزه جدی با فساد در همه زمینه ها