پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ - 29 Jul 2021
 
۳
۴۶

روحانی و جهانگیری رسماً مسئولیت عواقب خطرناک FATF را می‌پذیرند؟

شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۳
کد مطلب: 705782
توصیه می‌شود آقایان دولتی تعهد کتبی بدهند که اگر پیوستن به FATF مشکلاتی در حوزه امنیت اطلاعات و یا محدودیت‌های بانکی و ... برای کشور ایجاد کرد و یا موجب تکمیل استراتژی تحریمی آمریکا علیه ایران شد، این آقایان رسماً عواقب قضائی و حقوقی آن را بپذیرند.
روحانی و جهانگیری رسماً مسئولیت عواقب FATF را می‌پذیرند؟
به گزارش جهان نيوز، بعد از برجام و با عدم عادی شدن روابط بانکی خارجی، خصوصاً پرهیز بانک‌های بزرگ خارجی از همکاری با ایران،‌ دولت به اشتباه، قرار داشتن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی FATF را به‌عنوان مانع اصلی شناسایی کرد و برای خارج شدن از این لیست وارد مذاکره با FATF شد.

FATF برنامه اقدام ایران را تنظیم و ارایه کرد و از ایران خواست تا تعهد سطح بالای سیاسی خود را برای اجرای کامل آن ارایه دهد. طیب‌نیا وزیر وقت اقتصاد و رئیس شورای‌عالی مبارزه با پولشویی از طرف دولت ایران برای اجرای برنامه اقدام این نهاد بین‌الدولی مطابق با قانون اساسی تعهد داد.

FATF تعهد سطح بالای سیاسی ایران را پذیرفت و در خرداد ماه 1395 در نشست بوسان، FATF تصمیم گرفت‌ ایران را از حالت کانتر مژر تعلیق کرده و اقدامات ایران برای اجرای کامل برنامه اقدام را رصد کند.

بهانه‌ی جدید جریان غربگرا در کشور بعد از برجام، با FATF بدست آمد و از آن به بعد کار این گروه تبلیغ برای ضرورت پیوستن به FATF شد؛ جریان روانی درحالی حمایت از FATF را در دستور کار قرار داد که اصرار داشت راه نجات کشور از غرب می گذرد و اگر ارتباطی با خارجی ها نداشته باشیم نمی توانیم قدم از قدم برداریم. فرایند بررسی ورود به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام چند ماه طول کشید و در نهایت هم به دلیل مخالف اکثریتی تصویب نشد.

عدم تصویب FATF در مجمع، و پایان مهلت ایران برای پیوستن به FATF در کنار انتخابات امسال، بهانه ای جدید شده تا دولتِ حاشیه ها و طیف همراهش، دوگانه ی جدیدی ساخته و چند صباحی نیز کشور را درگیر این دوگانه‌ی ساختگی خود کنند.

بعبارت دیگر بعد از ماه‌ها کشمکش بر سر FATF و تبلیغات ریز و درشت جریان غربگرا (و یا جریانی که دست‌کم معتقد به اینکه راه حل مشکلات اقتصادی از غرب می گذرد) مبنی بر اینکه با FATF بخش مهمی از مشکلات فعلی اقتصاد کشور حل می شود؛ حالا ترفند دیگری برای عملیات روانی پیش روی این گروه فکری قرار گرفته است.

جریان غربگرا اینبار تلاش دارد تا عملیات روانی خود را بر روی یک گزاره سلبی قرار دهد؛ این جریان بخوبی از مزایای "نداشته‌ی" FATF آگاه است و تلاش دارد عملیات روانی خود را با ایجاد ترس در جامعه مدیریت کند؛ اینبار به مانند تجربه برجام، مدافعان FATF موجی را راه انداخته اند و به مردم می گویند اگر FATF نباشد خسارت‌زاست و آنها که مخالف پیوستن به آن هستند باید در قبال آن پاسخگو باشند.

 تاکتیک جذاب و البته تکراری جریان غربگرا درحالی مجدداً در دستور کار قرار گرفته است که انتخابات مجلس پیش روست و این دوقطبی کاربردی می تواند دستاوردهایی را برای این جریان در انتخابات امسال داشته باشد.

و از قضا مهمترین دغدغه‌ی آنها هم همین است که برای انتخابات آورده‌ای از قبل ساخته شده داشته باشند؛ ولی باید توجه داشت که مهمترین خباثت و خیانت به منافع ملی هم همینجاست که برای تبلیغات انتخاباتی، منافع ملی را دستمایه ی فریب قرار دادند.

هرچند این جریان روی ناشی‌گری بخشی از منتقدانش حساب ویژه باز کرده و می‌داند که آنها هم احتمالا به این دوقطبی کمک خواهند کرد تا دوگانه‌ی تعامل-انزوا شکل بگیرد، اما حتماً این جریان می‌داند که برای پیش‌برد این هدف انتخاباتی‌اش و پیچیدن یک مسئله‌ی مربوط به امنیت و منافع ملی در زرورق رقابت‌های ناسالم انتخاباتی، محدودیت‌ها و مشکلات سنگینی دارد که رقیب او به راحتی می‌تواند با اتکا به آنها ماهیت این عملیات روانی را برملا کند.

مثلاً کافی است به جای واکنش‌های غریزی و تند به آقایان، صرفاً از آنها خواسته شود آقایان روحانی، جهانگیری، ظریف، همتی، دژپسند و حالا آقای ربیعی، متن مکتوبی امضاء کنند و تعهد بدهند که اگر پیوستن به FATF مشکلاتی در حوزه امنیت اطلاعات و یا محدودیت‌های بانکی و ... برای کشور ایجاد کرد و یا موجب تکمیل استراتژی آمریکا علیه ایران و مقاومت شد این آقایان رسماً عواقب قضائی و حقوقی آن را بپذیرند.

بهتر است در این میان برای اثبات صداقت آقایان جزای چنین اهمالی هم به صورت شفاف در این تعهدنامه درج شود تا این دوستان تصور نکنند که می‌توانند همچون 6 سال گذشته با تصورات و محاسبات غیرواقع‌بینانه و راهبردهای ساده‌انگارانه هرنوع خسارتی را متوجه کشور بکنند اما در نهایت به جای آنکه پاسخگو شوند، در جایگاه مدعی هم قرار بگیرد.

موضوع مهم دیگری که سابقه ی ادعای جریان غربگراست و مدت زیادی از آنهم نگذشته، ادعاهای آقایان در حوزه برجام بود؛ حتماً مرور تاریخ می تواند به کمک حافظه‌ی میان مدت مردم بیاید تا سنجشی بر صداقت مدعیان باشد.
مدعیان بروز هزینه های سنگین در صورت عدم پذیرش FATF در 6 سال گذشته سازشان را روی برجام و ضرورت امضای آن کوک کرده بودند و کارشان به جایی رسیده بود که حتی آب خوردن مردم را به برجام گره زدند.
بعد از آنکه مقدمات پذیرش برجام را طی کردند این شعار را سر دادند که اگر یک روز تأخیر در اجرای برجام داشته باشیم خسارت میلیونی به کشور تحمیل کرده ایم؛ این شعارهایشان  زمانی سرداده می شد که دلسوزان تاکید می‌کردند باید با بررسی دقیق برجام، راه را بر سوءاستفاده آمریکا و اروپا بست، ولی آنها جامعه را شرطی کرده بودند که حتی یک روز هم نباید تاخیر شود و اگر تعلل کنیم هر روز فلان میلیون دلار ضرر می کنیم!

برجام | برنامه جامع اقدام مشترک , دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران , حسن روحانی , عبدالناصر همتی | همتی , علی ربیعی , تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران , ستاد انتخابات وزارت کشور ,
برجام | برنامه جامع اقدام مشترک , دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران , حسن روحانی , عبدالناصر همتی | همتی , علی ربیعی , تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران , ستاد انتخابات وزارت کشور , برجام | برنامه جامع اقدام مشترک , دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران , حسن روحانی , عبدالناصر همتی | همتی , علی ربیعی , تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران , ستاد انتخابات وزارت کشور ,

ماحصل این شعارها و تهدیدهای پیاپی برای تصویب برجام این شد که 6 سال تمام کشور را سرکار گذاشتند و در نهایت هم بعد از 6 سال آنچه نصیب کشورمان شد همان "تقریباً هیچ" معروف شد.

البته ای کاش عایدی مان از برجام "تقریباً هیچ" می شد! ولی حقیقت این است که پس از اجرای برجام نه تنها از آن وعده و وعیدهای خیالی خبری نشد، بلکه برجام به سکویی تبدیل شد که شدیدترین تحریم‌های تاریخ علیه ایران به اذعان ترامپ اعمال شد، و بالاترین تهدیدهای نظامی نیز مطرح گشت!

نه تنها بعید نیست بلکه بسیار محتمل است که بعد از FATF نیز مشکلات بسیاری برای کشور پیش آید که هشدارهای آن را بارها کارشناسان و روزنامه نگاران مطرح کرده اند اما به نظر می‌رسد بازهم به هوای انتخابات وبرخی رقابت‌های ناسالم در آن، قرار است منافع ملی به پای مطامع انتخاباتی برخی گروه‌ها و افراد ذبح شود.

منبع:تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مطمئن باشید هیچگاه آقایان عواقب FATF را نمی پذیرند! اینها برای انتخابات نقشه ها دارند!
....
Iran, Islamic Republic of
این عالیجنابان ! تا به حال مسئولیت چی رو پذیرفتن که دومیش باشه!!!
باید تعهد محضری بدهند که...
Iran, Islamic Republic of
روحانی و هر کسی که اصرار دارند FATFرا باید کامل قبول کنیم باید تعهد محضری بدهند.....
مسعود
Iran, Islamic Republic of
ابتدا خسارات برجام نافرجام را تسویه کنند بعدا"درباره اف ای تی اف و پالرمو بحث می کنیم.
Iran, Islamic Republic of
تعهد محضری هم بدهند بازم می اندازند گردن کسانی که به تعهد محضری انان اعتماد کردند!!! .
Iran, Islamic Republic of
هیچ اعتمادی نداریم کسانی که برجام خسارت بار رو رقم زدند
Iran, Islamic Republic of
/....
Iran, Islamic Republic of
میزان رای ملت است
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
آیا سال ۸۸ هم میزان رای ملت بود که الم شنگه راه انداختید ؟
Iran, Islamic Republic of
جمله ای زیبا بیان کردید و اینکه تعهد بدهند.حال سوالی دارم اگر دولت مردان به اف ای تی اف تعهد ندهند و تصویب نشود آنگاه مخالفان به مردم تعهد میدهند که در صورت عدم تصویب اف ای تی اف و وارد شون ایران به لیست سیاه و تحریمای جهانی ملت ایران آسیب نبینند.
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ 16:29( الدلیل علی المدعی) کسی که مدعی ومسئول کار است باید تضمین بدهد ...
Iran, Islamic Republic of
شما فعلا برجامو جمع کنید بعد حرف یزنید
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مذاکره با آمریکا تسلیم برابر استکبار است
هدف غرب از مذاکره با ایران چیست؟ دخالت و مداخله درامور داخلی ایران است، نه توافق هسته ای و برجام
Iran, Islamic Republic of
۱۰ هزار نظامی سودانی با دریافت دلار نجس سعودی ها در یمن با سلاح های ساخت آمریکا آدم می کشد، دونالد ترامپ نجس و حشی، بی ادب، بی فرهنگ و بی شخصیت رئیس جمهور آمریکا جنایتکار شماره یک سگ دست نشانده مدعیان حقوق بشر جنایتکار شماره یک ایران را تحریم می کند شرم آور است.
Iran, Islamic Republic of
مشکلات کشور به دلیل سوء مدیریت است
Iran, Islamic Republic of
عملکرد و رفتار دولت و مجلس قابل قبول ملت نبوده است!1
Iran, Islamic Republic of
برخی دوباره به مذاکره دل‌خوش کنند!!
Iran, Islamic Republic of
که دونالد ترامپ نجس وحشی، بی ادب، بی فرهنگ و بی شخصیت رئیس جمهورآمریکا جنایتکار شماره یک سگ دست نشانده رژیم کودک کش صهیونیستی باید روزانه هزار بار بگوید اشتباه کردم ...!!
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی اینقدر زخم روی نمک مردم نپاشید لطفا!
Iran, Islamic Republic of
رزمنده ایرانی بار دیگرعربستان سعودی را به کشتار، بمباران ونسل کشی دریمن متهم کرد
امروز خطر عربستان سعودی همه کشورها را تهدید می کند.
جامعه بین الملل دریمن شکست خورده است.
آمریکا به دنبال طولانی کردن بحران یمن است.
که سازمان ملل متحد چشم خود را برروی واقعیات بسته و نمی تواند مدعی دفاع ازحقوق بشر درجهان باشد.
Iran, Islamic Republic of
انتقاد ازعملکرد، ناتوانی و ناکامی دولت روحانی از طولانی شدن اجرای توانق هسته ای و برجام
Iran, Islamic Republic of
ناکامی برجامی روحانی
Iran, Islamic Republic of
سرنوشت FATF مانند توافق هسته ای و برجام است.
Iran, Islamic Republic of
همانطور که مسئولیت برجام رو پذیرفتند
United Arab Emirates
دولت روحانی روزانه هزار بار باید ازمردم ایران عذرخواهی .کند
United Arab Emirates
عربستان ازسال 2001 تاکنون بزرگترین حامی دولتی تروریسم است متاسفانه روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با عربستان سعودی هستند.
United Arab Emirates
آمریکا جنایتکار شماره یک همراه با چند کشور جنایتکار شماره یک دیگرازسال 1357 تاکنون بزرگترین حامی دولتی تروریسم است از گروهک تروریستی منافقین همه جانبه کمک، حمایت و پشتیبانی کرده است و همچنان نیزادامه می دهد
Iran, Islamic Republic of
همونطور که مسئولیت برجام رو پذیرفتن...?!!
United Arab Emirates
روحانی و جهانگیری ازسال 1392 تاکنون هیچ برای مردم ایران و کشور نکردند و همچنان نیزادانه دارد. هر روز هزار بار باید ازمردم ایران عذرخواهی کنند .
Iran, Islamic Republic of
مشکلات توافق هسته ای و برجام نشانه ضعف و ناکارآمدی این دولت در دیپلماسی است
Iran, Islamic Republic of
شکست توافق هسته‌ای شکست دولت روحانی است، شکست دیپلماسی است
Iran, Islamic Republic of
این بزرگواران مگر مسئولیت خسران و زیانی که بر دانش هسته ای وارد گردید پذیرفتند . ...!!؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
..
نباتی
Iran, Islamic Republic of
سلام با همه موارد که گفتی یک سوال پیش میاد که چه جوری باید به دولتی ها بفهمانی که مشکلی پیش آمده و چگونه بفهمانی که که مشکل پیش آمده ناشی از تصویب این قرارداد است ..
نباتی
Iran, Islamic Republic of
دولتیان نمخواهند بفهمند که تاکید غربیها برای تصویب این مزخرف fدلسوزی نیست بلکه وقت کشی و سوء استفاده است
Iran, Islamic Republic of
از توهم بیا بیرون گلکم!!
علی
Iran, Islamic Republic of
همانطور که ضرر برجام را دادند این را هم بر عهده می گیرند ...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
مثل روز برای من روشن است بالاخره این اسناد کذایی امضا میشود!!!!!
محمد
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
مگر این دولت خسارت ناشی از برجام پذیرفتند؟ ...