جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - 10 Jul 2020
 
۴
۱۰

سروقامتی از سپاه پاسداران که در بستر بیماری است

پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۵
کد مطلب: 705641
سردار «ابراهیم حاجی محمدزاده» از جمله سروقامتان در سپاه پاسداران که نقش موثری در شکل گیری دفتر سیاسی این نهاد انقلابی داشته، این روزها در بستر بیماری است.
سروقامتی از سپاه پاسداران که در بستر بیماری است
به گزارش جهان نيوز، ابراهیم حاجی محمدزاده، از جمله شخصیت های انقلابی است که با وجود سابقه طولانی در مبارزات انقلابی و بر عهده گرفتن مسئولیت های مختلف کمتر از خودش حرف می زند و اگر در جایی هم اظهار نظر کرده باشد بیشتر درباره امام خمینی (ره) بوده است. از جمله نقش هایی که او بعد از انقلاب به عهده داشته کمک به شکل گیری دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است. این شخصیت سیاسی طی روزهای اخیر درگیر بیماری شده و بر تخت بیمارستان بستری است. به همین مناسبت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به پاس احترام به نقش و جایگاه وی ضمن آرزوی سلامتی برای او یادداشتی را تنظیم کرده است که در ادامه از نظر می گذارانید:  

زمانی که دفتر سیاسی سپاه پاسداران، کار ثبت جزء به جزء وقایع جنگ را شروع کرد، کمتر کسی فکرش را می کرد که تاریخ نگاران و راویان صحنه نبرد، گنجینه ای کم نظیر از وقایع آن دوران مشعشع را پدید آورند تا امروز برای تلاشگران عرصه تاریخ نگاری دفاع مقدس چون دری گرانبها مورد توجه واقع شود. در این میان، نقش بی بدیل سردار ابراهیم حاجی محمدزاده که آن موقع مسئول دفتر سیاسی سپاه و عضو شورای عالی سپاه بود، در بیانگذاری، ایجاد، تداوم و حفظ این روند تاریخی هیچ گاه از حافظه مردان جنگ رفته و تاریخ نگاران صحنه های حماسه و فداکاری ملت ایران، پاک نخواهد شد.

بر این اساس می توان گفت؛ سردار ابراهیم حاجی محمدزاده یکی از شخصیت‌های ممتاز در شکل گیری دفتر سیاسی سپاه، تاریخ نگاری جنگ و تاریخ سیاسی معاصر کشور اسلامی ایران است. او کسی است که از اساسنامه تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صحن علنی مجلس اول شورای اسلامی بخوبی دفاع کرد. عضویتش در شورای فرماندهی سپاه در آغازین روزهای شکل گیری این نهاد مقدس و نقش آفرینی تاثیرگذارش در ایجاد دفتر سیاسی و مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ برای ثبت و ضبط وقایع و حوادث دفاع مقدس از اقدامات ساختاری و سازمانی ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

اما او پیش از انقلاب نیز در زمره مبارزان شناخته شده نهضت امام خمینی بوده و اقدامات ماندگارش قابل توجه عموم مبارزان نهضت امام خمینی(ره) است. مبارزات سیاسی محمدزاده به دهه ۱۳۴۰ در مشهد برمی گردد. سالها زندگی مخفی، سالها تحت تعقیب ساواک قرار گرفتن، سالها فعالیت مبارزاتی بویژه در دوره دانشجویی (دانشگاه علم و صنعت) سالها رنج زندان کشیدن و سالها تحمل درد و رنج ناشی از شکنجه های عوامل ساواک در زندانهای رژیم، تنها بخشی از دوران مبارزه این مبارز و سرباز گمنام نهضت انقلاب اسلامی ملت ایران بوده است. او کسی بود که حتی در زیر شکنجه های ساواک و تهدید مافیای سازمان منافقین در زندان، نسبت به انحراف این سازمان همواره هشدار داد، در حالی که بسیاری از انقلابیون هنوز به ماهیت این مجموعه مخوف و منحرف واقف نبودند. او از ابتدای مبارزه تا پایان عمر مبارک رهبر کبیر انقلاب اسلامی، همواره و به طور کامل دلباخته امام خمینی(ره) بود و با رحلت امام امت، نیز همیشه صحیفه نور ایشان را ملاک و معیار سخنانش قرار داده است.

او در دهه ۱۳۶۰ دفتر سیاسی سپاه پاسداران را به معتبرترین تشکیلات تحلیل سیاسی کشور تبدیل کرد و با انتشار منظم بولتن«رویدادها و تحلیل ها» زمینه بصیرت افزایی فرماندهان، کارکنان سپاه و بسیجیان را فراهم کرد. با این همه اقدامات ایشان در حوزه تاریخ نگاری دفاع مقدس خدمات ماندگاری است که امروزه آثار و برکات اقدامات او در سالهای ابتدایی جنگ تحمیلی کاملا هویدا و قابل توجه است.

دفتر سیاسی سپاه در سال ۱۳۵۸ متکی بر اعتبار و نفوذ آقای محمدزاده شکل گرفت. با گسترش و تداوم حیات دفتر سیاسی و به موازات آن، تولید گفتمان سیاسی بر پایه آموزه‌های فرهنگی- دینی، با تأثیر از انقلاب اسلامی، نقش بنیانگذاران دفتر سیاسی در مجموعه سپاه و کشور، رو به توسعه و تعمیق نهاد. در آن زمان، محمدزاده چهره و نماد دفتر سیاسی در نزد دیگران بود و در تأسیس شالوده های فکری دفتر و تعمیق آن، نقش اساسی داشت. با جذب نیرو و انتشار بولتن «رویدادها و تحلیل ها» روند جدید دفتر سیاسی آغاز شد و نقش و جایگاه این دفتر را بیشتر روشن و مشخص کرد.

در آغاز جنگ ایران و عراق در حالیکه سپاه درگیر مسائل سیاسی- امنیتی انقلاب بود و تنها نیروهای سپاه در استانهای مرزی در غرب کشور، درگیر مسئله جنگ بودند، نگرانی از "تحریف تاریخ جنگ"، موجب طرح ایده ثبت و ضبط تاریخ جنگ در سپاه شد. حاجی محمدزاده پیشنهاد این کار را در سمینار فرماندهان، مطرح کرد و به این شکل، تاریخ‌نگاری جنگ در سپاه، از خرداد سال ۶۰ آغاز شد. تهیه هزاران ساعت صوت جلسات طرح ریزی، هدایت و فرماندهی، مصاحبه با فرماندهان یگانها و مقدار زیادی اسناد و منابع بجای مانده از دوران دفاع مقدس، حاصل تلاش های سردار محمدزاده در جذب، آموزش، سازماندهی و بکارگیری حدود ۲۰۰ راوی و تاریخ نگار صحنه نبرد بوده است که با تقدیم ۱۷ شهید، دین خود را به نظام مقدس اسلامی ایران ادا کرده اند.

اینک حاصل اندیشه و افکار سردار محمد زاده و دیگر مسئولان عالی رتبه سپاه در راه اندازی مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ، مجموعه ای بی نظیری از اسناد، صوت ها و تصاویری ناب از صحنه های نبرد در ۸ سال دفاع مقدس شده است که در مقیاس خود قادر است تاریخ این بازه زمانی را تحت تاثیر قرار داده و مانع بسیاری از تحریفات بدخواهان نظام اسلامی شود.
حالا سردار حاج محمدزاده که برای بسیاری از نیروهای انقلاب نماد مبارزه و سخت کوشی است بر تخت بیمارستان روزهای سخت بیماری را سپری می کند و همه دعا می کنیم که به لطف پروردگار بی همتا و توسل به ائمه (ع) این عزیز دوست داشتنی سلامتی اش بازیابد.

منبع:مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


رر
Iran, Islamic Republic of
انشالله خداوند به ايشان سلامتي و شفا عطا فرمايد! ...
سلمان
Iran, Islamic Republic of
خداوند انشاالله هر چه زودتر شفاى عاجل عنايت بفرمايد...
Iran, Islamic Republic of
خدا او و همه بیماران را شفای عاجل دهد .
Iran, Islamic Republic of
خداوندا به حق محمد و آل محمد به ایشان شفای عاجل مرحمت فرما.
Iran, Islamic Republic of
سلامتی عاقبت بخیری شفاعت مغفرت اسایش .اجر کافی براشون میخام از الله
Iran, Islamic Republic of
ازدرگاه(الله) تمنای شفاه کامل این عزیز را داریم:
سلامتیش(صلوات برمحمدال محمد)
Iran, Islamic Republic of
حاجی محمدزاده از یادگاران روزهای مبارزات دوران ستم شاهی و ایام دفاع مقدس است؛ خدا حفظش کند که همه وجودش اخلاص و فداکاری است.
Iran, Islamic Republic of
خدا اینطور عزیزان رادرکشور فزونی دهد
واین عزیزذلمان را شفا
شاهد
Japan
خدایا این برادر عزیز و همه بیماران را شفا عنایت بفرما
United States
خدا به ایشان شفای عاجل عنایت فرماید