جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ - 3 Jul 2020
 
۳
۱۱۴
روحانی در دانشگاه تهران:

برجام جای دعوا ندارد/ توافق ما در مذاکره کوهی بود که بر سر مخالفان داخلی خراب شد/ هر کسی که خودش را شایسته می داند کاندیدا شود

چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۴
کد مطلب: 704282
رئیس جمهور گفت: اینکه استراتژی ما تعامل سازنده باشد یا تقابل مستمر،مساله اساسی است؛ اگر همدیگر را قانع نکنیم، دو صف درست کنیم و مدام جرو بحث کنیم، فایده ای نخواهد داشت و به نتیجه نخواهیم رسید.
برجام جای دعوا ندارد/ توافق ما در مذاکره کوهی بود که بر سر مخالفان داخلی خراب شد/ هر کسی که خودش را شایسته می داند کاندیدا شود
گروه سیاسی جهان نيوز: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با تاکید بر اهمیت دانشگاه و البته حوزه در کنار هم، اظهار داشت:‌ من خودم را هم فرزند حوزه و هم دانشگاه می‌دانم و به هر دو افتخار می‌کنم.

وی ادامه داد: مجموعه دانشگاه و حوزه اداره آینده جامعه را به عهده دارد. مسلما آنهایی که در دانشگاه درس می خوانند و در حین خواندن درس مسئولیت اجرایی را برعهده ندارند، بیشتر طالب آموزشند اما از همان لحظه ای که وارد دانشگاه می شوند، احساس می کنند از مدیران آینده هستند نه از شاغلان آینده.

**دانشگاهی به دنبال شغل نیست می‌خواهد مدیر شود
روحانی اضافه کرد: اگر شغل برای فارغ التحصیل دانشگاه یافت شود او راضی نیست و  به دنبال مسئولیتی است تا مدیریت بخشی از کار را حداقل برعهده داشته باشد و یا مسئولیتی متناسب با تحصیلات داشته باشد.
رئیس جمهور تاکید کرد: بی تردید دانشگاه های ما مسئولیت بسیار سنگینی را امروز بردوش دارند متقابلا جامعه ما و دولت هم در برابر دانشگاه مسئول هستند.
وی یادآور شد: اینکه خدمات کافی است یا خیر امکانات لازم را برای دانشگاه‌ها فراهم کرده ایم یا نه؟ من هم همینجا اعتراف می کنم نواقص فراوانی وجود دارد اما همیشه تلاشیم که این مشکلات را رفع کنیم. در دانشگاه تهران همین فضایی که فضای ورزش و زمین چمن بود، الان تبدیل به محل برگزاری نماز شده، که خوشبختانه الان برای نماز مصلای خوبی داریم.

**ارتقا کمی و کیفی دانشگاه باید در کنار هم باشد
رئیس جمهور از وزرا و روسای دانشگاه‌ها خواست تا همانقدر که برای سیاست‌ وقت می‌گذارند برای ورزش، سلامت و رفاه جوانان نیز وقت بگذارند و گفت: ما یک دانشجوی عالم، سالم، با نشاط، متحرک، دلسوز، شیفته کشور، مملکت و جامعه نیاز داریم که این ها همه باید کنار هم قرار بگیرد تا ما بتوانیم به وظیفه اصلی مان عمل کنیم.
روحانی تصریح کرد: گسترش فضای دانشگاه بدون کیفیت مطلوب ما نیست؛ معتقدیم ارتقای فضای کمی و کیفی باید در کنار هم قرار گیرد.
وی ادامه داد: خوشبختانه علی رغم اینکه در 41 سال پس از انقلاب مشکلات جنگ و فشارهای اقتصادی بود اما  دانشگاه در رشته های مختلف به وظایف و رسالت خود به خوبی عمل کرده است؛ ما نسبت به دنیا، خیلی عقب نیستیم و حرکت های خوبی از لحاظ علم و دانش داشته‌ایم.
رئیس جمهور با اشاره به موفقیت دانشمندان ایرانی در عرصه‌های مختلف علمی و درخشش آنها حتی در کشورهای دیگر گفت: در این چند ماه اخیر برای نمونه دیدم فردی که خود پزشک متخصص است و در یک کشور پیشرفته مانند آلمان بخشی از مسئولیت یک مرکز پزشکی را برعهده دارد، وقتی یکی از اقوامش که در همانجا ساکن است نیاز به عمل جراحی دارد او را به تهران می آورد و در این جا عمل می کند، من از او پرسیدم که چرا در آلمان که خودت استاد و مسئول بخشی هستی عمل نکردی و به اینجا آمدی، گفت از لحاظ کیفیت و رسیدگی و همچنین از لحاظ بهداشتی مراکز درمانی ما حتی بهتر از اروپاست.

**پیشرفت‌های کشورمان در عرصه‌های علم و دانش افتخارآمیز است
روحانی پیشرفت‌های کشورمان در عرصه‌های علم و دانش را افتخارآمیز برشمرد و ادامه داد: دانشگاه ما باید تبدیل شود به دانشگاه مهارت محور شود، محور ما نباید علم باشد البته علم در بسیاری از امور پایه مهارت و پایه پیشرفت و توسعه است اما نباید به علم اکتفا شود.
رئیس جمهور تاکید کرد: دانشجویان باید در کنار علم، با آموختن مهارت و نیازمندی های جامعه برای ورود به اجتماع و به دوش گرفتن بار مسئولیت و اشتغال و مدیریت آمده شوند.

**مشکل اصلی اشتغال فارغ‌التحصیلان نبود مهارت است
وی با اشاره به مشکل اشتغال فارغ‌التحصیلان یادآور شد: شاید گفت که دلیل این مساله مشکل اقتصادی کشور است یا توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری به اندازه کافی نیست؛ همه اینها درست اما یک فارغ التحصیل بامهارتی که می تواند بلافاصه یک مسئولیتی را به عهده بگیرد، زود به شغل می رسد تا عالمی که علم خوب آموخته و دانشگاهش حافظه محور بوده، در مغزش بسیاری از مطالب لازم علمی انباشته شده اما نمی‌تواند وارد کار شود.
روحانی به تجربه کارآموزی خود به عنوان یک دانش‌آموخته‌ حقوق در مقطع لیسانس در سال 51 اشاره کرد و گفت: گرچه با گذراندن دوره لیسانس به ظاهر دانشی که لازم بود برای یک وکیل یا قاضی را یادگرفته بودیم اما در عمل می‌دیدیم که حتی یک رئیس دفتر از لیسانس بهتر بلد بود.
وی در ادامه خاطره‌ای از مواجهه‌ فارغ‌التحصیلان حقوق هم دوره خود با پزشکی قانونی به عنوان شاهد مثالی از ضرورت مهارت آموزش دانشجویان گفت و ادامه داد: ما 20 دانشجو بودیم که در مواجهه به جنازه چهارنفر غش کردند چون در دانشگاه مهارت این مواجهه و تجربه پزشکی قانونی را نیاموخته بودیم.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به سرعت پیشرفت علم در مقایسه با گذشته، اظهار کرد: پیشرفت دانشگاه ما باید با پیشرفت علم و سرعت روز‌افزون تغییرات علم منطبق شود. ما در دانشگاه کتاب امروز را درس نمی دهیم، این کتاب حداقل برای سال قبل و ترم قبل است گاهی هم برای 10 سال پیش است.
وی با انتقاد از برخی اساتید که علمشان به روز نیست، افزود: استاد باید این نگاه را داشته باشد که دانشجو را حداقل برای هشت سال بعد تربیت کند؛ چنین نگاهی کار اساتید را سخت می‌کند اما باید شیوه‌ها تغییر کند و اساتید بدانند که دانشجو را باید با مهارتی تربیت کنند که در چند سال آینده، برای جامعه آینده نه تنها فعال باشد بلکه حتی در بخشی مدیر باشد و اداره کند.
روحانی یادآور شد: امروزه از لحاظ دسترسی به اطلاعات با پیشرفت تکنولوژی کارمان آسان شده و شرایط کاملا متفاوت شده است و ما باید دانشجویان مان را آماده کنیم برای دنیای فردایی که با امروز بسیار متفاوت است.
وی با اشاره به پیشرفت تکنولوژی و جایگزینی ماشین‌ها به جای موجودات زنده و ربات‌ها به جای انسان‌ها در کارخانجات و مشاغل و پیشرفت‌های هوش مصنوعی گفت:  تحولات بسیار سریع است و  بار مسئولیت ما بسیار سنگین می شود که چطور دانشجو را برای فردا آماده کنیم، در بسیاری از دانشگاه های اروپایی مخصوصا برای تحصیلات تکمیلی کسی که می‌خواهد وارد شود اگر مهارت کافی برای استفاده از فضای مجازی نداشته باشد راهش نمی دهد و اولین امتحانش این است از ماشین، کامپیوتر،  تبلت و فضای مجازی چقدر قدرت استفاده دارید با چه سرعت و مهارتی.
رئیس جمهور با یادآوری اینکه مهارت‌آموزی باید مستمر باشد و بعد از فارغ‌التحصیلی نیز ادامه یابد، تاکید کرد: زگهواره تا گور دانش بجوی شعری است منطبق با نیاز امروز ما. آموزش‌های دانشگاهی کلیدی برای آغاز حرکت است و برای ادامه راه کافی نیست؛ این انتظاری است که از دانشگاهی که داریم و دولت هم باید در این زمینه کمک کند تا دانشگاهیان خود مسئول شوند و از نظراتشان استفاده کنیم.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه جایی برای تنظیم فعالیت آموزشی و فعالیت پژوهشی است که  حتی درآمدش دانشگاه باید از طریق پژوهش باشد ادامه داد: نمی‌گویم از طریق فروش علم درآمد داشته باشند اما پژوهش و تحقیقات باید در سطحی باشد که برای به دست آوردن آن سر و دست بشکنند؛ طالب این پژوهش‌ها باید مراکز دفاعی، صنعت، کشاورزی، انرژی اتمی و مراکز درمانی باشند.
وی خطاب به دانشگاهیان گفت: ارزش کارهای تحقیقاتی شما باید آنقدر باشد که نه تنها در جامعه خود بلکه دنیا متقاضی آن باشند.

** دانشگاه و مراکز تولیدی باید متصل شوند
روحانی اتصال دانشگاه به مراکز تولیدی جامعه را  یک ضرورت دانست و بر سرعت بخشیدن به این پیوند تاکید کرد و گفت: در دنیا بسیاری از دانشگاه‌ها هیچ کمکی از دولت نمی‌خواهند بلکه نگاه آنها اتصال دانشگاه به بخش خصوصی است و باید این نگاه را داشته باشیم چرا که دولت لختی هایی دارد و با بخش خصوصی فرق می‌کند.
رئیس جمهور بر این اساس بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اتصال دانشگاه به بخش خصوصی تاکید کرد.
روحانی در بخش دیگری از سخنان امروز خود در دانشگاه تهران به انتخابات مجلس شورای اسلامی در پایان سال جاری اشاره و تصریح کرد: دانشگاه ها همیشه در همه انتخابات هایی که داشته‌ایم نقش بسیار ارزشمندی داشته‌اند؛ هم اساتید،‌ هم دانشجویان و هم فضای دانشگاه.
وی با تاکید بر اینکه این فضای دانشگاه است که فضای جامعه را گرم می کند، یادآوری کرد: در انقلاب هم فضای حوزه و فضای دانشگاه بود که انقلاب را گرم می‌کرد، مساجد، محافل،‌ حسینیه و دانشگاه و حوزه پیشتاز بودند و نقش داشتند و ما امروز خود را برای اتنخابات آماده کنیم.

**راه اصلاح و تغییر از صندوق‌های رای می‌گذرد
رئیس جمهور با بیان اینکه سرنوشت آینده کشور ما را انتخابات تعیین و تائید می‌کند، ادامه داد: با همه نقص و اشکال بهترین راه برای تغییر صندوق‌های رای است؛ برای شکستن افراط،‌ اصلاح جامعه، شایسته سالاری و برای اینکه افکار به حق مردم حاکم شود صندوق‌های رای بهترین راه است. ما راه دیگری نداریم؛ با تجربه می‌گویم که راه دیگری نداریم، به عنوان کسی که بیشتر عمرم را در تجربه سیاسی و علمی بود می گویم که راهی جز فضای پرشکوه انتخابات نداریم.
وی تاکید کرد: تنها راه برای آینده کشور انتخابات است؛ دانشگاه خود را آماده کند تا هر که بهتر، شایسته تر است و برای کشور مفیدتر است و عاقل و فهیم تر است و از افراط فاصله دارد و هر که برای کشور آماده فداکاری است و فکر و اندیشه لازم را دارد آن را برگزیند و از آن طرف هر کس خود را شایسته می‌داند، کاندیدا شود. این حرکت در در راه خداست که کسی که خود را لایق می‌داند وارد شود چه او را انتخاب کنند چه نکنند.
رئیس‌جمهور آمادگی برای انتخابات را یک وظیفه بزرگ ملی برشمرد و افزود: اگر انتخابات پرشکوه، با نشاط و پررونق با حضور اکثریت مردم در سراسر کشور داشته باشیم، قدرت سیاسی ما در دنیا بالا می رود و دشمنان از ما می هراسند و می فهمند تحریم و فشار اثرگذار نبوده است و مردم به کشور و نظام معتقدند و به آینده امید دارند.
روحانی گفت: اولین پرچم انتخابات امید است و ویژگی همه کسانی که پای صندوق می روند امید به آینده است و اگر امید باشد راه ما و مسیر ما به نتیجه می رسد.
وی برخی دیگر از مسائل موجود در کشور از جمله مشکلات محیط زیست، راه، آب را در کوتاه‌ مدت قابل حل دانست و ادامه داد: یکسری مسائل بلند مدت است که اساتید و دانشگاه ها در حل آن نقش بیشتری دارد و دانشگاهیان وظیفه بالاتری در تعیین استراتژی حرکت کشور دارند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد:‌ کارهای روزمره و اقدامات کاربردی سخت بوده اما به نسبت کارهای راهبردی و استراتژیک آسان است.

** عده‌ای دنبال تقابل مستمر و دوئل با دشمن هستند
وی با طرح این پرسش مبنی بر اینکه پیشرفت کشور و آینده کشور در سایه تعامل با دنیاست یا تقابل؟، اظهار داشت:‌ممکن است بگویید جواب آسان است و هرجا که جای تعامل است، تعامل کنیم و هرجا ضروری بود،‌ تقابل کنیم. اما باید گفت که این مسأله راهبردی اساسی است.
روحانی ادامه داد:‌ 41 سال است ما هنوز به جواب روشن و قاطع در کشور نرسیدیم. یک عده می گویند تعامل سازنده باید داشت و عده ای دیگر عنوان می کنند که باید به سمت تقابل مستمر و دائم برویم.
وی خاطرنشان کرد: یک عده می گویند حل مشکلات با جهان راه ندارد، جز قدرت نمایی و باید طرف مقابل را بشکنیم. دشمن ما آنقدر خبیث است که باید بشکنیم و با او مقابله کنیم چراکه اینجا دوئل است، باید بزنیم، بکشیم و کشته شویم و عده ای می گویند اینطور نیست می توان بسیاری از مشکلات را با دنیا حل کرد.

**تا در داخل بین تعامل سازنده یا تقابل یک صف نشویم به جایی نمی‌رسیم
رئیس جمهور تصریح کرد:‌ ممکن است که نتوان مشکل را در جایی حل کرد، اما اینکه استراتژی ما تعامل سازنده باشد یا تقابل مستمر، این اساس در کشورماست. این را به صراحت می گویم و روی آن فکر، مطالعه و بحث کردم، ما اگر همدیگر را قانع نکنیم، با دعوا درست نمی شود یعنی دو صف درست کنیم و مدام جرو بحث کنیم، فایده ای نخواهد داشت و به نتیجه نخواهیم رسید.
وی بیان کرد: دانشگاه باید وارد میدان شود و برای جامعه توضیح دهد و رسانه ملی هم وظیفه بزرگی دارد البته اگر رسانه ملی دراختیار همه جناح ها و افکار به طور مساوی قرار بگیرد. بزرگترین وظیفه رسانه ملی طبق قانون اساسی آزادی است و فضای آزاد باید در جامعه به وجود بیاورد. اگر رسانه ملی،‌روزنامه و فضای مجازی کار کند، کار بزرگی کرده است.


**برجام جای دعوا ندارد، دعوا سر مساله بزرگتری است
روحانی خاطرنشان کرد:‌ تمام دعوای سیاسی سر چه چیزی است؟ یکی می گوید برجام خوب است و دیگری می گوید بد، یکی می گوید برجام برای مان فایده داشته است و دیگری می گوید هیچ فایده ای نداشت. باید گفت دعوا سر برجام نیست چراکه برجام جای دعوا ندارد بلکه دعوا سرمسأله بزرگتر و مسأله بالاتری است.
وی ادامه داد: یک عده ای می گویند که وقت تلف می کنید با خارجی ها حرف می زنید،‌ عمر شریف را تلف می کنید. ما باید قوی باشیم و خارج را تهدید کنیم و روزی خارجی ها در برابر ما تواضع می کند و به زانو در می آیند و دستمان را می بوسد و تمام می شود.
رئیس جمهور تصریح کرد:‌عده ای می گویند این راه نیست و با جنگ مدام به این نتیجه نمی رسیم. ممکن است جایی استثنائا جنگ لازم باشد و گاهی هم جنگ لازم است، چراکه گاهی به ما حمله می کنند، ما نمی توانیم بگوییم تعامل سازنده کنیم و باید به او جواب دهیم، وقتی او آغاز می کند.
وی خاطرنشان کرد:زمانی که پهپادش می آید و ما اخطار می دهیم و او گوش نمی‌کند. در این فضا، ما ناچاریم که موشک شلیک کنیم و تعامل سازنده درچنین شرایطی فایده ندارد، اما در کل و کلیت ما باید چه راهی را انتخاب کنیم.
روحانی اظهار داشت: عده ای به ما می گفتند شما با آژانس بین المللی وقت تلف می کنید، آژانس دست آمریکا و ابرقدرت هاست. چرا بحث می کنید. شما کاری را برخلاف ان پی تی انجام دادید و باید این کار را رها کنید و عده ای هم می گفتند که می توانید در این زمینه اقداماتی را انجام دهید.
رئیس جمهور تصریح کرد:‌ این خیلی وقت برد و ما رسیدیم به نقطه ای که با همین اژانس مشکلات را حل کردیم و پرونده را به اتمام رساندیم که این موضوع برای بعضی ها سنگین بود و این بمبی است که برسرعده ای کوبیده می شود که در روزی می گفتند با مذاکره مشکلی حل نمی شود؛ البته عده ای هم خوشحال شدند.
وی بیان کرد:‌ ما زمانی که می رویم با شش قدرت بزرگ بحث می‌کنیم، عده ای می‌گویند بیخود مذاکره و بحث می کنید. شما بروید در برابر دنیا بایستید، عده ای هم می گویند بروید مذاکره کنیم.

**توافق ما در مذاکره کوهی بود که بر سر مخالفان داخلی خراب شد
روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما با سختی به سمت مذاکره رفتیم و به توافق رسیدیم که این برای عده ای همچون کوهی بود که برسرشان خراب شد.
وی افزود: اینکه ما بتوانیم با شش قدرت بزرگ دنیا بحث کنیم و آنها بیاید حاضر شوند شش قطعنامه فصل هفتم را پس بگیرند، حقوقدانان و سیاستمداران می فهمند که چه کرده ایم و این کار آسانی نبود و بعد بگویند که کارهای اتمی شما خلاف قانون نیست و شما حق دارید.
رئیس جمهور ادامه داد: برای هیچ کشوری در قطعنامه سازمان ملل نیامده است که فعالیت هسته ای آن را قبول دارند، تنها کشوری که در قطعنامه آمده است که ایران حق فعالیت دارد، در قطعنامه 2231 است، بعد هم این توافق انجام و نتیجه این شد که یکی از رهبران دنیا در سفر نیویروک گفت ما دچار حیریتیم که این همه شرکت در ایران صف ببندند تا سرمایه گذاری کنند.
روحانی اظهار داشت:‌به محض اینکه توافق را در سال 94 امضا کردیم، در سال 95 رشد ما در دنیا اول شد. ما رشد اقتصادی اول در جهان داشتیم. ما زمانی آمدیم در اول دولت یازدهم، تورم را کاهش دادیم، برخی اقتصاد دان ها از من اشکال گرفتند که شما اشتباه کردید که از تورم شروع کردید و باید از رکود آغاز می کردید یعنی رکود را می شکستید و تورم وجود داشت. برای اینکه می گفتند تورم را می توان شکست، اما رکود که عمیق شود نمی توان شکست داد. این اختلاف نظری بود که اول تورم و سپس رکود را حل می کنیم.
وی بیان کرد: زمانی که تورم تک رقمی و رشد اقتصادی ما دوازده و نیم درصد در سال 95 شد، دنیا را به شگفتی واداشتیم.
رئیس جمهور تصریح کرد: اینکه می گوید مدیریت ضعیف یا قوی است، این هم از مدیریت که توضیح دادم. بالاترین رشد جهانی را به وجود آوردیم و تورم را تک رقمی کردند.
وی افزود: بعد از سالیان دراز سه سال پشت هم تورم تک رقمی بود. در بزنین و گازوئیل و گندم خودکفا شدیم. همان مدیران امروز هستند که چه کردند. آنها آمدند آن توافق که الان خودشان اعتراف می کنند، با فشاراسرائیل‌ ،‌عربستان و تندورهای داخلی آمریکا دولت جدید را وادار کردند که از برجام خارج شوند و حالا برجام صدمه دیده را با آن روزی که برجام فعال بود، مقایسه کنند.
رئیس جمهور تصریح کرد:‌دانشگاه باید در این مسائل مهم استراتژیک وارد عمل شود و این مسائل نه تنها در سیاست باشد بلکه در حقوق هم می توان وارد شد.
وی بیان کرد: در دادگاه لاهه می گفتند، مگر عقل تان را از دست داده اید و مگر می شود در دادگاه لاهه پیروز شد. ما امروز در دو تا سه نوبت دادگاه لاهه پیروز شدیم و باز این پیروزی ها ادامه دارد.
روحانی ادامه داد:‌ موفق در دادگاه لاهه پیچیده و سخت بود، اما شدنی است این ملت بزرگ ما قادر است در بخش های مختلف موفق شود ،‌اگر دست به دست دهیم از نیروهای کارآمد استفاده کنیم به نتیجه می رسیم.

** در اقتصاد می‌توانیم بدون تعامل با دنیا پیشرفته شویم
وی خاطرنشان کرد: در اقتصاد می توانیم روی پای خودمان بایستیم و بدون تعامل با دنیا پیشرفته شویم. در این صورت می توان تنها زندگی را گذراند اما رشد و توسعه چه می شود؟ الان در دوران تحریم هستیم و زندگی را می گذرانیم. اما رشد و توسعه بدون رابطه با دنیا و تعامل با دنیا امکان پذیر نیست. بانک ها قفل باشد و صادرات و واردات قفل باشد نمی توان توسعه یافت.
رئیس جمهور تصریح کرد:‌امروز از کشورهای همسایه تشکر کنیم که بی اعتنا به تحریم های آمریکا هستند و ما در این شرایط سخت به واردات و صادرات محصولاتی همچون دارو می پردازیم.

** اگر به نتیجه نرسیدیم باید از مردم همه پرسی کنیم
وی بیان کرد:‌ باید دانشگاه ها وارد مسائل استراتژیک شوند، حتی اگر در این مسائل به نتیجه نرسیدیم، باید همه پرسی از مردم را برگزار کنیم. راهی نداریم چراکه این 40 سال دائما بحث کردیم. ما باید راه را انتخاب کنیم.
روحانی اظهار داشت: از دانشگاه تقاضا می کنم هم از مسائل روز و گرفتاری های روز نظرات اقتصادی که باید بیان کنند را به ما بگویند چراکه ما در شرایط سختی هستیم. باید به ما کمک کنید تا در بخش های علمی و اقتصادی موفق شویم.
وی خاطرنشان کرد:‌ در زمینه پدافند هوایی یک حرکت سریعی باید داشته باشیم البته به این رشته تا اندازه ای آشنا هستم چراکه هفت سال فرمانده پدافند هوایی کشوربودم. همه این کارهای انجام شده را متوجه هستم که کار دانشگاه و شرکت های دانش بنیان است؛ ما باید دست به دست هم دهیم و بدون دانشگاه، پژوهشگاه و نخبگان امکان پذیر نیست.
روحانی خاطر نشان کرد:‌نخبگان ما از لحاظ استعداد دارای پرش هستند یعنی نخبگان می توانند پرواز کند بنابراین باید نخبگان را کمک کنیم و از طرفی آنها ما را یاری دهند.
وی بیان کرد:‌ ما در شرایط سختی هستیم و همه باید همدیگر را یاری کنیم. از این مشکلات عبور خواهیم کرد،‌ شرایط امسال به پارسال مان یک قدم بهتر شده ایم و ما یک قدم به پیش هستیم.
روحانی در پایان خاطرنشان کرد: تورم، رشد و بورس ما یک قدم بهتر شده و شرایط امیدوار کننده ای است. امید به آینده را داشته باشیم و در کنار هم قرار بگیریم. دولت در کنار شماست و به نقش شما دانشگاهیان واقف است،‌ شما هم تلاش تان را مضاعف کنید تا به پیروزی ها دست یابیم.
انتهای پیام/
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
روحانی متشکریم الهی زنده باشی مشکلات اقتصادی مردم و کشور را حل نمی کند
روحانی عامل اصلی مشکلات اقتصادی مردم و کشور و... است.
درمدت 19 ماه مبلغ 66 میلیون یک خودرو افزایش قیمت داشته است
متاسفانه برخی ها ازناتوانی دولت روحانی هم حمایت و دفاع می کند.
چرا برخی از ناکارآمد روحانی حمایت و دفاع می کند
بطایری
Iran, Islamic Republic of
روحانی گفته مشکل بیکاری فارغ االتحصیلان به دلیل نداشتن مهارت است
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چه کشف بزرگی...!!!
Iran, Islamic Republic of
"""۱۰۰روزه درستش می کنم !........یادتونه هموطنان عزیز ؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
فریدون ۵سال حبس رو باید بکشه و نفوذی‌ها هم که به زم خط میدادن هم باید رسوای عالم بشن،و الی و..............
راد
Iran, Islamic Republic of
.....
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
همه پرسی انجام شد.
کافی است نتیجه را در همان سالن آیین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دانشگاه ببینید.
Iran, Islamic Republic of
همه پرسی باید در مورد برگزاری انتخابات زودهنگام باشه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
ای کاش دولت، دولتمردان، مسئولان و نمایندگان مجلس هم نیز چنین رفتاری دربرابر جنایات و حشیانه، وحشی گری وغیرانسانی عربستان و متحدانش ازخودشان میدادند.
Iran, Islamic Republic of
همه وعده های انتخاباتی‌ روحانی/ مردم وعده‌ها را فراموش نمی‌کنند
Iran, Islamic Republic of
چرا دولت، دولتمردان، مسئولین و نمایندگان مجلس شورای اسلامی 19 ماه است هیچ واکنشی به نابسامانی‌های اوضاع اقتصادی کشور نمی‌دهند.
Iran, Islamic Republic of
چون که دولت این کاره نیست خیلی ضعیفتر از اینهاست دولت صرفا سیاسی کاری و سیاسی بازی هستش نه دولت کاری....!!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
توافق هسته ای و برجام نشان داده است هیچ فایده، سود و ارزشی برای مردم ایران و کشور ندارد.
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
ظریف در جمع فعالان فضای مجازی:
هرگز نگفتم امضای کری سند است
عملکرد ظریف نشان می دهد مذاکره با آمریکا بی مورد و فایده و بی ارزشی بوده است.
با اینکه توافق هسته ای و برجام یک سند بین المللی بوده است متاسفانه هیچ ارزشی برای مردم ایران و کشور ندارد و نداشته است.
Iran, Islamic Republic of
ظریف و بقیه سکه ها را پس بدهند چون نتیجه برجام این شد.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
گوشت 100 هزار تومان، پژه 104 میلیون /دولت هنوز از برکات برجام می‌گوید!
Iran, Islamic Republic of
🌞تابان برجام ُدقیقا کبابمون کرد !
Iran, Islamic Republic of
نهالستان سیب وگلابی برجام ،زقوم به بار اورد.
Iran, Islamic Republic of
علت اصلی بیکاری جوانان چیست؟
82 درصد مشکلات جوانان در کشور، فقر و بیکاری است

25 درصد افغانی ها عامل اصلی بیکاری جوانان ایرانی هستند شغل جوانان ایرانی اشغال کرده است.

25 درصد بازنشستگان عامل اصلی بیکاری جوانان درسراسرکشور هستند شغل جوانان را اشغال کرده است.

25 درصد قاچاق کالا و... عامل اصلی بیکاری جوانان سراسرکشوراست.

25 درصد ناتوانی و بی مدیریت دولت و مسئولان عامل اصلی بیکاری جوانان درسراسرکشوراست.
علی
Iran, Islamic Republic of
..
افغانی و بازنشستگان شغل اشغال نکرده اند تولید اگر باشد به کارگر خارجی هم نیاز پیدا میکنیم
مردم قیم نمی خواهند این بار اشتباهات گذشته خودشان را جبران خواهند کرد و به نصیحت عاملان وضع کنونی هم نیاز ندارند
Iran, Islamic Republic of
کسانی که القاعده و داعش را درعراق و سوریه حمایت همان کسانی هستند که اکنون ازآنها در افغانستان و یمن و... حمایت می کنند.
Iran, Islamic Republic of
وزیرامور خارجه آمریکا و وزیر دفاع آمریکا خودشان آگاه هستند که حمله موشکی به نفتکش ایرانی در دریای سرخ کار عربستان سعودی بوده است با هماهنگی و همدستی آمریکا صورت گرفته است.
Iran, Islamic Republic of
3 روز قبل اگر برای کلاس‌های آموزش رانندگی ثبت‌نام می‌کردیم 748 هزار تومان پرداخت می‌کردیم اما امروز این مبلغ به 972 هزار تومان افزایش پیدا کرده است!
Iran, Islamic Republic of
علی برکت الله ! توی اونم تحریمیم؟!
Iran, Islamic Republic of
یکی از اقوام دکترای کشاورزی از دانشگاه تهران دارد با این‌حال بیکار است. برای هیئت علمی اقدام کرد می‌گویند با 40 سال سن نمی‌تواند عضو هیئت علمی بشود به‌نظر می‌رسد دستی در کار است و قصد دارند افراد صاحب تخصص را به خارج فراری بدهند. امیدواریم وزیر علوم رسیدگی کند.
Iran, Islamic Republic of
هر ماهه با دستور دولت روحانی به خاطر ناتوانی درمورد حل مشکلات اقتصادی مردم و کشور یارانه تعدادی از افراد پردرآمد قطع می‌شود
Iran, Islamic Republic of
مردم ایران در جنگ اقتصادی پوزه دشمن را به خاک مالید..
...
Iran, Islamic Republic of
حضورحجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور بدرد مردم نخورد...!1
Iran, Islamic Republic of
دیدار با دانشجویان هم به جایی نرسید!1
Iran, Islamic Republic of
هر کس یه جا رو ذکر کنه ،که حضور روحانی گره ای رو حل کرده ،جایزه داره!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
تعریف از بورس اون را هم ده هزار واحد فعلا سقوط داده !!
نا امید ناتدبیر
Iran, Islamic Republic of
خدا وکیلی کدوم کار بدرد مردم خورده؟!
Iran, Islamic Republic of
اروپا گامی اساسی درباره توافق هسته‌ای برنداشته است.....
Iran, Islamic Republic of
واکنش رزمنده ایرانی به سخنان عادل الجبیر
که عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان یا اصل را درک نمی کند، نمی داند و نمی فهمد دروغ می گوید یا ازاین موضوع بی اطلاع است.
این درحالی که مردم سوریه، لنبان، عراق، لیبی، یمن و منطقه به صورت مستقیم و غیرمستقیم توسط عربستان و متحدانش قتل عام می شوند.
عربستان عامل جنگ، بی ثباتی و ناامنی درسراسرمنطقه خاورمیانه است.
عربستان سعودی عامل اصلی جنگ درمنطقه است.
عربستان عامل اصلی پیدایش و رشد تروریسم درمنطقه است.
امروز تمام دنیا عربستان را مقصر می داند.
که عربستان سعودی قابل اعتماد نیست.
عربستان سعودی مادر همه گروه های تروریستی درجهان است.
عربستان سعودی مادر تروریسم - القاعده - طالبان - داعش - بوکرحرام و همه تروریست های جهان است.
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز یعنی نمیدونی که همیشه این کامنت گذار میاد وبی ربط به موضوع کامنت میزاره واینطوری خبر رو کم اثر میکنه ؟!چرا نظر بی ارتباط به خبر رو منتشر میکنی؟!
Iran, Islamic Republic of
هر ماهه یارانه تعدادی از افراد پردرآمد قطع می‌شود به خاطرناتوانی و ناکارآمد دولت روحانی بوده است. متاسفانه چرا برخی ها از ناتوانی و ناکارآمد دولت روحانی حمایت و دفاع می کند.
Iran, Islamic Republic of
اگر برجام برای ایران مفید بوده پس چرا ارزش پول ملی کاهش پیدا کرد و به جای کاهش تحریم‌ها شاهد شدت گرفتن تحریم‌ها بوده‌ایم؟
+
Iran, Islamic Republic of
استراتژی اسلام تعامل سازنده با دوستان و تقابل مستمر با دشمنان است " مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ ..." آیه 29 سوره فتح
اکبر
Iran, Islamic Republic of
...!!
Iran, Islamic Republic of
سوریه باید پاسخ دندان شکنی به ترکیه بدهد.
سوریه ازسال 2011 تاکنون دربرابر دخالت، مداخله و تجاوز ترکیه درامور داخلی سوریه کوتاهی کرده است.
Iran, Islamic Republic of
هیچ بهانه‌ای توجیه نمی‌کند که ترکیه خاک سوریه را اشغال کند
هیچ بهانه ای، توجیه نمی‌کند که ترکیه خاک سوریه را اشغال کند؛ نیروی مسلح در آن مستقر کند و یک پایگاه ایجاد کند. ‎
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
با دنیا تعامل داشته باشیم ...
Iran, Islamic Republic of
به شیوه برجام !× همه منافع ملیمون رو در ازای ""دستاورد تقریبا هیــــــــــــــــچ"" به قول سیف خودشون ،به باد بدیم ! اینه تعامل !
Iran, Islamic Republic of
سکوت اردوغان در برابر تهدیدات ترامپ
Iran, Islamic Republic of
ظریف: آماده مذاکره مستقیم با عربستان هستیم! ظریف بهتر است از مذاکره با آمریکا، کشورهای اروپایی و... درباره توافق هسته ای بی نتیجه و برجام بی نتیجه درس عبرت بگیرد.
Iran, Islamic Republic of
هدف اردوغان از حمله به کردهای سوریه چیست؟ هدف اصلی اردوغان به‌دنبال غارت نفت و گاز شمال سوریه است، نه مبارزه با نروریسم، پ ک ک و داعش
Iran, Islamic Republic of
توسعه توان دفاعی و موشکی ما به خاطر جنایت ها، خیانت های، دخالت های و تجاوز های آمریکا درمنطقه و یمن است!
با تمام توان پاسخ متجاوزان را می دهیم
دهستانی
Iran, Islamic Republic of
سلام
ما هرگزنگفتیم مذاکره نباید مذاکره کرد همیشه مذاکره داته وداریم

گفتیم امریکا هم مثل پنج کشور دیگر مذاکره میکردید
ثانیااز طرف مقابل تعهد بگیریدساده لوحانه نباشد...
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
برجام که تاکنون عامل اصلی مشکلات اقتصادی مردم و کشور بوده است.
Iran, Islamic Republic of
مذاکره دولت در مورد صلح آمیز هسته ای ایران با آمریکا و کشورهای اروپایی و... که تاکنون عامل اصلی مشکلات اقتصادی مردم و کشور بوده است.
Iran, Islamic Republic of
گوشت 100 هزارتومان، نتیجه مذاکره دولت روحانی با آمریکا، کشورهای اروپایی، نوافق هسته ای و برجام پژو پارس 104 میلیون شد، سمند ال‌ایکس 71 میلیون تومان شد دولت روحانی هنوز از برکات برجام می گوید
Iran, Islamic Republic of
از تحریم‌ها آمریکا ترسی نداریم/ صدام دیکتاتور درجتگ تحمیلی هشت ساله از انواع سلاحهای ممنوعه، بمب های ممنوعه و سلاجهای شیمیایی ساخت آمریکا و کشورهای اروپایی با کمک، حمایت و پشتیبانی آمریکا وغرب علیه مردم ایران استفاده کرده است واین درحالی است که مدعیان دروغین حقوق بشر جنایتکار شماره یک و سازمان های بین المللی خیانتکار شماره یک از1366 تاکنون هیچ اعتراضی به این جنایات و حشیانه، وحشی گری وغیرانسانی صدام دیکتاتور، آمریکا و کشورهای اروپایی نمی کنند، خفه خون گرفتند و سکوت اختیارکرده اند؟
بمباران شیمیایی سردشت، سند رسوایی آمریکایی ها جنایتکار شماره یک، اروپایی ها جنایتکار شماره یک و مدعیان حقوق بشر خیانتکار شماره یک است.
Iran, Islamic Republic of
...!!
Iran, Islamic Republic of
چرا حسن روحانی حرفش را در مورد مذاکره با آمریکا عوض کرد؟
‎روحانی با ترامپ دیدار می‌کند یا نمی‌کند؟
ظریف: ترامپ نمی‌تواند مشکل ایران را حل کند
مجید
Iran, Islamic Republic of
..م.
Iran, Islamic Republic of
برادر روحانی به زندان رفت
وکیل مدافع حسین فریدون از اجرای حکم حبس پنج ساله موکلش خبر داد.

تاریخ: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵

حسین سرتیپی وکیل مدافع حسین فریدون اظهار کرد: صبح امروز در تماسی تلفنی، موکلم به بنده اعلام کرد که برای اجرای حکم به دادسرا مراجعه می‌کند.

وی گفت: حسین فریدون شخصا با مراجعه به دادسرا برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شد.

حسین فریدون به اتهام اخذ رشوه در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه ویژه کارکنان دولت به ۵ سال حبس و پرداخت ۳۱ میلیارد تومان محکوم شد.
Iran, Islamic Republic of
کلیپ: مقایسه نقش ایران و آمریکا در کشورهای منطقه

24 مهر 1398 ساعت 12:18

مقایسه نقش ایران و آمریکا در کشورهای منطقه

جبهه جهانی مستضعفین، مقایسه نقش ایران و آمریکا در کشورهای منطقه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
رزمنده ایرانی آمریکا را به حمایت از تروریست‌های فعال درافغانستان، پاکستان، عراق، لیبی، سوریه، لبنان، یمن و منطقه خاورمیانه و جهان متهم کرد!
آمریکا ازسال 2001 تاکنون همراه با چند کشور دیگر ازتروریسم درسراسر جهان حمایت می کند و همچنان نیزادامه می دهد.
Iran, Islamic Republic of
ترامپ:رفتن به خاورمیانه بزرگترین اشتباه تاریخ آمریکا بود (۵۸ نظر)
کاهش تعهدات هسته‌ای ایران برنامه‌ریزی غرب را بر هم زد (۵۴ نظر)
دشمن در مقابل قدرت ملت ایران ناتوان است (۵۱ نظر)
ظریف: آماده مذاکره مستقیم با عربستان هستیم! (۵۰ نظر)
نصر الله:عاقبت اعتماد به آمریکا خواری و ذلت است (۴۲ نظر)
شمخانی:خاورمیانه بدون آمریکا، جای امن‌تری است (۴۱ نظر)
واکنش ظریف به نا آرامی‌های اخیر عراق (۳۹ نظر)
واکنش آمریکا به حادثه نفتکش سابیتی (۳۷ نظر)
روحانی: ۱۸ میلیارد دلار را به باد ندادیم به مردم دادیم! (۳۷ نظر)
روحانی:سرنخ‌هایی از عامل حمله به نفتکش ایرانی در اختیار داریم (۳۶ نظر)
Iran, Islamic Republic of
به‌عنوان یک فرهنگی بازنشسته به ناچار مشغول کارم تا بتوانم از عهده مخارج زندگی با این گرانی و تورم برآیم. ...
Iran, Islamic Republic of
دلار حدود 20 هزار تومان به 11 هزار تومان کاهش یافته ولی متاسفانه بسیاری از اجناس که بهایشان به بهانه دلار بالا رفته بود دیگر راضی به کاهش قیمت‌ها نیستند..
Iran, Islamic Republic of
دولتمردان بجای حاشیه‌سازی مشکل معیشت مردم را حل کنند..
Iran, Islamic Republic of
خوب است رئیس جمهور محترم در زمان باقیمانده از مسئولیتش مثل 6 سال قبل عمل نکند و به‌جای وارد شدن در بازی‌های مخرب سیاسی .م.. تمام توان خود را برای بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی و... . صرف کند تا اندکی از مشکلات اقتصادی مردم جبران شود.
Iran, Islamic Republic of
آیا همه مشکلات کشور حل شده بود و فقط با رفتن 3500 خانم به استادیوم کل مشکلات حل شد؟ ..
Iran, Islamic Republic of
درود و رحمت خداوند به فرزندان روح‌ا...، سربازان سبزپوش و عزت‌آفرین سپاه...
Iran, Islamic Republic of
همان‌طوری که می‌دانیم نقش ترکیه در همراهی با تکفیری‌ها‌ به‌ویژه فرزند اردوغان بر کسی پوشیده نیست. بلندپروازی دولتمردان ترکیه سرانجام همان بلایی را بر سرشان می‌آورد که بر سر بن‌سلمان‌ها در حمله به یمن آورد...م
مجید آقا
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
دولت اگر توان اجرایی ندارد به مردم وعده ندهد...
avdt
Iran, Islamic Republic of
.....‌
Iran, Islamic Republic of
افزایش ۸۰ درصدی قیمت مصوب خودروها/ افزایش درآمد دولت با نرخ ارز ۸۰۰۰
Iran, Islamic Republic of
عامل اصلی گرانی درسراسر کشور چیست؟ ناتوانی دولت و مسئولین!
Iran, Islamic Republic of
امریکا باید اسرائیل را خلع سلاح هسته‌ای کند
Iran, Islamic Republic of
آیا سگ هار آمریکایی می تواند جنایات وفجایع متحدانش را دریمن متوقف کند؟
Iran, Islamic Republic of
حمله به تاسیسات آرامکو بسیارعالی بود
حمله به تاسیسات نفتی عربستان توسط یمنی ها بسیارعالی بوده است .
Iran, Islamic Republic of
خسارت ۳۵۰ میلیارد دلاری‌ به عراق از جانب آمریکا
سنگ پا
Iran, Islamic Republic of
توافق شماکوهی بودکه برسرهمه ی مردم ایران خراب شد....!!!!
الان هم معلوم نیست مردم تاکی اززیراین آواربیرون خواهندآمد.
درود بر اعتدال / درود بر روحانی / درود بر برجام
برجام اگر بد بود چرا آتشش نزدیم؟!
Iran, Islamic Republic of
یارو خوابی یا. ..دولت بنفش که امضا کرده باید آتش بزنه که اون هم امروز مشاهده کردی چنان از هیچ تعریف میکنه که انگار ...
...
Iran, Islamic Republic of
به علت وجود امثال تو ....!!!
راد
Iran, Islamic Republic of
چون دولت عاشقش بوده وهست!
Iran, Islamic Republic of
.....‌
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
چرا کسی حمله موشکی به نفتکش ایرانی را در دریایی سرخ محکوم نکرد؟ ...
Iran, Islamic Republic of
عربستان سعودی، القاعده و داعش به سرکردگی آمریکا عامل اصلی حمله موشکی به نفتکش ایرانی در دریای سرخ هستند.
Iran, Islamic Republic of
...
دهقان اشکذری
Iran, Islamic Republic of
شما که ادعای حقوقدانی دارید حتما روند برگزاری همه‌پرسی را بهتر میدانید. چهل سال بدون همه‌پرسی پیشرفت کردیم، باز هم جلو می‌رویم. ...
Czech Republic
اقای روحانی در ایجاد تحول اقتصادی و ایجاد اشتغال و کنترل گرانی و تورم شکست سنگینی خورده ...!!!
سید علی
Romania
...
عباس
United States
..
Iran, Islamic Republic of
تعیین شایستگی با شورای نگهبان است
حسين
Germany
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
....
محمد
Iran, Islamic Republic of
جناب علی برکت الله برجام کوهی بود که موش زایید....
علیار
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
جناب روحانی نه اشتباه گفتی!!!
این پتکی بود بر سر همه ملت عزیز ایران ...