شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - 4 Jul 2020
 
۰
۴

نمکی: تحریم دارو جنایت علیه بشریت است

سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳
کد مطلب: 704199
وزیر بهداشت گفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا و ممانعت از دسترسی مردم ایران به دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی تهدیدی برای سلامت ایرانیان و جنایت علیه بشریت است.
نمکی: تحریم دارو جنایت علیه بشریت است
به گزارش جهان نيوز، سعید نمکی در مراسم افتتاح اجلاس وزاری بهداشت کشور‌های منطقه مدیترانه شرقی در سالن اجلاس سران اظهار داشت: از دبیرکل سازمان بهداشت جهانی که در این اجلاس حضور دارد انتظار داریم از مظلومیت کشور ایران که در اوج جنگ ظالمانه اقتصادی، می‌کوشد بدون عقب‌گرد در حوزه سلامت و ارتقاء خدمات بهداشتی، دفاع کند و نگذاریم سلامت مردم کشور ما لگدمال عهدشکنی و خودکامگی آمریکا شود.

وی اضافه کرد: ما متعهد به ارائه خدمات بهداشتی به همه افراد اعم از شیعه، سنی، کلیمی، مسیحی، زرتشتی و حتی زندانیان محکوم به اعدام هستیم از سازمان بهداشت جهانی می‌خواهیم نگذارید سلامت هیچ کسی توسط جنگ‌افروزان و فرقه‌گرایان دستخوش آسیب، تهدید و بی‌عدالتی شود.

وزیر بهداشت از آمادگی برای در اختیار گذاشتن تجارب موفق خود را در حوزه بهداشت و درمان سخن گفت و افزود: بی‌تردید تنها راه کنترل بیماری‌های واگیر و کاهش آسیب به سلامت مردم از مسیر انتقال تجارب و هماهنگی کشور‌های منطقه و حمایت سازمان بهداشت جهانی می‌گذرد و ما به عنوان مسؤولان جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در این زمینه پایبند هستیم.

نمکی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود و قطعنامه‌های سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل برای پوشش همگانی سلامت پایبند است و دولت یازدهم و دوازدهم با اجرای طرح تحول سلامت موفقیت‌های چشمگیری در این زمینه به دست آورده است.

وی گفت: اقدامات ایران برای پوشش همگانی سلامت از ۳۰ سال و قبل از اعلامیه آلما آتا با ایجاد ۱۷ هزار خانه بهداشت در روستا‌ها و اتصال آن به پایگاه‌های بهداشتی شهری ۱۰۰ درصد روستاییان و ۹۰ درصد شهرنشینان را تحت پوشش قرار داد.

وی با بیان اینکه کاهش مرگ و میر مادران از ۲۰۰ در ۱۰۰ هزار در دهه ۸۰ به ۲۰ در ۱۰۰ هزار در سال ۲۰۱۸ و کاهش مرگ و میر نوزادان از ۱۲۰ در هزار تولد زنده به ۱۳.۴ در هزار تولد زنده و پوشش ۹۸ درصدی واکسیناسیون کودکان بار‌ها از طرف کارشناسان سازمان بهداشت جهانی مورد بازدید و تقدیر قرار گرفته گفت: در بسیاری از کشور‌ها الگوبرداری شده است.

نمکی افزود: تابستان امسال نیز وزارت بهداشت طرح پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان را که از مسائل مورد توجه رئیس جمهوری بود کلید زد که این اقدام ریل‌گذاری بزرگی برای اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع و اجرای راهنما‌های بالینی برای بهبود خدمات نظام سلامت است.

نمکی به اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون اشاره کرد و افزود: با اجرای این برنامه، فشار خون ۳۱ میلیون نفر افراد بالای ۳۰ سال بررسی شد و ۲ میلیون نفر فرد جدید مبتلا به فشار خون که قبلا از بیماری خود مطلع نبودند شناسایی شدند.

وی همچنین با اشاره به سیل نوروز امسال گفت: جمهوری اسلامی ایران توانست بدون کمک خارجی این سیل را بدون حتی یک مورد همه‌گیری و شیوع بیماری‌های واگیر و اسهالی کنترل کند و نشان داد توان پاسخگویی به حوادث بزرگ را دارد و این الگوی بی‌نظیری بود که اجرا شد و مدل موفقی برای مدیریت در شرایط بحران است که می‌تواند به عنوان یک تجربه موفق در سازمان بهداشت جهانی مورد توجه قرار گیرد.

نمکی گفت: چالش‌های مهمی در منطقه مدیترانه شرقی وجود دارد از جمله افزایش شیوع مصرف دخانیات که به عنوان رئیس کنوانسیون کنترل دخانیات از سازمان بهداشت جهانی می‌خواهیم در راستای کاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۲۰۲۵ و مبارزه با تجارت غیر قانونی محصولات دخانی همکاری کند.

منبع:خبرگزاری دانشجو
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آمریکا بیش از ۲۰ پایگاه نظامی در سوریه ساخته است
Iran, Islamic Republic of
حضورنیروهای آمریکایی در سوریه را تحمل نمی کنیم.
دربرابر اشغالگری آمریکا سکوت نمی کنیم.
United Arab Emirates
وزیرامور خارجه آمریکا و وزیر دفاع آمریکا خودشان آگاه هستند که حمله موشکی به نفتکش ایرانی در دریای سرخ کار عربستان سعودی بوده است با هماهنگی و همدستی آمریکا صورت گرفته است.
Bulgaria
جنایات آمریکا دراثر تحریم مردم ایران باید از طریق دادگاههای بین المللی پیگیری شود