شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - 29 Feb 2020
 
۰
۱۵۶
روحانی در نشست خبری:‌

هر زمان بدانم ملاقات و جلسه‌ای مشکل را حل می‌کند من هستم؛ حاضرم در این راه قربانی شوم/ دنیا مشتاق حرف زدن با ما است/ با واگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم/ شورای نگهبان ناظر باشد نه قضاوت کننده/حمله به نفتکش ایرانی کار یک رژیم با کمک چند کشور بود

دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۶
کد مطلب: 704093
حجت الاسلام حسن روحانی با بیان اینکه دولت و سایر ارکان نظام توانستند از بحران عبور کنند، تصریح کرد:توطئه های آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه برای آسیب جدی به نظام شکست خورده است.
هر زمان بدانم ملاقات و جلسه‌ای مشکل را حل می‌کند من هستم؛ حاضرم در این راه قربانی شوم/ دنیا مشتاق حرف زدن با ما است/ با واگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم/ شورای نگهبان ناظر باشد نه قضاوت کننده/حمله به نفتکش ایرانی کار یک رژیم با کمک چند کشور بود
به گزارش جهان نيوز، نشست خبری حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران  با حضور خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

رئیس جمهور در این نشست با تقدیر از مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی برای حضور باشکوه در مراسم عظیم اربعین حسینی(ع)، اظهار داشت: امسال حضور ملت ایران در این راهپیمایی از هر سال دیگر پررنگ تر و شکوهمند تر است و از همه مردم و دستگاه‌هایی که برای این موضوع تلاش می‌کنند تشکر می‌کنم.
وی افزود: از دولت و ملت عراق نیز برای میهمان نوازی در این مراسم تشکل می کنم.

روحانی ادامه داد: خوشحالم در مقطعی در خدمت اصحاب رسانه هستم که ما شرایط سخت و تاریخی سیاسی، اقتصادی و امنیتی را پشت سر گذاشته ایم. دولت تدبیر امید در 55 ماه اول تا دی 96 مسیری را طی کرد که همه شاخص های سیاسی، امنیتی، منطقه ای و به ویژه اقتصادی مسیر صحیح و مثبتی را طی می‌کرد؛ اما از دی ماه 96 وارد شرایط جدیدی شدیم که کبریت آن در داخل و سپس در خارج زده شد و وارد سال 97 شدیم.

** توطئه آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه‌ای پایان یافته است
رئیس جمهور گفت: در سال 97 پیش‌بینی خارجی ها و هم تحلیل گران اقتصادی داخل این بود که سال بسیار سختی را در پیش داریم و سال سخت تری را در 98 خواهیم داشت. حتی برخی بحث تورم سه رقمی را هم برای ایران مطرح کردند، اما در این 18 ماه ملت ایران، دولت و سایر ارکان نظام توانستند از این طوفان عبور کند و به طور قاطعانه می توانیم اعلام کنیم که توطئه های آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه برای آسیب جدی به نظام پایان یافته است و اعتراف می‌کند که با هوشمندی، صبر و مقاومت از این شرایط عبور کردیم.

** کاهش 1.8 درصدی نرخ بیکاری
روحانی با بیان اینکه از اردیبهشت 98 شاخص های ما رو به بهبود می‌رود، گفت: پیشبینی ما این است که تا پایان سال روند کاهشی تورم نقطه به نقطه ادامه خواهد داشت. در عین حال تورم دوازده ماهه نیز با یک تاخیری از تورم نقطه به نقطه پیروی خواهد کرد. رشد اقتصادی کشور که در سال گذشته منفی بود، پیشبینی این است که رشد اقتصادی مثبت خواهد بود. اشتغال در تابستان امسال 843 هزار اشتغال خالص داریم و بیکاری ما از 12.3 به 10.5 کاهش پیدا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: در زمینه واردات و صادرات شرایط مناسب تری داریم و تراز ما گرچه مثبت در شش ماهه نیست اما نسبت به پارسال بهتر است.

** افزایش چهل درصدی ارزش پول ملی در یک سال گذشته
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نرخ ارز که شاخص حائز اهمیتی است از پارسال نسبت به امسال حرکت کاهشی داشته، گفت: نرخ ارز به سمت تعادل حرکت کرده و طبق آمار بانک مرکزی در یک سال گذشته حدود 40 درصد بر ارزش پول ملی افزوده شده است.
روحانی ادامه داد: همه آمار و ارقام و شاخص های اقتصادی به ما می‌گوید که در مسیر آرامش اقتصادی در حال حرکت هستیم. البته دولت انتظارات بیشتری برای تغییر در ساختارها داشت تا بتواند بیشتر به مردم در رفع مشکلات کمک کند. برخی از این توقعات انجام شده و برخی هنوز انجام نشده است.

** ایران 98 از ایران 97 قوی‌تر است
وی با بیان اینکه از لحاظ سیاسی و بین المللی جمهوری اسلامی ایران شرایط بسیار قوی تر و مستحکمی دارد، تاکید کرد: در سازمان ملل کاملا برای ما روشن بود که همه کشورهای دنیا اذعان دارند که ایران98 از ایران 97 قوی تر است و همه ایستادگی ملت ایران را تحسین می‌کردند.
رئیس جمهور گفت: البته 18 ماه سختی بر مردم ما گذشت به ویژه کسانی که دارای درآمد و حقوق ثابت بودند، با همه وجودمان در دولت مشکلات مردم را حس می کردیم، اما این کار دولت بود که توانست شاخص ها را علیرغم فشارها برگرداند که این کار سختی بوده و از همه کسانی که به ما کمک کردند، تشکر می‌کنم.
روحانی با بیان اینکه مسئولین در این جنگ بزرگ روانی، سیاسی و اقتصادی نترسیدند، تصریح کرد: در این جنگ شکست نخوردیم و راه آینده را بهتر از گذشته ادامه خواهیم داد. تمام تلاش دولت این است که در دو سال باقی مانده آرامش و ثبات را به زندگی مردم برگرداند و از مردم تقاضای کمک می‌کنیم تا در این راه پیروز باشیم.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره بدعهدی سه کشور اروپایی در برجام و تبعیت آن ها از آمریکا گفت: آمریکا به دلیل فشار افراطیون داخلی و فشار رژیم صهیونیستی و عربستان خطای بزرگی مرتکب و از برجام خارج شد و جمهوری اسلامی هم کار هوشمندانه‌ای انجام داد.
وی افزود: احساس آنها این بود که ما از برجام خارج می‌شویم و آنها هم یک تحریم بین المللی علیه ایران وضع می‌کنند و آمریکا بار تخلف خودش را تحمل نمی‌کند اما ما نگذاشتیم که آمریکا این بار را بر دوش ایران و دیگران بگذارد، امروز به جز 3 کشور کوچک کشوری نیست کار آمریکا را تایید کند و همه این اقدام را محکوم می‌کند. 

**قرار شد کشورهای باقی مانده در برجام خروج آمریکا را جبران کنند اما اروپایی ها بدعهدی کردند
روحانی افزود: کشورهای باقی مانده در برجام قرار شد که خروج آمریکا را به نوعی جبران کنند. ما با چین و روسیه ارتباط خوبی داریم اما سه کشور اروپایی متاسفانه پای تعهد خودشان نماندند و آنچه لازم بود انجام دهند را انجام ندادند و به قولهای خود عمل نکردند.
وی تصریح کرد: اقدامات جمهوری اسلامی بر مبنای اتکا بر ملت و در قدم بعد در مسیر کاهش تعهدات برجامی بوده است و در این زمینه ما از اردیبهشت سال ۹۸ کاهش تعهدات را آغاز کردیم.

** به زودی آی آر 9 و آی آر  7 هم شروع به کار خواهد کرد
رئیس‌جمهور تصریح کرد: در مرحله اول کاهش تعهدات را در زمینه افزایش غنی سازی انجام دادیم و در خصوص آب سنگین هم بر اساس برنامه پیش می رویم. از آنجایی که با اروپا به توافق نرسیدیم مرحله دوم را هم آغاز کردیم و الان غنی سازی ما حدود چهار و نیم است و در  مرحله سوم که اعلام کردیم در زمینه تحقیق و توسعه، زمانبندی های برجامی را رعایت نخواهیم کرد و به زودی آی آر 9 و آی آر  7 هم شروع به کار خواهد کرد.
وی گفت:  اگر اروپایی ها به تعهدات خود برگردند ما نیز به تعهدات خود عمل می کنیم در غیر این صورت ما هم ادامه خواهیم داد.

** فساد را باید ریشه‌ای حل کنیم
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس که اشاره به یکی از پرامضاترین کمپین های «فارس من» درباره اجرای ماده 29 برنامه ششم توسعه مربوط به اجرای قانون شفافیت حقوق و مزایای مدیران بود گفت: شما موضوع مهمی را مطرح کردید اما درباره آن چیزی که با عنوان حقوق های نجومی مطرح شد یک شعار انتخاباتی که بهتر است بگوییم در مبارزه با حقوق‌های غیرعادلانه دولت آغازگر بود. ما آیین نامه را در دولت تصویب کردیم، بعد از اینکه در دولت اقدام کردیم برخی‌ها شروع کردم به تبلیغات. ولی این بحثی شما  مطرح کردید که بحث شفافیت است مهم است.
روحانی یادآور شد: کل مبلغی که گفته شد 300 میلیارد ریال بیشتر نبود که از افراد گرفته شد. در زمینه حقوق غیر عادلانه آغاز گر دولت بود. ما در دولت این بحث را مطرح کردیم و مقابله با آن را در دولت تصویب کردیم بعد از اینکه در دولت در این مطلب ورود کرد، برخی‌های دیگر هم به دنبال مسائلی که مطرح شد، رفتند.
وی افزود: دولت در این مورد 3 لایحه را در دستور کار دارد؛ لایحه شفافیت که تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده لایحه بسیار مهمی است، این دیگر بحث حقوق نیست و همه مسائل باید برای مردم شفاف شود و هر کس در هر جایی برای ملت تصمیم بگیرد باید معلوم باشد چه تصمیمی گرفته شده و چه کسانی رای و نظر دادند و این در سامانه ها باید در اختیار مردم قرار گیرد.
روحانی خاطرنشان کرد: یک لایحه دیگر نیز وجود دارد عنوان مبارزه با مفاسد و سالم سازی نظام اداری که برخی از مواد آن تصویب شده و انشاالله به زودی تمام خواهد شد و آن را تقدیم مجلس خواهد شد. امیدواریم مجلس به لوایحی که در این رابطه تقدیم می شود سریع تر رسیدگی کند. لایحه سوم لایحه تعارض منافع است که این لایحه به زودی تمام خواهد شد.
رئیس جمهور اظهار داشت: مبارزه با فساد یک کار بسیار ضروری و لازم است اما اعتقاد ما این است که مبارزه با فساد به صورت موردی، هیجانی و تبلیغاتی ما را به هدف نمی‌رساند ما باید با فساد مبارزه کنیم به صورت جامع ریشه‌ای و اصولی و باید ریشه فساد را از بین ببریم ممکن است شما یک فاسد را بگیرید، محاکمه کنید و اعدام کنید ولی آنچه مهم است این است که باید اصل فساد از بین برود و راه حل آن چیزی است که ما تقدیم مجلس کرده ایم. 

** واگذاری‌ها باید سریعتر اما دقیق و حساب‌شده باشد
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون بسترسازی برای اصلاحات ساختاری بودجه و تامین درآمدهای مالیاتی برای بودجه جاری کشور، گفت: همه شاخص‌ها در سال 98 مثبت است اما در زمینه بودجه گرفتاری‌هایی داریم که باید ارقام آن را تامین کنیم. البته از لحاظ عمرانی امسال وضع بهتری داریم و بیش از 30 هزار میلیارد تومان تا کنون پرداخت شده است.
وی ادامه داد: بودجه جاری باید از درآمد نفتی جدا شود، اما این نیازمند جراحی دقیقی است و ما در حال انجام این کار هستیم. البته کار سختی است چراکه کشوری که تکیه به بودجه نفت داشته اگر بخواهد تکیه خود را بر مالیات و اوراق بگذارد، کاری سختی خواهد بود.
روحانی با تاکید بر اینکه باید در خصوصی سازی و واگذاری سهام حرکت سریع‌تری اما دقیق و حساب شده داشته باشیم، عنوان کرد: دولت و ستاد اقتصادی دولت در حال انجام اقداماتی است و شورای هماهنگی سه قوه هم موضوع را دستور کار قرار داده و تصمیماتی هم اتخاذ کرده. تا زمان تقدیم بودجه به مجلس در آذرماه این کار انشالله به نتیجه خواهد رسید.

** حل موضوع یمن گره روابط ایران و عربستان را باز می‌کند
رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سال خبرنگار دیگری درباره سفر نخست وزیر پاکستان به ایران اظهار داشت: یکی از اهداف سفر نخست وزیر پاکستان این بود که در زمینه مسائل و مشکلات منطقه با هم گفت‌وگو کنیم به دلیل این که نخست وزیر پاکستان روز سه شنبه عازم عربستان است می‌خواست نکات مورد نظر ما را بشنود.
وی ادامه داد: خوشبختانه نخست وزیر پاکستان خدمت مقام معظم رهبری هم رسید و ایشان هم نکاتی را که لازم بود مطرح کردند.
روحانی تصریح کرد: برای حل مسائل منطقه‌ای، موضوع یمن موضوع مهمی است که اگر در آنجا به پایان جنگ منتهی شویم یکی از گره های منطقه از جمله در روابط ایران و عربستان باز خواهد شد.

** طرح ایران برای ائتلاف امید به 8 کشور ارسال شد
رئیس‌جمهور یادآور شد: ما هیچ وقت نخواستیم با همسایگان روابط بدی داشته باشیم و طرح بسیار مهمی را هم در سازمان ملل ارائه کردیم به نام ائتلاف امید و این طرح امروز برای هشت کشور منطقه ارسال شده است.
وی افزود: همچنین با سازمان ملل در حال گفت وگو هستیم و امیدواریم طرح ائتلاف امید بتواند مسائل منطقه را با چارچوبی که ایران مطرح می کند حل کند و امیدواریم گوش شنوایی برای سخنان ما وجود داشته باشد. البته غیر از پاکستان کشورهای مانند عراق هم در این زمینه تلاش می کنند. ما مشکلی نداریم که از طریق گفت‌وگو مسائل را با کشورهای منطقه از جمله عربستان حل کنیم. 

** تحقیقات ما درباره نفتکش ایرانی به زودی به نتیجه می‌‌رسد
روحانی تاکید کرد: گرچه آنچه در دریای سرخ واقع شد و کشتی ما هدف قرار داده شده بود مشکلاتی را ایجاد کرد و میزان تحقیقات ما به زودی به نتیجه برسد. آنچه مسلم است یک رژیمی با کمک برخی از کشورها این کار را انجام داده و ما داریم بررسی می کنیم تا ببینیم چه اتفاقی افتاده است.
وی در ادامه درباره سفر برخی مقامات اماراتی به ایران هم گفت: بله برخی از مقامات اماراتی به ایران آمدند؛ روابط تهران و امارات در ماه های اخیر بهتر از گذشته است و روند به سمت و سوی بهبود روابط است.

** چرا وعده‌های انتخابی محقق نشد؟
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون تغییر کردن روحانی یا پشت کردن رئیس جمهور به رای مردم، عنوان کرد: در انتخابات با مردم وعده‌هایی داده شد و مردم هم خواست‌هایی داشتند که مطرح کردند. شرایط انتخابات در یک شرایط عادی بود و در منطقه آرامش نسبی بود، داعش شکست‌های سهمگینی را متحمل شده بود؛ برجام باعث شده بود شرایط اقتصادی بسیار خوبی به وجود آید. در سالی که برجام اجرا شد، بالاترین رشد اقتصادی را در سال بعد داشتیم. آنچه به مردم وعده دادم  این بود که کوشش خواهم کرد که از طرف ایران برجام صدمه نبیند چراکه طرح آمریکایی ها این بود که ایران برجام را بشکند.

روحانی تاکید کرد: وعده دادیم شرایط اقتصادی را از طرف مردم پیش می‌بریم، اما با شرایط جدیدی مواجه شدیم و پیش‌بینی نمیکردم که افرادی کم خرد حادثه ای را در مملکت به وجود بیاورند و ضد انقلاب از آن سوءاستفاده کنند و بعد از آن ترامپ روی آن سوار شود و شدیدترین تحریم‌ها را که هیچوقت شاهد آن نبودیم را علیه ایران وضع کنند.

** دولت خسته نیست و می‌توانیم از بحران اقتصادی خارج شویم
وی با بیان اینکه کار و تلاش دولت را باید با شرایط موجود مقایسه کنیم، تصریح کرد: البته حوادث طبیعی مانند زلزله و سیل را هم داشتیم. فکر نمی‌کردیم در منطقه عده‌ای اینقدر به دنبال شرارت باشند، همه اینها در این شرایط بوده و کاری که دولت ارائه کرده نشان می‌دهد دولت خسته نیست و می‌تواند از سخت ترین شرایط بحران اقتصادی خارج شود، همانطور که در سال 96 هم ظرف پنج روز از بحران اجتماعی خارج شدیم.

** با شروطی حاضر بودیم در سازمان ملل جلسه سران 1+5 برگزار شود 
رئیس جمهور با بیان اینکه در سفر سازمان ملل دو پیام رسا به دنیا دادیم، گفت: یکی پیام صلح ایران برای منطقه بود که پذیرفته شد و دیگری اینکه «ما از مذاکره نمی‌ترسیم» و حتی در این سفر آماده بودیم اجلاس سران 5+1 در سطح سران برگزار شود به شرطی که جلسه 5+1 باشد نه جلسه انتخاباتی برای ترامپ. به سران اروپایی هم گفتم که هرگاه مطمئن شوم منافع ملت ایران در جلسه ای تامین می‌شود، در آن جلسه شرکت خواهم کرد ولو اینکه خود قربانی شوم و در آینده هم این کار را خواهم کرد و هرگاه احساس کنم ملاقات و یا جلسه‌ای منافع ملت را تامین می‌کند، من افتخار خواهم کرد که این فداکاری را بکنم.

** ترامپ یا رئیس جمهور دیگر فرقی نمی‌کند، شرط ما برداشتن تحریم‌هاست 
روحانی در پاسخ به سوالی پیرامون استیضاح ترامپ و اینکه آیا تمایل دارد با رئیس جمهور جدیدی در آمریکا مذاکره کنید، تصریح کرد: اساسا مشکل ما مواجه شدن با رئیس جمهور آمریکا یا مذاکره کردن نیست، مشکل ما این است که آیا در مذاکره ای منافع و خواست مردم ما تامین می‌شود یا اینکه یک کار ظاهری و نمایشی است؟ برای ما تفاوتی نمی‌کند رئیس جمهور در آمریکا چه کسی باشد، البته ویژگی‌های ترامپ بگونه‌ای است که هر روزی تغییر می‌کند. ویژگی های شخصیتی ترامپ کار را برای نه برای ما بلکه برای همه دنیا سخت کرده است و این را همه رهبرانی که می‌بینیم، می‌گویند.
وی تاکید کرد: هر زمانی در چارچوبی که ما اعلام کردیم یعنی تحریم ها را برداشتند، حاضریم در چارچوب 5+1 با آنها گفتگو کنیم.

** شورای نگهبان ناظر باشد نه قضاوت کننده
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات روزهای اخیر وی در خصوص فیلترهای شورای نگهبان برای انتخابات، تصریح کرد: برای لایحه جامع انتخاباتی زحمات زیادی کشیده شد و خیلی امید داشتیم وقتی به مجلس رفت در زمان مناسب خود تصویب شود که متاسفانه این کار نشد.آنچه مورد نظر ماست و مهم است، شکست دیگری برای آمریکا است. اگر بتوانیم در انتخابات اسفند حضور پر رنگ مردم و رقابت آزادتر را داشته باشیم به نظر من آن انتخابات یک شکست برای دشمنان و آمریکاست و ملت ما را قوی تر نشان خواهد داد.
روحانی گفت: من بحثم این نبود که فلان نهاد خوب عمل می‌کند یا نمی‌کند، همه نهادهای در چارچوب قانون محترم هستند. با این لایحه شفافیت ما اگر تصویب بشود که خیلی بهتر خواهد بود چون مشخص خواهد شد شورای نگهبان چه رای‌ئی داده شده است.
وی عنوان کرد: شورای نگهبان طبق قانون ناظر است، قضاوت کننده نیست، دخالت کننده هم نیست و امیدواریم به این وظایف خود به خوبی عمل کند و دولت هم مجری انتخابات است. آنچه خواست ما است، یک انتخابات پرشور، رقابتی و آزاد است.

** با اصل نگرانی ترکیه مخالف نیستیم شیوه‌های آنها را نمی‌پذیریم
رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون عملیات ترکیه در شمال سوریه و موضع ایران افزود: حوادث در شمال سوریه برای مردم کرد سوریه، دولت سوریه و ما خوشایند نیست. باید تلاش کنیم روند آستانه حفظ شود چراکه این روند بهترین چارچوب برای حفظ صلح در سوریه بوده است.
وی گفت: ترکیه نگرانی هایی را نسبت به شمال سوریه دارد، اصل نگرانی را ما می‌پذیریم و در اصل آن با ترکیه مشکلی نداریم اما شیوه آنها را نمی‌پذیریم و حتی در آنکارا هم به صراحت اعلام کردن که راه حل امنیت ترکیه و رفع نگرانی‌ها نسبت به شمال سوریه، حضور ارتش سوریه در شمال این کشور است.
روحانی تاکید کرد: ما نگران این وضعیت هستیم و تاکنون هم نتایج خوبی نداشته است و از طرفی امید این بود که با آمدن ترکیه، آمریکا از سوریه خارج شود که تا کنون این موضوع محقق نشده است.

روحانی در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت مسکن در دولت یازدهم و دوازدهم، گفت: مسئله مسکن برای مردم مهم است و تلاش ما هم باید این باشد که این انتظار و زمان خانه دار شدن را کاهش دهیم. در زمینه بافت های فرسوده قدم‌های خوبی برداشته شده که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد ثمرات آن باشیم.

** دنبال افزایش قیمت بنزین نیستیم
رئیس جمهور همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص راهکار دولت برای جایگزینی درآمدهای نفتی و احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی، خاطرنشان کرد: بودجه 99 برای ما مهم است و باید متکی به نفت نباشد، در زمینه اوراق فرصت خوبی داریم و دولت انشالله از مهرماه انتشار اوراق را شروع خواهد کرد. فروش سهام هم امسال سرعت بیشتری پیدا کرده، اما در خصوص سوخت و حامل های انرژی آنچه امروز با آن مواجه هستیم مسیر عادلانه و مناسبی نیست. معنای آن این نیست که بار سنگینی بر مردم تحمیل خواهد شد. ما دنبال این نیستیم که قیمت بنزین و سوخت را قیمت واقعی کنیم چون امکان پذیر نیست اما داریم فکر می‌کنیم که تغییراتی ایجاد کنیم.
وی افزود: هر مقدار قیمت سوخت واصل شود، باید به مردم بازگردد. با اینکه برخی از برادران اقتصادی ما معتقدند بودجه باید از اینجا کمک بگیرد، باید هر مقدار قیمت سوخت را افزایش دهیم، آن را به مردم برگردانیم و چیزی وارد بودجه نشود.
روحانی تاکید کرد: خام فروشی امروز به حداقل رسیده و بیشتر فروش ما فرآورده ها هست. اما حضور ما در بازار نفت به عنوان یک قدرت است؛ نمیتوانیم درب چاه های نفت را ببندیم و در بازار انرژی حضور نداشته باشیم، اما باید قدم از خام فروشی هم فاصله بگیریم.

** گزارش دقیقی در خصوص محیط زیستی‌ها به قوه قضائیه ارائه شده
رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوال دیگری پیرامون اجرای حقوق شهروندی و بازداشت متهمان محیط زیستی و برخی روزنامه نگاران، اظهار داشت: حقوق شهروندی موضوعی است که باید مورد توجه همه قوا قرار بگیرد. قدم های خوبی نسبت به حقوق زنان، اقلیت ها و فضای گفتگو در دانشگاه ها به وجود آمده اما در عین حال با مشکلاتی هم مواجه هستیم.
وی افزود: فکر می کنم اشکال کار از اینجا شروع می شود که رئیس جمهور طبق اصل 113 باید مداوم حواسش به قانون اساسی باشد، گاهی اوقات من از برخی اصول قانون اساسی یاد می‌کنیم، عده ای عصبانی می‌شوند. همه‌پرسی در همین قانون اساسی است، معتقدم برای ثبات و پایداری این نظام بهترین راه همانی است که قانون اساسی مشخص کرده از جمله همه پرسی در موضوعات مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی. اما اصل 113 قانون اساسی را شورای نگهبان به گونه‌ای تفسیری کرده که آن را بی اثر کرده است. بنده بعنوان رئیس جمهور مثلا به رئیس قوه مقننه یا قضائیه رئیس جمهور تذکر می‌دهم، می‌گویند که این بر اساس تفسیر اصل 113 قانون اساسی نیست.
روحانی با بیان اینکه اگر اصل 113 اجرا شود، برخی مشکلات برطرف می شود، عنوان کرد: در خصوص برخی بازداشت‌ها، وزارت اطلاعات پذیرفته که عده‌ای را در دولت قبلی به دلایل و شواهدی دستگیر کرده اند اما در عمل به این نتایج رسیدیدم که شواهد کافی نیست و وزیر اطلاعات یکی از معاونین مامور بررسی کرد، در بررسی نهایی نتیجه این شد که عده ای مقصر نیستن و بی گناه هستند و باید به آنها خسارت پرداخت کنند که رقم بزرگی بود چراکه این اشتباه در دولت قبل به وجود آمده بود. این دولت شهامت این را دارد که اگر اشتباهی به وجود آمده است ولو برای دولت قبل باشد آن را قبول کند.
رئیس جمهور تاکید کرد: نسبت به پرونده محیط زیستی ها هم وزارت اطلاعات گزارش بسیار دقیقی را تهیه کرده و گزارش خوبی است و امیدوارم قوه قضائیه به این گزارش توجه کند.

** به سوی نفتکش ایرانی راکت شلیک شده است
وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون ابعاد حمله به نفتکش ایرانی در دریای سرخ و مسببان این اتفاق، اظهار داشت: روز جمعه صبح در دریای سرخ شاهد آن بودیم که یک نفتکش ما دچار مشکل شد، البته ساعاتی بعد به ما گفتند دچار حمله شده و برای ما مشخص شد که این حمله از بیرون بوده و ناوچه‌ای یا قایقی به سوی آن راکتی یعنی چند راکت به سوی پرتاب کرده که لااقل 2 راکت به آن اصابت کرده است. برای ما مسجل شده به سوی این نفتکش راکت شلیک شده و این نفتکش مجهز به دوربین است. دوربین تصاویر را ضبط کرده و از طریق تصاویر کاملا مشخص است از چه جهتی این موشک دارد اصابت می‌کند. قطعات این موشک از داخل کشتی جمع آوری شده و فیلم آن قطعات ارسال شده و آن را دیده‌ایم.
روحانی ادامه داد: در حال بررسی هستیم که چه دولتی در این زمینه دخالت داشته، چراکه حتما دولتی در این کار دخالت داشته و کار تروریستی و گروهکی نیست. اما این دولت کدام است و چگونه بوده هنوز زود است و زمانی که به این اطلاعات دقیق رسیدیم به مردم اعلام خواهیم کرد. هرکشوری که مسبب آن باشد حتما به او پاسخ مناسب خواهیم داد.

** با واگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم
رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه کیهان درباره از بین رفتن 18 میلیارد ارز کشور در جریان واگذاری ارز 4200 تومانی و مسئولیت این کار، گفت: اولاً 18 میلیاردی که می‌گویند برباد رفته اینگونه است که ۱۸ میلیارد را برای واردات کالا ثبت سفارش کردند. مثلا ما برای کالا امسال ۱۹ میلیون به برخی افراد دادیم و آنها گفتند می‌خواهند این جنس وارد شود. البته اینها باید بررسی شود و اگر کسی پول گرفته و جنس را وارد نکرده و باید با آن برخورد شود.
وی تصریح کرد: این حرف بسیار غلطی است که می گویند ۱۸ میلیارد بر باد داده شده است این حرف نادرست است.
روحانی اضافه کرد: شما می‌دانید در سال ۹۷ یک بحران در کشور ایجاد شد و قیمت ارز ساعتی تغییر می کرد. شما می‌دانید در بازار چه خبر بود و چه نگرانی‌هایی ایجاد شد. در دولت درباره این که ما چه کنیم تقریباً همه اتفاق نظر داشتند که باید برای کالاها ارز را با نرخ واحد ایجاد کنیم.
وی افزود: البته بنده در آن جلسه با این اقدام موافق نبودم. گفتم اگر تمام افراد اقتصادی‌ دولت اتفاق نظر دارند بنده می‌پذیرم و چون همه به اتفاق نظر داشتند از آقای جهانگیری خواستم این را اعلام کند. این کار در آن زمان کار درستی بود و اولین روزنامه ای که از آن تعریف کرد هم کیهان بود، مقام معظم رهبری هم گفتند کار خوبی است. اصل تصمیم ایراد نداشت ولی باید به هر کس پولی داده می‌شد اعلام شود و اگر کسی پول گرفت و جنس مورد نظر را وارد نکرد با آن برخورد شود.
روحانی تاکید کرد: اعلام ارز ۴۲۰۰ تومانی علیرغم اینکه بنده مخالف بودم کار بسیار خوبی بود اما عده‌ای سوء استفاده کردند که حتما باید بررسی شود و کسی اگر تخلف کرده باید با آن برخورد شود.

** باید مشوق‌های لازم برای جذب نقدینگی ایجاد کنیم
رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص وجود نقدینگی بالای غیرمولد در کشور، اظهار داشت: خود نقدینگی چیز بدی نیست ولی منبع آن بسیار مهم است. نقدینگی می تواند پتانسیل یک تخریب بزرگ باشد این حرف درست است ما باید مشوق های لازم را برای جذب این نقدینگی ایجاد کنیم این نقدینگی در جای درست استفاده شود خوب است.
وی تاکید کرد: خوشبختانه امروز بازار ما، بازار پر نشاطی است و بورس ما رشد خوبی داشته است. ما باید حواسمان جمع شود که نقدینگی درست هدایت شود.

** دنیا مشتاق حرف زدن با ما است
روحانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری پیرامون تاخیر در برگزاری نشست خبری، خاطرنشان کرد: فاصله برگزاری نشست خبری با رسانه ها مقداری طول کشید ولی این دلیل سیاسی نداشت، امروز که مصاحبه برگزار شده در زمان خوبی است البته قبول دارم ما در زمان طوفان کمتر آمدیم و صحبت کردیم و بیشتر کار کردیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز از هر زمان دیگر دنیا مشتاق تر است با ما حرف بزند، عنوان کرد: همه در سازمان ملل تلاش داشتند که ایران مذاکره را قبول کند، نخست وزیر پاکستان هم صریحاً اعلام کرد که ترامپ از من خواسته که واسطه شوم برای مذاکره و امروز می‌بینیم از هر زمان دیگر این شوق برای مذاکره بیشتر است.

** اقدامی از طرف مقابل مشاهده نکنیم، گام بعدی کاهش تعهدات را برمی‌داریم
وی افزود: در شرایط فعلی امکان اینکه جنگ یمن متوقف شود از هر زمان دیگر بیشتر است. امروز ایران به عنوان یک کشور سرافراز مورد قبول همه است و بسیاری از رهبران دنیا به ما گفتند شما چگونه با این همه تحریم و فشار مقابله می کنید. البته آثار طوفان همچنان باقی است. ما آمادگی داریم با غرب و کشورهای منطقه مذاکره کنیم.
روحانی تصریح کرد: اگر در پایان دیماه اقدامی را از سوی طرف مقابل در برجام مشاهده نکنیم در پایان زمان مقرر اقدام بعدی را انجام خواهیم داد. 

** نوع زندانیان سیاسی ایرانی و آمریکایی متفاوت است
رئیس جمهور در پاسخ به درخواست خبرنگار روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز  مبنی بر رفع مشکل زندانیان آمریکایی در ایران، گفت: همواره بحث تبادل زندانیان ایرانی-آمریکایی مطرح بوده است و در دولت قبل از ترامپ بیش تر بود و یک بار به یک توافق دوطرفه منجر شد.
وی ادامه داد: در دولت ترامپ یک بار مذاکره انجام شد، به نتیجه نرسید و سپس با پیش شرط‌هایی مطرح شد. البته نوع زندانیان سیاسی ایرانی و آمریکایی متفاوت است، در ایران عموما امنیتی است و در آمریکا کسانی هستند که تحریم ها را دور زدند که کار خوبی کردند، چون تحریم های آمریکا غیر قانونی است. نمی خواهیم در روند قضایی ایران و آمریکا مشکلی ایجاد شود، یک  کار انسانی است اگر شدنی باشد ما دفاع می کنیم.
روحانی در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص حضور زنان در ورزشگاه‌ها، تصریح کرد: از دولت یازدهم من با دو وزیر کشور و ورزش صحبت کرده‌ام که راه را برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها باز کنند و زمینه را در این باره فراهم سازند. حتی به خاطر دارم که افطاری با حضور پیشکسوتان ورزش برگزار شد و من آنجا از برخی ورزشکاران پیشکسوت پرسیدم آیا در رژیم گذشته که ورود بانوان به ورزشگاه‌ها آزاد بود آنچه که امروز درباره وضعیت ورزشگاه‌ها مطرح می‌شود و می‌گویند سخنان نادرست و نامناسب در آن محیط بر زبان رانده می‌شود وجود داشت یا نه؟ اظهار می‌کردند که چنین اتفاقی نمی‌افتاد چون خانم‌ها در ورزشگاه بودند و مردان هم رعایت آنان را می‌کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: من وقتی چنین حرفی را شنیدم بسیار خوشحال شدم و این موضوع را در جلسه هیات دولت هم مطرح کردم و گفتم بر خلاف آنچه که گفته می‌شود حضور زنان در ورزشگاه‌ها نه تنها منجر به بی اخلاقی نمی‌شود، بلکه زمینه را برای بهتر شدن وضعیت اخلاقی هم فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه پیش از این هم تلاش‌هایی در این زمینه انجام داده بودیم اما گاهی نیروی انتظامی در برابر این موضوع مخالفت‌هایی می‌کرد و مشکلاتی با آن داشت، تاکید کرد: این مخالفت‌ها به این دلیل بود که برخی مشکلات در این زمینه وجود داشت و آنان به خاطر این چنین موضوعی را مطرح می‌کردند، اما برخی از آن دلایل قابل قبول و شاید برخی هم چندان قابل قبول نبود. از طرفی یک عده‌ای هم نگران بودند که اگر زنان در ورزشگاه‌ها حاضر شوند چه اتفاقی قرار است بیفتد. من نمی‌گویم از جناح یا جریان خاصی بودند اما به هر حال ناراحتی‌های خود را ابراز می‌کردند اما خوشبختانه خوشحالیم که این اتفاق افتاد و مشکلی هم پیش نیامد و تلاش می‌کنیم که چنین روندی در آینده نیز ادامه یابد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
چه کسی به نفت کش ایرانی حمله کرده؟
Iran, Islamic Republic of
همان کسانی که به نفتکش عربستانی حمله کردند
پیروز جنگ اقتصادی روحانی
Iran, Islamic Republic of
درود بر روحانی
که در این تلاطم و جنگ بی سابقه اقتصادی و با بی جفایی و کارشکنی دلواپسان، کشتی طوفان زده اقتصاد را مهار کرد.
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
دولت تدبیر و امید ملت را امیدوار کرد ممنونیم از زحماتتون که در این شرایط کشتی طوفان زده را از تلاطم ها نجات دادید
Iran, Islamic Republic of
روحانی متشکریم
Iran, Islamic Republic of
کسانی در جنگ اقتصادی با دشمن برای شکست دولت همصدا شدن روسیاه دنیا و آخرتن
Iran, Islamic Republic of
از تو آلبانی چطوری امیدوار شدین!!
Iran, Islamic Republic of
روسیاهان دنیا و آخرت با دشمن همنوا میشن دعا کنیم شرمنده شهدا در روز قیامت نباشیم
Germany
همنواها با دشمن برای شکست دولت سربزیر و سرافکنده باشند تا در روز قیامت به حسابشون رسیدگی بشه
Iran, Islamic Republic of
همنواها با دشمن در روز قیامت خجل و شرمسارن!!!!!!؟؟؟
Germany
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
با دلار 4200 و رانت اطرافیان !!!

مسبب طوفان که بود غیر از دولت تدبیر و امید؟!؟!؟!؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مهاجران آمد نیوز! بمیرم بیکار شدین ؟!!!
Iran, Islamic Republic of
ما امروز مشکل اصلیمان در کشور دولتمردان ما نیستند وجود افراد ساده لوحی مانند این کامنت نویس بالاست که ما را دچار معضل کرده است.
Iran, Islamic Republic of
ما می‌دانیم عامل حمله به نفتکس ایرانی در دریای سرخ چه کسی است/ عربستان سعودی، آمریکا، القاعده، داعش!!
روحانی متشکریم
Iran, Islamic Republic of
روحانی در جنگ اقتصادی دشمنان نقشه آنها را نقش بر آب کرد
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
با امضای قرارداد پاریس و کاهش 4 تا 12 درصدی تولید co2 درآمد کشور را از 40 تا صدها میلیارد دلار کاهش دادند. مگر ما چقدر درآمد داریم؟؟؟...
Iran, Islamic Republic of
از رای به روحانی خیلی خوشحالم چون اگر روحانی نبود معلوم نبود چه سرنوشتی داشتیم
علی
Iran, Islamic Republic of
ممنونم و متشکر روحانی عزیز و دولت تدبیر و امید
Iran, Islamic Republic of
چرا معلوم بود چون گفته بودند اگر رییسی بیاد دلار ۵۰۰۰ تومن میشه
Germany
..
...
خخ
Iran, Islamic Republic of
حتی با چوب خشک هم شرایط از این بهتر می شد.
Iran, Islamic Republic of
حمله موشکی به نفتکش ایرانی در دریای سرخ با هماهنگی و همدستی عربستان سعودی و آمریکا صورت گرفته است.
هزینه حمله موشکی به نفتکش ایرانی را ریاض پرداخت کرده است.
حمله به نفتکش ایرانی در دریای سرخ اقدامی تروریستی است.
Iran, Islamic Republic of
عربستان و اسراییل به دنبال تحریک امریکا برای حمله به ایران هستند
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
آمریکا هیچ شکری نمیتواند بخورد.
Iran, Islamic Republic of
عربستان همراه با چند کشور دیگر به سرکردگی آمریکا در یمن مرتکب جنایت‌های جنگی هولناک شده است
که عربستان با حمایت کمک، حمایت و پشتیبانی همراه با چند دیگر به سرکردگی آمریکا علیه یمن دست به تجاوزی آشکار زده و در حق کودکان و غیرنظامیان یمنی مرتکب جنایت‌های جنگی هولناک شده است.
Iran, Islamic Republic of
متأسفانه هیچ نهاد و سازمان جهانی ازسال 2001 تاکنون پاسخگوی این نیروهای تروریسم بین المللی آمریکایی نیست.
Iran, Islamic Republic of
اردوغان: هرگز عملیات نظامی در سوریه را متوقف نخواهیم کرد
اردوغان: هرگز عملیات نظامی در سوریه را متوقف نخواهیم کرد
دوشنبه 22 مهر 1398 - 18:41

رئیس‌جمهور ترکیه در افتتاحیه نشست کشورهای ترک‌زبان در جمهوری آذربایجان، ضمن حمله به اتحادیه عرب، مدعی شد که ترکیه به عملیات نظامی در شمال سوریه ادامه می‌دهد.
Iran, Islamic Republic of
دیدار احزاب لبنانی با سفیر سوریه و محکوم کردن تجاوز ترکیه
دیدار احزاب لبنانی با سفیر سوریه و محکوم کردن تجاوز ترکیه
دوشنبه 22 مهر 1398 - 18:26

جمعی از احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های ملی لبنان برای اعلام همبستگی با سوریه به دیدار سفیر این کشور در بیروت رفتند و حمله نظامی ترکیه را محکوم کردند.
درود بر اعتدال
درود بر روحانی
که در این تلاطم و جنگ بی سابقه اقتصادی و با بی جفایی و کارشکنی دلواپسان، کشتی طوفان زده اقتصاد را مهار کرد.
Iran, Islamic Republic of
فعلا که کشتی داره سونامی تدبیر تجربه میکنه
شاکی
Iran, Islamic Republic of
بله درود بر دلار 12 هزار تومانی و گوشت 120 هزار تومانی و برنج 25 هزار تومانی و رب گوجه 18 هزار تومانی !!!!!
Germany
در جنگ و محاصره اقتصادی هستیم و برادرا در حال حساب و کتاب نخود لوبیا اونوقت ادعای بصیرتشونم گوش فلکو پر کرده
Iran, Islamic Republic of
وعده های اقتصادی پرزیدنت رو یادت رفته ..؟
Iran, Islamic Republic of
اگر بصیرت اینه که برادرا دارن ما کور مادر زادیم
مسعود
Iran, Islamic Republic of
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها و عوامل خارجی مربوط نیست.
Iran, Islamic Republic of
مردم که زیر بار گرانی و تورم و بیکاری کمرشان شکسته است نکند ...!!
الان شما دقیقا کجایی؟!!!!
حميد
Iran, Islamic Republic of
...
United Arab Emirates
روحانی عزیز وبزرگوار
ملاک ومعیار برای تشخیص تورم ورشد اقتصادی
همان به فرموده خودتان در دوران تبلیغات انتخاباتی
جیب مردم است نه آمار وارقام هایی که داده میشود.
Iran, Islamic Republic of
محاصره شدید اقتصادی دشمن برای نابودی مملکت بود که با هوشیاری روحانی دشمن ناامید شد
Iran, Islamic Republic of
گوشت 100 هزار تومان، پراید 50 میلیون /دولت هنوز از برکات برجام می‌گوید!
Iran, Islamic Republic of
اگر تدابیر دولت تدبیر و امید نبود وضعیت به مراتب وخیم تر از الان بود.حالا هی به دولت فحاشی کنید.!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
ب
Iran, Islamic Republic of
جناب شعار بسه همین که مردم مظلوم را . قربانی فرمودی کفایت می می کند؟؟؟؟؟؟؟
سعید
Iran, Islamic Republic of
درود بر رئیس جمهور فهیم ومردمی
احمدم
Iran, Islamic Republic of
لطفا بفرمایید تعریف شما از دو واژه فهیم و مردمی چی هستش؟
Iran, Islamic Republic of
پرداخت حقوقهای نجومی کابینه و کارگزاران و....!!!
خخ
Iran, Islamic Republic of
درود بر تورم 300 درصدی !!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
روحانی متشکریم
Iran, Islamic Republic of
روحانی متشکریم خدا قوت قهرمان
دشتی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
فساد را باید ریشه ای حل کنیم
اشغال
Iran, Islamic Republic of
چی کار کردی شما تا حالا؟
Iran, Islamic Republic of
فقط یک شبکه از رسانه‌ ملی به نام شبکه پویا خاص خردسالان زیر 7 سال کشور برنامه پخش می‌کند که فقط برای 6 ساعت تولید برنامه دارد در حالی که این قشر از جامعه از صبح تا شب نیاز به آموزش و سرگرمی مناسب دارند. ضرورت دارد مسئولان صدا و سیما در این مورد سرمایه‌گذاری ویژه بکنند.
Iran, Islamic Republic of
قبلا مطابق باحقوق شهری مکان‌هایی برای سرویس بهداشتی عمومی در هر شهر مشخص شده بود ولی شهرداری به خاطر درآمدزایی اقدام به فروش مکان این خدمات برای کاربری‌های دیگر کرده است. در نتیجه مسافران سرگردان هستند. امیدواریم رسیدگی شود.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
یک بازنشسته هستم که از بانک رفاه، کارت خریدی به نام کارا کارت گرفتم تا بتوانم از فروشگاه‌های رفاه مایحتاج خانواده‌ام را تهیه کنم اما به هر فروشگاه رفاه که می‌روم از دادن جنس خودداری می‌کنند و مدعی‌اند دستور داده شده دیگر چنین خدماتی را ارائه ندهیم!
Iran, Islamic Republic of
دولت برای واردات لوازم‌التحریر ارز 4200 تومانی اختصاص داد عده‌ای سودجو به رغم گرفتن این ارز نوشت‌افزار را با قیمت‌های گزاف عرضه می‌کنند. مسئولین اگر دلسوز به حال کشور بودند از تولید حمایت می‌کردند و جلوی سودجویی این عده زالو‌صفت را می‌گرفتند.
Iran, Islamic Republic of
در اوج افزایش قیمت دلار تا مرز 19 هزار تومان که متاسفانه تولیدات داخلی را هم به دلار گره زده‌ بودند ماست را ظرفی سه هزار تومان می‌خریدیم حالا که دلار به مرز 11 هزار تومان سقوط کرده 6500 تومان می‌خریم البته با همت دولت و مجلس! فرمان تورم در دست دلار و تحریم نیست ...
Iran, Islamic Republic of
فروشنده ها مردان نیکی اند بقول برای کالا ارزش قائلند ارزش تولید را بالا میبرند تا به عرش اعلا برسد وسرانجام اقتصاد شکوفا شود همانور که تا حالا شده
Iran, Islamic Republic of
حذف نام شهدا از خیابان‌ها و کوچه‌های کشور یک برنامه‌ سازماندهی شده بود و الا چرا باید این طرح شوم همزمان در چند شهر عملی شود و هیچ مسئولی جلوگیری نکند تا اینکه با مخالفت مردم روبه‌رو شده، عقب بنشینند و شهر را از بنر تصاویر شهدا پر کنند؟!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
در ایام اربعین برخی شرکت‌ها خارج از ترمینال و بدون هیچ ضابطه‌ای با انتشار چند شماره تلفن به فروش خارج از روال بلیط با قیمت‌‌های بالاتر اقدام می‌کنند. امسال لازم است با این متخلفان برخورد شود.
Iran, Islamic Republic of
از نیروی انتظامی درخواست می‌شود که اعتبار گذرنامه‌ها را از 5 سال که عملا به 4 سال تقلیل می‌یابد به 10 سال یا دست‌کم 8 سال افزایش دهد تا در ایام اربعین با این حجم مراجعات مواجه نشود.
Iran, Islamic Republic of
به‌عنوان یک فرهنگی بازنشسته به ناچار مشغول کارم تا بتوانم از عهده مخارج زندگی با این گرانی و تورم برآیم. کارفرما به شدت از ما کار می‌کشد و در قبال این همه کار مبلغ ناچیز 600 هزار تومان در ماه می‌دهد. دولت به بازنشستگان وام قابل‌توجهی بدهد تا از این وضع خارج شوند.
Iran, Islamic Republic of
دلار حدود 20 هزار تومان به 11 هزار تومان کاهش یافته ولی متاسفانه بسیاری از اجناس که بهایشان به بهانه دلار بالا رفته بود دیگر راضی به کاهش قیمت‌ها نیستند و مسئولان اجرائی نیز به این مسئله ضروری توجهی ندارند.
Iran, Islamic Republic of
دولتمردان بجای حاشیه‌سازی مشکل معیشت مردم را حل کنند دبیر بازنشسته‌ای را می‌شناسم که 7 ماه است گوشت قرمز و 2 ماه است که گوشت سفید نتوانسته است تهیه کند.اینها حقوق بگیرند کسانی که نه شغل و نه بیمه‌ای دارند چگونه صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارند؟
Iran, Islamic Republic of
کیهان باید این تیتر را انتخاب می‌کرد: با رفتن چند زن و دختر به ورزشگاه در دولت تدبیر، بیکاری، تورم، فساد اقتصادی، رکود، مسکن و اجاره‌بها و... حل شد! علی برکت‌ا...
Iran, Islamic Republic of
...!!!
Iran, Islamic Republic of
آیا همه مشکلات کشور حل شده بود و فقط با رفتن 3500 خانم به استادیوم کل مشکلات حل شد؟ روزنامه‌های زنجیره‌ای جمعیت میلیونی بانوانی را که مسیر نجف و کربلا را طی می‌کنند نادیده می‌گیرد و هیچ اشاره‌ای به این رخداد بی‌نظیر نمی‌کنند.
Iran, Islamic Republic of
همان‌طوری که می‌دانیم نقش ترکیه در همراهی با تکفیری‌ها‌ به‌ویژه فرزند اردوغان بر کسی پوشیده نیست. بلندپروازی دولتمردان ترکیه سرانجام همان بلایی را بر سرشان می‌آورد که بر سر بن‌سلمان‌ها در حمله به یمن آورد. در آن ایام برخی وادادگان داخلی در پست‌های دولتی و در دانشگاه‌ها نیز با همین نظر اردوغانی همراهی کردند که لازم است حال که بسیاری از امور شفاف شده است به جرم اینها نیز رسیدگی شود و بدانند همراهی با دشمنان بی‌هزینه نیست.
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی! شما وعده‌های زیادی به مردم در ایام تبلیغات انتخاباتی دادید حل مشکلات مردم مثل گرانی و تورم و حتی آب خوردن از طریق مذاکره با دشمن وعده‌های شما بود. ولی متأسفانه هتل محل اقامت وزیر امور خارجه حق فروش یک بطری آب به وزیرتان را نداشت! وضع معیشت مردم هم که روشن است.
Iran, Islamic Republic of
با توجه به افزایش 3-4 برابری قیمت مسکن و اجاره‌بها دولت تدبیر حال که موفق به تداوم ساخت مسکن مهر نیست حداقل بر حق مسکن قشر کارمند و کارگر بیفزاید تا آنها بتوانند به حداقل‌های اجاره کردن خانه موفق شوند.
دلارام
Iran, Islamic Republic of
هنوز حب وبغض های زمان انتخاباتو داره .مبارزه جناب رییسی بادزدان دانه درشت رابرخوردهیجانی میدونه وتلاش های یک ساله ریاست قوه قضاییه را به اسم خودش ثبت میکنه ومیگه لایحه دادم در این 6 سال میلیاردمیلیار د دزددی شده حالا یادش اومده تازه لایحه بده
Romania
چرا دولت ناتوان با استناد به کتاب خاطرات خانم کلینتون و اظهارات ترامپ در دوره تبلیغات انتخابات مبنی بر ایجاد و حمایت از گروهکهای تکفیری داعش به مجامع بینالمللی شکایت نمیکند؟ هرچند شاید ترتیب اثر ندهند ولی باید ملتهای دنیا بدانند که این ادعای مبارزه با تروریسم توسط غربیها به سخره گرفتن جهان است چرا که سردمداران تروریسم دولتی شیطان بزرگ و رژیم صهیونیستی و همقطاران آنهایند نه جمهوری اسلامی. چطور آنها با توسل به مسائل دروغ توسط دادگاههای خود، جمهوری اسلامی را متهم و تقاضای خسارت میکنند!
Romania
پاکستان جنایتکار ادعای مسلمانی می کند ازششم فروردین سال 94 تاکنون به همراهی عربستان سعودی جنایتکار، آمریکا جنایتکار، کشورهای اروپایی جنایتکار، امارات جنایتکار، بحرین جنایتکار، سودان جنایتکار و اسرائیل جنایتکار درسایه سکوت سازمان های بین المللی خیانتکارمردم مظلوم، بی دفاع و بی گناه یمن را قتل عام می کند.
ومجامع حقوق بشری حفه خون گرفتند، کاری نمی کنند و سکوت اختیار کرده اند.
پاکستان جنایتکار ادعای مسلمانی می کند ازششم فروردین سال 94 تاکنون به همراهی عربستان سعودی جنایتکار، آمریکا جنایتکار، کشورهای اروپایی جنایتکار، امارات جنایتکار، بحرین جنایتکار، سودان جنایتکار و اسرائیل جنایتکار درسایه سکوت سازمان های بین المللی خیانتکارمردم مظلوم، بی دفاع و بی گناه یمن را قتل عام می کند.
ومجامع حقوق بشری حفه خون گرفتند، کاری نمی کنند و سکوت اختیار کرده اند.
Romania
سرویس‌های امنیتی منطقه با کمک مالی عربستان سعودی در حادثه تروریستی چابهار نقش داشتند.
Iran, Islamic Republic of
چرا دولت هنوز لیست کامل دریافت‌کنندگان دلار 4200 تومانی و اقلام وارداتی آنها را ارائه نکرده است؟
Iran, Islamic Republic of
تسلیم نشدن نظام در برابر فشار دشمن و لابی گسترده جریان غیرانقلابی برای تحمیل لوایح استعماری مثل پالرمو قطعاً باعث افتخار است و نشان می‌دهد حداقل در برخی سطوح، درس لازم از تجربه خسارت محض برجام گرفته شده است.
Iran, Islamic Republic of
به کسانی که با مدیریت ضعیف خود اقتصاد امروز جامعه را رقم زده‌اند توصیه می‌کنم به‌جای حاشیه سازی و تضعیف نهادهای برآمده از قانون اساسی این نظام مقدس به وظیفه ذاتی خود در حل مشکلات عدیده مردم که طی این 6 سال به‌وجود آورده‌اید همت گمارند.
Iran, Islamic Republic of
آقای جهانگیری گفته، رسانه‌ها نقاد دولت باشند! عرض می‌کنم پس چرا پاسخ نقاد، دشنام و شکایت و زندان است؟
Iran, Islamic Republic of
...
Netherlands
لازم نیست روغن ریخته را نذر کنی دو سال بعد در بایگانی راکد تاریخ تشریف خواهی داشت، آبروی کشوری را قربانی برجام و حندیدن با غربی ها کردی بسه.
Romania
عملکرد مدیران ارشد دولت روحانی عامل اصلی مشکلات اقتصادی مردم و کشور بوده است متاسفانه تاکنون از مردم ایران عذرخواهی نکردند.
نمایندگان مجلس هم تاکنون سکوت اختیارکرده اند؟
متاسفانه ازناتوانی دولت روحانی حمایت می کنند.
روحانی افشاگری نکرد؛ نمایندگان مجلس هم از پاسخ رئیس جمهور قانع نشدند
شرم آوراست که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از ناتوانی دولت روحانی حمایت و دفاع می کند.
Romania
۸۰ درصد مشکلات کشور به دلیل سیاستهای غلط دولت است نه تحریم
صد البته که بیش از ۸۰ درصد مشکلات ما نشأت گرفته از سیاستهای غلط دولت و عملکرد نادرست مدیران است.
دولت قصد عذرخواهی از مردم را ندارد؟
چرا مدیران ناتوان دولت روحانی 19 ماه است هیچ واکنشی به نابسامانی‌های اوضاع اقتصادی کشور نمی‌دهند
Romania
کشورهای عربی جنایتکار شماره یک که تا دیروز حامیان اصلی تروریست های سوریه ضد علیه دمشق متحد بودند و این حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه را محکوم کردند شرم آوراست.
سگ وحشی کره شمالی با شرف تر ازاین سران برخی کشورهای عربی، آمریکا، اسرائیل و ترکیه هستن
Romania
درپاسخ به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور
درپاسخ به کارنامه این دولت
دولت روحانی ازسال 1392 تاکنون تنها به پولداران و سرمایه‌داران و سران کشورهای اروپایی کمک می‌کند.
Iran, Islamic Republic of
...
Romania
متاسفانه شرم آوراست که برخی کشورهای به اصطلاح اسلامی ازسال 2011 تاکنون درمورد جنایات وحشیانه، وحشی گری وغیرانسانی ترکیه درجنگ سوریه کاری نمی کنند و سکوت اختیارکرده اند؟
کمک، حمایت و پشتیبانی ترکیه ازسال 2011 تاکنون ازتروریست ها در سوریه تجاوز به کشورهای اسلامی محسوب می شود، نه تنها به سوریه
ترکیه درمدت 9 سال است از گروه های توریستی درسوریه حمایت می کند.
ترکیه درمدت 9 سال است از داعش درسوریه حمایت می کند.
Romania
اردوغان قاتل مسلمانان است.
جهان نسبت به قتل عام مسلمانان سوریه وعراق توسط ترکیه با همدستی داعش بی‌تفاوت شده است
Romania
خدمت ، مدیریت و عملکرد دولت روحانی ازسال 1392 تاکنون ازاین بهتر نمی شود.
Romania
روحانی همون کسی هست که با بی تدبیری سرمایه های مردم رو نصف کرد و در جواب انتقادات ، مردم رو حواله می داد به جهنم!...
Romania
علت اصلی بیکاری جوانان چیست؟
۸۲ درصد مشکلات جوانان در کشور، فقر و بیکاری است

25 درصد افغانی ها عامل اصلی بیکاری جوانان ایرانی هستند شغل جوانان ایرانی اشغال کرده است.

25 درصد بازنشستگان عامل اصلی بیکاری جوانان درسراسرکشور هستند شغل جوانان را اشغال کرده است.

25 درصد قاچاق کالا و... عامل اصلی بیکاری جوانان سراسرکشوراست.

25 درصد ناتوانی و بی مدیریت دولت و مسئولان عامل اصلی بیکاری جوانان درسراسرکشوراست.
Romania
.....
Romania
هنوز خيلي زوده كه بفهميم اين دولت و آقاي روحاني چه بلايي سر ملت آورده‌اند. آيندگان بايد در اين مورد قضاوت كنند. بلايي كه روحاني سر مردم آورد هيچ دولتي سر مردم نياورد.
Iran, Islamic Republic of
فعلا بخواب برادر تا بعدا بفهمی چه خدمتی روحانی به مملکت کرد
حسین ف
Iran, Islamic Republic of
شما دو تا دونه از خدمات روحانی را بفرمایید ..
Iran, Islamic Republic of
آخه خوابمان نمیاد با این گرانی و اجاره بها و انواع و اقسام بیمه های کذایی و بد تر از همه بیمه تکمیلی بهانه ای برای تغذیه و رهایی از رکود و بی خیالی مسولان چه بگویم
در دیده بجای خواب آب است مرا
Romania
اگر بعضی افراد فکر می کنند با این گونه انتقادها جناح ان ها مقبول واقع میشود کاملا در اشتباهند اول فساد و رانت را بردارید بعد ادعا کنند برای این مملکت مفید هستند.جابجایی افراد مشکلی حل نمیشود بلکه انقلاب روز بروز ضعیف تر خواهد شد بنحوی که شاید دیر شود.
Romania
همان کسانی که القاعده و داعش را درسوریه، لبنان، عراق و منطقه حمایت همان کسانی هستد به نفتکش ایرانی در دریای سرخ حمله کردند مانند عربستان و متحدانش!
Romania
چرا دولت روحانی عربستان را متهم به حمله به نفتکش نکرد؟
چرا ظریف عربستان را متهم به حمله به نفتکش نکرد؟
امیرمسعود
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حمله موشکی عربستان سعودی با کمک، حمایت و پشتیبانی، هماهنگی، همکاری آمریکا به ننفکش ایرانی در دریای سرخ به خاطر انتقام حمله به تأسیسات نفتی آرامکو ۲۰۱۹
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی توضیج و پاسخ دهد که فاجعه منا ازسال 1394 تاکنون به کجا رسیده!
حسین ف
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
سخنگوی دولت روحانی: ایران به دلیل حادثه منا از عربستان شکایت می‌کند
چرا دولت روحانی حادثه منا از سال94 تاکنون پیگیری نمی کند و نکرده است.
Iran, Islamic Republic of
ریاض با همدستی کاخ سفید مسئول حمله به نفتکش ایرانی در دریای سرخ است! ..
Iran, Islamic Republic of
فاجعه منا (۱۳۹۴)
پدر شهید منا:عربستان لیاقت میزبانی حج ابراهیمی را ندارد
سخنگوی دولت روحانی: ایران به دلیل حادثه منا از عربستان شکایت می‌کند ولی متاسفانه تاکنون خبری میست چرا؟‍
Iran, Islamic Republic of
روحانی باید هر روز از مردم عذرخواهی کند تاکنون هیچ کاری برای مردم و کشور و... نکرده است.‍
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی شما در همینگفتگو هم دست از حاشیه سازی بر نمی داری چطور می فرماییئ حاضرید خود را فدا کنید
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اروپایی‌ها جنایتکار شماره یک بیش از 4 سال نتوانستند هیچ یک از تعهدات‌شان را اجرا کنند
Iran, Islamic Republic of
هیچ دلیلی برای مذاکره با آمریکا جنایتکار شماره یک وجود ندارد
Iran, Islamic Republic of
دولت باید عامل باشد نه آمر . مجری کارها باشد نه مجری تلویزیون
Iran, Islamic Republic of
..م
گرانی ها درکشور هیچ ارتباطی به تحریم های آمریکا ندارد.
Iran, Islamic Republic of
چه خوب است اگر با بی تدبیری کاری انجام می گیرد که نتیجه آن عیان و آشکار است که چه خسارت بزرگی به اقتصاد کشور وارد کرده است .
از روی لجاجت از آن عمل حمایت نکنی ....!!
Iran, Islamic Republic of
فاجعه منا (۱۳۹۴)
اما وقتی دولت از روز اول موضوع فاجعه منا را پیگیری نکرده است
انتقاد از عدم پیگیری جدی فاجعه منا توسط دولت و وزارت امور خارجه
سوال ما این است که چرا هیچ نهادی پیگیری نمی‌کند؟
Iran, Islamic Republic of
آماده مذاکره مستقیم با عربستان هستیم/ چاره‌ای جز گفت‌وگو با یکدیگر نداریم
وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با تلویزیون تی‌آرتی اظهار کرد که ایران همیشه آماده مذاکره مستقیم با عربستان سعودی است.

محمد جواد ظریف ناتوان وزیر امور خارجه کشورمان باید توضیح و پاسخ بدهد چرا تاکنون فاجعه منا را پیگیری نمی کند و نکرده است.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
در اوج افزایش قیمت دلار تا مرز 19 هزار تومان که متاسفانه تولیدات داخلی را هم به دلار گره زده‌ بودند ماست را ظرفی سه هزار تومان می‌خریدیم حالا که دلار به مرز 11 هزار تومان سقوط کرده 6500 تومان می‌خریم البته با همت دولت و مجلس! فرمان تورم در دست دلار و تحریم نیست.
Iran, Islamic Republic of
عملکرد دولت روحانی ازسال 1392 تاکنون هیچ فایده وارزشی برای مردم ایران و کشور نداشته است.
Iran, Islamic Republic of
چرا دولت، دولتمردان، مسئولین و نمایندگان مجلس تاکنون هیچ واکنشی به نابسامانی‌های اوضاع اقتصادی کشور نمی‌دهند
Iran, Islamic Republic of
کسانی که القاعده و داعش را درعراق و سوریه حمایت همان کسانی هستند که اکنون ازآنها در افغانستان و یمن و... حمایت می کنند.
Iran, Islamic Republic of
بله قیمت ها صد برابر شد در این دوران و سرمایه ها همه تلف شد باید تشکر کرد از رییس تدبیر....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
وزیرامور خارجه آمریکا و وزیر دفاع آمریکا خودشان آگاه هستند که حمله موشکی به نفتکش ایرانی در دریای سرخ کار عربستان سعودی بوده است با هماهنگی و همدستی آمریکا صورت گرفته است.
Iran, Islamic Republic of
خواهش می کنم قربانی نشو...
اکبر
Iran, Islamic Republic of
...
علی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
3 روز قبل اگر برای کلاس‌های آموزش رانندگی ثبت‌نام می‌کردیم 748 هزار تومان پرداخت می‌کردیم اما امروز این مبلغ به 972 هزار تومان افزایش پیدا کرده است!
Iran, Islamic Republic of
یکی از اقوام دکترای کشاورزی از دانشگاه تهران دارد با این‌حال بیکار است. برای هیئت علمی اقدام کرد می‌گویند با 40 سال سن نمی‌تواند عضو هیئت علمی بشود به‌نظر می‌رسد دستی در کار است و قصد دارند افراد صاحب تخصص را به خارج فراری بدهند. امیدواریم وزیر علوم رسیدگی کند.
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
...!!!!
Iran, Islamic Republic of
هر ماهه با دستور دولت روحانی به خاطر ناتوانی درمورد حل مشکلات اقتصادی مردم و کشور یارانه تعدادی از افراد پردرآمد قطع می‌شود
Iran, Islamic Republic of

داداش تو نمی خواد فداکاری کنی! همون فداکاری برجام برا هفت پشتمون بسه! ...
رضا
Iran, Islamic Republic of
جلسه بگذار .صحبت کن .ولی جان مادرت چیزی را امضا نکن همان گلابی بس است .بعد نگودرخت گردو کاشتم 20سال دیگر محصول میده .با همین فرمان برو تا قت دولت شما تمام شود .
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مردم ایران در جنگ اقتصادی پوزه دشمن را به خاک مالید..
Iran, Islamic Republic of
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۱
انفجار در پالایشگاه نفت در شرق عربستان با ۴ کشته و زخمی
رسانه ها از وقوع انفجار در یک پالایشگاه نفت وابسته به شرکت آرامکو عربستان با ۴ کشته و زخمی خبر می دهند.
Iran, Islamic Republic of
‌مردم در شرایط سختی زندگی می‌کنند که مردم در شرایط سختی زندگی می‌کنند و تحت فشارهای اقتصادی هستند. ولی متاسفانه دولت، دولتمردان، مسئولین و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکنون هیچ توجهی نمی کنند سکوت اختیار کردند.
Iran, Islamic Republic of
شعار بس است فقط لطف کنید سرتان را از غرب به این سمت برگردانید...
Iran, Islamic Republic of
.ن..
...
اگر بخواهیم با ریشه های فساد مبارزه کنیم قدم اول حذف لیبرالها از کانونهای قدرت و ثروت و تصمیم گیری است.