پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - 23 Jan 2020
 
۵
۵۰
نگاهی به عملیات سرچشمه صلح ترکیه در سوریه

شطرنج سیاسی پرونده دمشق به چه سمتی در حرکت هست/ مواجهه سردار سلیمانی با اردوغان در سوریه چگونه خواهد بود؟!

يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۱
کد مطلب: 703908
بازی سیاسی ترامپ با اردوغان هم آینده مشخصی ندارد. ظاهر قضیه این است که اردوغان با کسب رضایت ترامپ عملیات در شمال سوریه را علیه کردها را آغاز کرده ولی از سویی علایمی دیده می شود که آمریکا زمین شمال شرقی سوریه را بستری برای اعمال تحریم و یا حداقل تشکیل چماق تحریم برای مهار، کنترل و تنبیه ترکیه می بیند.
شطرنج سیاسی پرونده دمشق به چه سمتی در حرکت هست/ مواجهه سردار سلیمانی با اردوغان در سوریه چگونه خواهد بود؟!
گروه بین الملل جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: آخرین وضعیت مهم در پرونده سوریه، خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و ورود نظامی میدانی و زمینی ترکیه به شمال سوریه است. ترامپ به وعده انتخاباتی خود عمل کرده و یکبار دیگر نشان داده که بهبود اقتصادی آمریکا در عقب نشینی آشکار از مناطق بحران زده خاورمیانه و فرار از هرنوع ایجاد تنش نظامی در این منطقه میداند. اما باوجود فرار ظاهری نظامی آمریکا از سوریه یک طراحی مهم سیاسی در پرونده سوریه توسط این کشور تازه آغاز شده است. این طراحی مستقیما ایران، دولت سوریه، روسیه و ترکیه را مورد هدف قرار میدهد. هدف کلی این طرح سیاسی نیز این است که ایران، ترکیه، دولت سوریه و روسیه در یک بن بست سیاسی  قرار دهد و حتی کشاندن آنها به یک تقابل نظامی ولو محدود را ریل گذاری کند. پایه این طرح نیز این است که با دادن سهم بیشتر به ترکیه – اشغال مناطق کرد نشین سوریه- ترک ها را به صورت طبیعی در مسیر سهم خواهی بیشتر در مواجه با ایران و روسیه و دولت بشار اسد قرار میدهد. بنابراین از نگاه آمریکا، با رفتن آنها از خاک سوریه، طمع ترک‌ها و حتی روس‌ها به نوعی افزایش یافته و این خود می تواند، بخشی از زیرساخت اختلاف در مثلث امنیتی و سیاسی ایران، روسیه و ترکیه در شام باشد.

اما اردوغان برای رسیدن به اهداف خود در سوریه با چند مانع راهبردی روبه رو هست:
یک: اردوغان وارد یک عملیات نظامی سنگین شده که اگر اصرار به طولانی شدن آن را داشته باشد، به راحتی نمی تواند از باتلاق آن خارج بشود. کردها سالها تجربه تقابل نظامی با ترکیه را دارند و لقمه راحتی برای اردوغان به حساب نمی آیند. از سوی هرچه شرایط  برای کردها سخت تر شود، احتمال نزدیکی انها با دولت بشار اسد و همچنین درخواست کمک از ایران و روسیه جدی تر خواهد شد. موضوعی که ترکیه را در شرایط سختی قرار خواهد داد. در همین حال مساله اساسی این است که ترکیه تا چه میزان می خواهد به حفظ جاکمیت سوریه در مناطق کردنشین پایبند باشد و عملا جنگ را تا چه میزان و مدت دنبال خواهد کرد. میزان و مدت علاقه مندی ترکیه به ادامه جنگ، شرایط نظامی را برای علیه این کشور متفاوت خواهد.

دو: بازی سیاسی ترامپ با اردوغان هم آینده مشخصی ندارد. ظاهر قضیه این است که اردوغان با کسب رضایت ترامپ عملیات در شمال سوریه را علیه کردها را آغاز کرده ولی از سویی علایمی دیده می شود که آمریکا زمین شمال شرقی سوریه را بستری برای اعمال تحریم و یا حداقل تشکیل چماق تحریم برای مهار، کنترل و تنبیه ترکیه می بیند.

سه: اروپایی ها نیز مخالفت های جدی با کشورگشایی ترکیه دارند. این در حالیست که ترک ها در حوزه امنیتی از اروپایی ها در حال گروکشی هستند. زمام اختیار نزدیک به سه میلیون آواره و چند هزار داعشی اروپایی در اختیار ترکیه است که ابزار تهدید اروپا نیز محسوب می شود. با این وجود اروپایی‌ها نیز با میزان طمع اردوغان در تصرف سرزمینی، سرکوب کردها، نحوه کنترل داعشی های اروپایی و آواره های سوری، رفتار خود را تنظیم خواهند کرد.

چهار: اما موضوع چهارم واکنش روسیه هست. روسیه در حال گسترش پیوندهای خود با ترکیه است. ترک ها با اصرار بر خرید اس400 از روسیه نیز نشان دادند که برای تعمیق این پیوند علاقه مند هستند. همین پیوندها نیز سبب شده که ترک ها تاحدی رضایت روسیه را نیز برای سکوت و عدم واکنش تاحدی بدست بیاورند. روس ها برخی سهم خواهی های ترک ها در پرونده سوریه را به رسمیت میشناسند و البته از سوی انتظار دارند، ترکیه نیز بیش از گذشته با روسیه در عطش کسب منافع بیشتر در عرصه بین الملل و خاورمیانه همراهی کند.

پنج: اما در مورد ایران نیز ضمن شباهت‌های با رفتار روسیه، تفاوت‌های نیز دیده میشود. ایران با ترکیه روابط عمیق اقتصادی دوطرفه دارد که حفظ آن برای هم ترکیه و هم ایران حیاتی و مهم است. از سویی در بحران سوریه طی یکسال اخیر نزدیک شدن دیدگاهای دو کشور رشد قابل قبولی داشته است. اما در حوزه سیاسی ایران با اشغال رسمی سوریه و تجزیه آن شفاف مخالف است. ایران تشکیل کشور مستقل کردی در سوریه و عراق و حتی در ترکیه را مخالف منافع امنیت ملی خود میداند. دلیل آن نیز بسیار مشخص است زیرا در منطقه، این اسرائیل است که بیش از هر رژیم دیگر در منطقه خواهان استقلال کردها و تجزیه کشورهای همچون سوریه، عراق، ترکیه و ایران هست. ایران در کنار خط قرمزهای همچون تجزیه سوریه و یا اشغالی بخشی از خاک این کشور توسط ترکیه، معادلات امنیتی و سیاسی دیگری را هم دنبال می کند. موضوع اساسی این است که ایران زنده شدن دوباره داعش در سوریه را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد. این جدی‌ترین و شفاف‌ترین موضوعی میدانی است که اگر ترکیه در آن بی‌احتیاطی کند باید در انتظار واکنش فرماندهانی همچون حاج قاسم سلیمانی نیز باشد. موضوع دومی که می‌تواند پای افرادی همچون حاج قاسم را به شمال سوریه باز کند، درخواست رسمی کمک توسط کردها و دولت قانونی سوریه از ایران است. در این صورت در عرصه دیپلماسی نیز نقش ایران به عنوان میانجی بزرگ نیز پررنگ خواهد شد. روش دیپلماسی در برابر ترکیه البته همواره اولویت بیشتری از دیگر گزینه ها برای ایران داشته و خواهد داشت. با این وجود مسئولین دولت ایران نیز می‌دانند که سهم ترکیه از پرونده سوریه به همان اندازه سهمی است که هر همسایه ای باید از امنیت و روابط اقتصادی دوطرفه با کشور همسایه خود داشته باشد و نه بیشتر و نه البته کمتر.

*مدیر مسئول جهان نيوز
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


رر
Iran, Islamic Republic of
شطرنج سياسي دمشق به همان طرفي مي رود كه پوتين تعيين مي كند! يعني ايران بنا به گفته اش بايد از سوريه خارج شود!؟ بيخود به خودتان وعده و وعيد و مدال و درجه ندهيد!؟
Iran, Islamic Republic of
از اونجایی که کدخدا سرتون کلاه گذاشت و برجام تون رفت به باد فنا و قهرمان دیپلماسی تون هم تحریم شد و..... اصرار دارید که دست آورد های مقاومت رو هم هیچ بدونید، ...!!
حسین
Netherlands
پیش فرض برادرمون آقا مهدی در مورد اس چهار صد می تواند چیز دیگری باشد مثلا تقدیم فنون نظامی روسیه به گاوچرون ها. بقیه نکات هم کم و بیش بهمین صورت.
Iran, Islamic Republic of
چقدر سار=د هاایس تو انقلاب اسلامی را کوچیک نکن
Iran, Islamic Republic of
ترکیه دشمن ما هم هست ناتو پایگاههای که درترکیه پیدا وپنهان دراختیار آمریکا واسرائیل است برای حمله به کجاست ؟قطعا ایران
Iran, Islamic Republic of
چه ربطیبه خبر داشت
Iran, Islamic Republic of
سردار فردی مومن و اعتقاد گراست که گرای زندگیش را دینش می دهد او را با مشخصات دنیایی ارزیابی نکنید
Iran, Islamic Republic of
دوست دارم این سردار را واجد تمام شرایط شجاع مومن دیندار ولایتمدار انقلابی و... درود بر او
Iran, Islamic Republic of
اردوغان بازی می کنه بازی سیاسی برای نابود اکراد و گول زدن ما ایرانی ها /نفوذ در جبهه مقاومت
Iran, Islamic Republic of
این جمله تمام تحلیل است او عامل آمریکاست اگر مخالف پایگاه آمریکا انجا چکار می کنه
ترکیه میخواهد مشکلات داخلی خود را لا پوشانی کند والا کردها که هیچگاه بیان ننموده اند قصد جدایی از دولت مرکزی سوریه را دارند....
حاج قاسم
به فریاد مظلومیت کودکان بی گناه کرد که اصالتا خود را ایرانی ودارای ریشه ای ایرانی میداند لطفا برسید.
ترکیه کشوری منفعت طلب است ...
امیررضا
Iran, Islamic Republic of
...
رسول
Iran, Islamic Republic of
شاید هم ترامپ با پوتین توافق کرده باشد که امریکا از سوریه خارج شده تا روسیه بتواند براحتی ایران و ترکیه را از سوریه فراری داده و پوتین در نهایت برنده بازی باشد !!!!..
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
همان بلاي كه سر صدام در حمله به كويت امد سر اردوغ هم مياد
Iran, Islamic Republic of
بنظرم دولت سوریه هم باید وارد جنگ با کردهای خاین تاکید می کنم وطن فروش شود که با صهیونیست ها و تروریست ها رابطه دارندتا توبه کننددیگربه آمریکا و اسراییل اعتمادنکنند..اگرازروزاول متحددولت سوریه بودندوضغ شأن خیلی بهتر بود....ازحزب الله یادبگیرند....
محمد بهرامی
Iran, Islamic Republic of
...
کرد خائن وطن فروش نبوده ونیست.....
Iran, Islamic Republic of
اکثر شهدای استانهای شمالغرب توسط...به شهادت رسیده اند...حتی بعضی ازشهدابه شکل فجیی سربریده شده.اند...
خائن در هر قومی وجود دارد ولی دلیل نمیشود که کردها را دشمن بدانیم
Iran, Islamic Republic of
کردها همیشه مورد استفاده قرار گرفتند باید مواظب خودشون باتشند تا امریماییها قول الکی ندند و خرشان که از پل گذشت ول کنند
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا همین کردها به اسد خیانت نکردند و همراه دولت با داعش جنگیدند . کمی چیز یاد بگیر بعد نظر بده
Iran, Islamic Republic of
اگرمتحداسدبودند آمریکا آنجا چکارمیکرد...متحداسدحزبالله است که پوزه آمریکا...اسراییل..داعش...و.....به خاک مالیده..‌‌‌
Iran, Islamic Republic of
اگه ترکیه راست میگه
از هوا استفاده نکنه تا روژئاوا بشه گورستانی برای ارتش اونها
Iran, Islamic Republic of
اکراد جزیی از ملت سوریه هستند و باید مواظب باشند هویت ملی انها رو قربانی هویت نژادی ائنها نکنند
Iran, Islamic Republic of
آردوغ خدا لعنتت کند
Iran, Islamic Republic of
باید اجازه داد اسراییل دوم را اردوغان تار و مار کند.
همین عنوان را ببینید
اسرائیل دوم!
یعنی شما این رژیم منحوس را تکثیر نمدید درصورتیکه کردها از نسل ایران و خود را وابسته وتابع ایران میدانند.همین حرفها باعث رفتن به دامن رژیم منحوس میگردد
همینکه بهشان میگویید اسرائیل دوم .
اصل ونسب ایرانی دارن وخود را ایرانی میدانند
Iran, Islamic Republic of
..l
Iran, Islamic Republic of
درسته اکراد ایرانی و مسلمان و مدافع ایران و انقلاب هستند عده ایی هم خائن دارند که در هر جمعی پیدا می شه و ربطی به کردها فقط نداره
Iran, Islamic Republic of
...
Romania
...
رسول
Iran, Islamic Republic of
...
United States
اردوغان منافق و کثیف بالاخره قدم در یک باطلاقی گذاشت که امیدواریم آخرش نابودی شخص وی و دارودسته اراذل و اوباشش باشد. ...
ممد
United States
زمین بازی حاج قاسم در اطراف دمشق و قسمت جنوبی و مرکزی و غربی سوریه است.... حال آنکه شمال و شمال شرقی سوریه که کردستان سوریه را شامل میشود تا به حال تحت نفوذ آمریکا و ترکیه بوده که با خروج آمریکا ترکیه در حال تحکیم نفوذ خود در مناطق کردنشین است. اشغال این مناطق از لحاظ اقتصادی هیچ نفعی برای ترکیه ندارد و احتمالا بسیار کوتاه مدت خواهد بود و تنها برای پاکسازی عوامل ضد ترکیه است. حضور ایران در سوریه هم به جز هزینه و دردسر چیزی در بر ندارد.... چون جنگهای داخلی در سوریه همچنان ادامه خواهد داشت و در بی ثباتی هیچ منافع اقتصادی نیست.
Iran, Islamic Republic of
اینا همش بازی سیاسیه . اردوغان با شکست در انتخابات شوراها . خطر حذف از قدرت را احساس کرده . برای همین این جنگ را شروع کرد تا دوباره حمایت ناسیونالیست های ترکیه را جلب کند.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
سفیر امریکا در بغدادهم با نشان دادن چراغ سبز عدم دخالت امریکا در مناقشه عراق با کویت به صدام او را به چاه کویت انداخت .وسرویسش کردند.
رضا
Iran, Islamic Republic of
من موندم اين جهان تيغى چه اصرارى به تحليل نوشتن داره ؟! تحليل كردن يه دانشه، مطالعه و تجربه ميخواد ، هر نوقلمى كه نميتونه تحليل سياسى يا امنيتى ارائه بده .
همین نوقلم ها بهترین تحلیل وبرداشت ها را به رشته تحریر وبیان در آورده اند ...
Iran, Islamic Republic of
...
Bulgaria
کردها با دولت سوریه به توافق رسیدند سوریه وروسیه جای آمریکایی ها را گرفتند اردوغان در مخمصه افتاد
مصطفی
ترکیه دشمن کشورهای منطقه است چون در بزنگاه ها بعنوان اهرم
فشار عمل میکند نمونه بارز وعملی آن استفاده جنگنده‌های آمریکایی در جریان جنگ خلیج فارس (۱۹۹۱-۱۹۹۰)، از پایگاه اینجرلیک ترکیه برای بمباران عراق بود که در واقع نوعی هم پیمانی خود را برای ضربه زدن به یکی از دوستان خود( صدام حسین ملعون) را نشان داد.
Iran, Islamic Republic of
...
United States
در نهایت کردها برنده این بازی هستند و در آینده نچندان دور جنگ به داخل ترکیه کشیده می شود.
Iran, Islamic Republic of
نیازی به مواجهه سردار سلیمانی واردوغان نیست.!!!
Iran, Islamic Republic of
این اردوغان خر را باید به گاری بست یکی از عوامل مهم خون خونریزی منطقه خریت این الاغ است و خیانتی که به مسلمانان و اتحاد آنها میکنه و نوکری آمریکا در جلو اتفقات هم با آمریکا جنگ زرگری میکنه آخرشم آمریکا گند میزنه به حیکلش بعد میفهمه چه خری بوده تا الان