چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - 30 Sep 2020
 
۱
۴۶
آیت الله رئیسی:

کجی‌های امروز محصول یک شب و روز نیست/ مدیران و حراست سازمان‌ها موقع فساد کجا هستند؟!

چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب: 703646
رئیس قوه قضائیه گفت: بسیاری از فسادها و کجی‌ها که در نظام اداری صورت می‌گیرد محصول اقدام یک شب و یک روز نیست بلکه محصول یک غفلت، بی‌توجهی و چشم بستن بر فساد است.
کجی‌های امروز محصول یک شب و روز نیست/ مدیران و حراست سازمان‌ها موقع فساد کجا هستند؟!
به گزارش جهان نيوز، دستگاه‌های کشور باید از انتقادات مردم، انتقادات رسانه‌ها، انتقادات دلسوزان و انتقادات مصلحان استقبال کنند، باید از گزارشگران فساد استقبال شود و مورد تشویق قرار گیرند.
 
 آیت‌الله رئیسی در آیین نکوداشت سی‌وهشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور از چهره‌های مختلفی که در این ۳۷ سال در جهت شکل دادن سازمان بازرسی نقش ایفا کرده‌اند، تشکر کرد و گفت: از تلاش‌ها و زحمات عزیزانی که در دوره‌های جدید مسئولیت داشته‌اند مثل آقایان پورمحمدی و سراج که مدیریت شش ساله‌ای در سازمان داشته‌اند تشکر می‌کنم و امیدواریم ان‌شاءالله در این دوره مدیریت که جناب آقای درویشیان هستند هم سازمان با تجربه ایشان مسیر ارتقای خود را طی کند.

حراست سازمان‌ها کجا هستند وقتی فساد در حال شکل‌گیری است؟
آیت‌الله رئیسى در ادامه تصریح کرد: باید از مجموعه‌ها و سازمان‌هاى مردم نهاد استقبال شود و مجموعه‌هایى که در اصلاح امور اجتماعى و نظام ادارى تلاش مى‌کنند، پیگیرى‌ها و دلسوزى‌هاى آن‌ها باید مورد توجه و تشویق قرار گیرد. فعال شدن نظارت‌هاى درون سازمانى که چشمان مدیران هستند، در حسن اجراى امور و اجراى صحیح قوانین بسیار مى‌تواند کمک کند. زمانى که فساد و تخلفى کشف مى‌شود، پرسیده می‌شود که چه زمانى این تخلف پا گرفته، مى‌گویند چند سال قبل، اما دستگاه‌هاى نظارتى درون سازمانى و چشمان تیزبین مدیران کجا بودند که این فساد و کجى را ندیدند تا در یک مجموعه و سازمان به یک غده سرطانى تبدیل شود.

هیچ مدیری بدون نظارت مدیریتش تعریف نمی‌شود
آیت‌الله رئیسی گفت: تضمین اجرای قانون، تضمین حق‌الله و حق‌الناس در گرو مراقبت و نظارت علی‌الدوام است. این نظارت امری است که هرگز نباید از آن غفلت شود و این نظارت فقط نظارت‌های درون سازمانی از قبیل سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات یا دستگاه‌های دیگر نیست. در تعریف مدیریت هیچ مدیری بدون نظارت مدیریتش تعریف نمی‌شود. مگر ممکن است بدون نظارت مدیری را یا مدیریتی را تعریف کنیم؟ یکی از وظایف مدیر امر نظارت و مراقبت است.

اولین ضمانت برای اجرای قانون خودکنترلی است
وی گفت: نظارت بر حسن اجرای امور و اجرای صحیح قوانین وظیفه همه مدیران در سراسر کشور است. اولین ضامن اجرای قانون خود اشخاص هستند. اینکه در نظامات کنترلی و نظامات نظارتی و مدیریتی، خودکنترلی را قوی‌ترین و کارآمدترین نظام معرفی می‌کنند، دلیلش همین است.

آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: باید هر شخصی و هر فردی، هر مأموری در خلوت و در جَلوَت، در آشکار و پنهان خود را موظف به رعایت قانون بداند. اولین ضمانت برای اجرای قانون خودکنترلی است. هر کسی باید خود را در اجرای قانون موظف بداند، تخلف نکند، مرتکب جرم نشود.

امر به معروف دومین ضمانت اجرای قانون است
رئیس قوه قضائیه بیان کرد: دومین ضمانت اجرای قانون و عدالت در جامعه گسترش نظارت‌های مردمی از جمله امر به معروف و نهی از منکر است. هر کسی در جامعه باید احساس مسئولیت بکند، حس داشته باشد نسبت به اینکه معروفی دارد ترک می‌شود یا منکری انجام می‌گیرد. اگر این حساسیت از جامعه رخت بربندد یا اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه سست شود، ما در آن جامعه به تعبیر امیرالمؤمنین (ع) باید شاهد تسلط اشرار باشیم، یعنی تسلط بَدان.

دستگاه‌های کشور باید از انتقادات استقبال کنند
رئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه‌های کشور باید از انتقادات مردم، انتقادات رسانه‌ها، انتقادات دلسوزان و انتقادات مصلحان استقبال کنند. باید استقبال کنند از یک کارمند با احساس و با تعهدی که نسبت به لغزش‌ها و کژی‌ها حساس است. باید از گزارشگران فساد استقبال شود و مورد تشویق قرار گیرند.

آیت‌الله رئیسی با توجه به لزوم توجه به مردم بیان کرد: ما هر جا که به مردم میدان دادیم، در آنجا ضرر نکردیم، مردم مسائل را خوب حل کردند. در بحث نظارت توجه به نگاه‌های مردم توجه بسیار خوبی می‌تواند باشد.

فساد اداری حاصل اقدام یک‌شبه نیست
آیت‌الله رئیسی در این مراسم گفت: بسیاری از فساد‌ها و کجی‌هایی که در نظام اداری صورت می‌گیرد محصول یک اقدام یک‌شبه و یک‌روزه نیست، بلکه محصول یک غفلت، بی‌توجهی و چشم بستن بر فساد و خلاف است که حالا یک مدتی است به مسئله‌ای تبدیل شده که امروز برای مردم، مسئولان و همه غیرقابل تحمل است. برخی ارقام گاهی از رسانه‌ها پخش می‌شود که اگر رقم پایینی باشد می‌گویند کم است! چون یک رقم بالاتری به او گفته شده است در حالی که رقمِ کم هم مشکل است و از همین رقم پایین شروع می‌شود تا به ارقام بالا می‌رسد.

نظارت جزء لاینفک حکمرانی خوب است
رئیس قوه قضائیه خطاب به مدیران و کارکنان سازمان بازرسی کل کشور، تصریح کرد: نظارت جزء لاینفک حکمرانی خوب است و یکی از اجزای مهم در حکمرانی خوب مسئله نظارت و بازرسی علی‌الدوام است. ممکن است در جامعه سؤال شود که این مواردِ فساد یا تخلف چگونه در این مدت شکل گرفته است؟ اگر به هر دلیلی دستگاه‌های درون‌سازمانی به وظیفه خود عمل نکردند و غفلت داشتند، سازمان‌های برون‌دستگاهی و دستگاه‌هایی که در آنجا نظارت نهادینه شده چطور؟ پس نگاه و سؤال مردم سؤال درستی است.

کسی که مسئولیت دارد باید نسبت به مسئولیت خود پاسخگو باشد
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه مدیران خود را پاسخگو بدانند، ادامه داد: نظارت گریزی ضدارزش است و نظارت‌پذیری ارزش. قبل از هر کس و هر چیز باید پاسخگوی ذات مقدس پروردگار متعال باشیم. حوزه دوم پاسخگویی به ارباب رجوع و حوزه سوم پاسخگویی به عموم مردم است. کسی که مسئولیت دارد باید نسبت به مسئولیت خود پاسخگو باشد.

در آستان قدس شفافیت اقتصادی ایجاد کردیم
آیت‌الله رئیسی به ذکر مصداقی پرداخت و افزود: مدتی که توفیق خادمی آستان مقدس رضوی (ع) را داشتم، از بخش‌هایی که همیشه مورد سؤال مردم بود، بخش اقتصادی آستان بود. به دوستان سازمان اقتصادی گفتم بخش اقتصادی را شفاف کنید. قریب یک سال کار کردند و روز‌های پایان مأموریتم در واقع این شفافیت سازمان اقتصادی به گونه‌ای بود که الان می‌شود گفت پشت ویترین قرار گرفته و می‌توان تمام خصوصیات این سازمان اقتصادی را دید. مسائل روشن شد و در جهت اعتماد‌سازی و اطمینان‌سازی مردم برای پول‌هایی که به مجموعه‌های موقوفی و نذوراتی می‌دهند، مفید بود.

بعضی‌ها به شفافیت فقط در حوزه شعار توجه دارند
رئیس قوه قضائیه در ادامه عنوان کرد: حتماً شفافیت امر مهمی است. اطلاعات صحیح را به مردم و دستگاه نظارتی دادن می‌تواند کمک کند، البته مدیران بدانند شفافیت نه شعارش بلکه عمل کردن به شفافیت، چون بعضی‌ها شفافیت را فقط در حوزه شعار به آن توجه دارند، شفاف عمل کردن هم به نفع خود دستگاه‌هاست و هم عملکرد دستگاه‌های نظارتی را در واقع تسهیل می‌کند.

توسعه اقتصادی در گرو امنیت اقتصادی است
وی اظهار کرد: ما در این کشور توسعه اقتصادی را نیازمندیم. توسعه اقتصادی در گرو امنیت اقتصادی است. امنیت اقتصادی در گرو مبارزه با فساد اقتصادی است و بدون مبارزه با رشوه، رانت‌خواری و فساد، امنیت اقتصادی و زمینه برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان فراهم نمی‌شود. کارآفرینی و سرمایه‌گذاری در پرتو روابط سالم اقتصادی است. تلاش همه باید این باشد که این سالم‌سازی روند را دنبال کنند که رونق تولید و فضای سالم برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان باشد. کارآفرین و سرمایه‌گذار باید ببیند کارش سریع انجام می‌شود.

آیت‌الله رئیسی در بخشی از اظهاراتش تصریح کرد: کسی که سرمایه‌گذاری می‌کند اگر به هر دلیلی در نظام اداری دچار مشکل شد باید به سازمان بازرسی مراجعه کند و این سازمان باید کار را دنبال کند و ببیند گیر کجاست. حضور سازمان بازرسی فقط برای این نیست که با فساد مقابله شود، بلکه به این جهت است که فساد پیش نیاید.
رئیس قوه قضائیه افزود: رهبر انقلاب در سخنرانی اخیرشان فرمودند هفت‌خان یا هفتاد‌خان. این خان‌هایی که بعضی از سرمایه‌گذاران را دچار تردید می‌کند و می‌گویند چرا سرمایه‌مان را اینجا بگذاریم. باید تمام بخش‌ها ترتیبی اتخاذ کنند که کار سرمایه‌گذار تسهیل شود. تسهیل سرمایه‌گذاری در گرو این است که اگر سرمایه‌گذار و کارآفرینی به هر دلیل دچار «خوان بی‌جهت» شد، بازرسی کل کشور این موضوع را پیگیری کند و گیر‌های بیجا در دستگاه‌های اداری برداشته شود تا زود کارخانه برپا و تولید رونق بگیرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
جناب آقای رئیسی لطفا بانیان هزینه تراشی هایی که برای بدست آوردن قرار داد برجام را داشتیم به پای میز محاکمه بکشانید....!!
حق طلب
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای رئیسی ،قربان جدتان! به پرونده آقای عباس آخوندی مثل خانم نعمت زاده هر چه سریعتر رسیدگی فرمایید. مردم واقعآ خواستار برخورد قاطع انه شما هستند.
آقای رئیسی بعنوان رییس دستگاه قضا
لطفا در اجلاس ونشست هایی که دارید دست چپاول کنندگان از بیت المال را قطع کنید ..
سرور
Iran, Islamic Republic of
بله. محصول 10 و 6 و 4 سال گذشته است.
United States
....!!!
ب
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
آقای رییسی بزرگوار امیدوارم این کامنت را به هر طریقی ببینید یا برسد به دستتون که بنده در یکی از سهرستان ها متوجه تخلف در شهر داری و سازمان نظام مهندسی شدم مستندات هم دارم به بازرسی هم شکایت کردم اما یکی می گوید خانه از پای بست ویران است تو دیگه کی هستی؟!مسخره می کنند. یکی می گوید برو پیش رهبر باز ارجاع به خودمان است هر طور بخواهیم عمل می کنیم یکی می گوید تخلف به شما چه ارتباطی دارد؟ جهان نیوز تو را به خدا لطف کنید بگویید من این تخلفات را به کجا گزارش و ارایه نمایم که پیگیری شود.اگر راهنمایی کنید ممنون میشم.
Iran, Islamic Republic of
در سایت رسمی بازرسی ثبت کنید
Iran, Islamic Republic of
آن ها هم ارجاع می دهند بازرسی شهرستان و باز همان آش و همان کاسه است که...!!!
Iran, Islamic Republic of
به هیچ جا دوست عزیز به خدا ما هم همه این راهها را رفتیم اینها فقط قشنگ ح رف میزنند
Iran, Islamic Republic of
...
کاربر محترم با سلام مشکلات خود را با حراست قوه محترم قضائیه در میان بگذارید. با تشکر.جهان نیوز
Iran, Islamic Republic of
قوه قضائیه حفاطت اطلاعات دارد نه حراست
Iran, Islamic Republic of
ممنون از توحهتان
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
همه اش محصول بی توجهی سازمان بازرسي است که می گوید از دست ما کاری بر نمی آید ما دستمان خالی است پشتوانه برخورد نداریم و آن قدر طولانی می کند که طرف خسته بشه و دست از شکایت بر دارد.به حراست ادارات هم که مراجعه می کنید باز همین قضیه است که ما اگر کاری کنیم دچار مشکل می شویم.
Iran, Islamic Republic of
همه چیز در مقام حرف و صحبت و بیان اید آال و درست است اما در مقام عمل تقریبا صفر است
رر
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
رحمن
Iran, Islamic Republic of
....
حسين
Germany
بنام خدا و با سلام وعرض أدب،جناب آقاى رءيسى جسارتا بعرض ميرساند تمامى فسادهاى امروزى ناشى از سياستهاى ليبرالي اقتصادى دولتها وهمچنين پشت پا زدن به آرمانهاى انقلاب شكوهمند ايران بوده و راه حل مبارزه با اين فسادهاى غول آسا به اجرا درآوردن آرمانهاى انقلاب است،...
حسين
Germany
بنام خدا وبا سلام،سردبير محترم جهان نيوز ممكنه لطفا به من پاسخ دهيد چرا نظريات مرا سانسور شده چاپ ميكنيد ؟اگر فكر ميكنيد كه توهين آميز ويا بى ربط است ألبته با (معيار هاى) شما أصلا چاپ نكنيد سنگينتريد ،با اين روش شما در وهله اول به مخاطب خود توهين ميكنيد و بعد وى را مايوس،خيلى خوشحال ميشوم از پاسختان،با احترام حسين.
Iran, Islamic Republic of
جناب رئیسی چنان حرف میزنند مثل اینکه در چهل سال گذشته در ایران نبوده اند...!!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
United Arab Emirates
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حراست دستگاهای اجرایی باید از رئیس دستگاه اجرایی استقلال داشته باشد...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه بسیاری از مدیران حراست ها توسط مدیر خود دستگاه اجرایی مربوط معرفی میشه حتی اگه استقلال هم داشته باشند فایده نداره ...
Ukraine
اقای رئیسی بیانات شما متین و منطقی است اگر بازرسی ها و حراست ها قبل از ارتکاب خلاف نظارت می کردند این حجم از فساد را نداشتیم ...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حراست ها نباید زیر نظر مدیران دستگاهها باشند
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حاج آقا تا وقتی که حراست سازمان‌ها از لحاظ اقتصادی و بودجه مستقل نشوند و برای حقوق اصافه کار و... چشم به همون سازمان داشته باشند هیچوقت به کارایی نمی رسن
علی
Iran, Islamic Republic of
...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
...
افسانه
Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی مافیای خودرو مافیای زمین و مسکن را جمع کنید و پای میز عدالت بکشید
امیر
Netherlands
حرف ایشان درست هست عوامل حراست ها و کارمندان که ماشین امضای فساد ها هستنند اول کسانی هستنند که باید زنک فساد و رانت را بصدا در آورند
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
...
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حراستها دست و پاهشان بسته اند
خیلی نمی توانند بتازونن
اصلا مدیران حراستها را قبول ندارند و اونها هم انگیزه ای برای کار کردن ندارند . ضمنا" بگم سختی کار حراستها وقتی توسط دیوان عدالت اداری حذف شد انگیزه ای برای کار کردن ندارند
با تشکر کارمند حراست یکی از ادارت شیراز
علی محمد نصیری
Iran, Islamic Republic of
درود بر سید رئیسی بت شکن فساد