شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - 27 Feb 2021
 
۰
۷
علی‌رغم عهدشکنی شرکت فرانسوی

زنگنه: توتال در فضایی دوستانه از ایران رفت!

چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۳
کد مطلب: 703605
در حالی که شرکت توتال پس از دریافت اطلاعات حساس فاز 11 پارس جنوبی و بدون پرداخت یک ریال جریمه، بصورت یکطرفه قرارداد با وزارت نفت را ترک کرد، وزیر نفت به جای پاسخگویی در این باره مدعی شد خروج توتال و شرکت چینی در یک فضای کاملا دوستانه صورت گرفت!
زنگنه: توتال در فضایی دوستانه از ایران رفت!
به گزارش جهان نيوز بیژن زنگنه در حاشیه کنگره نفت و نیرو، با بیان اینکه «توتال و شرکت چینی به دلیل تحریم از طرح توسعه فاز ۱۱ خارج شدند»، خاطرنشان کرد: «خروج آنها در یک فضای کاملا دوستانه صورت گرفت، چراکه تحریم‌ها اجازه فعالیت آنها را نمی‌داد»!

گفتنی است که قرارداد با توتال هم مانند بسیاری از قراردادهای منعقد شده در دولت تدبیر و امید محرمانه بود و در نهایت هم پس از اینکه توتال اطلاعات میدان را گرفت و رفت، معلوم شد دست وزارت نفت به جایی بند نیست و یک ریال هم جریمه برای ترک یکطرفه قرارداد از سوی توتال در نظر گرفته نشده است.

وزارت نفت که مسئول اصلی این قرارداد است، نه تنها درباره خروج اطلاعات میدان پارس جنوبی مورد مواخذه قرار نگرفت که هیچوقت عذرخواهی هم نکرد.

پس از توتال هم زنگنه گفت که احتمالا طرف چینی قرارداد را اجرا خواهد کرد، اما چینی‌ها هم پای کار نیامدند ولی زنگنه همین موضوع را هم با ادبیاتی متفاوت بیان کرد و مدعی شد که چینی‌ها از این قرارداد کنار گذاشته شدند!

سرانجام با نا امیدی از شرق و غرب، وزارت نفت ناچار شد این پروژه را به شرکتهای ایرانی بسپارد، اما این سؤال همچنان باقی است که اگر شرکتهای داخلی قادر به اجرای این پروژه بودند، چرا در این شش سال به آنها اعتماد نشد و چه کسی در برابر هزینه فرصت از دست رفته کشور در این سالها پاسخگوست؟ حالا هم کار به جایی رسیده که وزیر نفت به جای پاسخگویی، به راحتی اظهار می‌کند خروج فرانسوی‌ها و چینی‌ها از قرارداد در فضای دوستانه انجام گرفته است!

زنگنه همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا پس از کاهش سهمیه بنزین که با کارت سوخت جایگاه از 30 لیتر به 20 لیتر رسید احتمال سهمیه‌بندی سوخت و افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه سال آینده وجود دارد گفت‌: هر چیزی در این حوزه ممکن است.

وی ادامه داد: قرار بر این بود که سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران کاهش یابد تا مردم از کارت سوخت شخصی استفاده کنند چرا که کارت سوخت جایگاه‌داران برای سوخت‌گیری نیست و تنها باید در زمان اضطرار از آن استفاده کرد.

وزیر نفت ادامه داد: امکان دارد میزان سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران باز هم کاهش یابد بنابراین لازم است تا تمام مالکین خودرو از کارت سوخت شخصی خود استفاده کنند.

زنگنه در پاسخ به سؤالی درخصوص توسعه لایه نفتی پارس جنوبی هم گفت: برای توسعه این پروژه مذاکراتی را با چند شرکت ایرانی داشتیم اما هنوز به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری نرسیده‌‌ایم.

منبع:کیهان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محسن
Iran, Islamic Republic of
کارت سوخت ماشین ها هم محدودیت دارد در سفر چند روزه ای هم که با ماشین شخصی داشتم بعد از سه بار سوخت گیری سوخت کارت تمام شد و مجبور بودم از کارت جایگاه استفاده کنم ..م.
United States
با عرض تاسف هيچ شركت ايراني بتنهايي نميتواند كار توسعه فاز 11 پارس جنوبي را انجام دهد و غير از هدر رفت ارز و ريال چيزي عايد نخواهد شد.
اطلاعات فاز 11 هم كاملا دست قطري ها خواهد افتاد چون توتال پيمانكار انهاست.
حتي چيني ها هم دانش توسعه اين ميدان را ندارند.
بزرگترين ضربه به اين ميدان گازي عدم تنوع و حضور و علاقه شركتهاي خارجي ميباشد و بدترين حالت در مناقصات بين المللي وابستگي به يك شركت از يك كشور بوده است.
Iran, Islamic Republic of
مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمیشه!!! همه چی فرانسه! خون آلوده، توتال، ماشینهای رده خارج!!! به نظرتان ریو بهتر بود یا پژو!!! شما برای فرانسه مرغ تخم طلا شدید!!!
Iran, Islamic Republic of
...
ممد
United States
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...