شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ - 22 Feb 2020
 
۰
۲۶

صدقیان: اعتبار منطقه‌ای ایران عربستان را نگران کرده است/ باید تمایل عربستان برای مذاکره "واقعی" باشد

شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب: 703208
مدیر مرکز عربی پژوهش‌های ایرانی در خصوص پیام سعودی‌ها به تهران مبنی بر انجام مذاکره میان دوطرف تاکید کرد که اعتبار ایران در منطقه عربستان را نگران کرده است.
اعتبار منطقه‌ای ایران عربستان را نگران کرده است
به گزارش جهان نيوز، دکتر محمدصالح صدقیان مدیر مرکز عربی پژوهش‌های ایرانی در خصوص پیام سعودی ها به تهران  و چرخش سیاست عربستان در مقابل ایران٬ در گفتگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم تاکید کرد که اعتبار جمهوری اسلامی ایران در همه پرونده‌های موجود در منطقه و نیز روابط منطقه‌ای ایران به ویژه در امور منطقه خلیج‌فارس٬ عربستان را نگران کرده است.

وی ادامه داد: ما در خلال نشست‌های سازمان‌ملل در نیویورک دیدیم که جمهوری اسلامی ایران چه اعتبار بالایی دارد و این اعتبار بر ادامه تلاش‌های فرانسه برای کاهش تنش میان تهران وآمریکا نیز تاثیر گذاشته بود.
 
دکتر صدقیان اضافه کرد: ما مهم‌ترین اتفاق امسال را در نشست‌های سازمان‌ملل دیدیم که یک اتفاق ایرانی بود٬ همچنین دیدیم که چگونه مقر هیئت ایرانی در مقایسه با سایر کشورها٬ چه کشورهای اروپایی یا غربی٬ حکم کندوی عسل را داشت.

مدیر مرکز عربی پژوهش‌های ایرانی خاطرنشان کرد که این اعتبار ایران بر عربستان سعودی نیز تاثیر گذاشته تا جایی که آن را وادار به صحبت از یک گفتمان سیاسی کرده است.

وی اظهار کرد: ما می‌دانیم که سعودی‌ها تاکنون و پس از گذشت پنج سال از جنگ یمن٬ نتوانسته‌اند اهداف خود را در این کشور تحقق بخشند.

دکتر محمدصالح صدقیان تصریح کرد که عملکرد رئیس جمهور در سازمان‌ملل موجب نگرانی بیش‌از حد عربستان شد و در موضع سعودی‌ها من معتقدم که عربستان هیچ گفتمان جدیدی ندارد که به افکار عمومی داخلی و بین‌المللی ارائه دهد؛ اما این لفاظی جدید سعودی‌هاست که در هماهنگی با تلاش‌های آنها برای ایجاد راه‌حل‌های سیاسی در راستای پایان دادن به جنگ یمن است.

 صدقیان تصریح کرد، اگر عربستان صادق بوده و واقعا به دنبال گفتگو با جمهوری اسلامی ایران باشد؛ جمهوری اسلامی ایران از خلال ابتکارات خود در طول چهار سال گذشته می‌تواند یک عامل مشترک برای رسیدن به نقاط مشترک و گشودن باب مذاکرات و نشستن بر سر میز مذاکره در راستای ضرورت و تعهد به فرهنگ مذاکره که در میان کشورهای منطقه وجود دارد٬ باشد؛ بنابراین از این دعوت محمدبن‌سمان ولی‌عهد عربستان استقبال می‌کنیم و شنیدیم که علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران نیز از این اقدام استقبال کرد.

صدقیان ابراز عقیده کرد، ایران به شرط تمایل واقعی سعودی‌ها برای نشستن بر سر میز مذاکره٬ به این اقدام تمایل داشته و آماده ارائه آنچه که به موفقیت این مذاکره کمک می‌کند است؛ البته به این شرط که طرف سعودی واقعا به دنبال مذاکره باشد.

وی در خصوص پیام عربستان تصریح کرد که این پیام توسط علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام شده و تاکنون جزئیات زیادی پیرامون این نامه دریافت نکرده‌ایم؛ اما زمانی که نامه‌ای از ریاض به تهران می‌رسد٬ مطمئناً در رابطه با مشکلات موجود در منطقه صحبت کرده که ایران را برای گفتگو در خصوص این مشکلات دعوت کرده‌ است.

وی در ادامه افزود که ایران نه‌تنها می‌تواند در این گفتگو شرکت کند بلکه قادر است تا در حل بسیاری از مشکلات عربستان که موجب نگرانی آن شده به‌ویژه جنگ یمن به سعودی‌ها کمک کند.

مدیر مرکز عربی پژوهش‌های ایرانی خاطرنشان کرد: ما دیدیم که چگونه جمهوری اسلامی ایران٬ جنبش انصارالله را با یک گروه اروپایی در تهران در سطح سفرای آنها٬ جمع کرد و همچنین پیش از این، نقش بزرگی در موفقیت نشست استکهلم و آزادسازی اسرای سعودی توسط انصارالله ایفا نمود که به اعتقاد من یکی از نتایج نشست استکهلم بود و ایران پیشنهادهای زیادی برای عربستان و منطقه در خصوص تقویت امنیت و ثبات در خاورمیانه دارد.


دکتر محمدصالح صدقیان در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه ممکن است عربستان این تصمیم را مستقل از آمریکا گرفته باشد اظهار کرد که در این خصوص دو احتمال وجود دارد: اول اینکه عربستان ضرورت و اهمیت توجه به گفتگوی سیاسی را احساس کرده است؛ چراکه نتوانسته دستاوردی از جنگ یمن به دست آورده و به دنبال آن عنصر حامی سعودی‌ها در مقابل ایران یعنی «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا از دولت این کشور اخراج شده و به این ترتیب شانس عربستان برای دستیابی به اهداف خود در برابر ایران بسیار کاهش یافته است.

وی در ادامه تصریح کرد که احتمال دوم این است که شاید آمریکا عربستان را به سمت مذاکره با ایران سوق داده تا به منزله فرصتی برای حرکت آمریکا در مسیر ابتکار عمل امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه باشد.

دکتر صدقیان ادامه داد که اگر اطلاعات در خصوص اینکه نشست 1+4 با اضافه شدن ایالات متحده به معنای بازگشت به گروه 1+5 است؛ شاید آمریکا عربستان را به منظور آماده کردن شرایط مذاکره آمریکا با ایران و آزاد شدن از فشارهایی که سعودی‌ها به خاطر خروج از توافق هسته‌ای به آمریکا وارد می‌کنند که این فشار آنها در پی تغییر سیاست‌های ایران در برخورد با اموری که عربستان در آن گرفتار شده شکل گرفته است٬ تحت فشار قرار داده تا روابط خوبی با ایران برقرار کند.

وی تصریح کرد که دلایل و شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد عربستان برای مقابله با ایران با جان بولتون و رژیم صهیونیستی همدست است و به ویژه پیش از این یک روزنامه لبنانی مدارک و اطلاعاتی منتشر کرد مبنی بر اینکه عربستان وارد یک ائتلاف امنیتی ضد نظام سیاسی ایران شده که این بلندپروازی‌های عربستان هرگز محقق نمی‌شود.

رئیس مرکز عربی پژوهش‌های ایرانی ادامه داد که اگر عربستان واقعا تمایل به باز کردن باب گفتگو داشته باشد٬ اولین گام در استقبال از ابتکار حسن روحانی رئیس جمهور ایران در تشکیل ابتکار صلح هرمز برداشته می‌شود و این نکته بسیار مهمی است چراکه در این صورت بسیاری از چشم‌اندازهای همکاری و گفتگو گشوده شده و خوشبین می‌شویم که عربستان نیز مایل به تحقق این امر است.

دکتر صدقیان تصریح کرد که هر مذاکره‌ای میان ایران و عربستان و نیز رسیدن به هر نتیجه‌ای٬  تنها در راستای منافع ایران و عربستان نبوده و در واقع در خدمت امنیت و ثبات منطقه و به ویژه کشورهایی است که در بحران امنیتی و سیاسی و نظامی به سر می‌برند مانند عراق، یمن و سوریه و حتی می‌تواند از ملت فلسطین نیز در برابر رژیم صهیونیستی حمایت کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
در صورت وقوع هرگونه درگیری در منطقه، پایگاه‌ها و ناوهای هواپیمابر آمریکا در معرض تهدید موشک‌های کروز و بالستیک ایرانی قرار دارند.
Iran, Islamic Republic of
1 - آمریکا ازسال 2001 تاکنون همراه با چند کشور دیگر همدست تروریست های القاعده درسراسرمنطقه خاورمیانه و جهان است.
2 - آمریکا ازسال 2011 تاکنون همراه با چند کشور دیگر همدست گروه های تروریستی درسراسرمنطقه خاورمیانه و جهان است.
3 - آمریکا ازسال 2011 تاکنون همراه با چند کشور دیگر همدست تروریست های داعش درسراسرمنطقه خاورمیانه و جهان است.
Iran, Islamic Republic of
حضور نیروهای تروریست خارجی به سرکردگی آمریکا و سکوت سازمان های بین المللی عامل اصلی جنگ و حوادث درعراق است.
Iran, Islamic Republic of
هیچ کشوری دردنیا درسایه اروپا به عدالت و رفاه نرسیده است.
Iran, Islamic Republic of
دبیرکل سازمان ملل ازحامیان تروریسم، القاعده، داعش و گروه های تروریستی دستورمی گیرد.
رئیس شورای امنیت سازمان ملل ازحامیان تروریسم، القاعده، داعش و گروه های تروریستی دستور می گیرد.
رئیس شورای حقوق بشرسازمان ملل ازحامیان تروریسم، القاعده، داعش و گروه های تروریستی دستور می گیرد.
Iran, Islamic Republic of
عربستان از مدتها پیش، مذاکره با ایران را رد می کرد. حال، باید صحبتهای ولی عهد سعودی در مورد یافتن راه حل سیاسی، به صورت عملی، با متوقف کردن تنش ها، اجرایی شده و از حرف به عمل برسد.
Iran, Islamic Republic of
عربستان سعودی خواهان استقرار یمن نیست؛ همانطور که سوریه را ویران کرده، از فلسطین چشم پوشی نموده و از اسرائیل حمایت می کند.
Iran, Islamic Republic of
حزب الله، تلاش اسرائیل برای تغییر قواعد درگیری را شکست داده و از این پس هم به پاسخ دادن به هر تجاوزی، ادامه می دهد.
Iran, Islamic Republic of
که حزب الله در کنار نظام، ارتش و ملت سوریه ایستاده است ...
Iran, Islamic Republic of
آمریکا در برابر تهدید موشک‌های ایرانی آماده نیست
Iran, Islamic Republic of
چه کسی به صدام دیکتاتوردرجنگ تحمیلی هشت ساله سلاح شیمیایی داد؟ آمریکا، انگلیس، فرانسه وآلمان!
Iran, Islamic Republic of
ارتش صدام دیکتاتور سابق عراق بر سلاح‌های شیمیایی علیه رزمندگان و مردم استفاده کرده است
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حامیان و دشمنان ایران در جنگ 8 ساله
Iran, Islamic Republic of
چه کسی به صدام سلاح شیمیایی داد؟
Iran, Islamic Republic of
ارتش صدام دیکتاتور سابق عراق از سلاح‌های شیمیایی ساخت آمریکا و کشورهای اروپایی علیه رزمندگان و مردم ایران استفاده کرده است.
Iran, Islamic Republic of
رزمنده ایرانی سعودی‌ها را به انتقام تهدید کرد
پاسخ به دخالت و مداخله رژیم سعودی واجب است
Iran, Islamic Republic of
توصیه کیهان به مردم عراق: سفارت آمریکا را اشغال کنید!
Iran, Islamic Republic of
واکنش ائتلاف آمریکایی همدست داعش به ناآرامی‌های عراق
ائتلاف بین المللی آمریکایی همدست داعش به ناآرامی های عراق واکنش نشان داد.
Iran, Islamic Republic of
هیچ سندی دال برمقابله ائتلاف بین المللی آمریکایی با داعش وجود ندارد
هیچ سندی وجود ندارد که نشان بدهد ائتلاف بین المللی آمریکایی با داعش مقابله می کند.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
پوستر: عجز آمریکا و عربستان در برابر حمله به آرامکو

13 مهر 1398 ساعت 15:48

عجز آمریکا و عربستان در برابر حمله به آرامکو
Iran, Islamic Republic of
نامه دختر ۶ ساله عربستانی به پدر تبعید شده‌اش

وضع حمل فعالان زن عربستانی در زندان‌های آل‌سعود

اعلام آمادگی وکلای بین‌المللی برای دفاع از زندانیان اندیشه در عربستان

در خواست فعالان سعودی برای لغو مجازات اعدام "سلمان العوده"

هولناکترین شکنجه ها در زندان های آل سعود تنها به علت ابراز دیدگاه سیاسی!
Iran, Islamic Republic of
پوستر: آوار پس لرزه‌ها‌ی حمله یمن به آرامکو بر سر بن سلمان

استخدام ٢٠ هزار فقیر يمنی برای دفاع از مرزهای جنوبی عربستان

پوستر: توقف کمک رسانی سازمان ملل به مردم یمن

پوستر: مقاومت مردم یمن رمز پیروزی در برابر اشغالگران سعودی

حمله پهپادی ارتش یمن به فرودگاه جیزان عربستان
Iran, Islamic Republic of
اوج تحقیر آل سعود در یمن +عکس
عجب عکس معرکه‌ایست. وقتی مجهزترین تجهیزات زیر پای اراده انقلابیون یمنی، اسباب بازی بیش نیست!نشان داد.