کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

هیات دیپلماتیک طالبان به چین سفر کرد!

1 مهر 1398 ساعت 10:15

رسانه های چین از سفر یک هیات طالبان به پکن و دیدار و گفت و گو با مقامات این کشور از جمله نماینده ویژه چین در امور افغانستان خبر داده اند.


به گزارش جهان نیوز، ساوت چاینا روز دوشنبه نوشت «مذاکرات صلح طالبان با آمریکا» از محورهای گفت و گوی طالبان با مقامات چینی در پکن بوده است.
 

این سفر پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا چند ساعت مانده به برگزاری مذاکرات آمریکا با طالبان آن را لغو کرد صورت گرفته است مذاکراتی که کارشناسان امیدوار بودند به جنگ ۱۷ ساله در افغانستان خاتمه دهد.

«سهیل شاهین» سخنگوی طالبان هم که در قطر ساکن است در حساب توئیتری خود نوشت: یک هیات ۹ نفره طالبان به پکن سفر کرده و با «دنگ شیجن» نماینده ویژه چین در مسائل افغانستان ملاقات کرده است.

مذاکرات صلح افغانستان و طالبان در قطر برگزار می شد.

شاهین در توئیت خود در مورد محتوای این دیدار نیز نوشت نماینده ویژه چین اعلام کرده است توافقنامه های آمریکا و طالبان چارچوبی مناسبی برای حل مسالمت آمیز مسئله افغانستان است و آنها از آن حمایت می کند.

چین که پیش از این میزبان گفت و گوهایی میان طالبان و مقام‌های دولت افغانستان بوده است تیر ماه امسال تیز با دعوت «زلمی خلیل زاد» فرستاده آمریکا در امور افغانستان خواست از نفوذ بیشتری در این کشور برخوردار شود.

چین در ماه های گذشته تلاش های دیپلماتیک خود را افزایش داده و ضمن گفت و گو با مقام‌های روسیه و آمریکا درباره افغانستان، چند بار میزبان هیات هایی از طالبان و دولت افغانستان بوده است.

بنابه این گزارش طالبان موافقت کرده است که ارتباط با نیروهای خارجی حاضر در برنامه های تروریستی را قطع کرده و با تروریست های منطقه سین کیانگ چین همکاری نکند و از مناطق تحت نفوذ خود برای حمله به دیگران اجازه ندهد.

منبع:ایرنا


کد مطلب: 701757

آدرس مطلب: http://www.jahannews.com/news/701757/هیات-دیپلماتیک-طالبان-چین-سفر

جهان نيوز
  http://www.jahannews.com