دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - 13 Jul 2020
 
۱
۳۰
تحلیل خواندنی فارین پالیسی

رهبر ایران چگونه ترامپ را شکست داد؟/ او موفق‌ترین رهبر خاورمیانه در ۷۵ سال گذشته است

يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۹
کد مطلب: 701603
اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران پاسخی ضعیف است. زمانی که نمی‌توانید هیچ کار دیگری انجام دهید، چه می‌کنید؟ از تحریم‌ها استفاده می‌کنید.
رهبر ایران چگونه ترامپ را شکست داد؟/ او موفق‌ترین رهبر خاورمیانه در ۷۵ سال گذشته است
به گزارش جهان نيوز، نشریه آمریکایی فارین‌پالیسی اخیرا مصاحبه‌ای با یک افسر سابق سازمان سیا با عنوان «چگونه رهبر عالی ایران، ترامپ را پشت‌سر گذاشت» منتشر کرده است. وی در چندین بخش از مصاحبه اعتراف می‌کند که رهبر معظم انقلاب اسلامی، با کیاستی خاص با آمریکا روبه‌رو شده و آنها را مقهور خود کرده است.

«رائول مارک گرشت» افسر سابق سازمان سیا پس از حمله عظیم و غافلگیرکننده هفته پیش جنبش مقاومت انصارالله یمن به تأسیسات نفتی سعودی، با فارین‌پالیسی در مورد افزایش تنش میان آمریکا و ایران صحبت کرده است.

وی که سال‌هاست روی مسائل ایران متمرکز بوده و به گفته خود ۳۰ سال است که درباره رهبر جمهوری اسلامی ایران مطالعه می‌کند، کارشناس اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» بوده و به تحلیل مسائل ایران مشغول است. نکته قابل تأمل اینکه «رائول مارک گرشت» افکار و نگاهی به‌شدت ضدایرانی دارد و یکی از حامیان خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها علیه ایران بوده است.

از سوی دیگر اندیشکده‌ای که وی اکنون در آن مشغول به فعالیت است یک اندیشکده صهیونیستی است که رد پای آن را در بسیاری از تصمیمات و اقدامات ضدایرانی سال‌های اخیر آمریکا به‌خصوص در موضوع تشدید تحریم‌ها می‌توان مشاهده کرد. همان اندیشکده‌ای یا به عبارت درست‌تر بازوی اتاق جنگ اقتصادی و رسانه‌ای آمریکا که وزارت امور خارجه کشورمان به تازگی آن را تحریم کرده  است.

رائول مارک گرشت که به فارسی مسلط است مانند برخی دیگر از تحلیلگران آمریکایی انگشت اتهام را به سوی ایران دراز کرده و مدعی است تهران پشت این حملات است. البته او هم مانند بقیه سندی برای این ادعای خود ندارد و می‌گوید باید منتظر نظر کارشناسان نظامی بود.

هم آمریکا تحقیر شد  هم عربستان ضربه خورد
وی در ابتدای این گفت‌وگو و در پاسخ به این سؤال جهت‌دار فارین‌پالیسی مبنی بر اینکه «آیا این حمله اقدامی پرخاشگرانه از سوی ایران و در پاسخ به ضعف آمریکاست؟» مدعی شده است: «بله، البته! ایرانی‌ها همواره تنش‌ها را به تدریج افزایش داده‌اند و از آنجا که هر بار ما اقدامی انجام ندادیم، آنها ریسک را تا گزینه نظامی بالا بردند. آنها ریسک را تا خط مقدم هسته‌ای هم پیش خواهند برد. با این حمله ایرانی‌ها در دو جبهه پیروز شدند، هم آمریکا را تحقیر کردند و هم به عربستان که از آن نفرت دارند، ضربه‌زدند.»

گرشت در ادامه در پاسخ به این سؤال که چگونه وی این حمله را از سوی ایران می‌داند در حالی که تاکنون فقط گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر حمله مستقیم از طرف ایران مطرح شده است؟ ضمن تکرار ادعاهای مقامات آمریکایی و سعودی می‌گوید: «شیوه ایران این است که برای دسترسی به قابلیت انکار، از نیروهای نیابتی‌اش استفاده کند. ایرانی‌ها به اندکی استتار نیاز دارند و نیروهای مختلف شیعه این امکان را به آنها می‌دهد. اگر تهاجم اخیر یک تهاجم مستقیم بوده باشد این آزمونی ویژه برای ترامپ و بن‌سلمان است. این حملات ضعف دفاع هوایی عربستان را به روشنی آشکار کرد.»

درباره منشاء حملات کارشناسان اطلاعاتی نظر دهند!
وی در عین حال بدون‌ اشاره به سندی مشخص برای متهم کردن ایران در حمله به تاسیسات نفتی سعودی می‌گوید: «بدیهی است که باید محققان و کارشناسان اطلاعاتی با بازبینی آرشیو رادارها اعلام نظر کنند که این موشک‌ها واقعاًً از کجا آمده است!»

مایک گرشت در ادامه موضوع لزوم پاسخ دادن به ایران را امری حیاتی دانسته و مدعی شده است: «اگر آمریکایی‌ها پاسخی ندهند، مسئله بسیار جدی خواهد شد و باید بگویم که رئیس‌جمهور از الان باید آزادی دریانوردی ناوگان آمریکایی را از دست رفته بداند. اگر آمریکا اجازه دهد ایران به خواست و اراده خود مبادرت به چنین حملاتی نماید، ادعای ایالات متحده مبنی بر دفاع از نفت سعودی از دهه ۱۹۵۰ تاکنون زیر سؤال می‌رود.»

لفاظی مقامات آمریکا برای ایرانی‌ها ترسناک نیست
این افسر سابق سازمان سیا در ادامه هدف‌های انتخاب شده را بسیار هوشمندانه معرفی کرده و ضمن اتهام‌زنی مجدد به ایران به فارین‌پالیسی گفته است: «باید بگویم که گزینش اهداف از سوی ایرانی‌ها مرا بسیار تحت تأثیر قرار داده چرا که این گزینش‌ها برای ما تعیین‌کننده است.»

در این بخش از گفت‌وگو خبرنگار فارین پالیسی از وی می‌پرسد که آیا منظورش رهبر عالی ایران است که این اقدام را آزمونی نهایی برای عقب‌نشینی دوباره آمریکا می‌داند؟ گرشت پاسخ می‌دهد: «با توجه به اظهارات برخی مقامات دولت آمریکا از جمله مایک پمپئو باید گفت که به‌نظر می‌رسد ما در حال عقب‌نشینی هستیم. اظهارات پمپئو مبنی بر رایزنی با سعودی‌ها و تشکیل ائتلاف زمانی که به زبان فارسی ‌ترجمه می‌شود چندان ‌ترسناک نیست.»

آمریکا زمانی که کار دیگری نتواند انجام دهد، تحریم می‌کند!
خبرنگار فارین‌پالیسی در ادامه می‌گوید که «اما ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعلام کرده است «که وی ضمن تمسخر سیاست افزایش تحریم‌های ایران از سوی ترامپ می‌گوید: «اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران پاسخی ضعیف است. زمانی که نمی‌توانید هیچ کار دیگری انجام دهید، چه می‌کنید؟ از تحریم‌ها استفاده می‌کنید.»
این افسر سابق سازمان سیا در پاسخ به این سؤال که آیا انسجامی ‌در سیاست‌های ضدایرانی وجود دارد یا خیر؟ این‌گونه پاسخ می‌دهد که: «دولت آمریکا به‌رغم تمایل رئیس‌جمهور برای موافقت با پیشنهاد ماکرون در نشست جی۷ تحریم‌ها را کاهش نداد می‌توان گفت که حداقل در زمینه تحریم‌ها سیاست ترامپ در برابر ایران دارای انسجام و یکپارچگی است. ترامپ هنوز این یکپارچگی را نقض نکرده است. به‌نظر من اینکه ترامپ از تحریم‌ها فقط برای رسیدن به توافق با ایران استفاده می‌کند، متقاعدکننده است اما تحقق این هدف امکان‌پذیر نیست.»

او موفق‌ترین رهبر خاورمیانه در ۷۵ سال گذشته است
اما نقطه عطف این مصاحبه تحلیل گرشت از رویارویی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و ترامپ است. این افسر سابق سیا و تحلیلگر ضدایرانی در تحلیل این رویارویی می‌گوید: «فکر می‌کنم رهبر عالی ایران درپی کشاندن ترامپ به یک نبرد سیاسی است. بدون شک او یک قهرمان جدی است. من فکر می‌کنم او موفق‌ترین رهبر خاورمیانه از جنگ جهانی دوم به این سو است. او فوق‌العاده باهوش بوده و از مهارت‌های ممتاز و استعدادهای عالی برخوردار است. من می‌توانم بر مبنای مستندات آماری بگویم که رهبر ایران قطعا برتر از ترامپ و در نقطه مخالف او قرار دارد.»

منبع: کیهان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مهدی
Iran, Islamic Republic of
يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرًا كَثِيرًا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ

خدا به هر کس بخواهد حکمت عطا می فرماید و هر کس را خداوند حکمت عطا نماید خیر زیادی به او داده. البته بگذیریم که به جز عاقلان این را نمی فهمند
Iran, Islamic Republic of
همین چند وقت پیش همین روزنامه کیهان علیه نشریه فارین پالیسی به این خاطر که متعلق به خیریه کارنگی و پایه گذاری شده توسط هانتیگون است مطالب بسیار تندی می نوشت و اخبار آن را مجعول و هدفدار عنوان میکرد حالا چطور شده که تیتر یک خود را به نقل ار این نشریه به زعم کیهان تحت سلطه صهیونیزم جهانی انتخاب کرده؟!
Iran, Islamic Republic of
در مورد عفو بین الملل هم نکته جالب اینجاست که اگر علیه وضعیت زندانیان در امریکا یا نقض حقوق بشر در عربستان چیزی بگوید میشود منبع خبری رسانه های حکومت اما اگر کوچکترین مطلبی علبه جمهوری اسلامی بگوید میشود سازمان تحت سلطه استکبار جهانی. یک بام و دو هوایی است خلاصه!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
خوشتر آن باشد که سر دلبران
گفته آید در حدیث دیگران
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
این که خط خبری شان علیه ماست کاملا درسته و حتی در سخنان این مصاحبه شونده (مارک) کاملا واضحه. اما آنچه مورد اشاره است و البته برای ما تعجبی ندارد، اعتراف دشمن به نقطه قوت حریف است.
مانند معاویه که دشمن امام علی علیه السلام بود و دستور صب و لعن آن حضرت را بر منابر داده بود و دوستداران و گویندگان فضایل حضرت امیر را به شهادت می رساند ولی نمی توانست فضایل آشکار و خیره کننده آن حضرت را انکار کند و بارها به آن اعتراف نموده بود.
Iran, Islamic Republic of
چیز تازه ای نگفته. امام خامنه ای دست برتر را در تمامی معادلات منطقه دارد.
Iran, Islamic Republic of
امام خامنه ای نائب امام زمان است و اینکه دشمن به عجز خود اعتراف کند عجیب نیست.
Iran, Islamic Republic of
خوشتر آن باشد که سر دلبران گفته آید در حدیث دیگران.
Iran, Islamic Republic of
...
حبیب
الحقٌ ما یعترِفُ بِهِ الأعداء .خدایا پرچم اسلام را با دست توانای رهبرمان به دست پیروز امام زمان برسان
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
...
دلواپس
Romania
فالله خیرحافظا..
شماها چرا آقا را با ترامپ احمق کودن مقایسه کنید
Iran, Islamic Republic of
مقایسه شخصیت ها نیست
مقایسه رویکرد مقابله است
Iran, Islamic Republic of
...
هوش‌وار
Iran, Islamic Republic of
امام خامنه‌ای بعد امام خمینی شایسته‌ترین رهبر در 750 سال گذشته است مطلقا
Iran, Islamic Republic of
قطعا بعد از خلافت امیرالمومنین هیچ کس را نداریم که بر مسلمین حکومت کرده باشد و این قدر قاطع و بصیر باشد. خداوند سایه حضرت امام خامنه ای حفظه الله تعالی را بر سر ملت مستضعف ایران و لبنان و یمن و فلسطین همچنان مستدام بدارد
Iran, Islamic Republic of
...
Germany
...
Iran, Islamic Republic of
ما هم این مطالب را می دانیم و افتخار ما این است که در سایه این گوهر تابناک زندگی میکنیم وافسوس می خوریم گروهی قدر این نعمت بزرگ الهی را نمیدانند ..
Iran, Islamic Republic of
کدام شکست؟؟؟ تورم ۳۰۰ درصد شده و ارزش پول ملی به قهقرا رفته و مردم به دلیل گرانی اجاره مسکن چادر نشین شدن. لطفا میشه دقیقا شکست ترامپ را شفاف کنید.
Iran, Islamic Republic of
کلا شرایط طوریه که هر اتفاقی در دنیا رخ بده ما پیروز میشیم..,,,,.....
Iran, Islamic Republic of
اونا دیگه دست روحانی و دولتشه جناب
تکیه حسینی
Iran, Islamic Republic of
آب درکوزه وماتشنه لبان می گردیم /یاردرخانه وماگردجهان می گردیم
این حکایت اوناییه که قدراین رهبرفرهیخته رونمی دونن وهمچنین قدرولی فقیه وجایگاهش دراسلام.بقول فرمایش امام (ره)اصل ولایت فقیه جز مترقی ترین اصلهای اسلام است.درودخدابراووخلف صالح او
رر
Switzerland
...