چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - 30 Sep 2020
 
۱
۵۹
اولین جلسه محاکمه شبنم نعمت زاده؛

پدرم وزیر بود اما پنج سال بیکار بودم/ تامین مالی پروژه‌ها از سهم الارث پدرم بوده/ من کارآفرین هستم/ قاضی: مهم نیست پدر شما کیست

دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۸
کد مطلب: 701017
من خانم داروساز کارآفرینی هستم و این موجود وحشتناکی که در کیفرخواست به آن اشاره شده نیستم و شاید متن شکایت به خیلی‌ها داده شده است.
پدرم وزیر بود اما پنج سال بیکار بودم/ تامین مالی پروژه‌ها از سهم الارث پدرم بوده/ من کارآفرین هستم/ قاضی: مهم نیست پدر شما کیست
به گزارش جهان نيوز، در اولین جلسه محاکمه شبنم نعمت‌زاده قاضی مسعودی مقام با قرائت اتهام وارده به متهم شبنم نعمت‌زاده به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به مبلغ 1850 میلیارد و 148 میلیون و 379 هزار و 599 ریال وی را به جایگاه احضار کرد و از وی پرسید آیا اتهام وارده را قبول دارد یا خیر.

شبنم نعمت‌زاده پاسخ داد: بنده کیفرخواستی دریافت نکرده‌ام.

قاضی گفت: در دادگاه به شما ابلاغ شد، پاسخ دهید آیا اتهام اکتسابی را قبول دارید یا خیر.

وی گفت: نه قبول ندارم.

نعمت‌زاده گفت: به مدارک زیادی نیاز دارم که اکنون همراه ندارم و وکیل بنده به شما خواهد داد.

قاضی گفت: اینکه شما بازداشت شدید در حین فرار بودید و شخصی که سند گذاشته فردی به نام امیر بارانی است که متولد سال 73 بوده و 20 میلیارد تومان اسناد ارائه کرده که باید ردیابی شوند. این شخص به دادگاه احضار شد اما نیامده و تضمین‌های بانکی پدر شما رو به پایان است. قرار بازداشت موقت به همین دلیل برای شما صادر شده و اموال شما در حال ردیابی است.

متهم نعمت‌زاده پاسخ داد: بله اینها را قبول دارم، من 49 ساله هستم و 20 سال است که در این حوزه کار کرده‌ام و خلافی با اداره دارو از من سر نزده است.

وی ادامه داد: من شخصاً به بحث واردات دارو وارد نبودم و در جریان سرمایه‌گذاری یک شرکت خارجی در کشور بودم و قبول دارم که می‌خواستم بخش تولید و آزمایشگاه راه بیندازم اما مشکلاتی پیش آمد که آن را متوقف کردیم. 

نعمت‌زاده گفت: من فارغ‌التحصیل سال 75 از دانشگاه شهید بهشتی هستم و تا سال 80 بیکار بودم من پدرم وزیر بود ولی 5 سال بیکار بودم و کارهای هنری می‌کردم و گاهی به داروخانه‌ها می‌رفتم تا اینکه در بیمارستان میلاد از طریق یکی از دوستانم مشغول به کار شدم و داروخانه را راه‌اندازی کردیم. بنده عصرها ویزیت می‌رفتم مطب به مطب و کوچه به کوچه در حالی که پدرم وزیر بود. فعالیت من نه به واسطه رانت بوده بلکه از صفر شروع کرده‌ام و اکنون هم این بخشی از امتحانم است.

وی گفت: کارآفرین هستم، 10 سال فعالیت کرده و تصمیم گرفتم کار شخصی خود را شروع کنم. یک شرکت دارویی زدم، مجوز دارو و مکمل را گرفتم اما هدفم چیز دیگری بود باید از صفر شروع می‌کردم.واردات داروهای فوریتی را شروع کردم و اما ارز دولتی نگرفتم، در مناقصه‌ها برنده می‌شدم و کاملاً قانونمند کار کرده‌ام. 
متهم نعمت‌زاده گفت: واردات را آغاز کردم و یک نمایندگی از شرکت اسپانیایی گرفتم و تصمیم به ایجاد آزمایشگاه زدم تا گیاهان دارویی را در آنجا تولید کنم. 

نعمت‌زاده ادامه داد: آقای لشگری‌پور چک‌های تضمینی پرسنل را پس داده در حالی که این خلاف قانون است، تمام چک‌های اقوام‌شان را عودت داده و تازه می‌فهمم که دلیل آمد و شد او در سال 96 همین بوده، در واقع شرکت زیرمجموعه بزرگتر از شرکت خودم شده بود و ایست دادن را سخت کرده بود. همه آدم لشگری‌پور شده بودند.

وی افزود: آدم بدهکاری هیچ وقت نبودم، سعی می‌کردم کارآفرین باشم اما نمی‌دانستم بدهی را چه کنم و شاید اشتباهاتی کرده‌ام. مشاوران دارویی می‌گفتند پخش دارو سود نمی‌دهد و مشاوران مالی می‌گفتند اعلام ورشکستگی کنند.

نعمت‌زاده گفت: رسیدگی به بدهی‌ها را شروع کردم چرا که اعتقاد به این دارم وقتی بمیرم بگویند خدایش بیامرزد و آن موقع بدهکار نباشم. من در ابتدای کار سرمایه‌ام 50 میلیون تومان بود، مالباختگی برای من رخ داده و مدارک آن داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بارها از شرکت‌های طلبکار عذرخواهی کرده، گفت: می‌دانم مشکلاتی برایشان ایجاد شده اما اتهام اخلال را قبول ندارم. عددهای بدهی به شرکت‌ها صدمه می‌زند ولی آنها را تعطیل نمی‌کند، درک می‌کنم که دچار مشکل شده‌اند اما این مشکل مختص ما نبوده و خیلی‌ها بدهی بیش از هزار میلیارد داشته‌اند. ما بار سنگین دارویی را داشته‌ایم و نتیجه آن این بدهی‌ها شده است.

متهم نعمت‌زاده گفت: هیچ‌کدام از این عودت‌ها در حسابم نرفته، زمینم در لواسان در رهن بانک ملت است و برای کارم خریده شده، وکلای بنیاد برکت را گفتم بیایند و این ملک را بابت بدهی‌هایشان بگیرند. اعلام ورشکستگی نکرده‌ام اما از رقم طلب‌ها هم به طور دقیق خبر نداشتم، زمانی که بازداشت شدم شرکتی اعلام کرد 2 میلیارد و 400 میلیون تومان طلب دارد که از آن بی‌اطلاع بودم البته این شرکت 400 میلیون گرفت و از شکایت خود گذشت.

نعمت‌زاده گفت: سیستم به صورت پیچیده‌ای ثبت شده بود و من باید از کارمندان قدیمی می‌پرسیدم که پرداخت‌ها چگونه بوده حتی یک سال پیش با یک سرمایه‌گذار خارجی وارد مذاکره شدم که بدهی‌ها را بدهد، مبلغی را به عنوان وام به میزان 200 میلیارد تومان بدهد و پس از 5 سال آن را بازپرداخت کنم. ایشان داشت می‌آمد دو بار به ایران آمد اما به من اجازه مرخصی و ملاقات با وی را ندادند.

وی ادامه داد: در حال مذاکره‌ام که پول را به یک شرکت بدهند و در اینجا سرمایه‌گذاری کنند، تمام سعی‌ام این است زودتر مشکل حل شود اما حاشیه‌ها باعث شده از یک بدهی تجاری به یک داستان عظیم تبدیل شود و مسؤولان هم در رفع بدهی بیشتر دچار مشکل می‌شوند من از سال قبل شروع به حل مشکل کرده‌ام و ظرف یکی، دو ماه آینده بسیاری از مشکلات در حال رفع است و در بخش مهمی به تفاهم رسیده‌ام.

نعمت‌زاده با بیان اینکه هویتم تعهد تجاری‌ام است، گفت: پدرم دخالتی در کار، تحصیل و زندگی‌ام نداشته اگر کسی دخالت کرده آن من بوده‌ام. من فرزند اول خانواده‌ام، ما 4 دختر هستیم و مادرم کارمند بازنشسته آموزش و پرورش است و همیشه به آنها رسیدگی کرده‌ام حتی وقتی پدرم بازنشسته شد؛ محل کارم را که در طبقه بالای محل زندگی پدرم بود در اختیار او گذاشتم و آنها پروژه تولید مواد پتروشیمی را تعریف کردند حتی از اجاره‌ای که به پدرم می‌دادم او به پرسنلش حقوق می‌داد اصلاً هیچ پتروشیمی وجود ندارد، پتروشیمی جم یا مکران ربطی به پدرم ندارند.

وی افزود: ایشان کلی صنعت پتروشیمی را پس از انقلاب متحول کرده اما هیچ کدام به بدهی ربطی ندارد منطقه آزاد ماهشهر یا عسلویه پروژه‌هایی است که کمک به پیشرفت سیستم‌ها کرده و برای پدرم منفعتی نداشته، حتی تولید پتروشیمی هم نشده بلکه فقط در حد طرح بوده و زمانی که وارد دولت شده این طرح‌ها متوقف شده است.

نعمت‌زاده در مورد تأمین مالی این پروژه‌ها گفت: بیشتر ارث خانوادگی است بخشی از کارخانه‌ای بوده که اقوام پدری‌ام فروخته، سهمی به پدرم داده شده و با آن محل زندگی‌اش را خریده و در آن زندگی می‌کند، خانواده ایشان صنعتگر بوده‌اند و همان اوایل انقلاب کارهای تولیدی داشته‌اند.

وی خطاب به قاضی گفت: خواهش می‌کنم مسیرها را طی کنید اگر من بگویم مردم باور نمی‌کنند اما شما بگویید. 

نعمت‌زاده گفت: در سال 97، 20 انبار دارویی را بسته‌ام، اجاره‌ها عقب می‌افتاد و توان پرداخت آنها را نداشتیم و عملاً شرکت به گِل نشسته بود البته من از فاکتورهای صوری بی‌اطلاعم و بعدها فهمیدم چون ردیابی فاکتورها هم سخت بود در واقع کالا وارد سیستم شده اما پولی برنگشته است. 

وی تأکید کرد: من ایستاده‌ام که بدهی‌ها را بدهم و اسم و رسم‌ام را نمی‌گذارم که این گونه بماند و علم به این موارد نداشتم و از تخفیفات صورت گرفته هم بی‌اطلاع بودم.

این متهم در مورد انبار کرج و نگهداری داروهای از تاریخ مصرف گذشته گفت: در مورد انبار کرج را اداره دارو در جریان است انبارها را در تهران جمع کردم و مجبور شدم در کرج انبار بزنم. 5 میلیارد تومان دارو را چه می‌کردم، نامه زده بودم، انباری در جوار تهران و در کرج دارم و این را به اداره دارو اطلاع داده بودم، من مؤسسه‌ای در کرج ندارم. این انبار پلمب شد ولی باز سعی کردیم آن را باز کنیم، نامه به دادسرا زده شد، آدرس را اصلاً خودم به تعزیرات دادم اما چرا همه چیز وارونه می‌شود. نصف داروها تاریخش گذشته بود حتی برای خودم هم سؤال شد چرا برخی از داروها تاریخش گذشته، لیست این داروها را دادم اما متأسفانه شیطنت‌هایی می‌شود از ملکم در لواسان تا انبارم در کرج یا حتی چندین بار در خیابان به ماشینم می‌زنند. حاشیه‌های عجیب و غریب دارم در حالی که همه مدارک در مورد انبار کرج موجود است و به شما می‌دهم.

نعمت‌زاده گفت: حتی پیش آقای هاشمی (وزیر سابق بهداشت) رفتم و مشکلاتم را گفتم که ایشان گفت: در مورد پخش دارو کمکم می‌کند من به کار پخش وارد نبودم و در واردات هم حتی یک کمیسیون جلو انداخته نشده است اولین محموله دارویی من 7 ماه در گمرک ماند. بنده مطابق قانون رفتار کرده‌ام و اصلاً آقایی به اسم مهرورزان و سقایی را نمی‌شناسم. 

این متهم گفت: من خانم داروساز کارآفرینی هستم و این موجود وحشتناکی که در کیفرخواست به آن اشاره شده نیستم و شاید متن شکایت به خیلی‌ها داده شده است.

در این هنگام قاضی مسعودی‌مقام گفت: در تاریخ 98/6/17 کیفرخواست شما در حضور وکیل داده شده و رونوشت اخذ شده است و اینکه می‌گویید کیفرخواست را نداشته‌اید اشتباه است.

قاضی ادامه داد: ما در این دادرسی به اتهام آقای نعمت‌زاده رسیدگی نمی‌کنیم بلکه به اتهام شما می‌پردازیم. مهم نیست پدر و مادرتان چه کسانی هستند ما به اتهام شما رسیدگی می‌کنیم البته پدر شما دستگاه قضا را به سیاسی‌کاری متهم می‌کند که این بحث دیگری است اگر با نگاه سیاسی به این پرونده رسیدگی شود فکر نمی‌کنم این فرایندها طی شود ما به هیچ کس کاری نداریم و اگر لازم باشد در مورد بحث‌های مالی هر مسؤولی ورود می‌کنیم همان‌طور که در مورد فرد وثیقه‌گذاری که برای شما آمده ورود کرده‌ایم که بحث‌های پولشویی دارد. 

قاضی مسعودی‌مقام ادامه داد: اطلاع از اینکه انبار داشته‌اید به معنی اخذ مجوز برای انبار نیست.

متهم نعمت‌زاده گفت: مجوز انبار موجود است.

قاضی گفت: مستندات را بدهید رسیدگی می‌کنیم.

قاضی دادگاه گفت: اصلاً موضوع بحث سیاسی نیست و ما اسیر جو عمومی نمی‌شویم، مجری قانون هستیم چرا که هر تصمیمی و هر حکمی برای ما مجازات دنیوی و اخروی دارد.

متهم نعمت‌زاده گفت: منظورم دادگاه نبوده اما خیلی‌ها تحت تأثیر این حواشی تصمیم می‌گیرند که البته حق دارند اما خوشحالم که با مدارک به پرونده من رسیدگی می‌کنید. در مورد پدرم نیز اگر چیزی گفتم فقط بحث مالی بود نه سیاسی.

قاضی گفت: جامعه از ما انتظار اجرای قانون را دارد نه بحث‌های حاشیه‌ای.

در این لحظه قاضی مسعودی‌مقام ختم اولین جلسه دادرسی به پرونده شبنم نعمت‌زاده و احمدرضا لشگری‌پور را اعلام کرد و گفت: ممکن است جلسات دادگاه در شعبه مجتمع امام خمینی (ره) برگزار شود البته سعی می‌کنیم جلسات این پرونده در همین جا برگزار شود با این حال جلسه آینده در تاریخ 31 شهریور و در ساعت 14 در همین مکان برگزار خواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


😭😭😭😭😭😭😭😭
Iran, Islamic Republic of
بابا گلریزان برای نعمت زاده شروع کنیم ! اشکم در اومد! بیچاره نعمت زاده ی وزیر با ثروت بالای 1000میلیاردی،اونم سال 92 وعضو هیئت مدیره دهها شرکت بودن ،اونم در زمان وزارت ،که اسنادش هم منتشر شد،اینقدر وضع مالیش بده !!!
Iran, Islamic Republic of
آقا چرا اینها وقتی فساد می کنند با ریش پروفسوری و روسری و مانتو هستند وقتی دادگاهی می شوند چادر سر می کنند و ریش می گذارند.
Iran, Islamic Republic of
شاید خواستن بگن مارو حین نماز شب خوندن گرفتن....علی برکت الله....
United States
فریب دادگاه و مردم
باقر
Iran, Islamic Republic of
ثروت پدر ایشان هم دست کمی از دخترش ندارد.!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بابا وزیر پنج سال بیکار!!!!دختر مظلوم تویی بقیه اداتو در میارن
Iran, Islamic Republic of
...
خخ
Iran, Islamic Republic of
بیچاره دختر مظلوم وزیر کارآفرین بوده است !!!!!
United States
واقعا که بیچاره اس
Iran, Islamic Republic of
چرا اجازه دادن چادر سر کنه؟!!!...
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
جلو چادر سرکردن کسی را اخلاقا و قانونا نمی شود گرفت ولی باید دادگاه عوامفریبی او را برای مردم روشن کند
Iran, Islamic Republic of
یعنی گفتی ماهم باور کردیم و کلی برایت هم خندیدیم ب....
Iran, Islamic Republic of
چه جوری ميشه 5میلیارد وام گرفت؟ 2میلیارد هم برای ساخت ویلا!!!چه جوری ميشه بدهی دولتی را نداد!!! ...
United States
اگه تو هم پدرت وزیر بود میتونستی
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
وقتی متن رو میخوندم، یاد گلریزون افتادم، آخه طفلی گناه داره!!! عزیزم یه ماشینت بفروشی کل بدیهیات رو میدی، چرا خودتون رو خوار و خفیف میکنید!!! فکر آبروی بابات نمیکنی!!! ما مردم ایران آبرو وعزت نفسشان را از سر راه نیاوردیم!!!!
Iran, Islamic Republic of
آخ چه رنجنامه ای این دختران مظلوم وزرا دارن، عجب ذکر مصیبتی!!!
United States
گریم گرفت اما تو باور نکن
محمد
Romania
.بخدا اعدام هم برای این افراد و حامیانشان کم است.
Iran, Islamic Republic of
ای مرجع قضایی / اقدام انقلابی
United States
موافق و در خواست اقدام قاطع داریم
Romania
به قاضی بگویید تقصیر بنده است.اینها همه پاک هستند .هرچه دارند سهم و ارث پدرشان است.اخلال گر اقتصادی بنده هستم با ایشون چه کاردارید.ایکاش فقط می بردیدو می خوردید این قدر بازی در نمی اوردید
کاظم
Iran, Islamic Republic of
دختر مظلوم وزیر!!
Iran, Islamic Republic of
اخلالگر ما قشر کارمند و کارگرها هستیم که ماهی ۱.۵ با منت بهمون میدن....!!!!
United States
شاید خودتون باور ندارید
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
شبنم «نعمت‌زاده ... گفت: وقتی پدرم بازنشسته شد؛ محل کارم را که در طبقه بالای محل زندگی پدرم بود در اختیار او گذاشتم»!!! طفلی این وزیره اینقدر تو دولت روحانی که باید دخترش بهش جا و مکان بدهد. تازه این وزیره ، نعمت زادشونه ببین بقیه رو!!!
ب
Iran, Islamic Republic of
...
با تمام وجود از قوه قضائیه حمایت می کنیم
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
سادگی است کسی که باور کند ایشان بدون پدر چنین کارهایی کرده و ثروتی بدست اورده.!!!!
United States
هستند که باور کنند بذار انتخابات بیاد میگم بهت
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بابا گلریزان برای نعمت زاده شروع کنیم !بیچاره نعمت زاده ی وزیر با ثروت بالای 1000میلیاردی،اونم سال 92 وعضو هیئت مدیره دهها شرکت بودن ،اونم در زمان وزارت ،که اسنادش هم منتشر شد،اینقدر وضع مالیش بده !!!
چه جوری ميشه 5میلیارد وام گرفت؟ 2میلیارد هم برای ساخت ویلا!!!چه جوری ميشه بدهی دولتی را نداد!!! ...
این هم دختر مظلوم یک وزیر دیگه؛ طفلکی با مبلغی مختصر ...
United States
بابا ثروت پدرش بوده مال شما که نبوده
United States
این که اصلاح طلب نیست اصولگراها خوشحال میشن
Iran, Islamic Republic of
اصلن ربطی به اصلاح طلب یا اصولگرا بودن نداره هر کسی که در این اوضاع اقتصادی با رانت و وام میلیاردی و کوفت زهرما باعث این وضع اقتصادی شده رو باید محاکمه و اشد مجازات کرد...
Iran, Islamic Republic of
وزیر دولت روحانی اصلاح طلب نیست ؟!
Iran, Islamic Republic of
خوشحالی. از اجرای عدالت
United States
گلریزان نمی خواد انجام بدید دارن که وثیقه رو بدن وقتی قتل را میشه حل کرد اختلاس را نمی شه ؟!! رمحکوم مالی میشه ان هم زندان
Iran, Islamic Republic of
شما گلریزون رو جدی نگیر! ..
Iran, Islamic Republic of
براي اينها فقط ذوالفقار علي لازم است
Iran, Islamic Republic of
نمی دونم چرا اینقدر به یک ثروتمند حمله میشه دارندگی و برازندگی ندارید و هی ایراد می گیرید
Iran, Islamic Republic of
حمله به یه ثروتمند!!! جدی نمیگی !!!چند تا الف بچه کل مملکت رو ریختن به هم ! وام‌های میلیاردی میگیرن پس نمیدن ! بدهیشاون رو نمیدن !!!دهها انبار دارو که ثابت نشده مجوز داره, نصف داروهای یه انبار تاریخ گذشته، یعنی با سلامتی مردم بازی کردن !!! یه جوون ۲۵ ساله ، که الان تو کشور هزاران نفرش تحصیل کرده بیکاره این وثیقه را از کجا آورده!!! اون دختر وزیر قاچاق پوشاک ، این یکی دارو ، راحتترین راه برای ثروتمند شدن ! بعد جالبه همشون هم مثل غریق استخر ارثیه بهشون رسیده ! چرا عسکر اولادی بی حاشیه از دنیا رفت مگه ثروتمند نبود!!!
Iran, Islamic Republic of
این ها کار کرده اند و با مدیریت و کار به اینجا رسیدند چون شما نمی تونید پس حتما مشکل داشتند؟
Iran, Islamic Republic of
بله رسیدن به چه جایی! جایگاه متهم ! روش نمیشه سرشو بالا بگیره خودشو تو چادر قایم کرده !!! اگه گناهکار نیست ، سرشو بگیره بالا با همان شمایلی که تو جامعه بوده از خودش دفاع کنه !!!
Iran, Islamic Republic of
زود قضاوت نکنید باید دید حکم دادگاه چیه
علی
Iran, Islamic Republic of
که پنچ سال بیکار بودی خواستی تلافی اون پنچ سال را در اوری ...?!!
مجید
Iran, Islamic Republic of
...
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
آخ جیگرم آتیش گرفت
Iran, Islamic Republic of
با اینکه از این قماش بدم میاد ولی وقتی کسی با این موقعیت توی این شرایط قرار میگیره واقعا سخته نمیدونم چرا دلم واسش سوخت یا من خیلی ساده دلم یا اینا بازیگرای خوبی ان
Iran, Islamic Republic of
هر کی خربزه خورد پای لرزشم میشینه.....
سهراب
Iran, Islamic Republic of
به قول مهران مدیری :
همش دووووووویست میلیارده چیزی نیست که!!!!
United Arab Emirates
وا
Romania
...
Iran, Islamic Republic of
این حرفها توهین به شعور مردم است...م
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
مظلوم هی ! مغموم هی ! آقازاده هی !!
علی
Iran, Islamic Republic of
...