سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - 7 Jul 2020
 
۱
۲۹

ممنوعیت تردد خودرو‌های پلاک شهرستانی در تهران؟!

يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۶
کد مطلب: 700881
خودرو‌های پلاک شهرستان عامل نیمی از ترافیک موجود در تهران هستند، بر این اساس طرح ممنوعیت و محدودیت تردد پلاک شهرستانی‌ها در پایتخت بررسی می‌شود.
ممنوعیت تردد خودرو‌های پلاک شهرستانی در تهران؟!
به گزارش جهان نيوز، این روزها معابر تهران با ترافیک سنگین مواجه است و با شروع سال تحصیلی نیز به علت افزایش سفرهای درون شهری و کوتاه شدن روز، این ترافیک سنگین تر می شود.

ترافیک تهران در بعضی ساعات به حدی سنگین می شود که شهروندان برای طی یک مسیر 20 دقیقه ای در حالت بدون ترافیک، یک ساعت و نیم و گاهی تا 2 ساعت زمان صرف می کنند.

ترافیک تهران عوامل زیادی دارد، از جمله کمبود و فرسودگی وسایل حمل و نقل عمومی، فقدان ایستگاه های مترو در تمامی سطح شهر و ... . در این میان یکی از عوال اصلی ترافیک را می توان در تردد خودروهای پلاک شهرستان در معابر پایتخت دانست. درست آنجا که هر روز صبح به اندازه تمام خودروهای پلاک تهران، خودروی پلاک شهرستان از مبادی ورودی وارد پایتخت می شوند و همین عامل شکل گیری ترافیکی سنگین در ورودی های تهران می شود.

مطابق اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی ورودی های تهران از جمله جاده مخصوص کرج، بزرگراه فتح، آیت الله سعیدی و اتوبان تهران - کرج صبح ها به سمت تهران ترافیک سنگین دارند و عصرها هم به عکس.

برخی خودروهای پلاک شهرستان این روزها حتی از پایتخت خارج هم نمی شوند و صاحبان آنها با اقامت در پایتخت و بوجود آوردن پدیده خودروخوابی در خیابان های تهران مشغول مسافرکشی هستند. موضوعی که برای خودروهای شخصی غیرقانونی است، اما جالب این جاست که پلاک شهرستانی ها بیش از تاکسی در تهران مسافرکشی می کنند.

این خودروها علاوه بر ایجاد ترافیک، عامل آلودگی هوا و صوتی هستند و حتی مشکل جای پارک را در پایتخت رقم زده اند. آنها در تمام طول سال در معابر پایتخت تردد می کنند و دست آخر هم عوارض سالانه خود را به حساب شهرداری صادر کننده پلاک در شهر خود واریز می کنند.

شاید وجود محدودیت ورود پلاک شهرستانی ها به پایتخت؛ مشابه آنچه در طرح کاهش الودگی هوا شاهد اجرای آن هستیم، بتواند میزان سفر و تردد خودروهای پلاک شهرستان در پایتخت را کاهش دهد، موضوعی که می تواند در نهایت به کاهش ترافیک و آلودگی هوا بینجامد.

برای مثال می توان برای تردد پلاک هایی غیر از تهران تعداد روزهای معینی در نظر گرفت و برای تردد بیشتر از آن، انها عوارضی مانند آنچه در طرح ترافیک پرداخت می شود، پرداخت کنند.

این طرح می تواند در سایر شهرها نیز اجرا شود، شهرهایی مانند تبریز، شیراز، اصفهان و مشهد نیز با مشکل تردد خودروهای غیر بومی دست و پنجه نرم می کنند. در صورت اجرایی شدن این طرح ضمن اینکه شهرداری های شهرهای مختلف از محل عوارض تردد خودروهای دارای پلاک های غیر بومی درآمد کسب می کنند، موجب می شود تا مردم کمتر از خودرو شخصی برای سفر استفاده کنند و همین موضوع موجب رونق کار تاکسی داران در این شهرها می شود.

هم اکنون عوارض تردد در بزرگراه ها از خودروها اخذ می شود و همین موضوع می تواند در جاده های منتهی به شمال کشور هم اجرا شود تا محل تامین بودجه توسعه جاده های منتهی به شمال و بهسازی جاده های این خطه شود.

شهرداری تهران در سال جاری با وضع حلقه دوم ترافیکی در پایتخت، ورود به این محدوده را سهمیه بندی کرد و خودروهای تهرانی با 20 روز سهمیه و خودروهای شهرستانی با 15 روز سهمیه در هر فصل مجاز به ورود رایگان، در این محدوده شدند.

حالا میر لوحی عضو شورای شهر تهران معتقد است که این طرح باید به منظور جلوگیری از ورود بی ضابطه خودروهای شهرستانی که هر روز وارد شهر تهران می شوند، با در برگیری تمام شهر تهران اجرا شود.

به این معنا که آنچنان که خودروهای تهرانی برای ورود به حلقه دوم ترافیکی دارای سهمیه‌ای مشخص (20 روز) در هر فصل هستند، خودروهای شهرستانی هم برای ورود به تهران دارای سهمیه ای مشخص در هر فصل یا ماه باشند.
 
 
تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه بندی شود
سید محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص سهمیه بندی روزهای مجاز ورود خودروهای شهرستانی به شهر تهران گفت: حتما باید چنین طراحی داشته باشیم و خودروهایی که از بیرون تهران می آیند چنانچه بخواهند بیشتر از یک حد مشخص در تهران تردد کنند، باید هزینه‌ای مضاعف نسبت به شهروندان تهرانی پرداخت کنند.
 
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ظرفیت تردد خودرو در شهر تهران 1 میلیون خودرو است، اظهار کرد: در حال حاضر 5 میلیون خودرو در شهر تهران تردد می کند.

وی افزود: اکنون در حال طراحی ساز و کاری هستیم که به زودی این امکان را فراهم می کند که خودروهای شهرستانی با رعایت شرایطی خاص در تهران اجازه تردد داشته باشند.

میر لوحی با اشاره به اینکه به دنبال اجرای طرحی به نام  «پیمایش» هستیم، گفت: در این طرح کسانی که از شهرستان به تهران می آیند تنها به مقدار مشخصی می توانند تردد کنند.

در حالیکه میر لوحی خبر از بررسی این طرح برای کاهش ترافیک و آلودگی تهران داده، هاشمی رئیس شورای شهر تهران تلاش می کند تا با برچسب زنی مانع اجرای این طرح شود.


اجرای این طرح مسایل امنیتی ایجاد می کند
محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سهمیه بندی ورود خودروهای شهرستانی برای ورود به تهران چقدر امکان پذیر است گفت: من در این مورد نمی توانم نظر بدهم!  این یک موضوع کشوری است و  وزارت کشور باید نسبت به آن تصمیم بگیرد زیرا که اجرای این طرح مسائل امنیتی ایجاد می کند.


موافق محدودیت تردد پلاک شهرستانی ها در تهران نیستم
محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، بدون رد یا مخالفت با این پیشنهاد گفت: در شرایط کنونی اجرای این طرح را به صلاح نمی دانیم.
 

موافقت وزارت کشور با اعمال محدودیت تردد برای پلاک شهرستانی ها
اما مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌های کشور در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد طرح مذکور گفت: نظر ما نسبت به این موضوع مساعد است و برای عملی شدن آن هم همکاری می کنیم.

وی افزود: این موضوع پیشنهاد خوبی است، خیلی از خودروها از شهرستانهای اطراف به تهران می آیند و به آلودگی و ترافیک آن می افزایند.
 

برای اجرای این طرح نیاز به زیرساخت داریم
محمد جواد جمالی نوبندگانی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه با این طرح موافقم گفت: البته اجرای این طرح زیر ساختهای زیادی می خواهد. زیرا  تهران مانند گذشته نیست که چند دروازه داشته باشد و بخواهیم از این طریق عبور و مرور را کنترل کنیم.
وی افزود: با نفس این پیشنهاد موافقم ولی باید در مورد نحوه اجرای آن اقدام کارشناسی انجام داد.
 

حق انتخاب را به مردم بدهیم
همچنین شهر بانو امانی عضو دیگر شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص محدوده های ترافیکی که ایجاد شده گفت: معتقدم که باید اجازه داد تا مردم خودشان انتخاب کنند که چه طرحی اجرا شود و آنچه که تاکنون اجرا شده راه حل نبوده و  تنها پاک کردن صورت مسئله است.

شواهد و قرائن حاکی از آن است که در شورای شهر تهران نسبت به مدیریت ورود خودروهای شهرستانی به تهران یک همگرائی و مطالبه نسبی وجود دارد، اما آنچه عملیاتی کردن این پروژه را کند کرده، ضعف حمایت مردمی و نهادهای بالادستی مانند وزارت کشور است.

از آنجائی که این طرح برای شهروندان تهرانی نافع بوده و ضرر و زحمتی برایشان نداشته و به تردد آنها در سطح شهر سهولت می بخشد، به نظر می رسد، حمایت مردمی برای اجرای این طرح بهانه مناسبی برای به تاخیر انداختن آن نیست.

اما وزارت کشور به عنوان نهاد بالادستی یا باید شهر تهران را از آلودگی و ترافیک برهاند و یا خود را در برابر ورود بی هزینه خودروهای شهرستانی به تهران  تسلیم کند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


محسن
Iran, Islamic Republic of
خانم امانی اگر شما نماینده مردم نیستی پس شما انجا در شورای شهر چکاره هستی که برای شهر تهران نمیتونی تصمیم بگیری پس بهتر امثال شما در شورا استعفا بدهند واقعا برای چه کاری رفتی...
Iran, Islamic Republic of
اونوقت تکلیف خودروهای تهرانی که می ریزند شمال کشور را اشغال می کنند و جاده ها را مسدود می کنند, چیست؟
ایران=تهران و بقیه هیچ
Iran, Islamic Republic of
حرف حساب. بنده ساکن تهران هستم و اقوام ساکن شمال. از ترس ترافیک و هجوم بی دلیل تهرانی ها به جاده های شمال هر یک ماه یا دوماه یکبار به زحمت قصد دیدار می کنم و ترجیح می دهم حتی تعطیلات طولانی هم تهران بمانم ولی گرفتار ترافیک دیوانه وار نشوم
Iran, Islamic Republic of
تمام ابادانی ورونق وکسب وکار وبازار وویلا وسرمایه گذاری شمال روتهرانی ها انجام دادند..وموجب کسب درامد شمان کاش میرفتند سرعین یا سیستان یا ..مناطق دیگه ایی که موجب رونق ...
Iran, Islamic Republic of
چرا از شهرهای دیگر نمیتوانند برای کار اداری به تهران با ماشین خود بیایند؟
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
در صورت تصویب "طرح ممنوعیت تردد خودرو‌های پلاک شهرستانی در تهران" باید "ممنوعیت تردد خودرو‌های پلاک تهران در شهرستانها " نیز مصوب گردد.
شهرستانی ها نوکر تهرانی ها نیستند.
حامد
Iran, Islamic Republic of
تهرانی کجا بود. هاشمی از رفسنجان. شهربانو امانی از اورمیه . محمود میرلوحی از اصفهان. محمد جواد جمالی نوبندگان از فسا. پورسیدآقایی از مشهد و.....

مسولان بجای حل معضل ترافیک تهران ، دنبال گمراه کردن مردمند. مشکل تهران سیاسی کاری مسولان شهری است.
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
می خواهید بجز دار و دسته خودتون کلا هیچ کس دیگه رو تو تهران راه ندید؟
Iran, Islamic Republic of
البته همه چیز مال تهرانی ها به نظرم باید 60 میلیونی ایرانی حمالی کنند تا 20 میلیون نفر در تهران شاهی کنند ,...
Denmark
کدوم شاهی؟!
قراره در تهران مسافرکشی توسط شهرستانیها نباشه. همین. ما هم با وسایل عمومی تردد میکنیم. تردد شاهانه مال از ما بهترانه که هیچوقت در ترافیکها نیستند.
Iran, Islamic Republic of
باز یه طرح بیخود .
به کسانی که در تهران زندگی می کنند ولی سند خونه ندارند پلاک تهران نمی دن . ...!!!!1؟
Iran, Islamic Republic of
لطفا تردد خود شهرستانی ها را هم به تهران ممنوع کنید، بلکه از این آشفته بازار مدیریتی خلاص شویم!!!!! چطوره؟
Iran, Islamic Republic of
...........
United States
اگر اعضای شورای شهر که تهرانی نیستند با همون مسافر کش های نمره غیر تهران برگردند بهتر نیست؟!!
خوزستانی
Russian Federation
...
Iran, Islamic Republic of
مگه توی تهرانم ،تهرانی هست .....؟؟؟؟؟
پیدا کردین خبر بدین
همیشه همه چی تقصیره مردمه بدبخته
مدیران که تقصیری ندارن ....حیوونی ها
احمدم
Iran, Islamic Republic of
باعث تاسفه په شهرستانی ـ تهرانی راه انداخته؟!!!!
طوری حرف زده انگار تمام مسافرکش های تهران خودروهای شهرستانی هستند، در حالی که این مطلب دروغ محض هستش در ضمن خوبه در روزهای تعطیل سری به شهرهای دیگه بزنید تا ببینید خودروهای پلاک تهرانی چه اذیت ها و ترافیک هایی رو برای مردم درست کردند؟!!!
البته مردم ایران مناعت طبع دارند و تفکیمی میان ساکنین شهرستان و پایتخت قائل نیستند. منتهی به شرطیی که برخی مسئولین خود شیفته در میان مردم دامن نزنند.
Iran, Islamic Republic of
...
احمدم
Iran, Islamic Republic of
...
ساکن کرج
Iran, Islamic Republic of
ما توی کرج از ترددهای آخر هفته و تعطیلات تهرانی های فقیر که برای سرکشی به ویلاهاشون در شمال راه های داخل و خارج کرج را بند میارن آسی شده ایم....!!!!
یا علی مدد
United Arab Emirates
سال 85 توی کلاس سوم ریاضی در قم گفتم کی قمی هست؟ بچه ها با هم گفتند : فلانی.فقط فلانی گفتم : شما اصالتا قمی هستند؟ گفت : نه خانم من پدر بزرگم یزدیه!!!
Iran, Islamic Republic of
از فردای این طرح سند فروشی شروع میشه ...!!
Iran, Islamic Republic of
آقا اینا این کاره نیستند زیر ساخت ها را درست کنند وسایل حمل و نقل عمومی را گسترش بدهند معضل ترافیک خود به خود حل میشه، شما الان یک مسیری را میخوای طی کنی به سمت ولنجک نه مترویی نه اتوبوس بی ار تب درست و درمانی و .. .
Iran, Islamic Republic of
بحث حل مشکل ترافیک نیست
بحث دریافت عوارضه
Iran, Islamic Republic of
افرین راهی برای دریافت پول
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
اصلا چطوره سردروازه های تهران بنویسید ورود شهرستانی ها ممنوع؟خجالت آورنیست...
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
اون شهرستانی هایی که با رای در تهران اینا رو به مناصب وچاه ومقام رسوندن جوابشونو بگیرن
ممم
Iran, Islamic Republic of
خداوکیلی تعطیلات یه سر بیایید شهرهای ما ببینید ازهر ده نفر مسافری که میان نه تاشون پلاک تهرانن توهمین تهران تو ترافیکش بگردی ازهر صدتا ماشین شاید یکیش پلاک شهرستان باشه.