پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - 28 May 2020
 
۵
۶۵
پناهیان در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه:

رئیس‌جمهور هم علیه دوقطبی‌سازی سخن می‌گوید هم خود، دوقطبی‌ ایجاد می‌کند

جمعه ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب: 700654
سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: از رئیس‌جمهور عجیب بود که در یک سخنرانی، هم علیه دوقطبی‌سازی سخن می‌گوید هم یک دوقطبی را برای انتخابات آتی ایجاد می‌کند.
رئیس‌جمهور هم علیه دوقطبی‌سازی سخن می‌گوید هم خود، دوقطبی‌ ایجاد می‌کند
به گزارش جهان نيوز، حجّت‌الاسلام علیرضا پناهیان، رئیس حوزه علمیه دارالحکمه در سخنانی با موضوع مقدمات شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام که پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران در دانشگاه تهران ایراد کرد، گفت: چقدر خوب است که در ذکر مصیبت‌های اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام از ریشه‌های شکل‌گیری این مظلومیت هم سخن به میان می‌آید.

وی با بیان اینکه نباید به اجمال از کنار ریشه‌های شکل‌گیری این مظلومیت عبور کرد و باید به تفصیل درباره آن‌ها سخن گفت، اظهار داشت: نباید به ابراز تعجّب از این فاجعه بسنده کرد و گفت که چطور هنوز نیم قرن سپری نشده، فرزند پیغمبر را به شهادت می‌رسانند.

پناهیان ادامه داد: امیدواریم یک زمانی برسد که اعتراض مردم ما فقط به قاتلین و حتی «خاذلین»؛ یعنی کسانی که امام حسین را یاری نکردند، محدود نشود و اعتراض خود را گسترش بدهند به ریشه‌های شکل‌گیری واقعه کربلا.

وی یکی از اوّلین ریشه‌های شکل‌گیری واقعه کربلا را ایجاد جریان نفاق در زمان پیامبر دانست و گفت: شکل‌گیری جریان نفاق در زمان پیامبر(ص) باعث نزول سوره منافقین شد. اینکه خوب است در نماز جمعه سوره منافقین خوانده شود، به‌ این معنا نیست که این یک وردی است که خواندنش مستحب است، بلکه فهمیدن معنای آن و تناسبی که با نمازجمعه دارد، لازم است. 

وی با اشاره به ایجاد دوقطبی‌ مهاجر ــ انصار، توسط «عبدالله بن اُبَی» در یکی از غزوات پیامبر(ص) گفت: پیامبر از سخنان اُبَی، آنقدر ناراحت شدند که لشکر را در موقعی که باید استراحت می‌کردند، حرکت دادند. وقتی علّت این اقدام را از ایشان پرسیدند، فرمودند که مگر ندیدید که اُبَی گفته وقتی به مدینه برگردیم، می‌خواهیم مهاجرین را اخراج کنیم.

پناهیان، وجود اختلاف نظر در جامعه اسلامی را مایه برکت دانست و تصریح کرد: درعین حال، دوقطبی کردن جامعه و ذلیل کردن یک قطب و عزیز دانستن قطب دیگر، رفتاری منافقانه است.

وی با بیان اینکه متأسفانه در جامعه ما سالهاست دوقطبی شکل گرفته است، اظهار داشت: این دوقطبی، در اوایل، معنا و مصادیقی داشت که بعدها تغییر و تحوّل پیدا کرد؛ دوقطبی که با هم دعوا داشتند، در کنار هم قرار گرفتند، امّا اسم‌شان باقی ماند. بنابراین، دوقطبی‌ای که اکنون جریان دارد، یک دوقطبی کاذب است.

رئیس حوزه علمیه دارالحکمه با تشکر از رئیس‌جمهور بابت موضع‌گیری اخیر خود علیه دوقطبی‌سازی در جامعه، گفت: از ایشان عجیب بود که در یک سخنرانی، هم علیه دوقطبی‌سازی سخن می‌گویند هم اینکه با طرح موضوع زن، یک دوقطبی را برای انتخابات آتی ایجاد می‌کنند و به تبلیغات‌چی‌ها گرا می‌دهند که از این موضوع برای ایجاد دوقطبی استفاده کنند.

پناهیان با بیان اینکه در موضوع زن، دوقطبی خاصی وجود ندارد، گفت: طرح این موضوع از سوی رئیس‌جمهور، عجیب است که البته این طور سخن گفتن از سوی ایشان، زیاد رخ داده است.

وی با بیان اینکه دوقطبی مهاجر ــ انصار در زمان پیامبر(ص) ادامه داشت و مسئله خلافت هم تحت تأثیر آن قرار گرفت، اظهار داشت: ضرر دوقطبی‌سازی برای جامعه این است که موجب ایجاد خفقان روانی و دیکتاتوری رسانه‌ای در جامعه می‌شود و هرکس می‌خواهد به موضوعی انتقاد کند، می‌ترسد که او را به یک قطب منتسب کنند.

**دوقطبی‌سازی شایسته‌سالاری را از بین می‌برد**
پناهیان با بیان اینکه دوقطبی‌سازی، شایسته‌سالاری را از بین خواهد برد، گفت: هر کسی از قطب‌ها که بالا بیاید، حتّی اگر شایسته هم نباشد، می‌گویند چون مربوط به قطب ماست باید از او دفاع کنیم.

وی ادامه داد: در جامعه دوقطبی، بسیاری از طرح‌ها و حرف‌ها زمین می‌ماند چون در دعوای دوقطبی نمی‌شود مسائل را شفاف بررسی کرد. برخی که طرفدار شفافیت هستند تا می‌بینند کسی از شفافیت سخن گفته که متهم به حضور در یک قطب دیگر است، شروع می‌کنند به حرف زدن علیه شفافیت.

رئیس حوزه علمیه دارالحکمه با بیان اینکه دوقطبی‌سازی، مانع از حرکت جامعه به سمت پیشرفت و تعالی می‌شود، اظهار داشت: در فضای دوقطبی، سکوت اهل علم در حوزه و دانشگاه رخ می‌دهد، چرا که هر از انتقادی، تلقی توهین می‌شود و با هر امربه معروف و نهی از منکری، سخت برخورد می‌شود.

**دیکتاتوری رسانه‌ای شوم‌تر از دیکتاتوری رضاخانی**
پناهیان ادامه داد: تقاضا می‌کنم اندیشمندان بررسی کنند که دیکتاتوری رسانه‌ای که ذیل عملیات دوقطبی‌سازی انجام می‌شود، شوم‌‌تر است یا دیکتاتوریِ دیکتاتورهایی مثل رضاخان قُلدر و آل سعود که محبوب استکبار جهانی هستند؟

وی با محکوم کردن کسانی که به ایجاد دوقطبی‌ در جامعه دامن می‌زنند، گفت: خدا لعنت کند کسانی که هر کسی انتقاد می‌کند را متهم و منتسب به یک جناح می‌دانند. این لعنتی‌ها کسانی هستند که نمی‌گذارند جامعه پیش برود و فضای نقد و گفت‌وگوی آزاد، شکل گیرد.

**دوقطبی‌‌ها را در کشورها صهیونیست‌ها اداره می‌کنند**
پناهیان ادامه داد: صهیونیست‌ها این دوقطبی را در بسیاری از کشورهای پیشرفته اجرا کرده‌اند و از این طریق، کشورها را اداره می‌کنند. البته در کشور ما موفق نشده‌اند، منتها دعوایش را همیشه راه می‌اندازند.

وی با بیان اینکه در این دوقطبی‌سازی‌ها کسانی رشد می‌کنند که شایسته نیستند، اظهار داشت: در این دوقطبی‌سازی‌ها، بی‌بی‌سی‌چی‌ها با تبعیت از بی‌بی‌سی خبیث، فرصت جولان پیدا می‌کنند و حقایق را پنهان می‌کنند.

رئیس حوزه علمیه دارالحکمه، انتخابات مجلس یازدهم را مورد اشاره قرار داد و گفت: انتخابات مجلس از نظر رسانه ملّی، انتخابات پرتنشی نیست چون برخلاف انتخابات ریاست‌جمهوری مناظره‌ای در تلویزیون انجام نمی‌شود، ولی به‌هر حال یکی از موقعیت‌هایی است که برخی می‌خواهند از آن سوءاستفاده کنند و جامعه را دوقطبی کنند.

پناهیان با بیان اینکه انتخابات در یک جامعه سالم، انتخاباتی است که کاندیداها حرف‌های خودشان را بزنند و با جذّابیتی که در برنامه‌هایشان وجود دارد، رأی جمع کنند نه با تخریب دیگران، اظهار داشت: اگر در یک انتخابات، همّت بر تخریب دیگر کاندیدها قرار گیرد، آن‌هم به‌صورت دوقطبی‌سازی که با تخریب یک فرد فرق می‌کند (که البته هر دو مذموم است)، این انتخابات، نتیجه سالمی نخواهد داشت. مثل دموکراسی غربی که مردم به هرکسی رأی می‌دهند صهیونیست‌ها روی کار می‌آیند.

وی ادامه داد: باید بتوانیم به انتخاباتی برسیم که در آن، کاندیداها با احترام به همدیگر، طرح‌های خود را ارائه دهند و اگر هم می‌خواهند علیه هم سخنی بگویند، فوقش بگویند ایده من از ایده شما بهتر است و بیشتر از این نگویند تا جامعه دچار تنش نشود.

مبلّغ دینی در بیان اهمیت جلوگیری از ایجاد تنش در جامعه گفت: حضرت اباعبدالله با اینکه قیام کرده بود فرمود نمی‌خواهم جامعه را دچار تنش کنم؛ «إنّی لَمْ أخرُجْ أشِرًا ‌و لا بَطِرًاو لا مُفسِدًا و لا ظالمًا».

**شورای نگهبان و قوه قضاییه با دعوت‌کنندگان به آشوب برخورد کنند**
پناهیان با بیان اینکه برخی نمایندگان مجلس به‌دنبال «تونسی‌زاسیون» کردن ایران هستند، گفت: آیا شورای نگهبان یا قوه قضائیه با کسانی که اینطور مردم را دعوت به آشوب می‌کنند طبق قانون نباید برخورد کنند؟

**رسانه‌های نزدیک دولت خبر دروغ منتشر می‌کنند تا مملکت را به آتش بشکند**
وی ادامه داد: در حد رسانه‌های بسیار نزدیک دولت، سراغ داریم که خبر دروغ منتشر می‌کنند تا مملکت را به آتش بشکند و بعد که به رسانه‌های دشمن منتقل می‌شود، خبر خود را حذف می‌کنند. این کار، ظاهراً از نظر قانونی مشکلی نخواهد داشت ولی از نظر مروّت و انصاف، جای سؤال دارد.

پناهیان تصریح کرد: از رئیس‌جمهور محترم انتظار داریم اطرافیان خود را نهی از منکر کنند تا از رفتارهای اینچنینی بپرهیزند، چرا که خودشان گفتند که جامعه نیاز به آرامش دارد.
وی با اشاره به واقعه کربلا گفت: یزید وقتی کنار سر بریده امام به توهین مشغول بود به دوقطبی بنی‌هاشم و بنی‌امیه اشاره کرد و گفت که اصلاً‌ دعوای نبوّت مطرح نبوده، بلکه دعوای بنی‌هاشم و بنی‌امیه بوده و یک زمان بنی‌هاشم پیروز شده و حالا بنی‌امیه!

پناهیان تصریح کرد: هر موقع از روش‌هایی نظیر دوقطبی‌سازی فاصله گرفتیم باید برای ظهور قریب‌الوقوع، منتظرتر باشیم.

وی با اشاره سخن حضرت زهرا (سلام‌الله علیه) مبنی بر اینکه «مَعاشِرَ الْمُسْلِمینَ‌الْمُسْرِعَةِ اِلى قیلِ الْباطِلِ، الْمُغْضِیَةِ عَلَى الْفِعْلِ الْقَبیحِ» گفت: حضرت زهرا  دو ویژگی را برای مردم مدینه برشمردند که می‌توان آن‌ها را ریشه‌های شهادت امام‌حسین(ع) هم دانست. ایشان فرمودند شما وقتی سخن باطل را می‌شنوید با سرعت بیشتری به‌سمت آن می‌روید تا سخن حق.

پناهیان ادامه داد: ویژگی دوم مردم مدینه از نظر حضرت زهرا(س) این بود که وقتی فعل قبیحی را می‌بینند که به جامعه ضربه می‌زند، از آن چشم‌پوشی می‌کنند.

رئیس حوزه علمیه دارالحکمه به کلام امیرالمؤمنین علیه‌السلام اشاره کرد و گفت: حضرت می‌فرمایند اگر شما از مُرّ حق دفاع می‌کردید و به سخن باطل توهین می‌کردید و زشتی آن را نشان می‌دادید، کار به جایی نمی‌رسید که بر شما مسلّط شوند.

پناهیان ادامه داد: از شورای نگهبان عزیز تقاضا می‌کنم در انتخابات‌ها از مُرّ حق کوتاه نیاید.

وقتی شورای نگهبان نتواند وسط انتخابات مثل یک داور، کارت قرمز به نامزدها نشان دهد، این یعنی کوتاه آمدن از مُرّ حق. هیچ تنشی هم نباید در زمین بازی ایجاد شود. شورای نگهبان بگوید آقا شما دروغ گفتید که اگر رقیب رأی بیاورد، در پیاده‌روها دیوار می‌کشند.

وی افزود: وقتی کاندیدایی پول پخش کند، اینجا داور باید وارد شود و کارت قرمز نشان دهد. هرچند ممکن است برخی طرفداران آن تیم خوشحال نشوند ولی در درازمدت از داور تشکر خواهند کرد و می‌دانند که بالاخره  نمی‌شود داوری را از مسابقه حذف کرد.

پناهیان یکی از علل سکوت علما و اندیشمندان حوزه و دانشگاه در مقابل منکرات را، خفقان رسانه‌ای دانست و گفت: با بسیاری از آن‌ها که صحبت کرده‌ام، علّت سکوت خود را جنجال رسانه‌ای می‌دانند. بنده را هم نهی می‌کنند و می‌گویند حرمت خودت را حفظ کن. می‌گویم من کسی نیستم که من را ضایع کنند. خودشان به روش بی‌بی‌سی برای یک فرد حاشیه درست می‌کنند بعد از چندماه می‌گویند فلان شخص پرحاشیه. اسم اقدام خود را هم حرفه رسانه می‌دانند.

وی افزود: ان‌شاءالله زمان چیرگی حق بر باطل هم خواهد رسید و خواهیم دید که حرف مفت زدن، امکان ندارد. در روایات داریم که با اینکه در حکومت امام زمان(عج) آزادی بیان وجود دارد، امّا کسی که حرف باطل بزند، اعدام می‌شود. مردم هم نمی‌گویند آزادی بیان نیست، بلکه به این حد از فهم رسیده‌اند و می‌دانند که از روی غرض‌ورزی حرف زده است.

پناهیان، خیانت سرداران سپاه امام حسن مجتبی علیه‌السلام را مورد اشاره قرار داد و گفت:

آن‌ها به بهانه صلح و آرامش، صلح را به امام حسین تحمیل کردند. قبل از آن هم اشعث با سخنان زیبای خود، صلح را به امیرالمؤمنین(ع) تحمیل کرد. اشعث، آتش مذاکره با دشمن و کوتاه آمدن در مقابل آن را در دل جامعه انداخت و عمرو  عاص تا این را شنید گفت کار لشکر علی تمام شد و قرآن‌ها را بر سر نیزه‌ کنید.

وی تصریح کرد: این‌ها از مقدمات قتل امام حسین است و وقتی قاتلین آن حضرت را لعن می‌کنیم نباید به آن‌هایی که در صحنه کربلا حاضر بودند، بسنده کنیم.

رئیس حوزه علمیه دارالحکمه به سخنان امام‌حسین یکسال قبل از واقعه کربلا اشاره کرد و گفت: حضرت به علما می‌فرمایند که عبرت بگیرید از نهی خدا درباره علمای یهود که چرا نسبت به قول و سخن گناه آلود و محرومیت مردم سکوت کرده‌اند و آبروی خود را خرج نمی‌کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Denmark
دو قطبی سازی برای سرپوش گذاشتن به تورم 300 درصدی یکسال اخیر !!
شاکی
Iran, Islamic Republic of
دلار 12 هزار تومانی و گوشت 120 هزار تومانی و برنج 25 هزار تومانی و تن ماهی 18 هزار تومانی و پراید 50 میلیونی جلوی چشم مردم است و قابل سرپوش گذاشتن نیست.
تحریمی که از زمان جنگ تحمیلی هم شدیدتر بود
Iran, Islamic Republic of
با تحریمی که از زمان جنگ تحمیلی هم شدیدتر بود روحانی به یاری خداوند کشور را با کمترین مشکل اداره کرد
Iran, Islamic Republic of
...
خخ
Iran, Islamic Republic of
غضنفر جان ! عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها مربوط نیست .
Iran, Islamic Republic of
البته پدر همه ما ملت را درآورد
Iran, Islamic Republic of
خخخخخخخخخخخدااااااااااا به فریادمون برس
با این حساب قاعدتا باعث تحریم هم برجام باید باشد
Iran, Islamic Republic of
دوقطبی سازی مشکلات اصلی را کنار میزند ودعوای زرگری برای عدم پاسخگویی راه می اندازد.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چقدر بد بین
Iran, Islamic Republic of
احسنت این همه هجمه برای یم سخنرانی که واقعیت هم داشت
Iran, Islamic Republic of
تمام موضوع همین است
طناب پوسیده خاتمی
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان دیگر نمی توانند با دو قطبی سازی های کاذب رای جمع کنند مردم دیگه فریب نمی خورند.
Iran, Islamic Republic of
ما که یادمون نرفته سال84 و مخصوصا سال88 رو که طرفداران چشم و گوش بسته همین امثال شاکیان دو قطبی،در آن زمان با به به ،چه چه، گفتن و کف زدن برای هاله نورشان.....!!!!!
Iran, Islamic Republic of
فتنه 88 کودتای باند قدرت و ثروت بود که دست شون از پست های مدیریتی و حقوق های نجومی کوتاه شده بود.
Sweden
دقیقا حنای ایشان دیگه رنگی نداره
Iran, Islamic Republic of
...
دو قطبی از هر کسی بد است
Iran, Islamic Republic of
اگر رای گرفتند چی ؟مردم قابل پیش بینی نیستند؟!!!
Iran, Islamic Republic of
...
درود
Iran, Islamic Republic of
درود بر استاد پناهیان که از مجلسی که به شفافیت رای نداد مقتدرانه انتقاد کرد.
محمد-ص
Iran, Islamic Republic of
در مرام شما کوبیدن و توهین به مجلس و حالا هم رئیس جمهور اصلا دوقطبی کردن نیست ..؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
شفافیت یک مطالبه عمومی است و توهین به منتقدان پذیرفته نیست .
زود در قالب اخلاق نرو که اصلا باور پذیر نیست...
Iran, Islamic Republic of
سر سهم خواهی از دولت جوان انقلابی دعوا شده.برادران دو سال تحمل کنید هر چه هست برای شما
Iran, Islamic Republic of
تو چرا ناراحتی؟هوای آلبانی چطوره
محمد
Iran, Islamic Republic of
جالبه شما از یک طرف میگین که با دوقطبی سازی مخافید و از طرف دیگه مخالفان خودتون رو آلبانی نشین!!! صدا می زنین و بهشون برچسب می زنین!! ...
Iran, Islamic Republic of
محمد جان نظر 17:49 رو من دادم و خطابم فقط به کسانی هست که مخالف شفافیت هستن چون تمام این بلاها که تا به امروز سرمون اومده به خاطر همین مصلحت اندیشی ها و مخفی کاری هاست.
Iran, Islamic Republic of
دولت جوان انقلابی ؟!!!!!
یا دولت پیران خسته ؟
سرور
Iran, Islamic Republic of
نخیر برادر. صبر من یکی 5 ماه است تا توسط مردم کنار گذاشته شوند.
Iran, Islamic Republic of
...
حسینی یک بانوی شاکی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
احسنت
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
شیر مادرت حلالت .ادبیات این روزهای پناهیان دقیقا یادآور نهیبهای امام راحل هست .مرحبا به شجاعت و جسارتت
Iran, Islamic Republic of
چی را با چی مقایسه میکنی ؟!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
دو قطبی کسانی به وجود می آورند که در مقابل دولت منتخب مردم بایستند وهر روز با بهانه ای دولت را تضعیف و جامعه را به دو گروه تقسیم میکنند.
مجید
Iran, Islamic Republic of
با شما موافقم که اینهمه فلاکت وبدبختی بخاطر دولت منتخب مردمه که خودشون انتخاب کردند و این اوضاع را خواستند حقشونه به بقیه چه؟
Iran, Islamic Republic of
دو قطبی بین فقیر و غنی و حق و باطل و انقلابی و ضد انقلاب و غیره همیشه وجود داشته است .
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
.....
United States
چرا از پناهیان دفاع نمیکنن چرا حوزه دفاع نمکنه
Iran, Islamic Republic of
سخنان ایشان خودش مصداق دوقطبی سازی است
Iran, Islamic Republic of
چه دوقطبی ی؟
رضا
Iran, Islamic Republic of
...
دوقطبی خط امامت و خط نفاق کاذب نیست که کسی ایجادش کند خودش وجود دارد...
Iran, Islamic Republic of
افرین حرف حق را باید گفت
المؤمن کیس
Iran, Islamic Republic of
ما باید حواسمون جمع باشه.
به نظر میرسه دولتیا موفق شدن زمین بازی رو عوض کنند.
تمام حرفا درسته ولی یه خط درمیون باید به رب ۱۷هزارتومنی اشاره بشه تا مردم نتیجه ی وعده ها و تخریبهای اینا جلو چشمشون باشه.
Iran, Islamic Republic of
...
تک قطبی
Sweden
......
امیر
United Arab Emirates
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
Romania
....
من‌من
Romania
آقای پناهیان، آیا این جمله شما، شامل کسانی که با هر انتقادِ احمدی‌نژاد او را به جناح انحرافِ ساخته و پرداخته مرحوم رفسنجانی می‌کنند هم می‌شود؟ پاسخ مستدل و بدون فحاشی خریداریم!!!
Iran, Islamic Republic of
چرا از حرف آقای پناهیان ناراحت می شید؟
Iran, Islamic Republic of
دلار طلبان فهميدن كه ديگه خبر برجام هم بدرد نخور شده دنبال كشته سازي هستند
Iran, Islamic Republic of
...