پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - 14 Nov 2019
 
۳
۵۰
روحانی:

امسال موارد کمی از سخنان تفرقه‌انگیز شنیده شد/ برخی از ابعاد واقعه کربلا اصلاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد

چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۳
کد مطلب: 700513
رئیس جمهور گفت: اگر در مجالس عزای امام حسین(ع) سخنران و مداح بخواهد، حادثه عاشورا را در خدمت خود و جناح خود قرار دهد، این موضوع خیانت به ابا عبدالله الحسین(ع) است.
امسال موارد کمی از سخنان تفرقه‌انگیز شنیده شد/ برخی از ابعاد واقعه کربلا اصلاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد
به گزارش جهان نيوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه امروز در شرایطی هستیم که درس‌آموزی از حادثه کربلا بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد، گفت: منطق دشمن اعمال فشار حداکثری بر ملت ایران است همچنان که در کربلا هم اعمالی انجام دادند که صرفاً بر مبنای فشار حداکثری و ظلم بیشتر بود و الا لشکر هزاران نفری در برابر ۷۲ نفر نیازی به بستن آب نداشت.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که در جنگ صفین لشکر امیر المؤمنین علی(ع) فرات را تصرف کرد عده‌ای از لشکریان پیشنهاد دادند که مانع از دسترسی لشکر دشمن به آب شوند، اما حضرت علی(ع) مانع آنها شد، در کربلا هم کسانی که خود را وارث همان خط می‌دانستند، به همان شکل در برابر امام حسین(ع) رفتار کردند، اما امام حسین(ع) کار علی‌وار انجام داد و نه تنها مانع از دسترسی دشمن نشد، بلکه، دستور داد مشک ها را پرآب کرده و لشکر حر را سیراب کرد به نحوی که حتی شخصاً مشک آب را در دهان یکی از آنها نهاد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه منطق امام حسین(ع) منطق انسانیت، شرف و مردانگی است، تصریح کرد: امروز ما باید همان راه و مسیر را انتخاب کنیم، در حالی که دشمن فشار حداکثری را وارد می‌کند، مسیر ما ایستادگی و مقاومت است.

روحانی تأکید کرد: آمریکا باید بفهمد که جنگ‌طلبی و جنگ‌طلبان سودی ندارد و باید جنگ‌طلبان را کنار گذاشته و سیاست‌های جنگ‌طلبی و فشار حداکثری را رها کند.

وی گفت: منطق جمهوری اسلامی ایران استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای است و در برجام نیز منطق ما تعهد در برابر تعهد است، اگر آنها به تعهد خود عمل کنند ما نیز عمل می‌کنیم و اگر آن را ناقص عمل کنند ما نیز چنین خواهیم کرد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: گام سوم کاهش تعهدات برجامی مهم‌ترین گام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و قابل مقایسه با دو گام قبلی نیست و اگر ضرورت داشته باشد در آینده باز هم گام‌های دیگر را برخواهیم داشت.

روحانی با بیان اینکه امروز چهره جمهوری اسلامی ایران در جهان به عنوان چهره‌ای صلح‌طلب و متعادل مطرح است، گفت: ما هیچ‌گاه آغازگر تجاوز و تحریم نبودیم و ابتدائاً تعهد را نشکستیم و آنها بودند که تعهد را زیر پا گذاشتند و این منطق مهمی است که از آن برخوردار هستیم.

وی با تأکید بر اینکه امروز بایستی روحیه وحدت و یگانگی در کشورمان بیش از هر زمان دیگری باشد، به اهمیت برگزاری انتخابات در ماه‌های آینده اشاره کرد و گفت: انتخابات باید موجب وحدت بیشتر در جامعه باشد و آحاد و اقشار مختلف مردم اعم از زنان و کارگران هر مشکلی که به ذهن‌شان می‌آید و احساس می‌کنند که حقوق‌شان مراعات نمی‌شود، راه اصلی برای کسب حق خودشان انتخابات است.

رئیس جمهور اضافه کرد: باید در انتخابات دیدگاه‌های خود را اعلام کنند و افرادی را انتخاب کنند که حقوق‌شان را سریع‌تر و زودتر به دست‌شان ‌برسانند و غیر از این هیچ راه دیگری وجود ندارد.

روحانی افزود: انتقاد و سخن گفتن هیچ ایرادی ندارد، اما راه اصلی برای پیروزی و رسیدن به حق بیشتر انتخابات است. باید در انتخابات حضور فعال داشته باشیم و نباید انتخابات مایه انشقاق و دودستگی در جامعه شود، بلکه باید به وحدت و انسجام بیشتر بینجامد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در شرایطی که دشمن همه فشارهای اقتصادی را بکار گرفته است. نباید برخی از تندروی ها و مسیرهای غیردقیق که مردم را آزار می‌دهد در جامعه اجازه بروز پیدا کند، چرا که مردم به اندازه کافی با غصه و سختی مواجه هستند و نباید اجازه داد که براساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز در شرایطی هستیم که باید حرف و ندای مردم را بهتر بشنویم و اگر می‌خواهیم در خیمه‌گاه امام حسین(ع) قرار داشته و روبروی یزید باشیم، وظیفه داریم که مشکلات مردم را برطرف کرده و مردم را تقویت کنیم تا از این پیچ تند عبور کنیم و بی تردید با ایستادگی و مقاومت دشمن را مأیوس خواهیم کرد و همه باید آگاه باشیم که اگر خدای ناکرده دچار اختلاف و دوقطبی شویم، راه برای پیروزی دشمن هموار و آسان خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه در ماه‌های اخیر علیرغم فشار دشمن شاهد علائم مثبتی در عرصه‌های مختلف بویژه در زمینه اقتصادی  هستیم، گفت: امروز همه شاخص‌ها بویژه در بورس، ارز خارجی و امیدی که در زمینه رشد اقتصادی و سرعت تولید ایجاد شده بسیار دلگرم‌کننده است و نشان‌دهنده این است که با ایستادگی و مقاومت خود می‌توانیم دشمن را مأیوس و به پیروزی برسیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از ملت بزرگ ایران و همه شیعیان و مسلمانان جهان به واسطه گرامیداشت ایام محرم و بویژه روز عاشورا، اظهار داشت: در این روز مردم یکبار دیگر حماسه حسینی را در سراسر جهان مقابل دیدگان جهانیان قرار دادند و نشان دادند که بعد از ۱۳۸۰ سال همچنان عاشورا زنده است و درس‌های عاشورا برای ملت ایران و همه ملت‌های جهان  راهنمای اصلی برای آزادی، آزادگی، رادمردی و ایستادگی خواهد بود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اگر چه معبود همه بشریت خداوند بزرگ است و عبادت در برابر پروردگار متعال انجام می‌شود، اما در عین حال خداوند الگوهایی برای هدایت انسان‌ها قرار داده است و می‌فرماید در زندگی و سیره پیامبر برای شما الگوهایی است که می‌تواند شما را هدایت کند و خود پیامبر نیز فرمود که «حسینُ مِنی و انا من الحسین».

روحانی با تأکید بر اینکه امام حسین(ع) ادامه دهنده راه پیامبر(ص) و الگوی اصلاح امت پیامبر(ص) است، اظهار داشت: حرکت امام حسین(ع) نشان داد حتی در یک جامعه‌ای که در آن انقلاب پیامبر اسلام(ص) که بزرگترین حرکت تاریخی است، به وقوع پیوسته نیز احتمال انحراف وجود دارد، لذا همه باید یکی از وظایف اصلی خود را اصلاح جامعه و بازگشت آن به آرمان‌های بلند انقلاب بدانیم.

وی با اشاره به اینکه مردم در این روزها یکبار دیگر همه درس‌هایی که از تاریخ و از قیام امام حسین(ع) آموخته را بازآفرینی می‌کنند، گفت: برای بیان حادثه کربلا و فداکاری‌های امام حسین(ع) بایستی همه ابعاد آن مورد توجه باشد، اینکه فقط یک بعد را مد نظر قرار داده و به ابعاد دیگر کمتر و یا اصلاً توجه نشود، ممکن است تابلوی ناقصی را در جلوی ما قرار دهد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: حادثه کربلا حادثه بی‌نظیری در تاریخ بشریت بود و همه گام‌های امام حسین(ع) از مدینه تا کربلا و همچنین گام‌های خاندان ایشان از کربلا تا شام و در نهایت در مدینه درس‌آموز است.

روحانی افزود: امام حسین(ع) در این برهه بسیار مهم تاریخی به گونه‌ای رفتار کرد که هیچ‌کس حتی برای مخالفین نقطه ابهامی باقی نمانده است، رفتار امام حسین(ع) این چنین نبود که بگوید من حق و یادگار پیامبر اسلام(ص)، در برابر حکومت ظالمانه هستم، لذا سخنان و اقدامات شما ناصحیح است. بلکه امام حسین(ع) با همه زبان‌ها و منطق‌ها برای مخالفین، معاندین و حتی کوردلان استدلال می‌آورد.

وی خاطر نشان کرد: وقتی عمر بن سعد وارد کربلا شد و خواست فردی را به نمایندگی از طرف خود به سمت خیمه‌های امام حسین(ع) راهی کرده تا از اراده و برنامه امام حسین(ع) اطلاع پیدا کند به هر یک از بزرگان کوفه رو کرد، آنها امتناع کرده و می‌گفتند که خودشان از امضاء کنندگان دعوت امام حسین(ع) به کوفه هستند و منطق امام حسین(ع) در مواجهه با آنها این بود که مگر خودتان نگفتید بی‌سرپرست و بی‌امام هستید و بیایید ما را نجات دهید و اگر اکنون از گفته خود پشیمان هستید من برمی‌گردم و امام حسین(ع) به بهترین شکل ممکن منطق خود را مطرح کردند.

رئیس جمهور افزود: زمانی که لشکر حر اجازه حرکت به امام حسین(ع)  و یارانش را نداد، عده‌ای از یاران امام تعداد محدود لشکر حر را مورد اشاره قرار داده و به امام(ع) گفتند که قبل از اینکه بقیه لشکریان وارد شوند، می‌توانیم لشکر حر را شکست دهیم، اما امام(ع) خطاب به آنها فرمود من آغازگر جنگ نخواهم بود.

روحانی گفت: حتی در روز عاشورا وقتی امام حسین(ع) در برابر لشکر دشمن قرار گرفت یکی از یاران امام حسین(ع) گفت: شمر در تیررس من است و می‌توانم او را از پا در بیاورم اما حضرت مانع شد و فرمود ما آغازگر جنگ نخواهیم بود و در جنگ صفین نیز هر چه به امام علی(ع) گفتند که فرصت مناسبی است تا به دشمن بتازیم، امیر المؤمنین(ع) نیز مانع از آغاز جنگ شدند.

وی افزود: این مهم‌ترین درس امام حسین(ع) در تاریخ کربلاست که متأسفانه همه درس‌های امام حسین(ع) به درستی تبیین نمی‌شود و به برخی از ابعاد توجه شده و برخی دیگر کمتر و یا اصلاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید عین متن تاریخ کربلا که توسط بزرگانی چون شیخ مفید نوشته شده است، به عنوان منبع سخن مورد توجه قرار بگیرد، نه مواردی که بعضاً دلخواه و مورد علاقه است.

روحانی با تأکید بر اینکه نباید حادثه عاشورا و کربلا به هیچ عنوان جناحی شود، گفت: اگر در مجالس عزای امام حسین(ع) سخنران و مداح بخواهد، حادثه عاشورا را در خدمت خود و جناح خود قرار دهد، این موضوع خیانت به ابا عبدالله الحسین(ع) است. امام حسین(ع) برای نجات همه انسان‌ها و الگوی همه بشریت است.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه امسال موارد کمی از سخنان تفرقه‌انگیز شنیده شده و تعداد کسانی که به دنبال ایجاد دو قطبی کاذب بودند، اندک بوده و قابل اعتنا نیست و این از موفقیت‌های بزرگ ملت ایران است.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر به درستی از تاریخ کربلا استفاده کنیم، عاشورا موجب وحدت بیشتر جامعه خواهد بود و چنانچه از عاشورا و کربلا فاصله و اختلاف بوجود آمد، حتماً مسیر امام حسین(ع) را به درستی دنبال نکرده‌ایم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه عشق به امام حسین(ع) باید همه ما را زیر یک خیمه و پرچم جمع کند، اظهار داشت: خیمه و پرچم امام حسین(ع)، پرچم وحدت، اتحاد و یگانگی است و همه علاقمندان به امام حسین(ع) باید در ایام تاسوعا و عاشورا وحدت مثال‌زدنی خود را به رخ جهانیان بکشانند و به دنیا بگویند که پرچم امام حسین(ع) پرچم در اهتزازی است که روز به روز عاشقان به انسانیت را جذب می‌کند.

روحانی تصریح کرد: پیروزی امام حسین(ع) در این نهضت، در سایه ایستادگی و صبوری بود و اگر چه به ظاهر از نظر نظامی لشکر ده‌ها هزار نفری یزید در برابر ۷۲ یار امام حسین(ع) پیروز شد اما پیروزی فرهنگی و واقعی در تاریخ از آن امام حسین(ع) و یاران باوفایش است.

وی گفت: اگر امام حسین(ع) در برابر مشکلات صبوری نکرده و در برابر سخنان نادرست سر فرود می‌آورد، پیروزی و موفقیتی نیز حاصل نمی‌شد. همچنان که امام حسین(ع) خطاب به دشمن فرمود اگر پیشنهاد شما ذلت‌بار باشد و با منطق و آرمان‌ها و اصول ما سازگار نباشد، آن را نمی‌پذیریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسیر امام حسین(ع) عزتمندانه و توأم با منطق و استدلال بود و امروز ما هم باید همان مسیر را انتخاب کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


احمد
Iran, Islamic Republic of
...
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
درود و سلام خداوند برآن خاندانی که حتی در مقابل تحریم آب هم تسلیم دشمن نشد و زیربار ذلت نرفت.
Iran, Islamic Republic of
درود بر این خاندان که همه چیزما از ایشان است
Iran, Islamic Republic of
...
سرور
Iran, Islamic Republic of
این حرفهای روحانی که در هیچ یک از مقاتل نیامده است.
وی می گوید " اما امام حسین(ع) کار علی‌وار انجام داد... به نحوی که حتی شخصاً مشک آب را در دهان یکی از آنها (دشمنان) نهاد."
یا اینکه "حتی در روز عاشورا وقتی امام حسین(ع) در برابر لشکر دشمن قرار گرفت یکی از یاران امام حسین(ع) گفت: شمر در تیررس من است و می‌توانم او را از پا در بیاورم اما حضرت مانع شد" این جمله بدون ماخذ و منبع را وی از کجا آورده است؟....
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
...
هیهات مناالذله
Iran, Islamic Republic of
درس کربلا درس هیهات مناالذله و ذلت ناپذیری بود نه مذاکره.
مذاکره نمی کنیم و جنگ هم نخواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حتما درس جدید عاشورا عقب نشینی قطره چکانی است؟!!!!1
Iran, Islamic Republic of
یعنی چی حمله باید سریع باشد و عقب نشینی هم باید آرام باشد شما مشکلی داری با این استراتژی د رست
امین
Iran, Islamic Republic of
حضرتعالی واقعه کربلا را .اب ونان مردم را به برجام گره زدی چه شد؟...
Iran, Islamic Republic of
کی اینکار را کرده رفرنس بده که دقیقا منظور شما رو بیان کرده باشه
شمس
Iran, Islamic Republic of
درود بر چنين رئيس جمهور شريف و بصيرى.
بيست و چهار مليون راى ملت حلالت.
سیب
Iran, Islamic Republic of
شما مواظب خودت باش
خخ
Iran, Islamic Republic of
سیب و گلابی برجام نوش جان اون 24 میلیون !
شاکی
Iran, Islamic Republic of
بله درود بر گوشت 120 هزار تومانی و برنج 25 هزار تومانی و پراید 50 میلیونی و تورم 400 درصدی !!!!!
و...
Iran, Islamic Republic of
...
امین
Iran, Islamic Republic of
در جواب اقای شمس .درود بر ما مردم ....که به روحانی رای دادیم ما مردمی که از جنگ ترسیدیم ...؟ةة!!
سرور
Iran, Islamic Republic of
درود بر ما مردمی که از سراب جنگ نترسیدیم درود بر همه مردم که دیگر از سراب جنگ نمی ترسند. بولتون رفت.
مهدی
Australia
باسلام
آقای رئیس جمهور آقای روحانی شما گفتید امّام حسین شب عاشورا
ساعتها با عمربن سعد مذاکره کرد....؟؟!!!1
Iran, Islamic Republic of
دوباره شروع کرد....!!!
Iran, Islamic Republic of
انصافاً آقای رئیس‌جمهور تحلیل بسیار خوبی از قیام عاشورا ارائه کرده است و اینکه این روز را نیرویی برای ایجاد و گسترش فرهنگ وحدت در داخل و جهان اسلام دانسته و از همه دعوت به این مهم نموده است.
اگر برخی از دوستان عزیز از برخی از حوادث برشمرده در حادثه عاشورا توسط رئیس جمهور متعجب شده اند به این قسمت از سخنان ایشان توجه نمایند که خودشان هم گفته اند که برخی از مسائل عاشورا یا بیان نشده یا کمتر گفته شده است.
محققین می‌توانند بیشتر بررسی و تحقیق نمایند
اگر حادثه عاشورا درست تبیین میشد امروز دچار درد اشرافیان و نجومی بگیران و دروغگویان و کدخدا پرستان نبودیم
Iran, Islamic Republic of
رای دادن خودتون حضرت آقا چقدر گفتند اما شما رای دادنتون معلوم بود هم در مجلس هم در شورای شهر و هم در ریاست جمهوری. در هر صورت قانون دمکراسی است . خود کرده را تدبیر نیست
محمد
Romania
اقای روحانی ان قسمت واقعه کربلا که درهنگام امضای برجام فرمودید امام برای مذاکره رفته بود را نقل نمی کنند
Iran, Islamic Republic of
آیا امام حسین از لشکر یزید حتی از لشکر حر که جلوی امام حسین ایستادند چندین بار نخواستند که اجازه بدهند از این سرزمین (کربلا و کوفه)به سمت سرزمین دیگری بروند؟ اگرچه آنها اجازه ندادند
به این میگویید مذاکره؟ مذاکره در ادبیات امروز یعنی بده بستان نه صرفا گفتگو.
محمد
Romania
....
عمار
Iran, Islamic Republic of
بزرگترین درس عاشورااینست که مردم درانتخابات بعدی به سازشکاران وعافیت طلبان رای ندهند....
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
واقعا که چه خطابه غرا و جامعی . الان ما همه زوایای قضیه کربلا رو فهمیدیم .!!!!
Iran, Islamic Republic of
مثلا مذاکره امام حسین با یزید در باره برجام آن زمان مورد توجه قرار نگرفته !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
نباید انتخابات مایه انشقاق و دودستگی در جامعه شود، بلکه باید به وحدت و انسجام بیشتر بینجامد....!!!
یکی از مواردی که عاشورا جناحی شد درس مذاکره گرفتن از آن بود
عشق به امام حسین همه را زیر پرچم واحد جمع نمی کند بلکه مظلومان را برای مبارزه با ظالمان جمع میکند!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
دهها مورد توهینهای آشکار به منتقدین جزو سخنان تفرقه انگیز محسوب نمیشود؟ آن هم از کسی که جزو مسئولین بالای مملکت است.
علی
United States
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اقای روحانی این حرفها رو به حامیان خودتون بزنید
Iran, Islamic Republic of
ما که حرفی نداریم اما شما هستید که دائما منتقدان رل مورد حمله قرار میدید
Iran, Islamic Republic of
تفرقه محکوم است اما باید دید کدام طرف واقعا حامی وحدت است
Iran, Islamic Republic of
روحانی اول حامیان خودشو رو جلوشون رو بگیره که بر طبل تفرقه می کوبند
Iran, Islamic Republic of
مشاوران اقای روحانی اگر به تبیین موضوع کربلا هم بپردازند خوب است
Iran, Islamic Republic of
ملت که وحدت دارند فقط مانده دولتی ها و جریانات سیاسی