يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ - 26 Jan 2020
 
۴
۳۳

مدیران صداوسیما به مردم ظلم می‌کنند/ چرا «بوی باران» ساخته شد؟

يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۳
کد مطلب: 700291
ظلمی که مدیران صداوسیما با ساخت چنین سریال‌هایی انجام می‌دهند و پول مردم را در اختیار این آدم‌های مدعی بی‌هنر قرار می‌دهند، شاید خیلی بدتر و وسیع‌تر از ظلمی باشد که از ظلم متخلفی که پول کثیف را وارد شبکه نمایش خانگی می‌کند.
مدیران صداوسیما به مردم ظلم می‌کنند/ چرا «بوی باران» ساخته شد؟
به گزارش جهان نيوز، محمدصادق کوشکی در گفتگو با مهر درباره سریال «بوی باران» و فضای تلخ این سریال که از شبکه یک سیما پخش شد با توجه به شرایط امروز جامعه بیان کرد: در فضای فعلی جامعه ما به که به خاطر مشکلات اقتصادی دچار مسائل مختلفی شده است یکی از وظایف صداوسیماست که امیدبخشی کند و حس امیدواری به آینده بدهد و دل مردگی و یاس را از جامعه دور کند.

وی اضافه کرد: صداوسیما باید نکات مثبت جامعه را نشان بدهد این یک نیاز جدی است که هم نظر رهبری نظام ماست و هم نظر کارشناسان است. صداوسیما در این وظیفه نقش اول را دارد چون مخاطبان اصلی تلویزیون طبقه پایین جامعه هستند و همین افراد بیشترین فشارها را در زندگی تحمل می‌کنند.

هدف کسانی که مجوز ساخت و بودجه این سریال را دادند، چیست؟
کوشکی با اشاره به هدفی که از «بوی باران» برداشت می‌شد، اظهار کرد: ظاهراً رسالت «بوی باران» این بوده است که یاس و ناامیدی را در جامعه روزافزون کرده و افزایش دهد و باید دید هدف کسانی که این سریال را تصویب کردند و آنها که مجوز ساخت و بودجه این سریال را دادند، چیست! آیا مردم ما از نکات منفی جامعه خبر ندارند؟ جامعه هم نکات منفی و هم مثبت دارد و به طور عادی نکات منفی در فضای مجازی بیشتر می‌چرخد و حتی نوعی مبالغه هم درباره آن‌ها صورت می‌گیرد و این سریال هم به گونه‌ای به این اتفاقات منفی پرداخت که بیشتر به آنها دامن زد.
وی با اشاره به نحوه عملکرد صداوسیما در جامعه‌ای که از همه سو منفی‌ها در آن به چشم می‌آید، اظهار کرد: صداوسیما باید به عنوان یک پزشک ببیند جامعه به چه چیزی نیاز دارد؟ آیا به داستان‌ها و تصاویر تلخ نیاز دارد؟ که قطعاً اینطور نیست و بدیهی است که در شرایط فعلی باید سراغ مثبت‌ها برود. به طور مثال صداوسیما تا به حال درباره دانشمندان موفق ایرانی که اختراعات موفقی داشته‌اند، چقدر کارکرده است؟ یا درباره صنعتگرانی که در سخت‌ترین شرایط موفق شده‌اند اشتغال ایجاد کنند چه کرده است. درباره زنان سرپرست خانواری که موفق بوده‌اند و کارآفرین نمونه هستند چه ساخته است؟ نمایش چنین زنانی برای مخاطب می‌تواند الهام بخش باشد یا سریال «بوی باران»؟ باید گفت بدترین گزینه نمایشی در چنین شرایطی سریال «بوی باران» بود.

صداوسیما توجهی به جهت‌گیری‌های رهبری ندارد
این کارشناس فرهنگی با تاکید بر افق نگاه صداوسیما تصریح کرد: صداوسیما باید ببیند که رهبری نظام به دنبال امیدبخشی به جامعه است یا ناامید شدن جامعه؟ ظاهراً صداوسیما توجهی به جهت گیری‌های رهبری ندارد.

این استاد دانشگاه درباره اینکه عوامل سریال معتقد هستند «بوی باران» نمایشی از واقعیات جامعه بوده است، بیان کرد: اگر هم قرار باشد روزی بخواهیم سریالی درباره نکات منفی جامعه بسازیم باید کسانی این کار را انجام دهند که در عرصه هنر سرآمد باشند تا این نکات منفی گزنده نباشد و آنها را به زشت‌ترین وجه ممکن نمایش ندهند. به طور مثال بساری فیلم «مهمان مامان» ساخته داریوش مهرجویی را دیده‌اند این فیلم فقر را نشان می‌دهد اما در فقر، امید و همبستگی و همدلی را هم نشان می‌دهد. مخاطب حتی در این فیلم اعتیاد، بیکاری و معضلات دیگری از مردم جنوب شهری را هم می‌بیند اما تلخکام نمی‌شود و امید دارد.

این سریال اینقدر طولانی بود که ۱۰ قسمت را زدند و صداوسیمایی که مدعی است بودجه ندارد این بودجه را در اختیار چنین سریال‌هایی قرار می‌دهد وی اضافه کرد: کسانی باید نقاط منفی را نمایش دهند که این تصویر آنها موجب التیام و بهبود شود و نه اینکه موجب ترویج ناامیدی و یاس و تلخی و زشتی و سیاهی باشد.

کوشکی افزود: زمانی هنرمند مثل رادیولوژیست بیماری‌ها را با ام ار آی تصویربرداری کرده و به پزشک ارائه می‌کند و این تفاوت بسیاری دارد با کسی که پای بیمار می‌ایستد و عیب‌ها و بیماری‌هایش را بر می‌شمارد. این سریال اینقدر طولانی بود که ۱۰ قسمت را زدند و صداوسیمایی که مدعی است بودجه ندارد این بودجه را در اختیار چنین سریال‌هایی قرار می‌دهد و از نمونه‌های مثبت حتی یک سریال هم نساخته است.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به نامه وحید جلیلی در راستای پرده برداشتن از یک جریان نفوذ در صداوسیما تصریح کرد: من به این بحث که نویسنده سریال چه سوابق سیاسی‌ای دارد و یا بحث انقلاب و ضدانقلاب ورود نمی‌کنم، اما مساله این است که صداوسیما بودجه را به کسانی می‌دهد که صرفاً ادعای هنر دارند. عباس نعمتی نویسنده‌ای است که تمام کارهایش در همین رتبه یا کمتر بوده است. سریالی مانند «روزی روزگاری» به سال‌ها پیش تعلق دارد اما مردم هنوز از آن خاطره خوش دارند اما این فیلمنامه‌نویس کارهایش حتی یک دهم «روزی روزگاری» هم نیست.

وی با اشاره به دیگر آثاری که به واقعیت‌هایی مثل فقر و بیکاری پرداخته‌اند، اظهار کرد: فیلم‌هایی مثل «بچه‌های آسمان» از مجید مجیدی و «نیاز» از علیرضا داوودنژاد نیز فقر را نشان می‌دهند، اما جامعه از این کارها برای بهبود و امید انرژی می‌گیرد. حتی «قصه‌های مجید» به نویسندگی هوشنگ مرادی کرمانی در بخش‌هایی به فقر می‌پرداخت اما این اثر هم هنرمندانه بود مردم را به فکر فرو می‌برد اما ناامیدشان نمی‌کرد.

این فعال فرهنگی درباره اینکه بودجه‌های صداوسیما به اهل آن تعلق نمی‌گیرد، تصریح کرد: چند سال است که قرار است «سلمان» ساخته شود و صداوسیما باید هرچه بودجه دارد برای داوود میرباقری بگذارد، اما به جای اینکه بودجه را تمام و کمال در اختیار او بگذارد به پروژه‌هایی از آدم‌های زیر خط متوسط واگذار می‌کند.

مدیران صداوسیما با پول مردم ذائقه مردم را تلخ می‌کنند
وی تاکید کرد: بودجه صداوسیما پول مردم و سرمایه تک تک فقراست، همه آن‌ها که زیر خط فقر هستند هم پولشان به صداوسیما می‌آید. در شبکه خانگی ممکن است فردی متخلف بیاید و سرمایه‌گذاری کند اما بودجه صداوسیما پول ۸۰ میلیون آدم است و رئیس صداوسیما وظیفه دارد به بهترین نحو این بودجه را خرج کند.

درحالی که هنر مدیران صداوسیما این شده است که با پول مردم ذائقه مردم را تلخ و بر ناامیدی دامن بزنند. این مردم چه گناهی کرده‌اند که صبح تا شب خسته و کوفته انواع خبرهای تلخ را می‌شنوند و شب که می‌آیند در کنار خانواده منویی از جرم و جنایت پیش رویشان قرار می‌گیرد.

ظلم مدیران صداوسیما بدتر از متخلفی است که پول کثیف، وارد شبکه نمایش خانگی می‌کند
کوشکی تصریح کرد: ظلمی که مدیران صداوسیما با ساخت چنین سریال‌هایی انجام می‌دهند و پول مردم را در اختیار این آدم‌های مدعی بی‌هنر قرار می‌دهند، شاید خیلی بدتر و وسیع‌تر از ظلمی باشد که از ظلم متخلفی که پول کثیف را وارد شبکه نمایش خانگی می‌کند. در شبکه نمایش خانگی حداکثر ۱۰ میلیون یک سریال را می‌بینند که آنها هم می‌توانند سریال‌ها را نخرند اما کار مدیران صداوسیما در راستای ارائه آثاری از این دست، فاجعه است و نمی‌دانم چه پاسخی دارند.

وی در پایان درباره دفاع صداوسیما از «بوی باران» به انتقادات مردم از این سریال اشاره و تصریح کرد: غیر از صداوسیما یا نویسنده چه کسی از جامعه هنری مدافع این سریال است؟ باید دید مردم سریال را دوست داشته اند یا خیر؟ خیلی از خانوده‌ها نمی‌خواهند صحنه‌های منفی جرم و جنایت را ببینند و همین است که تاکید می‌کنیم باید نکات منفی را به گونه‌ای هنرمندانه آموزش داد که بدآموزی نداشته باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
نکات مثبت جامعه فقط برای امثال شماهاست که با گرفتن حقوق مکفی و داشتن امکانات از پول مردم دغدغه ای به غیر از نشان ندادن نکات مثبت جامعه به مردم ندارید.!!
Iran, Islamic Republic of
مردم خسته از سرکار و شلوغی هزار مشکلات روزانه شب میان خونه لااقل یه سریال طنز ببینن که چند سالی هست هیچ سریال طنزی دیگه پخش نمیشه
Romania
واقعا همینطور است.
Iran, Islamic Republic of
براي درجه 1 ها و خوديها همه چيز خوب است
Iran, Islamic Republic of
به فرض که بوی بارن انعکاس واقعیت جامعه بوده اولا به همه جامعه باز نمیگردد و ثانیا ما از نظر عقلی و تربیتی نباید نکات زشت و منفی را که مختص بخشی از جامعه است منعکس کنیم . البته این به معنای دغدغه نداشتن و بی تفتوت بودن نسبت به معضلات جامعه نیست
Iran, Islamic Republic of
...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
سیما اگر به مدت عمرش کار مثبتی را انجام داده ساختن چنین فیلمی است اقای نویسنده معتقد هستید افراد کم درامد وبد درامد نیستند واگر هستند باید فراموش بشند اگر حقوق جناب عالی مثل اینا بود خوشحال میشدی که کسی درد جامعه را عنوان کرده گویا از نجومی بگیران هستید متاسفم از چنین طرز تفکر شما چرا از رهبری مایه میگذارید رهبری کی گفت درد جامعه باید پنهان بماند
Iran, Islamic Republic of
ناشناس : تو برو دوغتو بنوش!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
عسل
Iran, Islamic Republic of
همه چیش به یه ور...‌‌‌‌...این اسم غیر مرتبط باخود فیلم...بوی باران نه بویی بود ونه بارانی.....
Iran, Islamic Republic of
هدف کسانی که این سریال را تصویب کردند سیاه نمای و تخریب دولت بوده
Iran, Islamic Republic of
سریالی که حتی نام گذاریش بی ربط بود
عروس تاریکی
بوی باران
Iran, Islamic Republic of
بد ترین سریالی که از تلوزیون پخش شد همین بوی باران بود. من واقعا تعجب کردم چطور این سریال ساخته شد. حتی بعضی از سکانس ها پس و پیش شد!!!!
Iran, Islamic Republic of
سیمای ملی با این سریال هایش نشان داد که در پازل معاندین و اپوزوسیون در حال بازی است.
Iran, Islamic Republic of
و...
Iran, Islamic Republic of
دیگه چقد مثبت.یعنی در حق کارگرا در بعضی جاها ظلم نمی شه.یعنی معتاد نداریم و .....
Iran, Islamic Republic of
احزاب سیاسی با پول مردم نه تنها ذائقه مردم را تلخ کردند بلکه اقتصاد جامعه را فلج و جیب سرمایه داران را قوت بخشیدند.
.....!!!
سیاوش
Romania
ایا گفتن حقایق جامعه به مردم گناه است ؟!!!!!
محمد
اری! باید گفت همهدچیز گل و بلبل است و همه چیز خوب است.باید مردم چشمهایشان و گوشهایشان را ببندند.
منتظر
Iran, Islamic Republic of
متاسفم که نظر آقای کوشکی را اصلا متوجه نشدید. ایشان نگفتند همه چیز گل و بلبل است. همچنین نگفتند مشکلات و ضعفها را نباید نشان داد. بلکه با نام بردن از چند فیلم موفق دیگر گفتند که باید مشکلات را به گونه ای نشان داد که نهایتا امید را به به جامعه تزریق کند و این شدنی است. می بینید که فهمش خیلی سخت نبود.
مهدیه
Australia
اگه سریال سالهای دور از خانه رو توی صدا و سیما پخش میکردن چی میشد که سریال بوی باران انقدر به چشم شما ها جذاب اومده
ممد
United States
....
Iran, Islamic Republic of
اقای کوشکی! چه کسی حکم متولی مرشد بودن را برای شما صادر نموده است! بپذیرید این سرزمین چه شما بخواهید یا نخواهید وطن همه فرزندان انست !
محمد رضا
Iran, Islamic Republic of
این سریال حتما باید جایزه ویژه از سازمان آب دریافت کنه .....بخاطر بستن آب با این حجم به سریال و تلویزیون و ذائقه مخاطبین......!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
...
سامان
Iran, Islamic Republic of
...
سامان
Iran, Islamic Republic of
اقای کوشکی درود برتو درود بر شرف تو که به فکر مردمی
ساناز
Iran, Islamic Republic of
منطور اقای کوشکی این نیست که نکات منفی جامعه نمایش داده نشه منظورش اینه که قتل و ادمکشی رو تبلیغ نکنید و از طرفی عمدا پلیس رو بی عرضه نشون دادید تا امنیت مردم رو به خطر بندازید
Iran, Islamic Republic of
برادر کوشکی
استاد دانشگاه! نوشته
آیا این جمله شما که" غیر از صداوسیما یا نویسنده چه کسی از جامعه هنری مدافع این سریال است؟ "
یک مغالطه آشکار نیست ؟!
به چه جراتی خود را وکیل همه مردم میدانید، نظرسنجی کردید ؟
چیزی را که نمیپسندید بکوبید اما،نه با دلیل های واهی!!
من
Iran, Islamic Republic of
دوستان در جریان باشن ک من حتی یه قسمت از ایم سریال را ندیدم
:))))
سینا
Iran, Islamic Republic of
کلا سریال مزخرف و بسیار سطح پایینی بود حیف این همه هزینه
Iran, Islamic Republic of
خنده دارش اینه که رضا کیانیان اعتراضش اینه چرا مردم ۴۰ سال هست دارن غصه میخورن.