چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - 26 Feb 2020
 
۲
۳

حُر از امام‌حسین(ع) چه شنید که توبه کرد؟

جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب: 700145
اباعبدالله الحسین(ع) خطاب به سپاه اشقیاء سخنانی فرمودند که در دل "حُر" اثر گذاشت تا نامش در کنار نام حسین مظلوم(ع) در تاریخ جاودانه و سمبل بازگشت به سوی امام زمانش شود.
حُر از امام‌حسین(ع) چه شنید که توبه کرد؟
به گزارش جهان نيوز، امام‌حسین(ع) در رویارویی با سپاه اشقیاء دو مرتبه مطالبی را فرمود و با یادآوری ترس از خدا و حرمت حریم رسول خدا، کوشید تا عده‌ای را از رویارویی با خوود منصرف و از ورود آنها به آتش دوزخ جلوگیری کند.

یکبار در آغاز نبرد؛ هنگامی که دو سپاه روبروی هم قرار گرفتند، امام حسین(ع) صدا زد: «أَمَا مِنْ مُغِیثٍ یُغِیثُنَا لِوَجْهِ اللهِ؟ أَمَا مِنْ ذَابٍّ یَذُبُّ عَنْ حَرَمِ رَسُولِ الله؟»؛ «آیا دادرسى نیست که براى رضاى خدا به داد ما برسد؟ آیا دفاع‌کننده‌اى نیست که از حریم رسول خدا دفاع کند؟» که به دنبال آن «حرّ بن یزید ریاحی» از سپاه عمر بن سعد جدا شد و به امام حسین(ع) پیوست و به درجه شهادت رسید.

بار دوم، وقتی که امام‌حسین(ع) دید جوانان و دوستانش همه کشته شده و روى زمین افتاده‌اند؛ تصمیم گرفت که خود به جنگ دشمن برود؛ پس چنین صدا زد «هَلْ مِنْ ذَابٍّ عَنْ حَرَمِ رَسُولِ الله ؟ هَلْ مِنْ مُوَحِّدٍ یَخافُ اللهَ فِینا هَلْ مِنْ مُغِیثٍ یَرْجو اللهَ بِإِغاثَتِنا هَلْ مِنْ مُعِینٍ یَرْجو مَا عِنْدَ اللهِ فِی إِعانَتِنا»؛ «آیا کسى هست که از حرم رسول خدا دفاع کند؟ آیا خداپرستى هست که درباره ما از خداوند بترسد؟ آیا دادرسى هست که به امید پاداش خداوندى به فریاد ما برسد؟ آیا یاورى هست که به امید آنچه نزد خدا است ما را یارى کند؟» که اینجا فرد دیگری به یاری حضرتشان نشتافت و حضرتشان غریبانه به شهادت رسید.

اینک امام زمان ما که آخرین ذخیره الهی از نسل حسین ابن علی(ع) است؛ مظلومانه در غیبت به سر می‌برد و هر روز ما را به سوی خود فرامی‌خواند؛ او منتظر توبه و بازگشت ما به سوی خدا و رسول‌الله است تا با یاریش، برای استقرار دین خدا بر روی زمین، خود را سعادتمند کنیم.

منبع:تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حسین
Iran, Islamic Republic of
تنها عامل سعادت جناب حر، نگهداشتن حرمت حضرت زهرا(س) بود. راز تمام شهدای کربلا محبت و احترام به حضرت زهرا(س) بوده و می باشد. یا لیتنا کنت معکم فافوز فوزا عظیما...
Iran, Islamic Republic of
اي كاش در اين ايام اختلاس گران و محتكرين مسكن هم توبه كنند كه فردا كار تمومه فرصت توبه نميكنند
Iran, Islamic Republic of
به تهي دستان و پا برهنگان ظلم نكنيد