چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - 27 May 2020
 
۰

دلالان بازار تلفن همراه به حجاج هم رحم نکردند!

پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۱
کد مطلب: 700114
مشکلات از زمان تولد طرح رجیستری با آن همراه بوده و حالا سودجویی از این طرح به کلاهبرداری از حجاج رسیده است. تعدادی از مخاطبان، خواستار پیگیری این مشکل شدند که این موضوع پیگیری شد.
دلالان بازار تلفن همراه به حجاج هم رحم نکردند!
به گزارش جهان نيوز، طرح رجیستری تلفن همراه از جمله طرح‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که با وجود گذشت بیش از یک سال از اجرای آن، ماجرا‌ها و مشکلات این طرح همچنان ادامه دارد، دلالان تلفن همراه به اطلاعات مسافران خارجی دسترسی پیدا کرده و برخی از آنها، بدون اطلاع مسافر، گوشی تلفن همراه به نام مسافران سفر‌های خارجی رجیستر می‌کردند.

این موضوع در اماکن زیارتی و عتبات عالیات بیشتر قوت می‌گرفت و دلالان تلفن همراه، با کپی مدارک مسافران، یک سیم کارت خریده و گوشی تلفن همراه را رجیستر می‌کنند.

«پیشنهاد ما این است که قوانین طرح رجیستری تلفن همراه را اصلاح کنید و با این کار بازار‌های سیاه و گرانفروشی را حذف کنید».

بازار داغ دلالی تلفن همراه در ایام حج
با آغاز ماه ذی الحجه و رقابت اپراتور‌های تلفن همراه برای استفاده حجاج از تسهیلات رومینگ و اینترنت آن‌ها در عربستان، برخی از افراد سودجو سیم کارت‌هایی را تهیه کرده و در بین حجاج به طور رایگان تقسیم کردند. کلاهبرداران با این روش و استفاده از مدارک حجاج توانستند گوشی‌های تلفن همراه را به نام حجاج رجیستر کنند و بازار دلالی تلفن همراه را داغ‌تر از هر زمان دیگری کنند.

در این میان، حجاج تنها قربانیان این نقشه بودند و سود کلان در جیب کلاهبردارانی رفت که از سادگی افراد سوء استفاده کردند و حق مسلم هر فرد را که رجیستر یک گوشی تلفن همراه است، به راحتی سلب کردند.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی می‌تواند دفاتر متخلف را شناسایی کند
مسعود قابچی از متصدیان دفاتر پیشخوان دولت، تأکید کرد: البته که موضوع تخلف در هر صنفی وجود دارد و کسی نمی‌تواند آن را انکار کند. اما دفتر یا دفاتری بودند که در موسم حج با کلاهبرداران همکاری کرده و به آن‌ها سیم کارت‌هایی را ارائه کردند.

وی تأکید کرد: این در حالی است که طبق قانون، برای ثبت سیم کارت حضور خود شخص به همراه اصل مدارک الزامی است و هیچ دفتری حق ندارد بدون احراز شرایط، اقدام به فروش سیم کارت کند.

قابچی در ادامه بیان کرد: به طور قطع، فردی که اقدام به کلاهبرداری کرده است، اطلاعات پرواز حجاج را داشته است و توانسته با استفاده از این ترفند، گوشی‌های تلفن همراه رابه نام حجاج از همه جا بی خبر، ثبت و رجیستری کند. وی خاطر نشان کرد: موضوع تخلف این دفاتر قابل پیگیری است و با وجود آنکه کار سختی است، اما سازمان تنظیم مقررات رادیویی می‌تواند سر منشأ این ماجرا را پیدا کند.

رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز در توئیتر به این موضوع واکنش نشان داد.
 
دلالی بازار تلفن همراه به کلاهبرداری از حجاج رسید/ مشکلات رجیستری تمامی ندارد

جلسات کمیته رجیستری برای رفع مشکلات
پیش از این نیز محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برگزاری جلسات کمیته رجیستری خبرداده بود.

آذری جهرمی اظهار کرد: برای رفع مشکلات طرح رجیستری، کمیته‌ای در این وزارتخانه شکل گرفته است که بر این اساس، کمیته، وظیفه کمک به رجیستری تلفن‌های همراه را برعهده دارد. وی ادامه داد: جلسات این کمیته به طور مداوم برگزار می‌شود تا به تسهیل فرایند رجیستری کمک کند.

جهرمی در ادامه بیان کرد: این کمیته، نمایندگانی هم از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد و به کمک آنها، نواقص طرح شناسایی می‌شود.

وی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در دور زدن طرح رجیستری تصریح کرد: قاچاقچیان برای دور زدن رجیستری از طریق سیم کارت اقدام می‌کنند و حتی کاروان‌های زیارتی کربلا را هدف قرار داده و با استفاده از پاسپورت زائران، گوشی‌های تلفن هراه را رجیستر می‌کنند.

وی ادامه داد: حتی برای انجام این کار، قاچاقچیان به سراغ کاروان‌های کربلا می‌روند و با اجاره پاسپورت زائران، تلفن همراه را رجیستر می‌کنند، سودجویان همیشه راهی برای ادامه فعالیت پیدا می‌کنند. همچنین، این افراد با پرداخت مبالغ به مسافران خارج از کشور، گوشی تلفن همراه را به طور قانونی ثبت می‌کنند.

متاسفانه در گفتگو با یکی از دلالان تلفن همراه متوجه شدیم که برخی از مسافران با پرداخت مبالغی تمایل دارند تا گوشی تلفن همراه به نام آنان ثبت و رجیستری شود و راه را برای سودجویی کلاهبرداران و قاچاقچیان تلفن همراه باز می‌کنند. این دلال تلفن همراه اظهار کرد: افراد از این معامله ناراضی نیستند و از این موضوع استقبال می‌کنند که مقداری از هزینه سفرشان با این کار جبران شود.

وی ادامه داد: هر دو طرف از این موضوع سود می‌برند و این روندی است که در سایر حوزه‌ها مانند خرید و فروش لیزینگی اتوموبیل هم وجود دارد و افراد کارت ملی خود را اجاره می‌دهند.

بر اساس آنچه گفته شد، از زمان تولد طرح رجیستری، مشکلات آن هم نمود پیدا کرد و حالا این مسائل با این طفل دو ساله قد کشیده و بزرگ شده است. پیش از آنکه مشکلات بغرنج‌تر شوند، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید برای موضوع چاره اندیشی کند.

منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *