دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - 18 Jan 2021
 
۳
۳۱

یک نماینده مجلس چقدر حقوق می‌گیرد؟ +جدول

سه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۱
کد مطلب: 699259
اگر در نظر بگیریم که یک نماینده مجلس در طی ۴ سال هیچ خرج دیگری نداشته باشد و کل حقوقش را پس‌انداز کند، پس از دوران نمایندگی خود سرمایه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی دارد.
به گزارش جهان نيوز، با 8 نفر از نمایندگان مجلس در این باره به گفتگو نشسته ایم تا ببینیم برای تبلیغات انتخاباتی چقدر هزینه کرده‌اند. برای اینکه ببینیم یک نماینده مجلسچقدر دریافتی دارد، باید ببینیم آنها برای چه مواردی حقوق دریافت می‌کنند.
 


در واقع هر نماینده مجلس یک حقوق ثابت با عنوان حقوق نمایندگی دارد که سال‌ به سال با افزایش حقوق کارمندان، حقوق انها هم افزایش می‌بابد. در کنار این حقوق ثابت یک سری دریافتی‌های مشخص دارند که البته با توجه به گستردگی حوزه‌های انتخابیه آنها، بین نمایندگان مقداری متفاوت است. هزینه دفتر نمایندگی در تهران، هزینه خودرو، هزینه اجاره مسکن، هزینه تامین خودرو در حوزه انتخابیه، هزینه دفتر نمایندگی در حوزه انتخابیه، هزینه پروازهای داخلی یا خارجی انجام ماموریت، هزینه یک محافظ یا مسئول دفتر، هزینه راننده و پاداش نمایندگی که سه ماهه پرداخت می‌شود، جزو دریف‌های دریافتی نمایندگان مجلس است. 

گرچه هیچگاه مجلس یا نهادهای زیرمجموعه آن به صورت رسمی و مشخص میزان دریافتی و ردیف‌های آن را اعلام نکرده است اما گاهی نمایندگان مجلس به صورت شفاهی یا انتشار فیش‌های حقوقی خود، اعلام ‌می‌کنند که میزان حقوقشان چقدر است.

اما واقعا میزان حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟
رقم‌ها متفاوت است. از فیش حقوقی که نشان می‌دهد دریافتی نماینده بیش از 30 میلیون تومان است تا برخی نمایندگان که در پاسخ می‌گویند: "نمی‌دانم رقم دقیق دریافتی‌ام چقدر است".

به عنوان مثال حسن لطفی نماینده رزن در مجلس شورای اسلامی در آذرماه 96  در گفت‌وگو با یکی از سرانه‌های رسمی کشور گفته بود که در سال96 حقوق نمایندگان به 7 میلیون تومان رسیده است، البته بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری باید حقوق نمایندگان هم‌تراز با وزرا باشد که بیش از 10 میلیون تومان دریافتی ماهانه‌شان است.

وی همچنین گفته بود: حقوق نمایندگان در سال 95، چهار میلیون و 480 هزار تومان بود که برای تامین هزینه‌های دفاتر نمایندگان پنج میلیون تومان مازاد واریز می‌شد. بعد از اعتراض نمایندگان به این میزان حقوق دریافتی، 46 درصد دریافتی‌ها افزایش پیدا کرد.

محمود صادقی نماینده مردم تهران در این باره می‌گوید: «کل دریافتی نمایندگان حدود 17 تا نهایت 21 میلیون است. این را هم در نظر بگیرید که این رقم از هزینه دفتر نمایندگی تا عبور و مرور و مسکن و سفرها و هزینه‌های مختلفی است که نمایندگان هر ماه می‌پردازند و گاهی این‌طور مطرح می‌شود که یک نماینده 21 میلیون تومان حقوق می‌گیرد و می‌گذارد در جیبش که این‌طور نیست. اصلا در مقایسه با مسئولان دولتی که خودرو و راننده و خیلی امکانات دیگر در اختیار دارند، شاید اینرقم آن‌چنان بالا نباشد؛ یعنی حتی نماینده اگر بخواهد وظیفه نمایندگی‌اش را به‌درستی انجام دهد، به رقمی بالاتر از اینها نیاز دارد».

اما جدیدترین اطلاعی که از مبلغ دریافتی نمایندگان در دست است، مربوط به سخنان محمد دهقان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس است که مهرماه سال 97 در برنامه پایش مطرح کرد:

"میزان حقوقی که نمایندگان دریافت می‌کنند با هم تفاوت دارد، به طور مثال من که چهار دوره نماینده مجلس هستم، 8 میلیون و 600 هزار تومان حقوق می‌گیرم. نمایندگان فیش حقوقی دیگری هم دارند که هزینه نمایندگی است و مربوط به امور دفاتر در شهرستان ها می‌شود که آن فیش از 12 تا 16 میلیون تومان به طور ماهانه متغیر است. یعنی به طور متوسط هر نماینده ماهی 20 تا 25 میلیون برای خود و هزینه دفاتر دریافتی دارد".

وی گفته بود: هر نماینده در هر دوره که وارد مجلس شود اگر تقاضای وام ضروری یا مسکن کند مبلغ 150 میلیون تومان وام بدون سود به وی تعلق می‌گیرد. در صورت تقاضا و موافقت رئیس مجلس به این وام از 30 تا 50 میلیون اضافه می‌شود. برای خودرو هم در هر دوره وام 50 میلیون بدون سود به هر نماینده تعلق می‌گیرد.

البته ارقام اعلامی از سوی هر یک از نمایندگان مجلس مختص خود وی است و ممکن است حقوق دیگر همکاران آنها با توجه به سابقه دوران نمایندگی، مدرک تحصیلی، جانبازی یا آزادگی و دیگر مواردی از این است بالاتر یا پایین تر باشد. گرچه این اختلاف چندان فاحش و زیاد نیست.

اگر بخواهیم تنها حقوق نمایندگی را در سه سال دوره گذشته مجلس دهم در نظر بگیریم، این ارقام میرسیم:
 

اگر متوسط این ارقام را در نظر بگیریم به عدد حدود 30 میلیون تومان میرسیم که متوسط در این 4 سال ماهی 7 میلیون و پانصد هزار تومان می‌شود. اگر این رقم را در 48 ماه دوران نمایندگی ضرب کنیم، متوجه میشویم که تنها حقوق نمایندگی یک نماینده مجلس طی چهارسال حدود 360 میلیون تومان می‌شود. البته این بجز دریافتی‌های دیگر وکلای ملت است که به اذعان خودشان صرف امور نمایندگی می‌شود.

اگر در نظر بگیریم که یک نماینده مجلس در طی این 4 سال هیچ خرج دیگری نداشته باشد و کل این پول را پس‌انداز کند، پس از دوران نمایندگی خود سرمایه 300 تا 400 میلیون تومانی دارد که این رقم در مقایسه با هزینه‌کردهای بالای نیم میلیارد برای ورود به خانه ملت و قرار گرفتن در جایگاه نمایندگی هیچ توجیه منطقی ندارد.

در واقع توجیه‌پذیر نیست که یک کاندیدا برای ورود به مجلس از 300 میلیون تا چند میلیارد تومان هزینه کند، در حالیکه حقوق وی در این 4 سال 360 میلیون تومان می‌شود.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


رر
Iran, Islamic Republic of
بنده خدا كجاي كاري!! ..
راست میگی این ها خبر ندراند بعد از نمایندگی میلیادر شدن کجای کاری جهان
عباسي
Iran, Islamic Republic of
"" كار تو كار پيش مياد ""
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
حقوق و مزایای نمایندگان مجلس و رئسا و وزرا و مدیران را به کف برسانید تا برای ورود به این مشاغل سر و دست نشکانند و تا مایحتاج مردم گران شد بهشان فشار بیاید و پیگیر علت گرانی باشند نه اینکه تا خرخره سیر باشند و از گرسنه خبر نداشته باشند و مردم فقیر برایشان مهم نباشد
Iran, Islamic Republic of
نمایندگان تهران هزینه پرواز به حوزه و خودرو جهت حوزه انتخابیه برای چی میگیرن از جمله محمود صادقی که گفته میگیره؟
رضا
Iran, Islamic Republic of
٢٥ ميليون ؟! چه خبره بابا ؟! مگه مال كافره كه اين طور بذل و بخشش ميكنند ؟!
Iran, Islamic Republic of
مردم واقع بین باشید. این مبالغ مشکل کشور نیست. نماینده خرج دارد که این مبالغ هزینخ می شود. بروید سراغ آن چیزی که مشکل نمایندگان است: حراج رای استیضاح به قیمت آپارتمان، عدم نظارت بر قانون شکنی دولت به قیمت قبول سفارشهای نماینده، عدم برخورد با فساد و پارتی بازی و حق کشی به قیمت انتصابهای منتسبین نماینده در دولت و .... مردم واقع بین باشید و بی جهت با گیر الکی راه را برای کلان فسادها باز نکنید.
Iran, Islamic Republic of
مفاسد بزرگ از همين مفسده هاي كوچك شروع مي شود و نشأت مي گيرد....
دو چشم پر سو
Iran, Islamic Republic of
۲۵ میلیون را ول کن. ردیف آخر از همه جالبتر است، پادش نمایندگی!!!! شاخ غول را شکسته‌اند که پاداش میگیرند؟ ....
بوق
Iran, Islamic Republic of
.....
Ebrahim
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
بيخيال حقوق ...!!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
در عضويت در هيات مديره شركتهاي مختلف چقدر ميگيرند اين را بگوييد؟
Iran, Islamic Republic of
برخي در چندين شركت نفتي و گازي و صرافي و ساختماني حضور فعال دارند!!
Iran, Islamic Republic of
اين دو نفر هم با عضويت در شركت هاي وارد كننده خودرو حال و هول كردند
Iran, Islamic Republic of
در شركتهاي خودرويي بيشتر فعاليت ميكنند
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
/...
Iran, Islamic Republic of
ما را نخندان مگر بابت چند غاز حقوق است كه خود را جر ميدن نماينده بشوند ساده اي كاكو!!
هادی
Iran, Islamic Republic of
...
شانان
Iran, Islamic Republic of
فقط نماینده باید حق مسکن وخودرو برای رفتن به محل کار بگیرند. یک معلم باید از همان حقوق اندک خود احاره مسکن بدهد وبرای رفتن به سر کار پرواز کند.
Iran, Islamic Republic of
سودش ...!!!!
Romania
آقای محمود صادقی!!
ما به دلیل حرف های بی حساب و کتاب قبلی شما به بقیه صحبت های شما اعتماد نمی کنیم.!!!!
ب
Iran, Islamic Republic of
جناب همه می دانندکه حقوق مجلسی ها زیاد نیست. ولی درآمدخوبی دارد ...
محمد رضا
United States
...
محمد
Romania
در 4 سال یک نماینده چقدر حقوق میگیرد که برای انتخاب شدن میلیاردها تومان خرج میکند؟این معما را کسی حل کند.
Bulgaria
تنها جریمه اینها نفرستادن مجدد نمایندگان این دوره به مجلس است
دلارام
United Arab Emirates
فقط یک رانت اطلاعاتی کافیه که خبر داشته باشی قیمت دلار کی میخاد تغییر کنه بارش بسته است ...!!!!؟
Iran, Islamic Republic of
.....