يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - 20 Sep 2020
 
۴
۴۴

برادر «میترا استاد» چگونه آقای شهردار را بخشید؟

شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۴
کد مطلب: 698950
مسعود استاد پس از پایان نخستین جلسه محاکمه محمدعلی نجفی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان سازش از سوی اولیاء دم وجود دارد یا خیر گفته بود: ما از قصاص نمی‌گذریم.
برادر «میترا استاد» چگونه آقای شهردار را بخشید؟
به گزارش جهان نيوز، صبح روز بیست و سوم مرداد سال ۹۸، مسعود استاد برادر همسر نجفی، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود و با اشاره به آیه ۱۳۴ سوره آل عمران "الَّذِینَ یُنْفِقُونَ فِی السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ؛ ‌ «متقین» کسانی هستند که در راحت و رنج انفاق می کنند و خشم خود را فرو می برند و از «خطای» مردم می گذرند و خداوند نیکوکاران را دوست می دارد" نوشته است:

" و اما در مورد خودم که روزی سردار گمنام و روزی سردار سپاه نام گرفتم، می گویم که الان نه شغلی دارم و نه رسمی که از کسی گرفته باشم. فقط فرزند روستازاده‌ای به نام کاکابرار از دیار کرمانشاهانم. از کودکی از پدر و مادرم مهرورزی آموختم و تا درجه دکتری تخصصی هوا و فضا در معتبرترین دانشگاه های کشور و بدون رانت تحصیل کردم. در بهمن سال ۹۳ خانه هوا و فضای ایران را در شهرداری تهران تاسیس نمودم و الان نیز فقط مدرس دانشگاه هستم.

و اما در اخر داستانمان به واسطه پادرمیانی بزرگان کرمانشاه و کشور و همچنین وکلای عزیزمان آقای مسعود افرازه و محمود حاجیلویی، پدرم، مادرم و مهیارمان، آقای محمدعلی نجفی را بخشیدیم و از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم که هیچ معامله ای با خون آن بزرگوار نکردیم که امیدوارم آقای محمدعلی نجفی در این چند صباح باقی مانده به دور از سیاست، به تزکیه نفس بپردازد. اجر همه خیرخواهان و هدایت همه بدخواهان به راه راست را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.

اما آنچه در این روزها محل تردید قرار گرفته است، تناقضات برادر میترا استاد است که قابل بررسی است.

خبر قتل میترا استاد را ظهر سه‌شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ رسانه‌های رسمی ایران منتشر کردند، بررسی‌های اولیه نشان می‌داد که این قتل در طبقهٔ هفتم برجی در بلوار خوردین منطقهٔ سعادت‌آباد تهران به‌وقوع پیوسته‌است. جسد مقتول در وان حمام و در حالی که به ضرب گلوله به قتل رسیده‌بود کشف شد. ساعاتی پس از این واقعه، نجفی با مراجعه به پلیس آگاهی تهران، به قتل همسرش اعتراف کرد.

اولین و دومین اظهار نظر مسعود استاد در نهم و دهم خرداد
در اولین پست این صفحه تصویری از میترا استاد منتشر شده و نوشته شده است: "اینجا آنقدر شاعرانه دروغ می‌گویند و آنقدر در دروغ هایشان شاعر می‌شوند که نمیدانم با اینهمه فریب چگونه است که دلم هنوز خواب باران را دوست دارد! قسم به خونت، که حق بچه یتیم شده ات را خواهم گرفت. قسم به خونت، که تمامی ناگفته هایت را خواهم گفت. "

استاد در این پست اعلام میکند که به دنبال افشاگری درباره خواهرش است.

در دومین پست منتشر شده تصویری قدیمی از میترا در کنار تصویر مزار او منتشر شده است. در این پست نوشته شده "به زودی حرف‌های ناگفته ات را به گوش همگان میرسانم خواهر عزیزم و قول میدهم تا انتقامت را از افراد رذل و پستی که دسیسه قتل برایت چیدند نگیرم از پای نخواهم نشست.

۱۳ خرداد؛ مسعود استاد: رضایت نمی‌دهیم
روز جمعه ما در دادسرای جنایی بودیم. آقای نجفی شخصاً با من یک ساعت صحبت کردند تا بتوانند رضایت بگیرند؛ اما ما رضایت نمی‌دهیم. خیلی مسائل هست که می‌دانم؛ اما حالا وقت گفتنش نیست و من بعد از صدور حکم درباره آن صحبت خواهم کرد و واقعیت‌هایی را خواهم گفت.

او در پاسخ به این سوال که چرا پرونده تا این حد سریع رسیدگی شد، گفت: این پرونده از حد ملی خارج شده و جهانی شده و قوه قضائیه هم ویژه به آن رسیدگی کرده است.
حرف پدر و مادر و خواهرزاده‌ام حرف من است و آنچه من تصمیم بگیرم آنها نیر قبول می‌کنند.

۲۲ تیر؛ مسعود استاد: ما از قصاص نمی‌گذریم
مسعود استاد پس از پایان نخستین جلسه محاکمه محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به اتهام قتل میترا استاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان سازش از سوی اولیاء دم وجود دارد یا خیر افزود: ما از قصاص نمی‌گذریم.

۳۱ تیر؛ مسعود استاد: اخذ رضایت در قبال اخذ مبلغ میلیاردی صحت ندارد
پس از پایان جلسه دادگاه مسعود استاد برادر میترا استاد در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا درست است که در قبال اخذ مبلغ میلیاردی قرار است رضایت دهید و اینکه آیا بحث صلح و سازش مطرح است گفت: خیر اصلاً چنین چیزی صحت ندارد.
وی با رد این مسائل بار دیگر بر قصاص متهم پرونده تأکید کرد.

۷ مرداد؛ مسعود استاد: همچنان قصاص می خواهیم/ یک درصد احتمال بخشش است/ اگر ببخشیم می گویند باج گرفته‌اند
خبرنگار «ایران» در تماس با برادر میترا استاد- مقتول- در این باره با وی به گفت و گو پرداخت. مسعود که از صدور رای ابراز بی اطلاعی می کرد گفت:  برای ما ابلاغیه ای نیامده و در جریان صدور این حکم نیستم.
همچنان خواهان قصاص هستید؟
بله همچنان قصاص می خواهیم.

گاهی اوقات به جای قصاص می توان راه های دیگری را امتحان کرد که هم برای شما و هم برای مقتول آثار ماندگارتری به جا می گذارد آیا به آنها فکر کرده اید؟ به عنوان مثال به جای قصاص به ساخت آسایشگاه، مدرسه، شیرخوارگاه و کارهای عام المنفعه فکر نکرده اید؟

من تا به حال به این موضوع فکر نکرده ام. البته فکر خوبی است و من اعتقاد دارم که کار خیر به آرامش روح خواهرم کمک می کند. روی این موضوع فکر می کنم.

پس امکان تغییر نظرتان وجود دارد؟
نمی دانم ولی اگر روزی بخواهم تغییر عقیده بدهم که البته احتمالش یک درصد است شاید شرط بخشش ما این باشد که برای کمک به زنان بدسرپرست و بی سرپرست کاری انجام دهد. وقتی یک نفر اشتباهی را مرتکب می شود باید با زبان عذرخواهی صحبت کند نه اینکه وکیل معزول شان تهمت بزند. من از این قضیه نمی گذرم. اگر رضایت دهیم می گویند باج گرفتند و رضایت دادند.

به هر حال آقای نجفی در دادگاه با من صحبت کردند و به روح پدرشان قسم خوردند که قصدشان کشتن خواهرم نبوده است. حتی چندین بار به مادرم گفتند واقعا امانت دار خوبی نبودم و شما سفارش دخترتان را کرده بودید. پدر و مادر و خواهرزاده ام رای - چه قصاص چه بخشش- را به من سپرده اند.

۷ مرداد؛ مسعود استاد: خبر معامله ۱۰ میلیاردی صحت ندارد
برادر میترا استاد به شایعه اعلام گذشت اولیای دم میترا استاد از محمدعلی نجفی در ازای دریافت مبلغ ۱۰ میلیاردتومان، واکنش نشان داد.

مسعود استاد در پستی که ساعت ۲ بامداد امروز (دوشنبه) در اینستاگرامش منتشر کرد، نوشت:

"به نام آن که تن را نور جان داد
خرد را سوی دانایی عنان داد
همیشه بر این باور بودم که رسانه‌ها منعکس کننده حقیقت‌اند و می‌بایست از لسان آنها از واقعیات باخبر شد اما حالا ایمان دارم که خواننده باید علم لدنی یا علم غیب بداند تا سره از ناسره اخبار برخی از رسانه‌ها را تشخیص دهد.

لحظاتی قبل، برخی از کانال‌های تلگرامی خبر کذبی مبنی بر مذاکره اینجانب و آقای نجفی در جلسه دادرسی با موضوع مصالحه در ازای مبلغ ۱۰ میلیارد تومان منتشر کردند.   هم اکنون ضمن تکذیب هر نوع مذاکره در این خصوص با آقای نجفی یا هر شخصی از سوی ایشان به اطلاع این قبیل رسانه‌ها می رسانم:

اولا انصافا زیبنده نیست برای جذب مخاطب به هر ریسمانی چنگ بزنید و از عوالم خیالات خویش برای آنها خبرسازی نمایید.

۹ مرداد؛ مسعود استاد: خبر علیزاده‌طباطبایی مبنی اعلام رضایت خانواده استاد کذب محض است
علیزاده‌طباطبایی وکیل معزول نجفی شهردار اسبق تهران، در ویدئویی که در شبکه‌های مجازی پخش شده، مدعی شده است یک خبر خوب دارد و آن این است که خانواده مرحوم میترا استاد رضایت خود از قصاص نجفی را اعلام کرده‌اند.
مسعود استاد برادر مرحوم میترا، ضمن تکذیب این ادعا گفت: کذب محض است. این آقا از روز اول به دنبال دشمنی با ما بود.

۱۴ مرداد؛ مسعود استاد: احساس می‌کنم اگر با قصاص جانی را بگیرم من هم قاتل‌ام
* شایعه‌های درباره شرایط بخشش و دریافت دیه از سوی شما شنیده می‌شود؛ درخواست پول میلیاردی کرده‌اید؟
استاد: «به هیچ عنوان از پول حرفی نشد.»
* پس؛ نتیجه مذاکره چه بود؟
استاد: «من هم‌چنان نظرم بر قصاص است مگر این‌که اتفاقی بیفتد و کمی وضعیت روحی‌ام آرام‌تر شود و بتوانم به این موضوع فکر کنم.

البته احساس می‌کنم اگر با قصاص جانی را بگیرم من هم قاتل‌ام.»
* زمانی که آرام شدید، برای بخشش چه شرطی دارید؟

استاد: «هنوز فکر نکرده‌ام و اگر به آن رسیدم، شرایط تعیین تکلیف را به‌عهده پدرو مادرم و مهیار، پسر میترا، می‌گذارم.

البته درباره پول حرف‌های زیادی گفته‌اند. ولی هر تصمیمی بگیرم تنها به رضای خدا فکر می‌کنم.

۲۳ مرداد؛ مسعود استاد: از خون عزیزمان گذشتیم
و اما در اخر داستانمان به واسطه پادرمیانی بزرگان کرمانشاه و کشور و همچنین وکلای عزیزمان آقای مسعود افرازه و محمود حاجلویی، پدرم، مادرم و مهیارمان، آقای محمدعلی نجفی را بخشیدیم و از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم که هیچ معامله ای با خون آن بزرگوار نکردیم که امیدوارم آقای محمدعلی نجفی در این چند صباح باقی مانده به دور از سیاست، به تزکیه نفس بپردازد. اجر همه خیرخواهان و هدایت همه بدخواهان به راه راست را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.

آنچه آمد، روایتی از اظهارات و رفتارهای مسعود استاد بود که از عبارات "نمی بخشیم" و "فقط قصاص می خواهیم"، به این رسید که "یک درصد احتمال بخشش است" و در آنتها اعلام کردند که " از خون عزیزمان گذشتیم" و البته در این بین، مسعود استاد، بعد از بخشش، هیچ اظهارنظری درباره احتمال توافق صورت گرفته با نجفی صحبتی به میان نیاورده است کمااینکه در اظهارنظری، درباره اینکه درباره میزان پول احتمالی و توافق مالی، تکذیبی صورت نگرفته است و اعلام کرده است که: هنوز فکر نکرده‌ام و اگر به آن رسیدم، شرایط تعیین تکلیف را به‌عهده پدرو مادرم و مهیار، پسر میترا، می‌گذارم. البته درباره پول حرف‌های زیادی گفته‌اند. ولی هر تصمیمی بگیرم تنها به رضای خدا فکر می‌کنم".

منبع:مشرق
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Netherlands
صاحبان خون مسئله را ختم کردند و جهان نیوز آغاز کرده است
United States
دوست داشته رضایت داده . حتی اگر پول گرفته . خشونت وجود بعضیها را گرفته و فقط دنبال خون ریختنید.
Iran, Islamic Republic of
برخورد این جماعت طرفدار جنایت بسیار تعجب آوره! از نظرشون رفتار منتقدین خشونت باره و کردار قاتلین وحشی ترحم انگیز!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
خانواده ی مرحوم استاد رضایت دادن، تو رضایت نمیدی؟؟؟ کاسه ی داغتر از آش، !!!
Iran, Islamic Republic of
اگر یکی از مردم عادی مرتکب این قتل وحشیانه شده بود تا الان هفت تا کفن پوسونده بود!
سلمان
Iran, Islamic Republic of
اگر قاتل نجفی نبود باز هم اینطوری استدلال می کردی؟ جان من این دفعه رو راست بگو
Iran, Islamic Republic of
روش قتل نجفی با کلت و بالش بعنوان صدا خفه کن مشابه قتل زن ریگی با کلت و بالش در فیلم شبی که ماه کامل شد هستش
چرا یکی شون میشه فرشته یکی شون میشه قاتل؟
حسین
Iran, Islamic Republic of
با هر نیتی بخشیدی دمت گرم ....
Iran, Islamic Republic of
.... علی برکت الله .
Iran, Islamic Republic of
درود بر شرف و غیرت خاندان مرحومه استاد که نذاشتند حتی قطره ای از خون این زن مظلوم پایمال بشه
Iran, Islamic Republic of
اگر این قاتل به احزاب قدرتمند و بیلیاردر متصل نبود آیا تا این حد آسان بخشیده میشد؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
چرند نگو بابا نامسلمون ! انگار جلوى چشم ها تو خون گرفته !!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
../م.
Iran, Islamic Republic of
...
United Arab Emirates
نامسلمون تویی ....?!!!!!
United Arab Emirates
...
Iran, Islamic Republic of
شما که مسلمونی بگو یکی رو با گلوله سوراخ سوراخ کنی دقیقا کجایی مسلمونی است؟
Iran, Islamic Republic of
..م.
Iran, Islamic Republic of
واقعا حرف شما درسته...
Iran, Islamic Republic of
هر دم از این باغ بری می رسد
تازه تر از تازه تری می رسد
بیچاره مقتولی که در حقش همه چیز گفته شد ولی زنده نبود تا دفاع کند.
براحتی کشته شد ، ماجرا جویان ، دم از حقوق زنان سخنی نراندند.
و همه اعضا پا در میانی کردند تا همچنان سیاستمداران به شطرنج بازی خود ادامه دهند .
United Kingdom
برادر میترا استاد یکسال مشاور نجفی بوده همه جا همراهش بوده،اخلاق و رفتارش رو می دیده.خودش هم باورش نمی شده که در اثر یک خطا روزی بدست او سرچنین انسان آرام و محترمی بالای دار بره.!!!
Iran, Islamic Republic of
اخلاق آرام و رفتار مودبانه دلیل قطعی بر درست بودن شخصیت نیست..!1
United Arab Emirates
ترسید که زودتر بفرستنش پیش خواهرش!!!!؟
Iran, Islamic Republic of
دقیقا داستان همین هست با تهدید و فشار رضایت میگیرن با اینا نمیشه سرشاخ شد چون پول و قدرت دارن و مافیا پشتشون هست مافیایی قدرت.
Iran, Islamic Republic of
بابا این همه اما واگر نمیخواد با یه سرچ ساده تو اینترنت ورسیدن آقای خزعلی نزد رهبر این فرقه مذهبی(اهل حق) میتوان به عمق ماجرا پی برد .
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
این برادر باید روی حرف اولش (قصاص)می ایستاد تا
تهمتهائی را که از همه نظر به خواهرش زده اثبات کند ویا به غلط کردم و....
خوردم بیفتد ومست وسرشار از غرور نشود..
Iran, Islamic Republic of
بابا حالا که بخشیدند چرا اینقدر موضوع رو کش میدید؟ی چیز جدید بگید
Iran, Islamic Republic of
مسعود استاد باید از روزنامه هایی که خبر دروغ منتشر کرده اند حتما شکایت کند
Iran, Islamic Republic of
به ماچه!
هر مردی به اندازه غیرتش واکنش نشون میده!
Iran, Islamic Republic of
سيد نصرالدين حيدري از سادات موسوي و بزرگ خاندان استاد پادرمياني كرد و خانواده استاند نتوانستند به او نه بگويند ...والسلام
Denmark
پس قانون کجاست؟ تا بدون هر گونه تبعیض قضاوت کند. قانون نباید از کسی سوال کند که آیا می خواهید ببخشید یا ......!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
خانواده استاد با شناختی که از نجفی داشتن خودشون بهتر تشخیص دادن که عمدا نمیخواسته بکشه و کارخوبی کردن بخشیدنش ،حالا شما هی پرونده بسته شده رو باز میکنید که چی بشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
کاملا درست است.
ارباب
Iran, Islamic Republic of
...
United Arab Emirates
مدعی العموم باید حکم اعدام اینفرد را صادر کند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
قانون و قرآن به اولیای دم حق بخشش و رضایت رو داده، تو دیگه چی میگی؟؟؟ !!!
Iran, Islamic Republic of
این همه گفتن افشا میکنیم ..چی چی رو میخواستین افشا کنین ...
United States
...
Iran, Islamic Republic of
عیب نداره که بخوان بگذرن یا قصاص کنن ولی مهم اینه که حرفهایی که باید زده میشد و مسایلی که باید گفته میشد واون مرحوم میخواسته بگه ...
ممدلی
Iran, Islamic Republic of
باند ممد تکرار قضیه را ماست مالی کرد!!
فاطمه رئوفی
Iran, Islamic Republic of
...
فاطمه رئوفی
Iran, Islamic Republic of
جالبه من عکس نجفی رو امروز تیشرت دیدم! اینقدر مردم زودپرینت گرفتن چاپ تیشرت نجفی رو!
سید
Iran, Islamic Republic of
مرحبا به فرزند تحصیل کرده وباغیرت کرمانشاهی که می توانست اعدام کند ولی گذشت کرده ....