پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - 12 Dec 2019
 
۲
۳۲

نمایش روابط زناشویی روی پرده سینما آزادشد؟+سند

چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۹
کد مطلب: 698734
انتظار می‌رود؛ رئیس قوه‌ قضائیه که به صورت قدرتمندانه‌ای با فساد اقتصادی مبارزه می‌کند،از طریق دیوان عدالت اداری، هر چه سریع‌تر دستور العمل نظام درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی لغو شود.
نمایش روابط زناشویی روی پرده سینما آزادشد؟+سند
به گزارش جهان نيوز،  زمانی که موج اعتراضات به اثری سینمایی نظیر رحمان ۱۴۰۰ در رسانه‌ها مطرح شد، پاسخ سازمان سینمایی به خیل گسترده اعتراضات مکتوب و مجازی، اجرایی شدن قانون درجه بندی سنی در سینما بود. در این آیین‌نامه که بعد از امضای رئیس سازمان سینمایی ابلاغ شد، چگونگی اجرایی شدن درجه‌بندی سنی فیلم‌ها و نحوه برخورد با خاطیان مشخص شده که از سه‌شنبه، ۱۰ اردیبهشت‌ماه برای تمامی سینماها، تهیه‌کننده‌ها و پخش‌کننده‌ها لازم‌الاجرا  است و اجرای آن از هفته اول شهریور وارد فاز تازه‌ای می‌شود.
 
 
گزارش تابناک از نمایش و ساخت فیلم‌های مثبت ۱۸ در سینمای ایران
 
صفحه اول آیین نامه درجه بندی سنی سازمان سینمایی
 
  اما نکته مهمتری که در پس این امر وجود دارد، افرادی که چنین آیین نامه‌ای را به نگارش درآورده‌اند، خاطیان بزرگتری هستند. چون در این آیین‌نامه بر خلاف استانداردهای درجه‌بندی عبارت "ممنوعیت" به هیچ عنوان وجود ندارد. اما این آئین نامه که اردیبهشت‌ماه امسال تنظیم و امضا شده است، چرا برای سینمای ایران خطرناک است و پس از چهل سال سینمای ایران را به ابتذال و فحشا خواهند رساند؟ چه اشکالات اساسی در این نظام‌نامه وجود دارد و در ابلاغ و امضای آن قصور کرده اند. در واقع آن چیزی که حلقه قدرتمند و تصمیم‌گیر مافیای سینما دنبال می‌کند حذف پروانه نمایش و شورای مرتبط با آن است. در واقع کودتای بزرگ فرهنگی که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال اجرایی شدن است، حذف تمامی نظارت‌های مرتبط با این سازمان است که در حوزه ساخت بازی‌های رایانه‌ای، کتاب و سایر امور مرتبط در حال اجرایی شدن است. اما آیین درجه بندی دارای چه اشکالاتی است؟
 
صفحه دوم آیین نامه درجه بندی سنی سازمان سینمایی

الف) مشکلات قانونی:
براساس قوانین فقط وزیر می ­تواند نسبت به ابلاغ این آیین‌­نامه اقدام نماید و  رئیس سازمان سینمایی این اختیار را ندارد. موارد تعزیری پیش­ بینی شده در این آیین­ نامه مستلزم مصوبه‌­ی مجلس شورای اسلامی می­‌باشد. بر اساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی تنها وزراء حق صدور بخشنامه یا دستورالعمل را داشته و لذا صدور این دستور مغایر این اصل و قابل ابطال در دیوان عدالت اداری است و در دیوان نیز مسبوق به سابقه است. در دستورالعمل مجازات هایی پیش بینی شده که مغایر اصل ۳۶ قانون اساسی است که حکم به مجازات را صرفا در چارچوب قانون مصوب مجلس امکان پذیر می‌داند و لذا از این منظر نیز قابل ابطال است تعیین تکلیف برای والدین یا بزرگسالان همراه جهت ممانعت از حضور فرزندان زیر سن تعیین شده نیز نیازمند تصویب قانون و ضمانت اجراست فلذا دستورالعمل مداخله در امر تقنین و مغایر اصول ۵۸ و ۷۱ قانون اساسی است.
 
صفحه سوم آیین نامه درجه بندی سنی سازمان سینمایی

ب ) مشکلات محتوایی :
محتوای حاکم بر این آیین ­نامه با بند ۱ از ماده‌­ی ۱ قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی [رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوی] و بند ۴ از ماده­ی ۱ [رواج فرهنگ و هنر اسلامی] در تعارض است. آیین نامه‌­ی مورد اشاره با «فصل چهارم از سند مهندسی فرهنگی کشور، مصوب ۲۰/۸/۱۳۹۳ شورای­عالی انقلاب فرهنگی کشور» [دستیابی به هنر متعهد به ارزش‌های اسلامی، انقلابی، معرفت افزا، بصیرت‌ بخش و استکبارستیز از جمله اهداف کلان فرهنگی کشور است] انطباق ندارد. آیین ­نامه‌­ی ابلاغی با «آیین­‌نامه­‌ی نظارت بر نمایش فیلم مصوب ۹/۰۲/۱۳۶۱ و ماده­ی ۳ از اصلاحات صورت گرفته مصوبه‌­ی هیئت وزیران در تاریخ۱۹/۵/۱۳۸۲» [نمایش هرگونه فیلم در سینماها و سالن‌های عمومی به شرح ذیل در سراسر کشور ممنوع است: عدم رعایت ضوابط شرعی و نحوه حضور زن به گونه‌ای که کرامت انسانی ایشان لحاظ نشود. اشاعه اعمال رذیله فساد و فحشا. تشویق و ترغیب و یا آموزش اعتیادهای مضر و خطرناک و راه‌­های کسب درآمد از آن­ها. کمک به نفوذ فرهنگی بیگانگان. نشان‌دادن تصاویر و یا اصوات ناهنجار و نیز فیلم‌هایی که از ارزش تکنیکی و یا هنری نازل برخوردار بوده و تماشاگران را به انحطاط و ابتذال می‌کشانند] تنافر دارد. آیین ­نامه­‌ی یاد شده با «فصل ششم از سند نقشه‌­ی مهندسی فرهنگی کشور، مصوب ۲۰/۸/۱۳۹۳ شورای­عالی انقلاب فرهنگی» [ تبیین، ترویج و نهادینه‌سازی هنر متعهد، تعالی بخش و شوق آفرین از راهبردهای کلان فرهنگی است] در تناقض است.

ج ) محتوای حاوی هتک حقوق عامه :
در بند ۴ از ماده­‌ی ۳ برای رده‌­ی سنی ۱۸+ نوشته شده است؛ «دارای صحنه‌­های افراطی از خشونت، استعمال مواد مخدر یا صحنه­‌های تداعی کننده­‌ی روابط جنسی است و تماشای آن برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است»، آیا بر این اساس ممنوعیت و حرمت تولید آثار حاوی صحنه­‌های غیراخلاقی از بین رفته تلقی می‌­شود؟! در بند ۳ از ماده­ ی ۳ برای رده­ی سنی ۱۵+ نوشته شده است؛ «دارای صحنه‌­های خشونت آمیز، استعمال مواد مخدر یا روابط خلاف عرف جامعه و یا زبان تند و نامناسب است.» نادیده انگاشتن عامدانه‌­ی قوانین بالادستی، مقررات و قوانین موجود، دستورات شارع مقدس، مصوبات شورای­عالی انقلاب فرهنگی و فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص تولیدات سینمایی. ریل­ گذاری و بسترسازی برای تعمیق و تثبیت نفوذ، رواج فرهنگ غرب، ابتذال و اباحه‌­گری.
   
صفحه چهارم آیین نامه درجه بندی سنی سازمان سینمایی


آیین نامه رده بندی سنی ظاهرا قرار است از اوایل  شهریور ماه  اجرایی شود، این بدان معناست که در پیوست با آن سازمان سینمایی به سادگی آثار توقیفی مثل «خانه پدری» و «کاناپه»  با استفاده از همین دستورالعمل نمایش خواهد شد و کیانوش عیاری برای نمایش دو فیلم خود منتظر اجرایی شدن آیین نامه است. با این حال انتظار می‌رود؛  رئیس قوه‌ قضائیه که به صورت قدرتمندانه‌ای با فساد اقتصادی مبارزه می‌کند، مبارزه با فساد نظارتی و فساد اداری که در غالب این آیین‌نامه در حال اجرایی شدن است را در دستور کار قرار دهند و از طریق دیوان عدالت اداری، هر چه سریع‌تر  دستور العمل نظام درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی لغو شود  تا وزارت ارشاد که امر نظارت را به صورت کلی رها کرده، دوباره نظارت پیش از تولید را در سرفصل‌های اصلی خود قرار دهد.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Netherlands
...
Iran, Islamic Republic of
فعلا که وزیر فرهنگ و ارشاد سرش شلوغه و مشغول بیانیه دادن جهت حفظ حقوق سگهای محترم می باشد.
ممد
United States
حالا چرا برای این تیتر عکس لیلا خانم را گذاشتید؟؟!!
ریزبین
Germany
...!!!!!
Iran, Islamic Republic of
خب از این به بعد میریم داشته باشیم صحنه های خاک بر سری را در سینماهای خودمان داشته باشیم.
مقصر خودمان هستیم. ...
باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اسمش را عوض کند?!!!!.
Iran, Islamic Republic of
24 میلیون رای
فراموش نشود
همین ملت به این دولت رای دادند که همین بشود
دمکراسی را یا قبول کنید یا رد
دولت دارد وظیفه اش را انجام می دهد!
قبول ندارید از طریق نمایندگانی که انتخاب کرده اید اقدام کنید و مخالفت
ریزبین
Germany
خیلی با حالی ها دادا . این بیست و چهار میلیونی که شمُردی با خودت شدند این رقم یا باید قید بشه بیست و چهار میلیون و یک ؟؟...`
Iran, Islamic Republic of
دادا بنده به این دولت رای ندادم
فقط نتیجه دمکراسی شما رو یاد آور شدم
ضمنا ناکارآمدی نمایندگان رو هم نشان دادم
سهم دولت و مجلس در این وضع یک اندازه است
این ثمره رای بوده
دمکراسی ........
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
...
حسین
Iran, Islamic Republic of
...
صادق
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حداقل خوبه که قبول دارید این دولت با رای 24 میلیونی مردم رو کار آمده است....
Iran, Islamic Republic of
بله قبول داریم
ولی شما هم نتایج دولت 24 میلیونی رو قبول کن:
ذلت در برابر دنیا
گرانی
تورم
بیکاری
تعطیلی کارخانه ها
رواج ضد ارزشها
و ....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
کل آدمهای فاسد در ایران به 5 میلیون نفر هم نمیرسند... مابقی فریب شما رو خوردند که تا الان هم متوجه شدند!!
Iran, Islamic Republic of
اولا ملت چک سفید امضاء به دولت نداده که هر کاری خواست بکنه، ثانیا دولت حق نداره اقدامی خلاف اصول نظام و قانون اساسی انجام بده
جوادی
United States
...
Iran, Islamic Republic of
....محبوبیت الان روحانی رو در جامعه نگاه کن.!!!
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
..م.
Iran, Islamic Republic of
اگر منظورت قانونه که باید بر همه چیز اعمال شود. والا اگر قرار باشد که هر دولتی بیاد با اتکا به رای مردم بخشی از قوانین رو اجرا و بخشی رو زیر پا بذاره سنگ روی سنگ بند نمیشه.
Iran, Islamic Republic of
بیچاره مردم....!!!!
هاشمی: به ۸:۴۲
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
مردم راي ميدن براي اينكه دولتي سر كار بياد كه مجري قانون اساسي و ديگر قوانين باشه، رئيس جمهور مجري قوانين است و بس.
Iran, Islamic Republic of
من برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نام جدیدی پیشنهاد میکنم : وزارت فرهنگ غربی...!!!!1
نفوذفرهنگی برای بی هویت کردن ایران
United States
یک جریان فساد اوری در کشور با برنامه بیرونی و اجرای دولتی در دست اجراست که فساد اخلاقی رو در خانواده ها عادی کنه...
Iran, Islamic Republic of
خدایا. آه دل آن جوانی که در زباله ها دنبال پلاستیک می گردد تا با فروش آن زندگی خودش رو بچرخونه با این مرفهان بی درد که میخوان در کشور مرتضی علی این کثافت کاریها رو گسترش بدند، چه خواهد کرد. چه کسی اینا رو بر سر کارها نشانده و تایید کرده؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
خدا به دادمون برسه با هوس پرستان
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
انقدر زشته آدم نمیدونه چی بگه .خدا امام زمان را برسان .