شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - 19 Sep 2020
 
۴
۴۳

سکوت اصلاحات در برابر اقدامات ضدفساد رئیسی/ چه کسانی از فاش شدن ماهیت «دولت پنهان» می‌ترسند؟

سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۸
کد مطلب: 698562
زمانی که محافل جریان خاص به این نتیجه رسیدند که با کلیدواژه «دولت پنهان» ساز عملیات روانی را کوک کنند، گمان نمی بردند که از همان نقطه دریافت کنند و رئیسی برخورد با «دولت پنهان» حقیقی را آغاز کند.
سکوت اصلاحات در برابر اقدامات ضدفساد رئیسی +تصاویر
به گزارش جهان نيوز، سال‌هاست که اصلاح‌طلبان و چهره‌های رسانه‌ای آشنای آن‌ها، با ژست دل‌نگرانی برای حقوق ملت و «شفافیت» و «آزادی مطبوعات» و «مبارزه با فساد»، سراپای نظام جمهوری اسلامی را به فساد متهم می کنند و خود را وارسته و منزه و مبرّی جلوه می دهند.

روی کار آمدن دولت روحانی، که عملا و رسما دولت اصلاح‌طلبان است و همان خطوط و سرفصل‌های آنان را در همه حوزه‌ها (بلکه با شتاب و شدت بیشتری) پیگیری می‌کند و همچنین سلطه اصلاحات بر شوراهای شهر و در اختیارداشتن بخش عمده کرسی‌های مجلس توسط ایشان و متحدان ایشان (تحت پوشش «اعتدال»)، و خروجی فساد، ناکارآمدی و سوءمدیریتی که در چند سال اخیر خود را عیان و آشکار کرده، گرچه توخالی بودن همه شعارهای این جریان را نشان داد و مشت پوچ آنان را در حکومت‌داری باز کرد، اما همچنان چهره‌های رادیکال این جریان که ید طولایی در فتنه‌انگیزی و عملیات روانی علیه نظام دارند (طبق مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب) حاضر نیستند کوچک‌ترین مسوولیتی در قبال این وضعیت بپذیرند و همچنان با مطرح کردن کلیدواژه‌هایی چون «دولت پنهان» در تلاش برای فرار از پاسخگویی و حفظ تتمه اعتبار خود هستند.

فارغ از همه این جنجال‌آفرینی‌ها، اوضاع آشفته اردوگاه اصلاحات و سردرگمی و کلافگی مفرط ایشان را از اظهارات اخیر غلامحسین کرباسچی(دبیرکل کارگزاران) و پیشنهاد تلویحی عبور از خاتمی و البته واکنش‌های متقابل درون-جریانی به این پیشنهاد، ‌می‌توان ملاحظه کرد.
 


مصطفی تاجزاده، عضو مشترک دو تشکّل منحله سازمان مجاهدین انقلاب و جبهه مشارکت، فردی که نامش با فتنه‌های امنیتی چون کوی دانشگاه در تیر ۷۸، غائله فرودگاه خرم‌آباد، تقلب در انتخابات مجلس ششم و فتنه ۸۸ گره خورده است، یکی از چهره‌های رسانه‌ای اصلی اصلاح‌طلبان است. او که سوابق امنیتی و جایگاه‌های حساس سیاسی را در کارنامه دارد، به لحاظ فکری هم جزو حلقه‌ای است که در نشریه«کیان»، در کنار چهره‌هایی چون سروش، گنجی، حجاریان، علوی‌تبار و دیگر تجدیدنظرطلبان جریان چپ در اوایل دهه ۷۰، مبانی استحاله در مبانی نظام را طراحی می کردند و بعدها در دولت اصلاحات به صورت رسمی شروع به اجرایی کردن پروژه‌های فکری خود نمودند.
 

تاجزاده بعد از آزادی از زندان (بابت محکومیت خود در فتنه ۸۸)، به طور عیان از پشیمانی خود و همفکرانش از انقلاب اسلامی گفته و عملا حکومت دینی را زیر سوال برده و می برد. او که به طور سیستمیک و هماهنگ با اتاق‌های ‌فکر خاص، بی‌محابا  به نهادهای انقلابی از قبیل شورای نگهبان، به جایگاه رهبری و نهادهای تحت مسوولیت ایشان و شخصیت‌های انقلابی هجمه می برد و از کوچک‌ترین بهانه‌ای برای تخطئه و زیر سوال بردن ساز و کارهایی چون نظارت استصوابی نمی‌گذرد، از مبدعان کلیدواژه «دولت پنهان» در توئیتر فارسی است تا با ارجاع دادن همه ناکارآمدی‌ها و مفاسد و سوءمدیریت‌ها در دولت و مجلس و شوراهای شهر (که با حمایت و عملیات رسانه ای و تبلیغاتی تاجزاده و هم‌جریانی‌های او روی کار آمدند) به این موجود مبهم و نامتعین، از زیر بار مسوولیت پاسخگویی بگریزد. جالب این جاست که تاجزاده، با وجود این که هیچ خط قرمزی در هجمه و حمله به ارکان مختلف نظام و انقلاب ندارد، از نبود «آزادی بیان» هم گلایه می‌کند!


در ۳ بهمن سال گذشته، در دومین مناظره تاجزاده با علیرضا زاکانی، نماینده ادوار مجلس و فعال سیاسی اصولگرا، تاجزاده مدعی شد:


" دلیل عدم به نتیجه رسیدن مبارزه با فساد ضعف مفرط قوه قضاییه است. عمده مسئولین سیاسی انتخاب شده اند در حالی که باید از بین قضات شایسته انتخاب شوند. "
 

او افزود:

" تا وقتی رسانه های آزاد شکل نگیرد و به فساد جناحی برخورد شود مبارزه با فساد به جایی نخواهد رسید. "

او بار دیگر از فرصت استفاده کرد تا در لفافه ادعاهای ضدفساد خود، حمله دیگری به نظارت استصوابی و شورای نگهبان صورت دهد:

"  فساد خیلی زیاد است که ریشه ی آن هم به نظارت استصوابی برمی گردد که انسان های درست را کنار می گذارند و نمی گذارند یک مدرس وارد مجلس شود و در مورد قوه قضاییه هم شاهد سکوت مطلق هستیم. "

البته تاجزاده در همین مناظره، حاضر به اظهارنظر در این مورد نشد که نقش فراکسیون امید مجلس و همپیمانان «اعتدالی» آن، که تاکید موکد و تکرار شخص لیدر اصلاحات نقش قابل ملاحظه‌ای در راه‌یافتن آنان به مجلس داشت، کدام گام مهم را درباره مقابله با فساد برداشتند و اصولا در کدام نطق و سخنرانی خود در کنار مساله «حصر» و نظارت استصوابی و حمله به صدا و سیما وحجاب اختیاری و مسایلی از این دست، به طور جدی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی ورود کردند؟ همچنان که تاجزاده حاضر نشد در همین مناظره درباره مفاسد زنجیره‌ای در شوراهای شهر (که بدون نظارت شورای نگهبان انتخاب شدند و عمدتا در اختیار اصلاح‌طلبان هستند) کلامی سخن بگوید.

البته که چنته‌ی تاجزاده، که این‌چنین در هجمه به کلیت نظام و زیر سوال بردن ماهیت حکومت دینی و ارزش‌های انقلابی بی پرواست، در مبارزه با مفاسد اقتصادی پر از خالی است. او اگر هم از «مفاسد اقتصادی» در حساب شبکه‌های اجتماعی خود حرفی زده است، صرفا در کلیات و برای زیر سوال بردن جریان انقلابی و نهادهای انقلابی بوده است، اما حتی یک مورد از تاجزاده ثبت نشده که به فساد اقتصادی یا سوء مدیریت در دولت یا در عملکرد جریان اصلاحات و همپیمان اعتدالی آن، کوچک‌ترین خدشه‌ای وارد کند! در عوض تصویر او در خوش و بش با یکی از مهره‌های مهم متهم به فساد اقتصادی، یعنی حسین فریدون، در اینترنت موجود است.
 

زاکانی در همان مناظره، در اشاره به همین سیاسی‌کاری عیان تاجزاده در ادعای ضدیت با فساد گفت:

اما میزان صداقت و راستگویی تاجزاده و «هم‌محفلی» های او را می توان از مواضع آن‌ها نسبت به عملکرد ریاست جدید قوه قضاییه، آیت‌الله رئیسی، دریافت. به اذعان دوست و دشمن، آمدن آقای رئیسی به قوه قضاییه، در همین مدت زمان نسبتا کوتاه، آثار و نتایج خود را عیان و موجی از امیدواری در دل اقشار مختلف مردم برای تحقق مطالبات ضدفساد خود، ایجاد کرده است. عملکرد دستگاه قضا در هفته‌های اخیر، به صراحت نشان از آن دارد که رئیسی تا به این‌جا در وعده خود، مبنی بر کنار گذاشتن ملاحظه و مماشات در مقابله با مفاسد اقتصادی، استوار بوده است.
 

روزی نیست که خبر از شروع دادگاه رسیدگی به جرایم باندها و حلقه‌های مختلف فساد در دستگاه‌های حاکمیتی، در رسانه‌ها منتشر نشود. موج بازداشت‌ها و برخوردها در دستگاه‌های مختلف در پیوند با پرونده های فساد، آغاز شده و تازه باید در نظر داشت که تنها بخشی از اخبار این بازداشت‌ها و برخوردها، رسانه‌ای می شود. مهم‌ترین وجه سیاست جدید دستگاه قضایی در برخورد با فساد، «فراجناحی» بودن آن است و این که در بازداشت و محاکمه، دیگر ملاحظه جناح و جریان و وابستگی‌های سیاسی نمی شود. اگر تا دیروز، امثال برادران ریخته‌گران در محافل خصوصی لاف می زدند که کسی را یارای برخورد با آن‌ها نیست (به واسطه شبکه حمایتی که در طول سالیان برای خود ایجاد کرده بودند)، امروز هیچ مفسد یا متهم به فسادی نیست که به تن‌لرزه و تشویش نیافتاده باشد که شاید فردا نوبت اوست.
 
 برادران ریخته‌گران

علاوه بر این که، اگر از یک سو، حکم حبس حسین فریدون(برادر رییس جمهور) صادر می شود، از سوی دیگر، خبر بازداشت حسن میرکاظمی(معروف به حسن رعیت) هم تایید می شود.

اگر تا دیروز «اکبر طبری»ها به پشتگرمی حامیان قدرتمند، خود را در برابر هر نوع پاسخگویی روئین‌تن می دیدند، امروز در گوشه بازداشتگاه باید خود را برای حساب پس دادن آماده کنند.
 
 
حسین فریدون
 
حسن میرکاظمی در کنار بابک زنجانی
 
اکبر طبری

اما در این رفت و آمد متهمان مفاسد اقتصادی به دادگاه‌های ویژه جرایم اقتصادی، از تاجزاده و همفکران او صدایی در نیامده است و سکوتی سنگین در برابر اقدامات قوه قضاییه بر هم‌محفلی‌های تاجزاده حکمفرماست. این «علمداران» خودخوانده مبارزه با فساد، برای حفظ ظاهر هم یک توئیت، استوری یا پست برای تایید این اقدامات خرج نکرده‌اند. مدعیان وجود «دولت پنهان» - که آن را نهادهای حاکمیتی و در مقابل دولت می‌خوانند- ، به خوبی می دانند که از قضاء، کسانی که به خوبی «دولت پنهان» را می شناسند و در همین بازه زمانی کوتاه، گام‌های عملی و جدی در مقابله با آن برداشته‌اند، آیت الله رییسی و تیم او در قوه قضاییه و دستگاه‌های ضابط قضایی هستند که در برخورد با مفسدان، ملاحظه‌ای ندارند.

شاید این سکوت سنگین، ناشی از یک «شوک» بزرگ است. تاجزاده و دوستان و اعضای «محفل امنیتی» اصلاحات، تا دیروز از هیچ فرصتی برای هجمه به یک نهاد انقلابی با کلیدواژه «دولت پنهان» چشم‌پوشی نمی کردند، و امروز هم آن‌ها و هم آحاد مردم شاهد هستند که بخشی از همان نهاد مورد کینه تاجزاده و شرکا، به عنوان بازوی عملیاتی و ضابط قضایی قوه قضاییه، در صف مقدم کشف مفاسد کلان اقتصادی و دستگیری متهمان است، و در این مسیر، هیچ ابایی از برخورد با افراد یا گروه‌های منتسب به خود هم ندارد. شاید شوک تاجزاده و محفل امنیتی فوق‌الذکر ناشی از این است که گمان می بردند  کار رییسی را با ترور شخصیت سنگین او در انتخابات سال ۹۶ و زدن انواع انگ‌ها و برچسب‌ها به ایشان (از طریق رسانه‌های در اختیار داخلی و رسانه‌های فارسی‌زبان همپیمان در خارج از کشور) ساخته‌اند و ایشان را از دور سیاست خارج کرده‌اند، و انتظار بازگشت رییسی را در قالب ریاست قوه قضاییه، آن هم این‌چنین طوفانی، نداشتند.
 


اما شاید این سکوت سهمگین، ناشی از «ترس» باشد. شاید زمانی که تاجزاده و دوستانش در گعده‌های محفلی، به این نتیجه رسیدند که با کلیدواژه «دولت پنهان» ساز عملیات روانی علیه نظام و نهادهای انقلابی کوک کنند، گمان نمی بردند که از نظام پاتک بخورند و خود آیت‌الله رئیسی، با اختیارات ویژه، و با همکاری نهادهای انقلابی، مسوول مقابله و ریشه‌کنی این «دولت پنهان» (اژدهای هفت‌سر فساد به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب) شود. به هر حال، ادعاهای «مقابله فساد» و «شفافیت» اگر در چارچوب کلی‌گویی‌ها باقی بماند و صرفا به عنوان ابزار سیاسی-حزبی به کار گرفته شود، خطری جدی متوجه کسی نمی کند، اما وقتی در ماه‌های اخیر، ثابت شد که ماجرا از کلی‌گویی و شعار فراتر رفته و از قوه قضاییه بوی قاطعیت و اراده برای ریشه‌یابی و ریشه‌کنی مفاسد کلان به مشام می رسد، احتمالا حقایق بسیاری روشن خواهد شد و جزییات دقیق‌تری از مفاهیمی چون «دولت پنهان» بیرون خواهد آمد که به نفع تاجزاده و جریان اصلاحات نخواهد بود.

 
 

از کل اقدامات آیت‌الله رئیسی در قوه قضاییه، تنها آن‌چه که به هم‌محفلی‌های تاجزاده مربوط می شود، نظر او را جلب می کند!


[۱] https://www.mashreghnews.ir/news/۹۳۱۱۲۷
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
جهان این دست خداوند هست که بالای همه دستها هست...
درود
Iran, Islamic Republic of
رئیسی بت شکن اشک افساد طلبان را در آورده است .
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
یا از حسادت است یا ترس!
Iran, Islamic Republic of
هدف نهایی برخی اصلاح طلبان این است که ایران در باتلاق فساد فرو برود و دیگر بیرون نیاید....!!!!
رضا
Iran, Islamic Republic of
....مشرق و امثالهم خيال كردند اگه امثال تاجزاده و … را عضو سازمان منحله و محكوم فتنه معرفى كنند مخاطب ها هم مثل خودشون سر ذوق ميان و براى نويسنده هورا ميكشند!!! ! ....
ننگ بر فتنه گر
Iran, Islamic Republic of
فتنه گران سالهای 78 و 88 مطرود ملت و رهبری هستن و باید شرم کنند.
تو راحت باش اصولا از سخن و فکر خود حتی با استدلال هم به هیچ قیمتی پایین نمی آیند!!!!
Iran, Islamic Republic of
به کوری چشم افرادی مانند تاج زاده , محبوبیت آقای رئیسی روز به روز بیشتر میشه
Iran, Islamic Republic of
کاش بجای روحانی به رییسی رای داده بودم
Iran, Islamic Republic of
گیرم رای داده بودی ، چه اتفاقی می افتاد، 8 میلیون اختلاف رای بوده ، با رای جنابعالی ... بنا نیست اتفاقی بیفته.
روسیاهی و روسفیدی بسیار متفاوت است. اصل رای به پاکی مهم است اگرچه به نتیجه نرسد.
Canada
...
Iran, Islamic Republic of
اگه میگذاشتند احمدی نژاد کاندید بشه روحانی یک میلیون رای هم نمیاورد
Sweden
....
Iran, Islamic Republic of
رای به روحانی،رای به فاجعه بودن احمدی نژاد بود...!
احمدی نژاد اگر رای داشت،برای مجلس و شورا لیست ارائه می داد...
توهم بهاری،شما امید مایی
Iran, Islamic Republic of
البته انصافا برخی خبرگزاری ها و سایت هاشون پوشش می دن و در این حد واقعن خوبه.البته خود آقای رئیسی روش کارش طوری بوده که دست روی چیزایی گذاشته که برای مردم حساس و مهم بوده و زود هم بهش پرداخته شده ، پرونده های جنجالی ، پرونده هایی که سالها در گلوی مردم گیر کرده بود مثل همین مساله خودرو ، آرزوی توفیق دارم براشون.یاعلی.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
ضمن تشکر از آقای رییسی، بهتره ایشان علاوه بر مبارزه با سوء استفاده کنندگان ارز و دلار و سکه، با کسانیکه با تصمیمات غلط نظیر توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی و پیش فروش سکه، زمینه بروز چنین تخلفاتی را فراهم کردند مقابله کند.!!!
Iran, Islamic Republic of
کل دولت روحانی مشکل داره
Iran, Islamic Republic of
برخی اصلاح طلبان کشور را نابود کردند حالا هم مثل کبک سرشان را زیر برف قایم می کنند و خیال می کنند ملت آنها را نمی بینند....!!
Iran, Islamic Republic of
اگر اقای رئیسی مافیای خودرو 40 ساله را پای میز محاکمه کشید کار اصلی را انجام داده است
خاتمی
Iran, Islamic Republic of
خدا به داد مردم ایران برسد !!!
خدا با بنده اش رئیسی به داد مردم رسیده است خبر نداری!
علی
Iran, Islamic Republic of
...
رسول
Iran, Islamic Republic of
...
رسول
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
باید دید نتایج آن چقدر برای مردم مشکل گشاست
نادر
Iran, Islamic Republic of
چرا با تاج زاده که میگه احکام دادگاه فرمایشی است وسازمان اطلاعات سپاه پرونده سازی میکنه، برخوردقضائی نمیشه چه کسی برای او مصونیت ایجادکرده ؟
Denmark
کاملا باشما موافقم
Iran, Islamic Republic of
...
امیر
Netherlands
مبارزه با فساد باعث لبخندی بعد از رحلت امام بر روی چهره ما می آورد..
Iran, Islamic Republic of
درود خدا بر رئیسی بت شکن
سید حسین گوهریان
Iran, Islamic Republic of
خدایی به آقای رییسی رای ندادم و به آقای روحانی رای دادم و الان به اشتباه خودم اعتراف میکنم و رویکرد رییس قوه قضاییه با فساد استمرار یابد در جایش ستودنی است
حجت
Denmark
کاش بقیه روسای قوا هم در کار خود مثل ایشان جدی وکاری بودند.فکر کنید اگر چنین بود وضعیت کشور اکنون چگونه بود؟!!!!
کشور نیازمند مردان جهادی وانقلابی مخلص وسرباز ولایت است تا همه مشکلات را پشت سر بگذارد.!!!!
فرهاد
United States
واقعا که بعد از چنددهه از دستگاه قضایی احساس حرکت جدی در مسیر عدل اسلامی به مشام میرسه،خدا خودش این سید و از شر مفسدین حفظ کنه،آمین یا رب العالمین
United Kingdom
اصلاحطلبان سکوت نکرده اند چون در فساد فرورفته اند از ترس ماستها را کیسه کرده اند و سرشون زیر برف. ...
Iran, Islamic Republic of
نگو اصلاحات بگو سکوت...!!!
Iran, Islamic Republic of
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
..÷
موسوی
Iran, Islamic Republic of
سلام به علت۵لیتراسیدپاشی۳سال دردادگاه اهوازشکایت کردم ونتیجه نگرفتم ۱۸عمل جراحی کردم و۱۱عمل دیگردارم چشم راستم کورشدمجرم ۲ماه فقط بازداش شدتوان امدن تهران راندارم چرابایدیک پرونده ۳سال طول بکشه همه مسعولین بایدمثل اقای رئیسی رفتار کنندتابه عدالت برسیم باتشکرموسوی ازاهواز
جلیلرسولی
Iran, Islamic Republic of
باسلام درسته هرجارئیسی فاسدباشه زیرمجموعه هم فاسدمیشوند،ولی یادمان نرودحضرت آیت الله رئیسی عزیزهنوزیک سال نیست که سکاندارقوه قضاییه شده ونبایدانتظارمعجزه ازایشان راداشت هرچندبااین همه خدمت وفعالیتی که انجام داده به معجزه بیشترشباهت دارد،...