کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

خبر ربیعی از برکناری مدیرعامل ایران خودرو

28 مرداد 1398 ساعت 13:01

سخنگوی دولت گفت: ما از وضعیت شکننده بی‌تعادلی ارز عبور کردیم و از سال ۹۹ به سمت تعادل مثبت حرکت خواهیم کرد.


به گزارش جهان نیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران که امروز برگزار شد، با اشاره به فرا رسیدن هفته دولت گفت: نامگذاری هفته دولت بنام شهید رجایی و باهنر نشانگر ناکامی تروریست‌ها در اهدافشان بود. پیامم به عنوان سخنگوی‌دولت این است که ما وارث آن معنویت هستیم، جمهوریتی‌ که بار دیگر‌ جمهور‌ شد. شهید رجایی گفته بود من یک‌کاسه‌فروش هستم و فراموش نمی‌کنیم چه حمله‌هایی به یک‌کاسه‌فروش شد. اما کیست که از منش و‌ شخصیت باهنر‌ و رجایی بی‌‌خبر‌باشد؛ یاد آن دو‌ بزرگوار گرامی‌باد.

وی افزود: ما از وضعیت شکننده بی‌تعادلی ارز عبور کردیم و از سال 99 به سمت تعادل مثبت حرکت خواهیم کرد. درد و رنج مردم را می‌بینیم؛ بازنمایی و برجسته‌سازی مخالفان داخلی و خارجی به قصد تحت تاثیر قرار دادن روان جامعه است اما ما از این مرحله عبور کردیم. از مشکلات دیگر هم با اتحاد و همدلی عبور می‌کنیم.

سخنگوی دولت همچنین از رونمایی برخی پروژه‌های عمرانی در استان‌های کشور به مناسبت هفته دولت خبر داد و با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر واگذاری بندر بوشهر و چایهار به هند یا چین گفت: این خبر اطلاع درستی نیست. آنچه که اتفاق افتاده این است که یک قرارداد با هند داریم که در راستای توافق‌نامه چابهار منعقد شده و‌ یک شرکت هندی برای مدیریت و بهره‌برداری از فاز یک‌بندر شهید بهشتی به روش BOT است. 185 میلیون‌ دلار هم سرمایه‌گذاری خواهند کرد و این یک فرصت 10 ساله خواهد بود،  این به معنای واگذاری بندر نیست و برداشت غلطی است.

ربیعی همچنین درباره مصاحبه احمد عراقچی و اینکه وی اعلام کرده بانک مرکزی با دستور روحانی مداخله کرده است، گفت: اولا از زحمات دکتر سیف و‌ عراقچی تشکر می‌کنم که از مدیران پاک و سالم ما بودند و هستند و آقای عراقچی به شهادت همه از این‌موضوع نفع شخصی نداشتند،  بحث بر سر سیاست‌های تزریق ارز به بازار است که ‌نهایتا خلاصه شده از طریق تزریق ارز از غیرصرافی‌ها این روش 60 سال در کشور‌ وجود داشته است و این سیاست را کشورهای همسایه هم انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: این یک مداخله طبیعی است و‌ مسئولیتش بر عهده دولت است و‌ کسی در آن تردیدی ندارد، ضمن اینکه به صرافی‌ها هم‌بانک‌مرکزی مجوز‌ می‌دهد.

دولت از برخورد یا تخلف حمایت می‌کند، ما مطمئن هستیم‌که سیف و‌ عراقچی هیچ نفع و‌ سودشخصی نداشند بلکه به نفع بازار و‌کنترل بازار ‌مداخله کردند.  159 میلیون دلار گفته شده که خارج از چارچوب بوده است و همه اینها براساس روش‌های قبلی بوده و تشخیصی بوده که داده شده و حالا تشخیص درستی و غلطی این سیاست با ناظران سیاست‌گذاری است. کنترل بازر غیررسمی روش جاری برای کنترل بازار رسمی بوده است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل تصمیم‌ خودسرانه در افزایش قیمت محصولات این خودروساز برکنار می‌شود.

ربیعی درباره ادعای یکی از رسانه‌های خارجی درباره بازداشت فردی به اسم مازیار ابراهیمی در وزارت اطلاعات و اتهام‌های وارد شده به وزارت اطلاعات گفت: این اتفاق در این دولت رخ نداده است، اطلاعات کلی که در این زمینه دارم این است که به جز یک مورد در بقیه موراد کار کارشناسی صورت نگرفته است،  همان موقع از این افراد دلجویی و عذرخواهی شده است، کارشناسان ضدجاسوسی در این پرونده نبودند و کارشناسان دیگری در این پرونده دخیل بودند.

وی همچنین درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: الزام فیفا فقط برای ما نبوده و برای همه کشورهای عضو فیفاست حل مسائل اجتماعی پیچیدگی‌هایی دارد و اعتقاد من این است که باید بتوانیم این مسائل را با در نظر گرفتن دغدغه‌های موجود حل کنیم،  آنچه من اطلاع دارم مشکلات در حال رفع شدن هستند که زنان بتوانند در دیدارهای ملی حضور داشته باشند،  آقای سلطانی‌فر تلاش می‌کنند که از دغدغه‌ها بکاهند و آرام و آرام زیر ساخت منطقی را برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها فراهم کنند.

سخنگوی دولت در خصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان، اظهار کرد: کسانی که 40 سال کار کردند و مدیر نشده باشند، دیگر مدیر نخواهند شد؛ تا فرصت برای بالا آمدن نیروهای جوان باشد. وظیفه دولت عمل به قانون است و اگر هم جایی تخلفی صورت گرفته باشد با آن برخورد می‌کنیم.

ربیعی با بیان اینکه برخی درباره واردات برنج نگران بودند که ما تصمیم گرفتیم در زمانی که شالی‌کاران برنج خود را عرضه می‌کنند، وارداتی هم در این زمینه صورت نگیرد، اظهار کرد: اکنون یک نظمی در بازار ایجاد شده است. باید برای قصه دراز و طولانی سیب‌زمینی و پیاز که هر سال با وجود صادرات موجب کمبود و گرانی می‌شود، پیش‌بینی‌هایی انجام شود.  

وی همچنین گفت: اکنون واردات به موقع صورت می‌گیرد و میزان انبارداری در حال رعایت شدن است. کالاهای استراتژیک هم علاوه بر نیاز امروز بازار، چند برابر آن در انبارها نگهداری خواهد شد. اکنون وضعیت ما مشخص و مطلوب است. خوشبختانه هم ارز لازم داده شد و هم کالاها به کشور وارد می‌شود و قطعا تحریم نمی‌تواند اثرگذار باشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درخصوص نامه‌نگاری انجام شده بین آیات یزدی و آملی لاریجانی، تصریح کرد: از این قبیل مجادلات متاسفم که نه به نفع جامعه است و نه مسئله و مشکلی از مردم را حل می‌کند. صرفا می‌توان این موضوع را یک نظر شخصی دانست و من ی