يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - 23 Feb 2020
 
۰

آغاز سومین جلسه دادگاه پرونده پتروشیمی

يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۳
کد مطلب: 698435
سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۷ متهم پرونده فساد در حوزه پتروشیمی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شد.
آغاز سومین جلسه دادگاه پرونده پتروشیمی
به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۷ متهم اخلال در نظام تولیدی کشور با محور محصولات پتروشیمی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شد. 

متهمان ۱۷ نفر هستند که خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد با استفاده از شرکت‌های غیرفعال تولیدی و شرکت‌های کاغذی از مهمترین اتهامات آنهاست. در دو جلسه گذشته نماینده دادستان با قرائت کیفرخواست، اقدامات متهمان را تشریح کرد و البته برخی از متهمان دفاعیات خود را  ارائه کردند. 

عباس حسینی در تشریح اتهامات متهمان گفت: متهمان ۳۰ هزار و ۵۰۰ تن سهمیه مواد تولیدی را در بازار آزاد به فروش رسانده‌اند. 

در این پرونده، به اتهامات اشخاص حقیقی و متهمان محسن احمدی، سعید خندانی، فرزاد محبوبی آذریان، هادی آزادی، حمید صداقتی، وحید صابری انوار، حامد مقدم، کاظم حاجی ابوالقاسمی دولابی، ابوالفضل خرمی، رضا رهبر، مجتبی علی عسگری، سعید احمدی، فرشاد نجفی، شهرام پرپایی، عباس حاجی عمو، خانم نازیلا امیر کواسمی و مجید ابراز رسیدگی می شود. 

همچنین، بخش دیگر این پرونده به اتهامات اشخاص حقوقی اعم از شرکت های محبوب پلاست گیلان، درین پلاست صومعه، مبتکران جهان نایلون، کیما پلی استر قم، کوشا رنگدانه قم، الیاف گلریز قم، الیاف شکوهی، آریا صنعت آزالیا و تک جام خاورمیانه است. 

اتهام اشخاص حقیقی و حقوقی در این پرونده، مشارکت در اخلال عمده در نظام تولیدی کشور از طریق خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد است.این سومین پرونده از رسیدگی ها به پرونده تخلفات در پتروشیمی در شعبه سوم دادگاه ویزه جرایم اقتصادی و به ریاست قاضی مسعودی مقام است. 

اولین پرونده مربوط به تخلفات در شرکت بازرگانی پتروشیمی است که رسیدگی به آن از اسفندماه سال گذشته کلید خورد و تخلفات متهمان در فاصله سال‌های ۸۸ تا ۹۲ شکل گرفته. این پرونده ۱۴ متهم دارد و سه تن از متهمان خارج از کشور هستند. در این پرونده، متهمان از محل فروش محصولات پتروشیمی به خریداران خارجی، پورسانت های کلان دریافت کرده اند. 

پرونده های دوم و سوم که مربوط به تخلفات پتروشیمی طی سال ۹۷ و در حوزه تولید و عرضه این محصولات است نیز از اواخر تیرماه امسال در دست رسیدگی قرار گرفته که همچنان ادامه دارد. 

متهم پس از دریافت سهمیه از بورس، آن را در بازار آزاد می فروخته 
در ابتدای این جلسه نماینده دادستان تهران به اتهامات متهم ردیف هفتم این پرونده اشاره کرد و گفت: متهم در جریان بازپرسی به فروش یک هزار و ۵۰۰ تن از محصولات اولیه پتروشیمی و کسب ۲.۵ میلیارد سود اقرار داشته است.
حسینی افزود: متهم حامد مقدم مدیریت مالی و برخی امور چهار شرکت دارای سهمیه پت از بورس کالا را بر عهده داشته است. این متهم پس از دریافت سهمیه از بورس، آن را در بازار آزاد می فروخته است.

نماینده دادستان تهران به چهار شرکت مربوطه اشاره کرد و گفت: شرکت کیمیا پلی استر قم در ۶ ماه نخست سال ۹۷ اقدام به خرید ۳ هزار و ۴۸۱ تن پت، از بورس کالا میخرد که از این مقدار ۳ هزار و ۳۷۲ تن بارگیری شده و ۳ هزار و ۱۷۶ تن طی ۱۵۷ ناوگان و اخذ بارنامه جاده ای بارگیری شده است. با توجه به محل استقرار کارخانه که در استان قم بوده است و حسب اطلاعات به دست آمده ۵۳ فقره بارنامه به وزن یک هزار و ۵۲ تن از مسیر خود منحرف و به شهرهای دیگری منتقل شده است.

حسینی به یکی دیگر از این شرکت ها اشاره و تصریح کرد: شرکت کارآ صنعت زبده قم در ۶ ماهه نخست سال ۹۷ میزان یک هزار و ۶۱۶ تن پت خریداری می کند. طی تحقیقات انجام شده یک هزار و ۶۵۵ تن طی ۱۰۷ فقره به میزان یک هزار و ۹۹۲ تن بارگیری شده است اما با توجه به محل استقرار کارخانه، ۵۰ فقره بارنامه به وزن ۹۴۱ تن از مسیر اصلی خود منحرف شده است.

وی ادامه داد: همچنین شرکت کسرا پلاست پیشروی قم در ۶ ماهه نخست سال گذشته ۴۹۸ تن پت خریداری می کند اما در نهایت با توجه به محل استقرار کارخانه، ۱۵ فقره بارنامه به میزان ۲۹۷ تن از مسیر اولیه خود منحرف و به شهرهای دیگری منتقل شده است.

نماینده دادستان تهران ادامه داد: شرکت کوشا رنگ دانه قم هم در ۶ ماه نخست سال گذشته ۹۶ تن پت از بورس خریداری کرده اما در نهایت مقادیری از پت خریداری شده به سایر شهرها منتقل شده است.

وی به میزان سود به دست آمده توسط متهم اشاره کرد و گفت: مجموع سود حاصل از فروش برای حامد مقدم ۲ میلیارد تا ۲۹۰۰ میلیارد تومان طبق اعلام خود متهم برآورد شده است. همچنین متهم اصل فروش مواد اولیه پتروشیمی را اقرار کرده و به همین جهت درخواست اعمال تخفیف مجازات را داشته است.
در حال تکمیل...
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *