چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - 27 May 2020
 
۲
۵۲
جهانگیری:

بخشی از مشکلات کشور به‌دلیل سیاست‌های اشتباه ما بوده است/ اقتصاد کشور را به نقطه تعادل جدید رسانده ایم/ مگر ما مرده‌ایم که به بخش خصوصی خیانت‌ شود/ هر دستگاهی که مانعی ایجاد کرد با من مطرح کنید

سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۰
کد مطلب: 697914
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: نمی‌توان گفت که همه مشکلات اقتصادی به‌دلیل تحریم‌هاست، بلکه بخشی از آن به‌دلیل سیاست‌های اشتباه ما بوده است.
بخشی از مشکلات کشور به‌دلیل سیاست‌های اشتباه ما بوده است/ اقتصاد کشور را به نقطه تعادل جدید رسانده ایم/ مگر ما مرده‌ایم که به بخش خصوصی خیانت‌ شود/ هر دستگاهی که مانعی ایجاد کرد با من مطرح کنید
به گزارش جهان نيوز، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در دومین همایش ملی تشکل‌های اقتصادی راهبران توسعه اظهار داشت: دولت آمریکا سعی دارد با تحریم‌ها، اقتصاد کشور را فرو بپاشد و اقتصاد کشور را از بین ببرد اما با گذشت یک سال هنوز نتوانسته است به هدف خود برسد.

وی در این باره ادامه داد: شاید شوک بزرگی به اقتصاد کشور وارد شده و تلاطم بزرگی را در اقتصاد کشور ایجاد کرده است اما نمی‌توان گفت که همه مشکلات اقتصادی به دلیل این تحریم هاست بلکه بخشی از آن به دلیل سیاست‌های اشتباه ما بوده است.

جهانگیری افزود: پس از یک سال به همت شما تشکل‌ها، اقتصاد کشور را به نقطه تعادل جدید رسانده ایم و نمی توانیم بگوییم که وضعیت اقتصاد کشور بدتر از سال گذشته شده است، امروز مردم به جای آنکه در عرصه ارز سرمایه‌گذاری کنند به سمت بورس رفته اند که این نشانه و علامت خوبی است و این نشانه ها نشان از تلاش شماست که اقتصاد کشور را با چنگ و دندان حفظ کرده اید.

وی اظهار داشت: حق ایران است که از هر نظر همچون تاریخی، تمدنی، منابع طبیعی و نیروی انسانی شایستگی دارد که به یک کشور توسعه‌‌یافته تبدیل شود. در دولت های مختلف تصمیمات مختلفی برای توسعه کشور گرفته شد اما مسائلی پیش آمد که ایران به نقطه مطلوب نرسید. باید کار جدی صورت گیرد تا ایران تبدیل به کشور توسعه یافته شود. همچنین باید عزم و اراده را در نسل جدید زنده نگه داریم تا هر اندازه که ما ناموفق بودیم آنها ایران را تبدیل به کشور توسعه یافته کنند.

جهانگیری بیان کرد: ایران در هر دوره‌ای به ویژه شرایط کنونی که با تحریم روبه‌رو هستیم برای رسیدن به توسعه نیازمند مشارکت عموم شهروندانش را دارد. هیچ کشوری نیست که به توسعه برسد اما به بخش مدنی‌اش کم توجه باشد. رعایت حقوق اساسی مردم و مشارکت آنها سبب ایجاد توسعه می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود:‌ آنهایی که به دنبال بهانه هستند و می‌گویند که برای مشکلات اقتصادی راه حلی وجود ندارد و فکر می‌کنند باید با دنیا تعامل داشته باشیم که البته تعامل با دنیا پیش‌نیاز توسعه است. اما مسائل اجتماعی، سیاسی در حل مسائل اقتصادی کشور نقش تعیین‌کننده دارد. یعنی بخش خصوصی می‌خواهد مشارکت داده شود این یک مسئله اقتصادی نیست بلکه درجه‌ای از توسعه‌یافتگی اجتماعی و عقلانیت سیاسی است که بدانیم تشکل‌ها بهتر از ما می‌توانند در توسعه کشور نقش دارند و البته ما هم باید نقشی مؤثر برای آنها قائل شویم.

جهانگیری گفت: اگر تشکل‌ها و نخبگان جامعه احساس کنند که در سرنوشت کشور مؤثر هستند و در سیاست‌گذاری نقش تعیین‌کننده‌ای دارند حتماً به آینده کشور امیدوار می‌شوند اما اگر نخبگان مأیوس شوند و بر این تصور باشند که هیچ نقشی در حل مشکلات ندارند این یأس به کل جامعه کشیده می‌شود. ما نیاز داریم برای حل مشکلات اقتصادی مشارکت عمومی و اعتماد عمومی جامعه را بالا ببریم و امید جامعه به آینده را اصلاح کنیم. همه اینها مستلزم این است که فعالان اقتصادی و سیاسی نقش خود را ایفا کنند.

وی بیان کرد: مشکل ما سرمایه گران‌بهایی هستند که در اختیار دولتمردان کشورند و دولتمردان آنقدر فهیم هستند که از این سرمایه برای حل مشکلات‌شان استفاده کنند و در غیر این صورت هم به خود آسیب می‌رسانند و هم جامعه را دچار یأس می‌کنند، هم اینکه در جامعه مدیریت‌شان زیر سؤال می‌رود و البته بخش اقتصادی کشور اینگونه است. توجه به تشکل‌ها الزام جدی است.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: بخشنامه‌ای در اجرای ماده 2 و 3 بهبود فضای کسب کار است که باید حتماً از نظرات کارشناسان در تدوین آیین‌نامه و بخشنامه‌ها استفاده کنیم در غیر این صورت بخش خصوصی می‌تواند به دیوان عدالت اداری شکایت کند و دیوان آن را لغو کند. مصلحت در این است کاری که به دولت ارجاع می‌شود دستگاهی آیین‌نامه‌ایی و موضوعی را به دولت ارجاع داده می‌شود که تصویب کند پس از تصویب لازم‌الاجرا است. اگر اتاق بازرگانی برای من موضوعی را بنویسد که ما آن را در دولت به تصویب برسانیم. اگر مواردی را تشخیص دهیم که تأخیرش آفتی نداشته باشد آن را به اتاق بازرگانی بازمی‌گردانیم تا از نظرات انجمن‌ها و تشکل‌ها استفاده کنیم.

جهانگیری با اشاره به تشکل‌های موازی تصریح کرد: تشکل‌های موازی در اختیار اتاق است. همچنین شورای گفت‌وگو فرصت خوبی است. شما شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را جدی بگیرید و آن را به اصلی‌ترین بخش تبدیل کنید تا به جمع‌بندی و تصمیم‌گیری برسید و اگر نیازی به ابلاغ و تصویب باشد آن را محقق می‌کنیم اتاق سعی کند نمایندگی بخش خصوصی‌‌اش فراگیر شود چرا که هیچ بخش خصوصی به اندازه اتاق بازرگانی نمی‌تواند بگوید که بخش خصوصی است.

وی افزود: ما با یک سری از چالش‌ها در اقتصادمان روبه‌رو هستیم در این 40 سال در موضوعاتی از مشکلات به نقطه حساسی رسیده‌ایم. رشد اقتصادی ما پایین بود و گاهی حرکاتش نوسانی. رشدهایی که نتوانست رفاه مناسبی را برای مردم به وجود بیاورد. میزان سرمایه‌گذاری‌مان کم است و علاوه بر آن شاهد سپرده‌گذاری‌های اندک هستیم آینده کشور نگران‌کننده است. 

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: اتاق بازرگانی به عنوان بخش خصوصی باید این موضوع را بحث کند که چه عاملی سبب شده بخش خصوصی و میزان سرمایه‌گذاری کم شده است این موضوع تبدیل به پاشنه آشیل جدی شده است که باید راه حل جدی برای آن اندیشیده شود حرمت سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران باید حفظ شود و تا نتوانیم این حرمت را حفظ کنیم نمی‌توانیم انتظار سرمایه‌‌گذاری بیشتری داشته باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: یکی از موضوعاتی که مردم را رنج می‌دهد فساد گسترده‌ای است. این موضوع بسیار آزاردهنده است و البته نمی‌توان مقصری برای این موضوع به وجود آورد. این عزم جدی باید به وجود بیاید که فساد را کم کنیم و عرصه را برای سرمایه‌گذاری برقرار کنیم تا به لحاظ سرمایه‌گذاری در رشد اقتصادی قدم‌های جدی‌تری را برای موضوع برداریم.

وی با اشاره به تحریم‌های اخیر گفت:‌ آمریکا بدترین تحریم‌ها را در این دوره اعمال کرده که این تحریم‌ها بی‌سابقه است. گاهی عنوان می‌کنند هدف از تحریم‌ها کشاندن ما به پای میز مذاکره است، گاهی منع کشور از تصمیم و کار خاصی است و گاهی به صراحت عنوان می‌کنند که هدف از تحریم ساقط کردن نظام است و در هر بار زمان خاصی را معین می‌کنند که می‌توان به دهه فجر، 22 بهمن و مناسبت‌های دیگر اشاره کرد.

جهانگیری در خطاب به تشکل‌ها بیان کرد: می‌دانم بخش خصوصی در چه شرایط سختی با چنگ و دندان روزها را سپری می‌کنند، اما اگر کسی به شما از پشت تیر بزند خیانت است و اگر آگاهانه باشد او یک خائن است اما اگر ناآگاهانه باشد بحث دیگری است. کسی جرأت نمی‌کند که این کار را با شما بکند. مگر ما مرده‌ایم که به بخش خصوصی که اینچنین با دشمن می‌جنگد چنین خیانت‌هایی را انجام دهند.

وی اظهار کرد: رفاه مردم، ارز کشور و منابع درآمدی دولت سه موضوعی است که با تحریم‌ها سختی‌هایی را ایجاد می‌کند.  تحریم‌ها بر رفاه مردم تأثیر بسیار زیادی گذاشتند تا جایی که عده‌ای از مردم زندگی‌شان در سختی قرار دارد .

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این موضوع که با کوپنی شدن مخالف هستم، گفت: من چندان با کوپنی شدن مخالف نیستم اگر در روزی از زبان بنده مطرح شد که با این موضوع موافقم این به معنای آن بود که طرح مسئله کردم. عده‌‌ای عنوان کردند که به جای کوپن کاغذی آن را الکترونیکی کنیم این هم امکانپذیر نیست چرا که ما سیستم دهه 60 را نداریم که برای کالای اساسی کوپنی کنیم. باید برای این طبقه یعنی تشکل ها حساسیت ویژه داشته باشیم که اگر شرایط این طبقه بد باشد اولین آسیب متوجه کارآفرینان بزرگ خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین هدف تحریم این بود که منابع ارزی را تحریم کند، گفت: دست همه صادرکنندگان را می‌بوسم که تا الان با وجود برخی از سیاست‌هایی که شما را رنجاند اما اقدامات خوبی را انجام دادید.

جهانگیری گفت: بازار صادراتی ما همین منطقه است  قدر بازارهای صادراتی کشورهای اطراف را بدانیم که از این بازارها می‌توان به ترکمنستان، افغانستان، عراق، پاکستان و ترکیه اشاره کرد. می‌توانیم به آنها صادرات داشته باشیم و موانع را برطرف کنیم. شما باید روی بازارهای کشورهای منطقه وقت بگذارید.

وی بیان کرد: کشور برای ادامه حیات باید درآمدهای ارزی را به صفر برساند و هر دستگاهی که مانعی در کارتان ایجاد کرد با من مطرح کنید چرا که نباید بگذاریم صادرکننده‌ای در این دوران با مشکلی مواجه باشد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به منابع درآمدی دولت گفت: منابع درآمدی دولت کاهش یافته است در قانون بودجه سال 98، چهارصد و چهل و هفت هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که از آن رقم 150 هزار میلیارد تومان ناشی از فروش نفت بوده است. خطرناک‌ترین وضعیت این است که دولت برای کسری بودجه به قسمت بانک مرکزی و استفاده از آن برود. البته مصمم هستیم که این اتفاق نیفتد ما هزینه‌ها را کاهش می‌دهم و منابع درامدی‌مان را افزایش خواهیم داد. شما تشکل‌ها پیشنهادهای‌تان را به ما ارائه کنید البته برخی از پیشنهادهای شما خوب و برخی دیگر نامناسب است. انتظار دارم از شما صاحب‌نظران که با توجه به شرایط کشور جوانب را بسنجید و دولت هم در خدمت شما است. البته علاقه‌مندیم بخش خصوصی طرح های عمرانی دولت را در دست بگیرید البته تا بخشی از مسیر آمد اما چون به صرفه نبود کنار کشید.

وی افزود: ما اصرار داشتیم در دولت یازدهم و دوازدهم به اسم خصوصی‌سازی کارهای بی‌شماری را انجام دهیم البته تا پیش از دولت آقای روحانی 12درصد واگذاری ها به بخش خصوصی بود اما در دولت یازدهم این رقم به 65 درصد و در دولت دوازدهم به 100 درصد رسید. ما معتقدیم خصوصی‌سازی را باید به بخش  خصوصی دهیم و البته سیاست اصل 44 هم این است ما می‌توانیم با این روش در اقتصاد کشور تحول ایجاد کنیم. ما به بخش خصوصی باور داریم و توسعه کشور و آینده مناسب آن چیزی جز تکیه بر بخش خصوصی نیست. بخش خصوصی توانمند و با نشاط باید در این عرصه حضور داشته باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ب
Iran, Islamic Republic of
جناب شما یادتان رفته که با چه حرارتی از دختر مظلوم این دولت دفاع می کردی...!!!!؟
44
Iran, Islamic Republic of
از قول جهانگیری: اقتصاد را به نقطه تعادل جدید رساندیم

بله نقطه تعادل جدید:

سکه 5 میلیون
پراید 50 میلیون
دلار 14 هزار
خونه شخصی خدایش بیامرزد


نقطه تعادل در پوشک 85 هزار تومنی


به به از این همه تدبیر و امید
Iran, Islamic Republic of
از اعتدال به تعادل عجب معادله ای

...!!
Iran, Islamic Republic of

شما که توان عوض کردن منشی را هم نداشتید، الآن چی شده؟!!!!
تقی
Iran, Islamic Republic of
لطفا خجالتمان ندهید.
جوادی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اینها بازی سیاسی بود شما چرا باور کردی
Iran, Islamic Republic of
اشتباهتان را با استعفا جبران کنید....!!!
Iran, Islamic Republic of
احسنت من هم تنها راه را همین می دانم
Iran, Islamic Republic of
چندتا از سیاستهای درست دولت روحانی رو نام ببر که میگی بعضیاش اشتباه بود...
Iran, Islamic Republic of
شما و اشتباه ؟ اشتباه همه ش مال اون بنده خدا احمدی نژاد بود !!!
Iran, Islamic Republic of
من به عنوان جوان ایرانی بیکار و بیپناه و یالقوز از شما و رییس دولت راضی نیستم و روز قیامت نمیگزرم ...
Iran, Islamic Republic of
در اين دنيا هم پيگير حقم هستم
Sweden
...
Iran, Islamic Republic of
این "اشتباهات" باید موشکافی شود ، آقای اژه ای در تلویزیون گفت که وزارت اطلاعات کتبا هشدار داده که با ارز این کار را نکنید ولی کار خودشان را کردند ، حالا که وقت حسابرسی شده واژه اشتباه را به کار می برند.
United States
"اما نمی‌توان گفت که همه مشکلات اقتصادی به دلیل این تحریم هاست بلکه بخشی از آن به دلیل سیاست‌های اشتباه ما بوده است."
راحت اين صحبت رو ميكنن و انگار نه انگار
.مردم كلي صدمات روحي و اقتصادي ديدن و لذا بايد جواب پس بديد .
Iran, Islamic Republic of
...
ممد
United States
جان مادرتان استعفا دهید!!
وزوزخان
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اگر می خواست استعفا بدهد چرا امده
محمد
Iran, Islamic Republic of
آفرین که بالاخره یک حرف راست گفتی ، انشاء.... که تبلیغاتی نباشه.
Iran, Islamic Republic of
تبلیغاتی...!!!!!؟؟
عمار
Iran, Islamic Republic of
-یادش بخیر یک بنده خدایی در مناظرات انتخاباتی همش میگفت مردم یادتونه شکر درمغازه ها نبود
-مردم یادتونه پوشک ودارو کمیاب بود
-مردم یادتونه..........
بعد آخرش میفرمود به ما رای بدهید ما میتوانیم !!!!!
-یک خبرنگار جسور پیدا شه وبپرسه دقیقا منظور شون از میتوانیم چی بود؟!
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
آیت الله جوادی آملی این مرد بزرگ و دور اندیش در اولین روزهای بی ثباتی کشور ، بحران حاصله را نتیجه بی مدیریتی و بی کفایتی برخی از مسئولین کشور مطرح کردند که به مذاق برخی نیز خوش نیامد...
سرور
Iran, Islamic Republic of
...در صورتی که رفرنس بدهید ممنون می شوم.
سرورض
Iran, Islamic Republic of
...
مجید
Iran, Islamic Republic of
زندگی مساوی است مسکن .معیشت و امنیت.در بخش مسکن و معشیت زشت تر ین کار ممکن کردید در بخش امنیت خدارا شکر به شما مربوط نبود ...!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
ای کاش شما واعضای محترم دولت ، در همان کاخ ریاست جمهوری برای خودتان مینشستید وکار به اوضاع اقتصادی کشور نداشتید .خودتون از اصلاح امور تعجب میکردید!!!
Iran, Islamic Republic of
احسنت بر این تحلیل.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
تازه آقا از خواب بیدار شدن؟؟؟؟..!!!
Iran, Islamic Republic of
آقاي جهانگيري انطور در مورد دستگاههاي دولتي و كارمندان حرف ميزنيد انگار اينها به مملكت خيانت مي كنند !!!آقاي جهانگيري كارمندان بيچاره دولت كه تحت فشار لابي هاي رانت خوار بخش خصوصي براي انجام تخلف و ويژه خواري هستند نيز به شما مراجعه كنند؟.م..
Iran, Islamic Republic of
کدام بخش خصوصی ؟ مگه بخش خصوصی داریم ؟ کل صادرات دست ده تا شرکت دولتی و خصولتی می باشد .
Iran, Islamic Republic of
آقاي جهانگيري بخش خصوصي ثابت كرد به بلوغ نرسيده...!!
علی
Iran, Islamic Republic of
تمام مشکلات مملکت زیر سر شماهاست نه بخشی..
Iran, Islamic Republic of
كشوري كه شصت درصد جمعيت بيكارند بخش خصوصي يعني چه حتما
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
..
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
نقی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
آقای جهانگیری چرا ما پابرهنه ها باید هزینه اشتباه شما را بپردازیم این مصیبتی که شما گرفتار شدید گناه انتخاباتی شما است!!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
همه می دانیم آمریکا ی بی منطق و زور گو با اعمال تحریم های ظالمانه می خواهد با فشار به مردم و مسئولین کشور تسلیم خواسته های اوشود ...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اگر اشتباه بود چرا در انتخابات 96 اینقدر تعریف کردید
Iran, Islamic Republic of
اشتباه در سطح شما برای کشور فاجعه است اقلا عذر خواهی کنید