شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - 15 Aug 2020
 
۱
۲۹
محمد ایمانی طی یادداشتی نوشت:

تحریم ظریف؛ چه نتیجه ای باید گرفت؟

جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۴
کد مطلب: 696604
آیا تحریم های گسترده موسوم به فلج کننده، آیسا و کاتسا و قبیل آن که به شکل زنجیره ای تمدید یا تصویب و اجرا شدند، یادگاری دوره اوباما نیستند؟
به گزارش جهان نيوز، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای طی یادداشتی نوشت:

درباره تحریم وزیر امور خارجه کشورمان از سوی دولت آمریکا چه قضاوتی باید کرد؟ تحریم، نشانه خصومت است؛ ولو به اشکال مختلف اعمال شود. فرق ترامپ با اوباما و دولت های اروپایی این است که "رو" بازی می کند.

ترامپ، برجام را امضا نکرده بود و تعهد دولت آمریکا را زیر پا گذاشت. اما آیا اوباما که مشوّق و بانی برجام بود، کم عهدشکنی کرد؟ آیا تحریم های ویزایی علیه شهروندان 38 کشور در صورت سفر به ایران، در دولت اوباما تصویب و اجرا نشد؟

آیا تحریم های گسترده موسوم به فلج کننده، آیسا و کاتسا و قبیل آن که به شکل زنجیره ای تمدید یا تصویب و اجرا شدند، یادگاری دوره اوباما نیستند؟ آیا همین تحریم ها موجب نشد اغلب سرمایه گذاران خارجی، از همکاری با ایران منصرف شوند؟

آیا آلمانی ها نبودند که با وجود دعوت آقای ظریف به کنفرانس مونیخ، به هواپیمای او بنزین ندادند و توهین روا داشتند؟ آیا انگلیسی ها نبودند که به تصریح آقای ظریف و برخلاف تصریح برجام، اجازه ندادند حتی یک حساب بانکی از سوی ایرانی ها در لندن باز شود؟ آیا فرانسوی ها نبودند که همه قراردادها را زیر پا گذاشتند و با تحریم های دولت ترامپ همراهی کردند؟

چه نتیجه ای می خواهیم بگیریم؟ این که دموکرات های آمریکا و سه دولت اروپایی، در خباثت و خصومت با ایران، عقب تر از ترامپ نبوده اند و نباید از شرارت های ترامپ، ضرورت التماس بیشتر به دموکرات ها یا تروئیکای بدعهد اروپایی را نتیجه گرفت.

نباید با بزرگ نمایی عداوت های دولت ترامپ، نسخه اعتماد دوباره به تروئیکای اروپایی را پیچید یا با آرزو اندیشی و گفتن این که یک سال دیگر صبر کنیم شاید دموکرات ها در آمریکا سر کار آمدند، انجام یکطرفه تعهدات برجامی را توجیه کرد.

نباید اروپا و آمریکا را برای عهدشکنی مضاعف، حریص تر کرد. این خطا - یا خیانتی- راهبردی خواهد بود که کسانی بخواهند از رفتار تحریمی ترامپ و پمپئو، مذاکره دوباره بر سر برجام فعلی یا برجام های جدید را نتیجه بگیرند.

چه بسا یک هدف دولت ترامپ از تحریم های دیپلماتیک، تحریک به تداوم مذاکراتی از همان جنس باشد که او می گوید؛ "توافق موجود باید تکمیل شود و ضمن دائمی شدن تعهدات و محدویت های ایران، به سایر ابعاد قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی هم توسعه یابد".

یک نکته مهم دیگر، دلالی و واسطه گری دولت فرانسه میان ما و آمریکاست. دولت ترامپ هر چند فرانسه را واسطه کرد اما خود، هرگز این مسیر را به رسمیت نشناخت تا دولت آقای روحانی مجبور به دادن امتیاز بیشتر شود.

فرانسه اعلام  می کرد که می خواهد در ازای قانع کردن آمریکا به تعلیق تحریم ها، ایران را به دائمی کردن تعهدات موقتی برجام (از جمله بند موسوم به غروب آفتاب و نظارت های هسته ای منطبق با پروتکل الحاق) مجاب کند.

این البته، ایجاد تعهدات جدید برای ایران و نقض برجام است. متاسفانه آقای ظریف در سفر اخیر به نیویورک، اذعان کرد درباره دائمی کردن نظارت های موقت برجامی #مذاکره کرده است.  او مجوزی برای چنین مذاکره ای نداشت و اقدامش تخلف بود.

اما اکنون که دولت آمریکا رسما آقای ظریف را تحریم کرده، ادعای میانجیگری فرانسه هم سالبه به انتفای موضوع است. وقتی آمریکا وزیر خارجه ایران را تحریم می کند، در واقع زیر هر نوع مذاکره و میانجیگری زده است.

اما یک احتمال دیگر هم هست. آمریکا از این طریق می خواهد طرف ایرانی، از موضع پایین تر، همه این عهد شکنی ها را به جان بخرد و با این وجود، آماده مذاکره به مفهوم شنیدن دیکته غرب در قالب بازی پلیس بد و پلیس خوب میان آمریکا و اروپا شود.

آقای ظریف اکنون هدف تحریم های خصمانه دشمن است و بی تردید باید از وزیر خارجه، حمایت جانانه کرد.

در عین حال، او باید قاطع تر از گذشته بر خط قرمزهای توافق موجود پافشاری کند و حتی یک سانتی متر هم  کوتاه نیاید. و گرنه در بازی مار و پله حریفی گرفتار خواهد شد که می خواهد تعهد قبلی خود را ابزار باج خواهی جدید قرار دهد.

هر نوع مذاکره ای که برای عبور از برجام و افزایش تعهدات یا اجرای یکطرفه تعهدات بدون لغو تحریم های مالی و بانکی و نفتی باشد، خود زنی است.

آقای ظریف نیاید به روند تعامل یکطرفه ای ادامه دهد که به تصریح مصاحبه خود وی در آمریکا "موجب بی اعتباری ایده تعامل با غرب و بی اعتباری  من نزد مردم ایران شد".
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
دولت باید فورا جانشین وزیر امور خارجه به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رای اعتماد معرفی کند‌. جای آزمون و خطا و تعلل نیست باید یک نفر دیگر مدافع حقوق ملت ایران در جامعه بین الملل شود و دیپلماسی ایران را به جلو ببرد....
Iran, Islamic Republic of
مثلا جلیلی رو معرفی کنند تا بره برای طرف های دیگر، کلاس تاریخ اسلام بذاره
هرمز
Iran, Islamic Republic of
خوبه ؛ داره علت تحریم اقای دکتر ظریف توسط دولت ترامپ معلوم میشه ؛..م.
United States
...
Sweden
شوک درمانی برای اعتبار از دست رفته
Iran, Islamic Republic of
... ما زبان دنيا را خوب بلديم ، برجام آفتاب تابان است، برجام كار خدا بود، ما با مذاكره به پاسپورت ايرانى عزت ميدهيم ، با برجام هم چرخ سانتريفوژها نچرخيد هم زندگى مردم ...... و....
Iran, Islamic Republic of
چرا آمریکا معافیت های هسته ای را سه ماه تمدید میکند ولی ظریف را تحریم می کند ؟!!!!!
Iran, Islamic Republic of
توافق هسته ا ی ایران بزرگترین دستاورد غرب برای نابودی این صنعت است ....
Iran, Islamic Republic of
..م.
Iran, Islamic Republic of
عاقبت دیپلماسی التماسی، تحریم خود ظریف بود....
علی
United States
...
فريب
Iran, Islamic Republic of
....
سعادتی
Iran, Islamic Republic of
..
United Arab Emirates
اگردلواپسان بگذارندظریف ..ترامپ...راضربه فنی خواهدکرداالبته...باتوکل به خدا....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
..
United States
واقعا برای شماها باید تاسف خورد. منافع ملی را قربانی اهداف خود می کنید. امریکا طریف را سخنگوی رهبری میداند و به همین دلیل اوراتحریم می کند انگاه شماها اورا به خیانت متهم می کنید.
Sweden
...
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
عزیز دل
ازیکسو تحریم ظریف
از سوی دیگر تمدید معافیتها
همه در مسیر همان سیاست چماق وهویج معروف در عرصه بین المللی است ..
قاسم
Saudi Arabia
...
Iran, Islamic Republic of
,...
ناشناس آشنا
Iran, Islamic Republic of
...
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
برادر خوب وارزشمند جناب آقای ایمانی کاشکی حداقل در این برهه زمانی که ظریف تحریم شده ، حداقل ایشان وتیم دولت حاضر به پذیرش اشتباه خود در برجام وبیان این مهم گردند متاسفانه عادت کرده اند تا به در بسته نخورند عبرت نمیگیرند...
Iran, Islamic Republic of
تحریم ظریف بخاطر این بود که نتوانستند از طریق ظریف ما رو به ذلت بکشند و تیرشان به سنگ خورد الحمد لله رب العالمین
Iran, Islamic Republic of
...
p[j
Iran, Islamic Republic of
این تذهبون ...!!
Iran, Islamic Republic of
رفاقت با امريكايي ها اخر عاقبت ندارد!!!
Iran, Islamic Republic of
..م.
Iran, Islamic Republic of
...
بازگشت اعتبار به پاسپورت ایرانی در دولت روحانی با دیپلماسی ظریف!!!