چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - 26 Feb 2020
 
۱
۱

سیدحسن نصرالله: حزب‌الله حاکم لبنان نیست

جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۱
کد مطلب: 695794
سید حسن نصرالله گفت: مقاومت اسلامی در لبنان در همه ابعاد با دشمن متجاوز به مقابله برخواسته است.
سیدحسن نصرالله: حزب‌الله حاکم لبنان نیست
به گزارش جهان نيوز، سید حسن نصرالله دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت سی و یکمین سالروز تأسیس «جهاد البناء» (مؤسسه جهاد سازندگی)، گفت: مقاومت اسلامی در لبنان در همه ابعاد با دشمن متجاوز به مقابله برخواسته و مؤسسه‌ای که تحریم‌های آمریکا علیه آن وضع شده است، از ابتدا بخشی از مقاومت محسوب می شده و به این مؤسسه افتخار می‌کنیم.

وی از سید عباس موسوی حامی مادی و معنوی این طرح یاد کرد و ادامه داد:مقاومت از ابتدا تنها به بُعد نظامی نپرداخت بلکه در کنار آن حزب الله در زمینه‌های مختلف از جمله سیاسی و فرهنگی و بهداشتی و دیگر زمینه‌ها حرکت کرد. زیرا مقاومت در همه زمینه هاست و همه افراد مخلص و صادق بودند این مقاومت توانست به آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ برسد.

سید حسن نصرالله گفت: دشمن اسرائیلی و برخی کشور‌های دیگر بر روی ویرانی‌های جنگ ژوئیه (۳۳ روزه تل‌آویو علیه حزب‌الله) در سال ۲۰۰۶ حساب باز کرده بود تا پیروزی ما را به شکست تبدیل کند و پایگاه مقاومت علیه آن شود که ما پیش از توقف جنگ با برنامه ریزی های انجام شده شروع به آماده سازی برای روزی که جنگ متوقف شود کردیم و مؤسسه جهاد سازندگی نقش مهمی در اجرای طرح‌ها داشت.

دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان با اشاره به اقدامات عمرانی و فرهنگی مؤسسه جهاد البناء اظهار کرد: این مؤسسه در کنار توجه به مسائل ساخت و ساز، ترمیم خانه‌های آسیب‌دیده و مسائل فرهنگی، دست به بیابان‌زدایی در لبنان به ویژه در جنوب زد و طی سال‌های گذشته بیش از ۱۰ میلیون نهال بدین منظور توزیع شد.

وی در ادامه به نقش مؤسسه جهاد سازندگی در ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: یکی از چالش‌های مهم فرصت شغلی است که ما شعار‌های زیادی در این زمینه می‌شنویم.

مؤسسه در راستای نیروی متخصص عمل کرده است تا بتوانند وارد بازار کار شوند. همچنین طرح سوق المونه را داشتیم که سال‌ها قبل شروع شده است و محصولات برای فروش عرضه شده است.

سید حسن نصرالله اظهار کرد: مشکل در لبنان این است که چشم انداز و جدیتی وجود ندارد. ما به اراده نیاز داریم و هر کشوری که می‌خواند روی پای خود بایستد باید بخش‌های تولیدی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی در معرض ویرانی و تنگنا قرار دارد، ادامه داد: تاکنون سیاست دولتی در زمینه کشاورزی وجود ندارد و وزارت کشاورزی به تنهایی نمی‌تواند در این تحولی ایجاد کند و در نتیجه ما در این زمینه به سیاست‌هایی نیاز داریم.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: چالش بزرگی به نام فروپاشی خانواده وجود دارد که در کل لبنان دیده می شود و باید این مشکل را حل کنیم و از این رو خواهان هفته خانواده از ۲۶ ذی القعده تا یکم ذی الحجه، به مناسب ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) هستیم.
سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان بودجه را تأیید کرد، ادامه داد: امسال باید با همکاری وضعیت سخت اقتصادی و مالی را برطرف کنیم و از این رو جدیت زیادی در بحث بررسی بودجه انجام شده است.

وی در بخشی از سخنان خود به مسئله آوارگان فلسطینی در لبنان اشاره کرد و گفت: برخی تحصن‌ها و اعتصاب فلسطنیان مقیم لبنان را سیاسی جلوه داده و آن را به حزب‌الله و حماس نسبت می‌دهند.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: اتهام زنی به حزب‌الله تنها به داخل لبنان محدود نمی‌شود؛ چرا که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا مدعی شده است که حزب‌الله از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کند.

سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه همه کارگران غیر لبنانی برای خود کشور دارند، اظهار کرد: دولت در این مسئله می‌تواند از آن‌ها بخواهد تا لبنان را ترک کنند، اما آوارگان و کارگران فلسطینی کشوری ندارند که برگردند.

وی تصریح کرد: میان کارگر خارجی و کارگر فلسطینی تفاوت وجود دارد؛ نخست اینکه کارگران فلسطینی کشوری برای بازگشت به آن ندارند تا در آنجا کار کنند. آن‌ها سال‌هاست که پناهنده‌اند و دوم اینکه مسئله کارگران فلسطینی مربوط به مسئله بزرگی است که همه ما را دور هم جمع می‌کند. از این رو، به این مسئله باید از این زاویه نگاه کرد و به آن نزدیک شد.

سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه اتهام‌هایی که علیه این حزب زده می شود، بی‌اساس است، گفت: حزب‌الله حاکم لبنان نیست و آنچه در لبنان اتفاق می‌افتد بر خلاف اراده حزب‌الله است که از این رو ما را متهم می‌کنند که دولت را به تعطیلی کشانده‌ایم  و این موضوع صحت ندارد.

وی ادامه داد: این اتهام‌زنی‌ها با هدف تحریک دنیا علیه لبنان صورت می‌گیرد و باید برای مقابله با این اتهامات، پرونده قضایی تشکیل شود تا دروغگویی و منحرف کردن افکار عمومی متوقف شود.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: حزب الله پشت احدی پنهان نمی‌شود و اگر مشکلی با کسی داشته باشیم به شکل مستقیم اعلام می‌کنیم. ما ترسو نیستیم و شجاعت رویارویی را داریم. امیدواریم که گفتگو میان رهبران دروزی‌ها برگزار شود و ما احدی را علیه دیگری تحریک نمی‌کنیم. ما از برگزاری جلسه دولت در اسرع وقت حمایت می‌کنیم و می‌دانیم که می‌گویند که حزب الله، ارسلان را تحریک می‌کند و به ما فشار می‌آورند تا بر ارسلان فشار وارد کنیم تا از موضع خود برگردد و من آنچه شما می‌خواهید می‌گویم. ما به ارسلان گفته ایم که تو متحد ما هستی و ما با شما هستیم و از حمایت شما دست بر نمی‌داریم. ما دولت را به تعطیلی نمی‌کشانیم و طبیعی است که موضوع قبرشمون در دولت مطرح شود. ما حامی ارسلان هستیم و وی صاحب تصمیم است و ما پشت وی را خالی نمی‌کنیم.

سید حسن نصرالله با اشاره به دعای «دنی دنن»، نماینده دائم رژیم صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل اظهار کرد: ادعا‌های این مقام صهیونیست مبنی بر اینکه حزب‌الله بندر و فرودگاه بیروت را به محلی برای انتقال سلاح تبدیل کرده، صحت ندارد و او این ادعا را قاطعانه تکذیب می‌کند.

وی ادامه داد: باید بدانید که هدف صهیونیست‌ها از طرح چنین اتهامی این است که بر فرودگاه و بندر بیروت و مرز‌های لبنان قیمومیت وضع شود.

دبیر کل حزب‌الله در پایان به تصمیم محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در توقف اجرای قرارداد‌ها با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: ما از تصمیم محمود عباس در توقف قرارداد‌ها با رژیم صهیونیستی استقبال می‌کنیم. آنچه اسرائیل را نگران می‌کند توقف هماهنگی امنیتی است. توقف هماهنگی میان تشکیلات خودگردان فلسطین و اشغالگران، سلاحی است که باید تشکیلات خودگردان از آن برای توقف ویرانی منازل فلسطینی‌ها استفاده کند.

منبع:میزان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
...