دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - 1 Jun 2020
 
۴
۹

آشنایی با گزینه‌های رئیسی برای شورای نگهبان

چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۶
کد مطلب: 693744
بر اساس آنچه قاضی‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرده، رئیس قوه قضائیه پنج حقوقدان را برای عضویت در شورای نگهبان معرفی کرده است.
آشنایی با گزینه‌های رئیسی برای شورای نگهبان
به گزارش جهان نيوز، علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمد دهقان و محمدحسن صادقی مقدم چهار حقوقدانی هستند که حجت‌الاسلام رئیسی برای عضویت در شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است.

سوابق علمی و اجرایی افراد معرفی‌شده به‌شرح زیر است؛

*علی غلامی
غلامی یکی از حقوقدانان برجسته کشور و دانشیار و رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (علیه السلام) است. او دانش‌آموخته دوره کارشناسی ارشد پیوسته و دوره دکترای دانشگاه امام صادق (علیه السلام) و دارنده‌ مقاله‌ برتر دوره‌‌ دکترای رشته‌ حقوق جزا و جرم‌شناسی در سال 1386 است. استاد پژوهشگر برتر دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق در سال 1392، تحصیلات حوزوی در حد سطح دو فقه و اصول و  آشنایی به زبان‌های عربی و فرانسه از جمله سوابق علمی اوست.

عضویت در هیئت علمی از سال 1381 و انتقال به هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق علیه السلام از سال 1385، تدریس دروس حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی، سمینار اندیشه اسلامی و تدبر و تفسیر قرآن کریم در دانشگاه‌های امام صادق (علیه السلام)، تهران، شهید بهشتی(ره)، الزهرا(علیها السلام)، علوم و تحقیقات و مدرسه عالی شهید مطهری از سال 1381، تدریس مباحث حقوق و جنبش زنان در اسلام و غرب، سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری(ره) و مباحث حکومت اسلامی و ولایت فقیه در دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و دوره‌های مختلف علمی و آموزشی از سال 1381 تاکنون و استادیاری حقوق جزا و جرم‌شناسی سوابق آموزشی وی محسوب می‌شود.

رئیس اداره‌ خدمات آموزشی دانشگاه امام صادق از 1382 تا 1384، معاون آموزشی دانشکده‌ معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق از 1384 تا 1392، عضویت در کمیته‌ علوم انسانی بنیاد ملی نخبگان از سال 1391 تاکنون و رئیس دانشکده‌ معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق از 1392 تاکنون، سوابق اجرایی غلامی هستند.

او همچنین دارای سوابق پژوهشی متعدد شامل تألیف کتب مختلف از جمله کتاب مسئله حجاب در غرب، عوامل مانع مسئولیت کیفری و حقوق جوانان در جمهوری اسلامی ایران است.

*هادی طحان نظیف
طحان نظیف فارغ التحصیل مقطع دکترای حقوق عمومی دانشگاه تهران است که معاونت آموزشی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (علیه السلام) از مردادماه سال 1392، عضو هیئت علمی گروه حقوق عمومی و بین‌الملل دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق از سال 1392، دبیر داخلی جلسه شورای نگهبان از سال 1389، مشاور معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، از سال 1389، عضو مجمع مشورتی حقوقی شورای نگهبان، از سال 1393، عضو شورای کارشناسی مرکز تحقیقات شورای نگهبان از سال 1391 تا سال 1392، عضو کمیته علمی و راهبردی دفتر حقوق بشر و شهروندی اسلامی از سال 1395، مدیر گروه حقوق اجتماعی ــ فرهنگی مرکز تحقیقات شورای نگهبان از سال 1388 تا سال 1389، کارشناس و مشاور حقوقی «هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین» مجلس شورای اسلامی، کارشناس گروه حقوق عمومی دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش­‌های مجلس شورای اسلامی از سال 1389، کارشناس و پژوهشگر پژوهشکده شورای نگهبان از سال 1388 تاکنون، همکاری با معاونت حقوقی و امور مجلس ریاست جمهوری در سال 1387، همکاری با دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال 1397، دبیر کمیته فرهنگی ــ اجتماعی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، از سال 1386 تا سال 1388، عضو هیئت اندیشه‌ورز سازمان بسیج حقوقدانان از سال 1396، عضو کارگروه بازنگری دروس رشته معارف اسلامی و حقوق از سال 1396، عضو کمیته علمی همایش مردم‌سالاری دینی، جهان اسلام و غرب، سال 1397 و عضو کمیسیون فقه، حقوق و قضای اسلامی چهارمین همایش ملی تمدن نوین اسلامی سال 1397 از جمله سوابق وی محسوب می‌شود.

*محمدحسن صادقی مقدم
صادقی مقدم دارای کارشناسی حقوق قضایی در سال 1364 از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در سال 1367 در دانشگاه تربیت مدرس و دکترای حقوق خصوصی در سال 1373 از دانشگاه تربیت مدرس است. فرآیند رسیدگی به تخلفات اداری و نقش حراست‌ها در آن، آیین رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت، حقوق بیمه (جلد اول ــ کلیات عقد بیمه)، مجموعه قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (2جلد)، آیین رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیئت علمی و آیین رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیئت علمی با تجدید نظر و اضافات از جمله کتاب‌های تألیف‌شده توسط صادقی مقدم است.

تسنیم نوشت؛ صادقی مقدم در دوره ریاست حجت‌الاسلام رئیسی بر سازمان بازرسی کل کشور، معاون این سازمان بوده است و در حال حاضر نیز مشاور آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان است. او سابقه معاونت فرهنگی سازمان برنامه و بودجه را نیز در کارنامه کاری خود دارد.

*محمد دهقان
محمد دهقان از جمله چهره‌های نام‌آشناست؛ او متولد 1341 در شهرستان طرقبه شاندیز، نماینده حوزهٔ انتخابیه چناران و طرقبه شاندیز در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بوده‌ است. وی در دوره‌های هشتم و نهم نیز از همین حوزه نماینده مجلس بود که در انتخابات مجلس دهم با کسب آرا مجدداً به مجلس راه یافت.

وی دارای دکترای حقوق خصوصی از دانشگاه تهران است و از سوابق مدیریتی دهقان می‌توان به ریاست سازمان بسیج دانشجویی استان تهران و معاونت سیاسی سازمان بسیج دانشجویی کشور و تأسیس خبرگزاری دانشجو (SNN) اشاره کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


رسول
Iran, Islamic Republic of
.....
Romania
....
قاسمی
Iran, Islamic Republic of
عجب تیتر معناداری .... (o -)
Iran, Islamic Republic of
نوشتید پنج نفر بعد اسم چهار نفر رو آوردید. اگه خودتون خبر رو خونده بودید اصلاحش میکردید.
عبدالحمید رئیسی هم اضافه کنید
Turkmenistan
اهمیت شورای نگهبان همانند اهمیت کبد در فیزیولوژی بدن انسان است و فیلتر روغن و بنزین در سیستم مکانیکی ماشین ....
علي تبريزي
Iran, Islamic Republic of
نمي شد از افراد مستقل بي طرف هم استفاده كرد؟ اينها همگي جزو عناصر تندرو يك جناح خاص هستند محصوصا دهگان
دادخواه
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه امروز صندلي به دولتمردان چسپيده...!!!
سید هادی
Iran, Islamic Republic of
با سلام و احترام ، حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی فرمودند " وابستگی به گروهها وابستگی فکری و عملی می آورد‏‎ ‎‏"آنچه در انتخاب حقوق دان های محترم شورای نگهبان مشخص است همه این عزیزان و بزرگوارن گرایش به جناح و طیف سیاسی مشخصی داشته و نمیتوانند در مسیر حق و عدالت حرکت کنند چه بخواهند چه نخواهند به شکل طبیعی در مسائل مهم و کلان کشور هم تضاد آرا هم در بینشان وجود نخواهد داشت!!!!!! که به شکل جدی بخواهند بحث کرده و تحلیل نموده نظر دهند . کافی است به انتخاب های حضرت امام دقت شود که ایشان چه برای امامت نماز جمعه چه انتخاب اعضای شورای نگهبان و نمایندگان شخص ایشان ، انتخاب ها از گرایشات مختلف فکری و سیاسی بودند .یا علی
Iran, Islamic Republic of
...