دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - 26 Oct 2020
 
۰
۲

ترامپ: نخست وزیر انگلیس و سفیرش احمقند!

چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب: 693621
ماجرای افشای ایمیل های سفیر انگلیس روابط 2 متحد سنتی را وارد چالشی جدید می کند؟
ترامپ: نخست وزیر انگلیس و سفیرش احمقند!
به گزارش جهان نيوز، دو متحد سنتی یعنی لندن و واشنگتن پس از روابط گرمی که به هم زده بودند،حالادر آستانه یک تنش دیپلماتیک بزرگ قرار گرفته اند.با گذشت دو روز از انتشار اسناد و مکاتبات محرمانه میان سفیر انگلیس در واشنگتن و دفتر نخست‌وزیری این کشور که در آن سفیر، ترامپ را «بی‌منطق، دمدمی‌مزاج و ناکارآمد» خوانده بود، رئیس‌جمهور آمریکا یک بار دیگر به سفیر و همچنین نخست‌وزیر انگلیس تاخت.ترامپ در دو پیام توئیتری خود خطاب به «کیم داروش» نوشت:

«سفیر گیجی که بریتانیا به ایالات متحده تحمیل کرده، کسی نیست که ما از بودن او خوشحال باشیم، او آدم خیلی احمقی است».ترامپ ادامه داد: «او (داروش) باید با کشورش و نخست‌وزیر (ترزا) می درباره مذاکرات شکست‌خورده برگزیت صحبت کند نه این که از انتقاد من درباره مدیریت بد (مذاکرات برگزیت) ناراحت شود».

ترامپ بار دیگر نخست‌وزیر انگلیس را مخاطب خود قرار داد و افزود: «من به ترزا می گفتم که چطور توافق (برگزیت) را پیش ببرد اما او روش احمقانه خودش را در پیش گرفت و قادر به انجام توافق نشد. این یک فاجعه است».ترامپ همچنین نوشت: «من سفیر (انگلیس در آمریکا) را نمی‌شناسم اما به من گفته شده که او یک احمق پر افاده است».

رئیس‌جمهور آمریکا دوشب پیش هم در توئیتر نوشته بود: «من بسیار منتقد نحوه مدیریت برگزیت توسط انگلستان و نخست‌وزیر ترزا می بوده‌ام. او و نمایندگانش چه آشفته‌بازاری راه انداخته‌اند... سفیرشان را نمی‌شناسم ولی در آمریکا چندان محبوب نیست و نظر مثبتی درباره او وجود ندارد. دیگر با او تعامل نمی‌کنیم. خبر خوب برای پادشاهی متحده بزرگ این است که به زودی نخست‌وزیر تازه‌ای خواهند داشت».

به هر روی،حالابحران در مناسبات آمریکا و انگلیس عمیق‌‌‌‌‌‌تر از آن است که بتوان به راحتی آن را تحلیل کرد.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دخالت‌‌های اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در امور داخلی این کشور بالاخره کار دست او داده است به طوری که سفیر انگلیس در آمریکا که سه سال سابقه ریاست بر شورای امنیت بریتانیا را نیز در کارنامه خود می‌بیند و چهره‌ای کاملا امنیتی است،هم توانسته توجه رسانه‌ها را به خود جلب کند وهم از حمایت کامل وزارت خارجه انگلیس برخوردار باشد اما این حمایت تام  و تمام در حالی صورت گرفته است که انگلیس با دو چالش بزرگ اجرای برگزیت و انتخاب رهبر حزب حاکم و نخست وزیر جدید رو‌به‌رو است و در راستای این دو چالش اگر قطار برگزیت به سر منزل برسد، لندن در مسیر اجرای آن بیش از هر زمانی به داشتن روابط خوب با آمریکا حتی با وجود شخصی مانند ترامپ احتیاج دارد.

در بین دو نامزد حاضر برای نشستن بر کرسی رهبری حزب حاکم و نخست وزیری انگلیس، بوریس جانسون بر خلاف ترزا می ‌علاقه به برقراری روابط عمیق با واشنگتن دارد. این در حالی است که اگر برگزیت رخ دهد و انگلیس از اتحادیه اروپا جدا شود، بریتانیا برای سامان بخشی به اقتصاد خود باید با آمریکا روابط دوجانبه اقتصادی برقرار کند.

منبع: خراسان
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
ترامپ بی کفایت حتی رابطه آمریکا و انگلیس را هم خراب کرد. پسرعموها بین شان اختلاف افتاد!
انگلیسی ها و آمریکایی ها خودشان را پسرعمو میدانند.
Iran, Islamic Republic of
شما نگران خود باش دلت براي انها نسوزد بحث منافع است البته كار نخست وزير انگليس تمومه