دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - 21 Oct 2019
 
۱
۹۱
جهانگیری در نشست روسای دانشگاه‌های کشور؛

شرایط کشور از نظر معیشت، بودجه و ارز بسیار بحرانی است

دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب: 693384
معاون اول رئیس جمهور گفت: در موضوع سیلاب اخیر در کشور که به یکی از مسائل مهم تبدیل شده بود این بحث پیش آمد که گزارش را به کدام نهاد دولتی بدهیم که مردم باور کنند و رئیس جمهور تصمیم گرفت این مسئولیت به دانشگاه واگذار کند.
شرایط از نظر معیشت، بودجه و ارز بسیار بحرانی است
به گزارش جهان نيوز، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در نشست روسای دانشگاه‌ها که امروز در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد، گفت: دانشگاه الزهرا(س) یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور که متعلق به زنان و دختران است و مشکلات و کمبود‌هایی که این دانشگاه دارد، باید به کمک دولت و وزارت علوم حل شود. باید شرایط طوری باشد که از نظر امکانات فیزیکی و ساختاری متناسب با شأن دانشگاه باشد.

وی ادامه داد: دختران کشور در میادین علمی ورزشی و سایر حوزه‌های خوب درخشیدند و خیلی از زنان از مدیریت مناسبی برخوردارند. اگر مدیریت در اختیار آن‌ها قرار گیرد، به نحو احسن کار خود را انجام می‌دهند شتاب حضور زنان در بخش‌های مختلف افزایش یافته و از مردان سبقت گرفته اند. آمار کنکور امسال نشان داد که زنان ۵۸ درصد شرکت کننده بودند که این اتفاق مهمی است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مقطع حساسی که کشور در آن قرار دارد، گفت: شاید این بحث برای مردم عادی شده باشد، اما واقعا شرایط حساسی داریم آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند، شش کشور طرف مذاکره و شورای امنیت وقتی برجام تایید و توافق شد به عنوان یک راهکار مناسبی آن را اعلام کردند که می‌تواند برای حل مشکلات بین المللی مورد استفاده قرار گیرد. مشکلاتی که می‌تواند با گفتگو حل شود و راه حلی برای سایر مسائل جهانی باشد؛ اما آمریکایی‌ها نگذاشتند این اتفاق بیفتد چه زمانی که بودند و چه زمانی که از برجام خارج شدند اجازه ندادند مردم ایران از دستاورد‌های برجام استفاده کنند و با فضاسازی و مسائل روانی را در فضای سیاسی و اقتصادی کشور ایران حاکم کردند.
 
جهانگیری افزود: آمریکایی ها اردیبهشت ماه سال گذشته رسما از برجام خارج شدند تحریم‌های سنگینی را وضع کردند تمام توان خود را به کار بردند که بتوانند به معنای واقعی جنگ اقتصادی را با ایران داشته باشند چین روسیه و اروپا را همراه خود کردند و آن‌ها را وارد کردند که با ایران وارد جنگ اقتصادی شوند هدف شان وارد کردن فشار به مردم ایران از نظر اقتصادی بود.

وی ادامه داد: در مرحله اول فروپاشی نظام جمهوری اسلامی را از داخل مدنظر قرار دادند و اگر نتوانستند در این خصوص کاری کنند، اقتصاد ایران را دچار اختلال کنند و می‌گفتند که ایران نمی‌تواند چهلمین سال انقلابش را جشن بگیرد. در ماه‌های اول در این جنگ روانی ما فضا را از دست دادیم، اما روز به روز شرایط مقابله در کشورمان تثبیت شد و با همه کشور‌هایی که وارد جنگ شده بودند بحث کردیم یک سال در برجام ماندیم و همه تعهدات مان را انجام دادیم، اما کشور‌های طرف مذاکره کمترین تعهدات شان را انجام ندادند. نهایتا در مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران از بعضی از تعهدات را طبق تعهد برجام باید عقب نشینی می‌کرد. تعهد کرده بودیم در داخل ایران بیشتر از ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده نگاه نداریم و غنی سازی تا ۳.۶۷ باشد و ما می‌توانیم به این تعهدات پایبند نباشیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: شرایط حساس است اتفاقاتی که در برجام افتاد و کشور‌هایی که به تعهدات شان عمل نکردند باعث شد ایران هم تصمیماتی را بگیرد مهلت ۶۰ روزه که مهلت قانونی است به اتحادیه اروپا دادیم که آن‌ها می‌توانستند خوب استفاده کنند، اما باز هم به تعهدات شان پایبند نبودند ما دنبال تعامل و گفتگو هستیم و در مقابل از حقوق ملت مان دفاع می‌کنیم.

وی با اشاره به وضع معیشت مردم گفت: شرایط کشور از نظر معیشت، بودجه دولت و شرایط ارزی بسیار بحرانی است و کمتر با این شرایط روبرو بودیم الان در حال حاضر با کسری بودجه مواجه نیستیم، اما شرایط منابع کشور خاص است شرایط منطقه حساس است و باید نخبگان جامعه و دانشگاهیان به موقع این شرایط را رصد کنند و اینکه چه راهکاری را باید داشته باشیم به اطلاع دولت برسانند.

جهانگیری افزود: در حال حاضر با محدودیت‌ها و فرصت‌هایی مواجه هستیم که این شرایط بسیار جدی و تعیین کننده در کشور دارد به خصوص در دانشگاه ها. هیچ جمع و منظومه‌ای صاحب نظرتر و متخصص‌تر از روسای دانشگاه‌ها نیستند که بتوانند برای این موضوع فکر کنند، نظر بدهند و از نزدیک در جریان مسائل کشور باشند. تجربه به ما نشان می‌دهد که باید به دانشگاه اعتماد کرد که می‌تواند مشکلات کشور را حل کند به همین دلیل مسائل دانشگاه مسائل ملی است که باید به آن توجه کنیم و آن را حل کنیم. آینده کشور با دانشگاه‌ها رقم می‌خورد.

بیشتر بخوانید:
آقای جهانگیری! بهتر است صدای اعتراض مردم را نشنوید
دلار ۱۰ هزار تومان شد؛ جهانگیری: وقت رفع حصر است


معاون اول رئیس جمهور گفت: به نظر من دانشگاه نهادی است که فکر می‌کند نقد می‌کند و راهکار ارائه می‌دهد و مغز متفکر جامعه است نهادی نیست که بتوان به آن دستور داد زنده و پویاست و با محیط اطراف خود ارتباط دارد باید از استقلال علمی دانشگاه‌ها حفاظت و حراست کرد. اصول و هنجار‌های اخلاقی باید در دانشگاه‌ها حفاظت شود. برای مثال تقلب‌های علمی که اخیرا جریان ساز شده در دولت مصوبه‌ای داشتیم که در دانشگاه‌ها کمیته تشکیل شود و وزارت علوم پیگیر آن است.

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها نیازمند حمایت دولت و نهاد‌های حاکمیتی هستند باید به دانشگاه‌ها حسن ظن داشته باشیم امنیتی دیدن و سیاسی برخورد کردن با دانشگاه نتیجه آن منفعل شدن و ناکارآمدی دانشگاه است. دانشگاهیان باید برای حل مسائل پیش قدم باشند تجربه گفتگو با ۱۳ دانشگاه را داشتیم که می‌توانند در حل مسائل کشور حضور تعیین کننده داشته باشند. باید کاری کنیم که مشارکت عمومی در تمام زمینه‌ها شکل بگیرد که پیش نیاز آن مشارکت دانشگاه هاست. نباید یاس و ناامیدی در دانشگاه‌ها ایجاد شود. یکی از کار‌های محوری دانشگاه‌ها در توسعه این است که چگونگی مشارکت مردم را تعریف کنند نقش آفرینی دانشگاه‌ها در شرایط کنونی می‌تواند موثر و اثربخش باشد.

جهانگیری در ادامه به شرایط اقتصادی جامعه اشاره کرد و گفت: باید تاب آوری جامعه در بخش‌های مختلف مانند معیشت، بودجه، سیاسی، اجتماعی و سایر مسائل را بالا ببریم.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص بودجه کشور نیز گفت: بخشی از بودجه کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم به فروش نفت وابسته است آمریکایی‌ها تمام تلاش شان را کرده اند که بتوانند فروش نفت ایران را متوقف کنند، اما تاکنون موفق نشدند ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از بودجه کشور باید از طریق فروش نفت به دست بیاید که برای حل این مشکل باید منابع جدید خلق کنیم. ما کشور ثروتمندی هستیم و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی گفت: از دستاورد‌های علمی حفاظت شود نباید به گونه‌ای باشد که نخبگان ما از کشور خارج شوند. می‌دانیم که وضع معیشت اساتید خوب نیست، اما باید در این شرایط با دولت همکاری شود. حلقه ارتباط دانشگاه با صنعت باید برقرار شود صنعت دستش را به سمت دانشگاه دراز کرده که باید از این فرصت استفاده شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


موسوی اصفهان
Iran, Islamic Republic of
من از طرف خود و ملت ایران از شما و دولت فخیمه تان بالت این مشکل عذرخواهی میکنم و از طرف ملت به شما قول میدهم این مشکلات را حل نماییم
رو که نیست!
والا !
Iran, Islamic Republic of
چرا جهانگیری بغض نمیکنه گریه کنه؟!!
سرور
Iran, Islamic Republic of
چون دلار 4200 به اندازه کافی برای نورچشمی ها خیرات کرده است.
راستی چند مدتی است وزیر جوان!!! پیداش نیست.نگرانیم.
Iran, Islamic Republic of
مسئولین دولت یادتان هست چه قول ها و وعده هایی به مردم دادید؟ یادتان است چقدر عملکرد دولت قبل را نهی کردید؟ یادتان است زمانی که سرمست از مذاکره با کدخدا بودید، گوش هایتان تذکرات و نصایح دلسوزان در خصوص برجام را نمی شنید؟ ...
Iran, Islamic Republic of

این دولت کاری کرد که ملت آرزوی دوران احمدی نژاد را میکنند!!
بله و خیر
Iran, Islamic Republic of

خیر چون احمدی نژاد علیرغم همه کارهای مثبتی که انجام داد منحرف شده!!
Romania
...
Iran, Islamic Republic of
چون خرش از پل گذشته و رای مردم رو گرفته
Iran, Islamic Republic of
ما خودمان را برای خوردن سیب و گلابی برجام آماده کرده بودیم این حرفها کدامه ملت ایران یادتان می آید ما چنین و چنان بودیم از زبانش نمی افتاد. ملت ایران یادتان می آید؟؟
Iran, Islamic Republic of
جهانگیری در نشست روسای دانشگاه‌های کشور؛
شرایط کشور از نظر معیشت، بودجه و ارز بسیار بحرانی است .......
خخ
Iran, Islamic Republic of
چشم بسته غیب میگن !
Iran, Islamic Republic of
....
Netherlands
- با وجود شما ها این نتایج عادیست

- جای شکر استکه شما می دانید که امت و مردم شما را باور ندارند.
امید مدبر
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
مگه ایشون نگفت ما آمادگی مقابله با تحریم ها رو داریم و ( از جایی که فکرش رو هم نمیکنن ) منابع ارزی جمع کرده ایم !!!
دلیل
این دستپخت اصلاحطلبهاست و حالا هم بفکر دوره بعد هستند
سعیده
صد سال سیاه !!!
سعیده
دولت حرف و حرف و فقط حرف
Iran, Islamic Republic of
...
سعید
پس مسئولین چکاره هستند این حرف برای چی زده می شود این چه ژستی است که جهانگیری می گیرد این حرفها را باید پیگیری کنند حل کنند یا به مردم بگویند قضیه چیه
Iran, Islamic Republic of
مسئول ارشد نظام می گوید: شرایط کشور از نظر معیشت، بودجه دولت و شرایط ارزی بسیار بحرانی است؟!! پس شما چکاره ای؟! کجا رفت آن همه وعده های رنگارنگتان ا؟ ..
Romania
ملت ایران چرخ اقتصاد رونق گرفته دنیا عاشق کار کردن با ایرانه......!!!!!
M.sh
Romania
رئیس بانک مرکزی میگه مشکل ارز نداریم. این یکی میگه وضعیت بحرانیه.(یعنی همون گرا دادن به دشمن).
دو ماه دیگه همینا میگن تندروها(همان انقلابیون) وضعیت کشور رو بحرانی میدونن برای ماهی گیری سیاسی و گرا به دشمن!!!!!
....
از برنامه تبلیغاتی برای ریاست جمهوری بگو
شاکی
Iran, Islamic Republic of
از توزیع ارز 4200 تومانی چه خبر ؟!!!
Iran, Islamic Republic of
...
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
سیب و گلابی برجام چی شد ؟!
Iran, Islamic Republic of
ناراحتم از این ایشان!!
Iran, Islamic Republic of
منم خیلی خیلی ناراحتم!ایشون با پخش نابجای ارز چنان ضربه ای به اقتصاد وارد کرد که تا نسلهای آیندمون دردشو حس کنن.
Iran, Islamic Republic of
هوا هم خیلی گرم شده ، ولی چرا برای مردم عادی نشده!
Iran, Islamic Republic of
این شرایط دست پخت اعتدال و تکرار و کارگزارانی هاست
البته اشتباه مردم هم پیروی از یه سری سلبریتی در دادن رای به شما بود
محمد
United Arab Emirates
" شرایط کشور از نظر معیشت، بودجه و ارز بسیار بحرانی است"
باز جهانگیری حرف زد تا دل مردم را خالی کنه. خوب اگر هم بحرانی هست شما درست کردید و باید پاسخگو باشید و اگر نمی توانید از مردم عذر خواهی کنید و کنار بروید.!
Iran, Islamic Republic of
این حرف رو زده تا بعد بگه راه حل عبور از این بحران مذاکره در مورد موشک و منطقه هست
حامد
Iran, Islamic Republic of
....
علی
Iran, Islamic Republic of
با ابتکار شما می خواستید وضعیت مملکت چه شود..!!
Iran, Islamic Republic of
در اینکه شرایط کشور شرایط مطلوبی نیست و سیب‌زمینی هم از سبد غذایی قشر ضعیف در حال حذف شدن است، شکی نیست؛ اما ته دل مردم را خالی کردن که هنر نیست، پس شما بزرگواران برای انجام چه کاری حقوق می‌گیرید؟
Iran, Islamic Republic of
...
United States
شرایط بحرانی است بله همه میدونیم‌فقط میشه بگید چرا با این شرایط بحرانی دارید راه آهن از هرات به خواف میسازید ؟!!! ...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
امیرمسعود
Iran, Islamic Republic of
می خواهند دوباره فشار بیاورند تا کشور را وارد مذاتکره ای کنند که در نهایت همچون برجام برای ما هیچ سودی ندارد. از دست اصلاح طلب ها چیکار باید کرد.!!!؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
...
Denmark
آقای جهانگیری صبر استراتژیک داشته باش ! خخخخ
سعیده
...
Iran, Islamic Republic of
این حاصل مدیریت اعتدالی است!!!
M.sh
Romania
تَکرار و کارگزاران یادت رفته!
Iran, Islamic Republic of
...میدان را به اهلش بسپارند
Iran, Islamic Republic of
پس شما چکاره هستی؟!!
Iran, Islamic Republic of
...
حسن
Iran, Islamic Republic of
...مسولیت این موضوع با چه کسی است؟!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
نکنه میخوای کاندید بشی؟ نه بابا.........
Iran, Islamic Republic of
اقاي جهانگيري اونروزي كه كدخدا كدخدا ميكرديد حرف دلسوزان نميشنيدي كه به امريكا وغرب اعتمادي نيست...
کریمی
Iran, Islamic Republic of
...
نادر
Iran, Islamic Republic of
بحران معیشت!!😳 اون‌ هم تو دولت تدبیر و امید که زبان دنیا را بلده ؟!!!😱 اون هم وقتی که ماشین اقتصاد را از ته دره بیرون آوردین !!!!؟

این حرفای دلواپسی چیه جهانگیری جان!!!
جدی
Iran, Islamic Republic of
جدا؟!!!!
نیما راسخ
Iran, Islamic Republic of
وقتی ایشان می گوید:وضعیت معیشتی و ... بحرانی است یعنی فاجعه.....باب مذاکره اما بسته می ماند؛چون ما در کشور همه چیز داریم به جز «بحران»!
Iran, Islamic Republic of
...
توصیه به مستر جهانگیری
Iran, Islamic Republic of
پیشنهاد می کنم وعده هایی که در ایام انتخابات دادی رو دوباره گوش کنی
Iran, Islamic Republic of
آقای جهانگیری! چوب خدا صدا نداره ..
سید
Iran, Islamic Republic of
هدفش ا ز این حرفها تسلیم شدن و دادن موشک ها تا بتوانند فاتحه انقلاب را بخوانند عوض اینکه پاسخگوی بی مدیریتی ها باشند هر روزی حرف زده مشکلی برای کشور ایجاد کرده .
آیا این حرفها گرا دادن به خارجی ها که فشار را چند برابری کنید تا فروپاشی زود تر حاصل شود ؟
Iran, Islamic Republic of
من یک مغازه دارخواربارفروش هستم وضعیت بازار راکد وقیمت اجناس روبه پایین است واجناس به وفور یافت میشود...جای نگرانی نیست.....
Canada
شرایط کشور از نظر معیشت، بودجه دولت و شرایط ارزی بسیار بحرانی است.... برای همین با میانجیگری مکرون تقریبا مذاکره با آمریکا قبول شده....!!!!
بي تدبيري
Iran, Islamic Republic of
آقاي معاون اول ؛ حالا وضعيت از چه نظر عاديه !؛!؛ مردم يادتان هست سالهاي ٩٠ و ٩١ رو !؟!؟
Iran, Islamic Republic of
واقعا ؟!
باورم نمیشه!!!!
Sweden
ظاهرا شرایط شما و حزب تان بحرانی است! نه وضعیت کشور و ملتی که جنگ هشت ساله رو در کارنامه خودش داره. مردانه کنار بکشید و بگذارید مردان روزهای سخت وارد میدان شوند.
Iran, Islamic Republic of
شما ، هم حقوق میگیری، هم حق مسوولیت ، هم ماموریت، هم اضافه کاری، از بالاترین موقعیت هم برخورداری، همه چی هم بعد از ۵۰سال کار داری،جناب! به حرمت خون برادران شهیدت ، خالصانه خدمت کن ، نمی‌توانی خب مثل بقیه استعفا بده .
Iran, Islamic Republic of
ایشان فرموده بودند یک عده مدیران آویزان و کم کار در دولت داریم که اینها اگر نمیتوانند منشأ ابتکار در دولت باشند باید خودشان کنار بکشند.
Iran, Islamic Republic of
مردم یادتونه ?تیکه کلام انتخاباتی که هیچ وقت فراموش نکنیم به برنامه و عملکرد و کارنامه رای بدیم نه کلام قشنگ!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
نتیجه اعتماد به کدخدا در همه.جا همینه اسحاق جان .عزت نزد خداست نه کد خدا
Iran, Islamic Republic of
توودولتت مسؤول اینهمه افتضاحین،....
Iran, Islamic Republic of
من از طرف خود و ملت ایران از شما و دولت فخیمه تان بالت این مشکل عذرخواهی میکنم و از طرف ملت به شما قول میدهم این مشکلات را حل نماییم
رو که نیست!
والا !
اگر آنچه را که آمریکا و اروپا نتوانسته با جاسوسی اطلاعات کشور را جمع آوری کنه دولت فخیمه روحانی و جهانگیری !!!!! این اطلاعات را بلند رسا به اطلاع آمریکا و اروپا می رساند تا با اطمینان خاطر علیه ایران اقدام کنند . لازم است قوه محترم قضائیه وارد عمل شده و نسبت به اقدامات این آقایان در گفتار و عملشان ، حکم نمایند .
Iran, Islamic Republic of
خدا کند اوضاع درست بشود یا این که دود این بی تدبیری ها به چشم اون بالایی ها و وابستگان و مفت خوران و جیره خواران هم برود.
Iran, Islamic Republic of
لعنت به باعث و بانیش
مجید
Iran, Islamic Republic of
جها نگیری عزیز یکبار دیگر فیلم تبلیغاتی ریاست جمهموری را ببین .مگر گلابی نرسیده ؟...
Iran, Islamic Republic of
یعنی بعضی از این مقامات بلند بالا اصلا به خدا و قبر و قیامت اعتقاد هم دارن یا فکر میکنن اونطرف بازیه؟
Iran, Islamic Republic of
فکر میکنند الکی و سر کاریه!!
Iran, Islamic Republic of
...
وزوزخان
Iran, Islamic Republic of
شما بودی میگفتی به اونا رأی ندید چنین و چنان میشود به ما رأی بدید وضع همتون از بیل گیتس بهتر میشه! ...
Iran, Islamic Republic of
چه حرفهای کهنه ای؟ مسخره است از معاون اول رییس جمهور بعد این همه سال تازه میگه بحران!
Iran, Islamic Republic of
جیسون رضاییان جاسوس نبود .اما....!!!
Iran, Islamic Republic of
...
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
بابا ای ول. پیدا کنید پرتغال فروش را!!!!
Iran, Islamic Republic of
بازهم باید بشود،باید فلان کار را بکنیم و...
خودتون خسته نشدین؟؟
شانان
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
..
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
آقای معاون اول ... گرا به دشمنان ، برای گستاخی بیشتر نده !!!
بوسجین
Denmark
مردم ایران یادتان هست دولت قبا در شرایط تحریم شدید به شما هم یارانه می داد و هم سهام عدالت در نظر گرفته بود هم مسکن مهر و راه سازی و ومهمتر از همه راه دور زدن تحریم ها را داشت که ما برای جلب نظر از ما بهتران همه را قطع کردیم تا مردم پرو نشوند و توقعی از دولت نداشته باشند و مهمتر از همه دولت را چنان هیچکاره کردیم که فقط حقوق نجومی بگیرد و به غید از ان هیچ تعهد دیگری نداشته باشد تا مردم دیگر ردخواستی از دولت نداشته باشند
Iran, Islamic Republic of
بنده خدا راست میگه وضعیت معیشت و... تو کشور بحرانیه چون دیگه چیزی !!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
این اصلاح طلبا خیلی فیلمن خودشون رو از روحانی و دولت جدا می کنن تا برا انتخابات بگن ما مثل اونا نیستیم با این ترفند می خوان بیان دوباره مردم رو بدبخت کنن