يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - 31 May 2020
 
۱
۳

چرا حقوق نجومی برگشت؟

حمیدرضا حاجی بابایی
چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۴
کد مطلب: 693303
متاسفانه مجلس به جای این‌که به دنبال اجرای قانون و شفافیت و ناظر بر عملکرد دولت باشد تماشاگر تخلفات دولت است.
جهان نيوز - دکتر حمیدرضا حاجی بابایی: ‌‌در ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه تاکید شده دولت مکلف است سامانه‌ای طراحی کند تا حقوق کارمندان و مدیران دولتی در دسترس عموم مردم قرار گیرد اما با گذشت 15 ماه از این تکلیف قانونی هنوز خبری از اجرای آن نیست و این موضوع نشان می‌دهد عزمی برای اجرای قانون در دولت وجود ندارد.
در برنامه ششم توسعه به دولت یک سال زمان داده شد تا سامانه حقوق را طراحی کند و این زمان از یکم فروردین ماه 96 شروع شد و تا یکم فروردین ماه 97 زمان داشت. با گذشت بیش از 15 ماه هنوز خبری از اجرای بند 29 قانون برنامه ششم توسعه نیست و همین موضوع باعث شده تا دوباره حقوق‌های نجومی در دولت مشاهده شود.
چندی پیش طی مناظره‌ای با نمایندگان دولت مطرح شد که برخی مدیران حقوق‌های بالا و نجومی دریافت می‌کنند اما نمایندگان دولت معتقد بودند حداکثر حقوق هفت برابر حداقل حقوق است و حقوقی خارج از این چارچوب پرداخت نمی‌شود اما یکباره لیست حقوق مدیران یک دستگاه دولتی به نام صندوق بازنشستگی کشوری منتشر می‌شود که یک مدیر بیش از 60 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند. اگر سامانه حقوق نهایی می‌شد و در اختیار عموم مردم قرار می‌گرفت قطعا این ارقام مشاهده نمی‌شد و در این صورت دیگر نیازی به دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور نبود و مردم خودشان تصمیم می‌گرفتند با مدیران ناکارآمد و سودجو چه برخوردی داشته باشند. زمانی که شفافیت در بدنه دولت وجود نداشته باشد اجرای قوانین مربوط به شفافیت نیز کنار گذاشته می‌شود و به نظر من مقصر اصلی این ماجرا مجلس است.
درست است که دولت نمی‌خواهد اقدام به انتشار حقوق مدیران خود کند اما هیات رئیسه مجلس تاکنون چقدر برای اجرای این قانون تذکر دادند و پیگیر اجرای آن بودند؟ مجلس این قانون را مصوب کرده اما نظارتی بر اجرای آن ندارد و دولت هم متوجه عدم فشار از سوی مجلس است و نسبت به اجرای آن خود را خسته نمی‌کند.
متاسفانه مجلس به جای این‌که به دنبال اجرای قانون و شفافیت و ناظر بر عملکرد دولت باشد تماشاگر تخلفات دولت است. مردم باید مطلع باشند که مدیران کشور چقدر حقوق دریافت می‌کنند و قطعاً اگر شما به عنوان رسانه این موضوع را از دستگاه‌های دولتی پیگیری کنید یا جواب سر بالا خواهید شنید یا خواهند گفت که در شرایط فعلی به صلاح کشور نیست که این موضوع پیگیری شود اما به صلاح خودشان است که حقوق‌های بالا و نجومی دریافت کنند. مجلس باید نسبت به تخلفات پیگیری داشته باشد و مسائل را تذکر دهد.
منبع: جام جم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
چرا قانون ناقص خدمات كشوري كه كلا تبعيض و غير قانوني و مغاير قوانين ديگر است با عجله مصوب كرديد
France
واقعا این حق مردم است که بدانند امثال آقای حاجی بابایی، قالیباف، زاکانی، مشایی از طیف به اصطلاح اصول گرا و نوبخت، زنگنه، حناچی، جهانگیری از طیف به اصطلاح اصولگرا چقدر حقوق روی فیش و پشت فیش می گیرند.
France
خودت چقدر می گیری؟