دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - 6 Apr 2020
 
۱

عوارض ساخت و ساز از امروز ۷۰ درصد افزایش یافت

يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۴
کد مطلب: 693296
شورای شهر سال گذشته نرخ عوارض را بی‌رویه افزایش داد. شهروندان معترض شدند و شورا لایحه را اصلاح و متوسط عوارض ساخت و ساز واحدهای مسکونی را ۷۰ درصد افزایش داد؛ از امروز این مصوبه اجرایی شد اما مشخص نیست تکلیف کسانی که در ۲ ماه گذشته پول داده‌اند چه می شود؟
عوارض ساخت و ساز از امروز ۷۰ درصد افزایش یافت
به گزارش جهان نيوز، شورای اسلامی شهر تهران افزایش نرخ ضرایب ساخت و ساز را بعد از چند سال در بهمن سال ۹۷ تصویب کرد و در اواخر فروردین افزایش نرخ ها  در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران اجرایی شد.

زمانی که ضرایب جدید در ماه دوم بهار در شهرداری اجرایی شد باعث بروز مشکلات فراوانی در معاونت شهرسازی مناطق شد و شهروندان از افزایش بی رویه نرخ ها بسیار گله مند بودند تا جایی که صدور پروانه در شهرداری به شدت کاهش پیدا کرد و به طبع آن شهرداری درآمد جدی در این ۲ ماه کسب نکرد.

برخی از مراجعه کنندگان معتقد بودند که شهرداری بدون حساب و کتاب این نرخ ها را افزایش داده است و شهرداری تهران اعلام می کرد که شورای اسلامی شهر تهران مصوبه را تصویب کرده و شورایی ها هم معتقد بودند که شهرداری تهران توضیح لازم  را نداده است.

این مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، شهرسازی‌های مناطق را قفل کرد. اعتراضات بالا گرفت و بعضاً نرخ عوارض تا ۴۰۰ درصد افزایش یافته بود البته این موضوع از سوی محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران رد شد اما شهروندان معتقد بودند بهتر است شورایی ها یک بار به مناطق بیایند و ببیند چه مصوبه ای را تصویب کرده اند.

شهرداری تهران وقتی متوجه شد که اشتباه بزرگی انجام داده و موجب اعتراض شهروندان شده است به مناطق اعلام کرد که ۱۰ پرونده را به صورت رندوم مورد بررسی قرار دهند و نتیجه را برای مرکز ارسال کنند و همچنین کمیته ای برای رفع این مشکل ایجاد شده است.

در واقع بعد از ابلاغ مصوبه تازه متولیان امر به این فکر افتادند که باید مشکلات را احصا و نرخ  عوارض ساخت و ساز را تعدیل کنند.

کار به شورای اسلامی شهر تهران کشید و اعضا پذیرفتند که باید این مصوبه اصلاح شود چرا که مشکلات زیادی برای شهروندان ایجاد کرده است. قرار شد شهرداری نرخ ها را تعدیل کند و دوباره لایحه جدید در این باره به شورای شهر ارائه کند.

شورای  اسلامی شهر تهران دوباره لایحه شهرداری تهران را مورد بررسی قرار دارد و اعضا کلیات لایحه ضرایب تعدیل ارزش معاملاتی هر یک از بلوک های شهر تهران براساس آخرین دفترچه ارزش معاملاتی املاک (موضوع ماده ۶۴ قانون مالیات مستقیم) موضوع تبصره ۳ ذیل ماده یکم مصوبه عوارض افزایش ارزش قانونی ناشی از طرح های توسعه ای را فقط با ۱۳ رای تصویب کردند.

شهرداری تهران در ساعات پایانی ۱۵ تیر این مصوبه را به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ کرد و امروز برخی مناطق اعلام کردند مصوبه به دست آنها رسیده است البته برخی هم ابراز بی اطلاعی کردند.

بر اساس این گزارش،  عوارض زیربنا و عوارض ناشی از طرح‌های شهری تهران در سال ۹۳ حدود ۶.۶ درصد قیمت آپارتمان بوده است، اما به دلیل عدم تغییر در بهای عوارض تا پایان سال ۹۷ از یک سو و افزایش قیمت بهای آپارتمان از سوی دیگر، این مقدار به یک درصد کاهش پیدا کرده بود.

بهای عوارض در سایر کلان شهرهای ایران همچنان ۴ الی۶ درصد قیمت آپارتمان است و  بنا به پیشنهاد و تصویب شورای شهر این عدد در گام اول به ۲.۵ درصد افزایش پیدا کرده است.
بعد از اعمال تعدیل این عدد، در نهایت شورای شهر تهران نرخ عوارض ساخت و ساز را ۱.۷ به میزان درصد قیمت آپارتمان تصویب کردو گفته می شود بیشتر این نرخ ها به دلیل افزایش نرخ مسکن است.

در این لایحه برای ۱۶۰ بلوک دفترچه ارزش معاملاتی ضریب، تعیین شده و این کار برآیند اجرای پایلوت طرح در مناطق مختلف شهر تهران، برگزاری جلسات مختلف با مناطق و کار فشرده اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه است.
 


یکی از شهرداران مناطق تهران در این باره به فارس گفت: مصوبه ابلاغ شد، قیمت ها تقریباً منطقی شده است و به طور میانگین عوارض ۷۰ در صد افزایش یافته است و این موضوع هم به دلیل بالا رفتن قیمت مسکن است.
 
 
گفته می شود که نرخ گذاری بر اساس عدالت اجتماعی رخ داده است و در مراکز تجاری عوارض خیلی تغییری نکرده است.

زهرا نژاد بهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: نسبت به بلوک‌های مختلف تهران این عوارض تعدیل و بر اساس عدالت توزیع صورت گرفته است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *