دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - 21 Oct 2019
 
۱۱
۷۴
اعلام تصمیمات جدید ایران درباره تعهدات برجامی؛

ایران گام دوم را برداشت/ ربیعی: از امروز بالای ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی می‌کنیم/ عراقچی: خواسته‌های ایران در برجام تحقق نیافته/ سطح غنی سازی را رعایت نمی‌کنیم/ روحانی برای حضور آمریکا در گفتگوهای ۱+۴ شرط گذاشته/ به همه دستگاه‌ها اعلام کردیم به اینستکس امید نبندید

يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۹
کد مطلب: 693212
نشست خبری سخنگوی دولت، معاون سیاسی وزارت خارجه و سخنگوی سازمان انرژی اتمی با موضوع گام دوم کاهش تعهدات برجامی برگزار شد.
ایران گام دوم را برداشت/ ربیعی: از امروز بالای ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی می‌کنیم/ عراقچی: خواسته‌های ایران در برجام تحقق نیافته/ سطح غنی سازی را رعایت نمی‌کنیم/ روحانی برای حضور آمریکا در گفتگوهای ۱+۴ شرط گذاشته/ به همه دستگاه‌ها اعلام کردیم به اینستکس امید نبندید
به گزارش جهان نيوز، همزمان با پایان یافتن مهلت 60 روزه ایران به کشورهای اروپایی، تصمیمات جدید کشورمان درباره کاهش تعهدات برجامی امروز (یکشنبه 16 تیر ماه) در نشست خبری سخنگوی دولت با حضور عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام می‌شود.

در این نشست عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در این باره گفت: ما امروز در موعد 60 روز پایان گام اول تعهدات خود هستیم و از آنجایی که خواسته‌های ما در خصوص برجام، تحقق پیدا نکرده، ما امروز گام دوم را بر می‌داریم. همانطور که در مرحله اول اعلام کردیم که میزان ذخایر پایبند نیستیم، در گام دوم نیز سطح غنی سازی را رعایت نمی‌کنیم، امروز در نامه آقای ظریف به موگرینی این موضوع اعلام می‌شود.

معاون وزیر خارجه در ادامه گفت: روند کاهش تعهدات ایران در برجام روندی است که در راستای حفظ برجام است. ممکن است که این روند به خروج کامل ما از برجام منتهی شود، ولی حرکت ما برای حفظ برای برجام است. این روند کاهش تعهدات در گام‌های 60 روزه ادامه پیدا خواهد کرد. ما معتقدیم که برجام یک توافق معتبر و مهم بین‌المللی است. ما خواهان ادامه برجام هستیم ولی خواسته‌های ما از برجام هم باید برآورده شود، وگرنه در تعهدات خود بازنگری می‌کنیم. یک طنزی این وسط اتفاق افتاده و آن اینکه آمریکا که خودش از برجام خارج شده، خواستار نشست شورای حکام شده و خواستار رسیدگی به نقض برجام توسط ایران شده است. مهم این است که سایر کشورهای اروپایی، روسیه و چین با این درخواست همراهی نکردند. برآورد ما این است که در نشست شورای حکام که برگزار خواهد شد، منطق ایران را خواهند شنید.

عراقچی افزود: آنچه ایران در کاهش تعهدات خود انجام می‌دهد از دید ما نقض برجام نیست. منطق ما در جلسه شورای حکام عرضه خواهد شد، همزمان شکایت خود را هم ارائه خواهیم داد و آن‌ها هم باید درباره نقصان پاسخگو باشند. تماس دیشب آقای ماکرون با آقای روحانی تماس سازنده‌ای بود. تمایل برای پیدا شدن یک راه حل وجود دارد هر چند سخت است. آقای ماکرون و روحانی دیروز صحبت کردند که زمینه‌های گفتگوهای طرفین ایجاد شود تا به راه حل‌هایی برسیم. قرار است که کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا هم برگزار شود.

معاون وزیر خارجه در ادامه گفت:‌ اگر اروپایی‌ها از طریق اینستکس یا غیر از آن انتظارات ما را برآورده کنند، الان در این مرحله نبودیم. به خصوص در حوزه فروش نفت و دسترسی به درآمدهای نفتی کاری نتوانستند انجام دهند. اینستکس رسما عملیاتی شده و طرف ایران آن هم اکنون عملیاتی شده و این دو نهاد با هم در ارتباط هستند و قواعد کاری خود را تنظیم کرده‌اند و یکی دو کار را انجام داده‌اند، ولی تا وقتی اعتباری برای آن در نظر نگیرند فایده‌ای ندارد. تا وقتی که به لحاظ اقتصادی برای ایران منافعی نداشته باشد برای ما قابل قبول نیست. تعداد کشورهایی که قرار است به عنوان سهامدار به اینستکس ملحق شوند قرار است افزوده شود.

وی در ادامه گفت:‌ گفتگوهای رسمی و غیررسمی بین ما در جریان است و امیدواریم که به نتیجه برسیم وگرنه بعد از 60 روز گام سوم را برخواهیم داشت.

عراقچی درباره بحث راکتور اراک نیز افزود: بحث اراک بحث جداگانه‌ای است. به این دلیل که مدرن سازی اراک به تعویق افتاده و اگر کشورهای عضو برجام نتوانند آن را به زمانبندی موجود برگردانند آن را به شرایط قبلی برخواهیم گرداند. جلسات و اتفاقات خوبی در خصوص اراک طی دو ماه گذشته برگزار شده و به لحاظ فنی پیشرفت خوبی داشته‌ایم. روند را در خصوص اراک پیگیری می‌کنیم. اگر به جدول زمانبندی برگردد ما همین روند مدرن سازی را ادامه می‌دهیم. چون پیشرفت خوبی داشته است.

معاون وزارت خارجه در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی انگلیس نیز گفت: نفتکش یک سوپر تانکر است که 2 میلیون بشکه ظرفیت داشته و به همین دلیل امکان عبور از کانال سوئز نداشته و از تنگه جبل الطارق رفته است. برخلاف اعلام انگلیس این نفتکش به مقصد سوریه نبوده، و آن بندری که اعلام کردند امکان پذیرفتن چنین تانکری را ندارد. در این زمینه مسیر حقوق طی می‌شود، این یک راهزنی دریایی است. این نفتکش در آب‌های بین‌المللی بوده است. سفیر انگلیس را دوباره خواسته‌ایم. امیدواریم که قضیه نفتکش به زودی حل شود.

همچنین علی ربیعی اظهار داشت: رسانه ها و افکار عمومی دنیا به نحوی نگران رفتار آمریکا و برجام هستند.

وی افزود:‌ به‌طور مقدماتی اعلام می‌کنم دستور العمل ما این است که از غنی‌سازی 3/67 عبور کنیم و مقدار غلظت مربوط به نیاز ما است.

سخنگوی دولت در مورد توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس در جبل الطارق گفت :آن طور که انگلیس می گوید این تصمیم اتحادیه اروپا نیست، زیرا کشورهای مهم اروپا مثل اسپانیا به این کار انگلیس اعتراض کرده و سایر کشورهای اروپایی نیز ابراز نگرانی کردند.

وی ادامه داد انگلیس، همسویی با دولت آمریکا این راهزنی دریایی را انجام داده است.
 بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی به تشریح جزییات اقدامات ایران در راستای بیانیه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت.

کمالوندی گفت: براساس دستوری که از ریاست جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی داشتیم و گام دوم امروز برداشته شده است. ما الان رونوشت تغییراتی که صورت گرفته را به نماینده آژانس تحویل دادیم و تا چند ساعت دیگر فرآیند غنی سازی بالای 3.76 درصد شروع می شود.

وی گفت: الان بحث ما تامین غنا برای سوخت نیروگاه های قدرت است که مورد نیاز کشور است و شیب غنی سازی ما براساس دستوری که می توانیم بگیریم می تواند رو به بالا باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی باین کرد: ما فعلا نیاز به سوخت راکتور تهران را نداریم.
کمالوندی درباره راکتور آب سنگین اراک بیان کرد: آنچه اتفاق افتاده برای اراک این بود که لوله هایی که در داخل مخزن اصلی است در آن سیمان ریخته شد در آن زمان با علم به اینکه امکان احیای آن است این کار صورت گرفت و الان این امکان را داریم دوباره آن را احیا کنیم.

ما ترجیحمان این است راکتور جدید را دنبال کنیم چون تکنولوژی قبلی قدیمی است. در راکتور جدید مقداری پلوتونیوم داریم ولی این نیازمند این است اگر به سرعت و براساس زمانبندی پیش برود در آن موقع اگر همراهی کافی نباشد با کندی مواجه می شود کار را به نحوی پیش می بریم که هر دو راکتور را هر وقت بتوانیم استفاده کنیم این امکان وجود داشته باشد. ترجیح ما این است راکتور جدید که البته از نظر زمانی عقب است ولی تعدادی قراردادها که چند ماه معلق شده بود امضا شده و ما را امیدوار کرده که بتوانیم راکتور جدید را داشته باشیم.

کمالوندی گفت: الان با توجه به وضعیتی که دارد می تواند هر آن با تصمیمی که مسوولان امر می گیرند ما به سمت هر کدام از راکتورها برویم، ولی به لحاظ فنی ترجیح ما این است که به سمت راکتور باز طراحی شده برویم امیدواریم در آینده در این مسیر پیش برویم. همکاری چینی ها خوب بوده و البته خیلی تحت فشار آمریکا هستند. ما براساس نحوه عملکرد طرف مقابل اقدام خواهیم کرد و کارگروه چین و انگلیس که تشکیل شده، اگر چه به انگلیسی ها بدبین بودیم، ولی کار فنی دارد به خوبی پیش می رود و تحولات بعدی نشان می دهد چه اقدامی را صورت بدهیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری گفت: ما برای غنی سازی از همان ماشین های قبلی استفاده می کنیم. ما افزایش سانتریفیوژ برای این کار نیاز نداریم. البته افزایش سانتریفیوژ می تواند از گزینه هایی باشد که کشور انتخاب کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: درباره گام سوم ما در سازمان انرژی اتمی اجرا کننده هستیم تصمیم گیرنده نیستیم شاید در تصمیم سازی دخیل هستیم. در 18 اردیبهشت سال قبل و یک مقدار قبل از آن گزینه های مختلفی را برای مراحل مختلف دادیم که به نحوی که مسئولان بالای کشور صلاح می دانند تصمیم گرفته می شود، ولی سازمان آمادگی کامل دارد که در هر سرعت، میزان و هر سطح غنی سازی انجام دهد.

کمالوندی همچنین خاطرنشان کرد: ما در مورد سوخت راکتور تحقیقاتی تهران که یکی از روش های تأمین رادیودارو است و برای چندین سال سوخت داریم و نگرانی سوخت نداریم.

وی افزود: درباره ذخایر کاری که کردیم رفتن به سمت بهره وری بود. در گذشته پسماندهای ما ارزشمند بود در این مدت بعد از برجام آنها را به اورانیوم طبیعی تبدیل کردیم و چیزی حدود 24 تن به ظرفیت اورانیوم کشور اضافه کردیم.

کمالوندی گفت: وضعیت رادیو دارو در کشور بسیار خوب است و رادیودارو تولید می کنیم و چند صد هزار نفر در خارج هم از آنها استفاده می کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی بیان کرد: سه نیاز ممکن است کشور داشته باشد؛ سوخت نیروگاهی، راکتورهای تحقیقاتی و پیشران. ما براساس نیازمان اقدام می‌کنیم؛ ما الان سوخت کافی 20 درصد داریم و تمرکز زیادی روی سوخت نیروگاهی داریم و افزودن به 3.67 برای ما 2 حسن دارد؛ کار ساخت سوخت نیروگاهی را برای ما هموار می کند و ضمن اینکه مسیر را هموار می کند که اگر خواستیم به سمت سوخت بالاتر مثل سوخت راکتور تهران که بالاتر است برویم سرعت کار بیشتر شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
عبور خواهيم كرد ..
تماس ماکرون کار خود را کرد/ ایران عقب نشینی کرده است!
Iran, Islamic Republic of
غنی سازی بالای 3.67 یعنی چه مقدار؟
فراموش نکنید که این همان دولتی است که در سال 1394 گفت در روز اجرایی شدن برجام 1000 ال-سی باز شده است ! و تمام تحریم ها نیز به تاریخ پیوسته است!
هم 90 از 3.67 بزرگتر است، هم 20، هم 3.68! کدام یک؟
Iran, Islamic Republic of
ماکرون کار خودش را کرد و ایران از غنی سازی 20 درصدی و 67 درصدی عقب نشینی کرد!
"می دانید توافق ژنو یعنی چه؟"
Iran, Islamic Republic of
24 دی 1394، حسن روحانی در اهواز:
" می دانید توافق ژنو یعنی چه؟ یعنی تسلیم قدرت های بزرگ در برابر ملت بزرگ ایران..."
Iran, Islamic Republic of
مگر در اجرای تعهدات ایران در برجام گام به گام عمل کردیم که الان برای کاهش آن گام به گام عمل می کنیم ؟ تازه آن هم با ترس و لرز!
Iran, Islamic Republic of
"نیاز مان هر چه باشد!"
خیلی کوبنده است!
Iran, Islamic Republic of
"عددی بالاتر از 3.67"!
اروپا به خود لرزید! آمریکا تسلیم شد! وای وای ... وای!
Iran, Islamic Republic of
بالاتر یعنی 3/68 !!!
Iran, Islamic Republic of
ای کاش مذاکرات 1986 در ژنو برای عموم بیان می شد ..
Iran, Islamic Republic of
...
سقف آرزوها
Iran, Islamic Republic of
اکنون دیگر سقف آرزوهایم فتحعلی شاه قاجار است.
دولت تکرار و امید به هیچ کس اگر خیری نرساند، به سلسله ی قاجار خیر رساند آن ها را را در مقابل تاریخ ایران روسفید کرد.
Iran, Islamic Republic of
مراقب باشید فیلم و قهرمان بازی انتخاباتی نباشد چون اینها مال این کارها نیستند
Iran, Islamic Republic of
صحبت های عراقچی را باور نکنید!!!!
Iran, Islamic Republic of
الله اکبر الله اکبر خامنه ای رهبر خدایا شکر که در ایران اسلامی به دنیا آمده ایم تا طعم آزادگی و غیرت ، رفاه و آسایش ، امنیت و امید به آینده را با پوست و گوشت خود لمس می کنیم و احساس عزت و قدرت می کنیم ..
Iran, Islamic Republic of
ای کاش در سال 1392 به رییس جمهوری شبیه به همان رهبر شجاع رای داده بودید...
Iran, Islamic Republic of
...
United States
......
United Arab Emirates
...
Iran, Islamic Republic of
...
این خیانت بزرگ به کشور است.
Iran, Islamic Republic of
ما که تاوان 20درصد غنی سازی را در دولت احمدی نژاد داده بودیم، چرا دوباره این دولت از صفر شروع کرد تا آمریکا را مجبور کند در ادامه تحریم های قبلی تحریم ها ی جدید ایجاد کند.
Iran, Islamic Republic of
لطفا بخونید:
فرقی نداره. اروپاییها می دونند که هر چقدر ایران غنی سازی کنن چندسال دیگه یک توافق نیم بند می کنند و کل اورانیوم غنی شده را این دولت تحویلشون می ده. ما داریم برای اونها و زیرنظر اونها غنی سازی می کنیم.
زمانی ارزش دارد که دولت اعلام کنه: روی اورانیوم غنی شده در این مدت مذاکره نمی کند مگر به شرط جبران ضرر و زیان ایران از زمان امضای برجام تاکنون ناشی از عدم اجرای توافق توسط طرف های مقابل
Iran, Islamic Republic of
موضع خیلی ضعیف دولت

دولت خیلی ضعیف عمل می کند.
Sweden
...
Iran, Islamic Republic of
طنز كار شما بود آقاي عراقچي كه علي‌رغم اين همه توصيه‌هاي دلسوزان نظام فقط روي لج و لجبازي راهي را رفتيد كه انتهاش به اينجا ختم شد. 6 سال اين همه هزينه به مردم و كشور وارد كرديد كه حالا بگوييد اين كار آمريكا طنزه.
Iran, Islamic Republic of
طنز بزرگی است...!!!
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
اینستکس نمایشی و توخالی و بدون پول هم طنز تلخی است !
Iran, Islamic Republic of
داداش طرف گیرش....!!
Iran, Islamic Republic of
عملکرد این دولت ...
Iran, Islamic Republic of
فقط مردم ایران را سر کار گذاشته اند.!!
United Kingdom

بس است تحقیر این ملت و جفا به این انقلاب.
Iran, Islamic Republic of
احسنت این بار احتمال داره تحریم ها رو ترامپ برداره یا حداقل تهدیدهاشو رو کم کنه!!!!!
خخ
Iran, Islamic Republic of
غنی سازی 20 درصدی می تواند ترامپ را به غلط کردن بیندازد.
البته در دولت جوان و انقلابی آینده.
Iran, Islamic Republic of
60 درصد
Iran, Islamic Republic of
دل خوش همین حرفا باش
حتی اگر واقعا عمل هم کنن ما چندین سال عقب افتادیم
و ملیاردها خسارت بر ما تحمیل شده
اکثر دانشمندان ما یا مهاجرت کردن یا لیست شون به سازمان ملل برای ترور های بعدی داده شده
خرمشهر
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
اوس مراد
Romania
...
احمد39
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
.... میگه دیدین توان هسته ای سر جاشه
Iran, Islamic Republic of
هنوز می گه کار انگلیس غیرقانونی بوده. آخه قانون کجا بود؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
لغو برجام بهترین گزینه برای مردم ایران و کشور است.
برجام عامل اصلی تمام مشکلات اقتصادی مردم و کشور بوده است.
برجام ملت ایران را گرفتار کرده است.
برحام کشور ایران را گرفتار کزده است.
برجام کشور ایران را گرفتار کرد
Iran, Islamic Republic of
صد در صد موافقم
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
گام به گام عقب گرد از برجام
Iran, Islamic Republic of
لحظه ای قبل خبرگزاری ها اعلام کردند بعد از این کنفراس خبری عراقچی و ربیعی و کمالوند و برداشتن گام دوم و تهدید توسط عراقچی رئوسای جمهور ۵+۱ از ترس استعفا داده و همشان تقاضای پناهندگی از افغانستان کردند.!!!!!!!🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
حسین
Iran, Islamic Republic of
نیروگاهی که به قیمت خون دانشمندان هسته ای به دست آمد و سپس بر اثر غفلت بتن ریخته شد چه می شود. چه کسی پاسخگوی این ندانم کاری است؟ افسوس و صد افسوس......
Iran, Islamic Republic of
اصلا چرا وارد برجام شدیم که اخرش مجبور بشیم خورد خورد از تعهدات برجامی بر گردیم
Iran, Islamic Republic of
...
حمید
Iran, Islamic Republic of
...
سلام
Iran, Islamic Republic of
اگر دست من بود....!!!
دریا دل
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای روحانی باید با اعضای دولت خود در برابر ملت عظیم الشان ایران زانو بزنید و از عمق وجود عذر خواهی فرمایید....!!!
Iran, Islamic Republic of
.....
مهشید
Iran, Islamic Republic of
..
سید
Iran, Islamic Republic of
من تصور می کنم با این تهدیدی که عراقچی و کمالوندی کردن سران اتحادیه اروپا دارن مرتب برای اوفت فشارشون آب قند می خورن . بابا کشتین این بیچاره ها رو بس دیگه
Iran, Islamic Republic of
انصافا خود این اقایان هم فهمیدن چی میگن و چیکار می خواهند بکنند .
وزنه سیاسی
Iran, Islamic Republic of
شاید قصدشان این باشد تا رئیس جمهور امروز در جلسه هیئت دولت، مردم را به یک خبر اعتدالی! از جنس اسلام رحمانی! شوکه کند.!!!!!
وزنه سیاسی
Iran, Islamic Republic of
گام دوم دولت اعتدال بعد از فرصت 60 روزه در مصاحبه امروز کمالوندي، عراقچي و ربيعي نااميد کننده براي ايران و اميدوار کننده براي دشمنان بود...!!!!
Reza
Germany
ظرفیت غنی سازی بالا از کارهای احمدی نژاد هست. اگر این ظرفیت نبود این دولت با چه کارتی میخواست بازی کنه.
Iran, Islamic Republic of
خسارتی که شما به ایران زدید بدتر از خسارتی بود که طی هشت سال جنگ تحمیلی ، صدام به ایران زد با این تفاوت که ما در جنگ اقتدار خودمون رو به رخ جهان کشیدیم و پیروز هم شدیم
ولی شما ما رو تحقیر کردید و حالا هم باید از ذوق مرگ بشیم حتما که می خواهیم بالاتر از 3.67 غنی سازی کنیم؟
United States
همه چیز گفته شد جز دو چیز. یکی اینکه مردم الان ۶ سال هست که سر کارند دوم اینکه در لحن هیچکدام از آقایان اظهار ندامت از این فاجعه وجود نداشت. !!!
Iran, Islamic Republic of
تاریخ ایران دولتی مثل اقای روحانی سراخ ندارد و ندیده
Iran, Islamic Republic of
مطمئن باشيد نه گام دومي اجرا ميشه نه سومي همين الان دوباره اروپايها شروع كردن به وقت كشي در اين دولت همين منوال هست تا دل غرب نشكنه
وزنه سیاسی
Iran, Islamic Republic of
بازی دولت حسن روحانی با برجام و اینستکس! همان شعار با روحانی تا 1400 است!!!
Iran, Islamic Republic of
دست مریزادددددد شش هفت سال مملکتولنگ برجام کردیدوانواع واقسام تهمت هابه منتقدین دادن آخرشم حرف ازمقاومت وفلان وبهمان میزنن...!!!!!
حميد
United Arab Emirates
ياد اشك هايم در زمان اعلام توافق برجام افتادم و همزمان پايكوبي و رقص چهار تا بي خبر از همه چيز در شهرك غرب!!!
من ميدانستم همه چيز داديم در برابر هيچ!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
احمد کجایی که کشور به بوجود انسانهایی مثل تو بیشتر از گذشته نیازدارد.
As
Iran, Islamic Republic of
بعداز چندسال رفت و آمد وماموريتهاى آنچنانى، وخيانت كدخداتون، كه همه چيزتان را از او ميخواستيد..!!! باعنوان ١+٥ ، چه شد....؟؟ وحالا.... باب ١+٤ و ٦٠روز به ٦٠روز ، را باز كرديد وخدا ميداند تاكى بايد برويد ماموريت و بيائيد و آخرش ، همينى كه هست خواهد شد...
Iran, Islamic Republic of
برجام از نظر تمام کاندیداهای انتخاباتی امریکا و اروپا تمام شده است ایران باید کارهای عقب افتاده را هر چه سریعتر انجام دهد تنها راه مقابله با تحریم و فشارهای اقتصادی مبارزه با منافع آنها می باشد....
حسين
Iran, Islamic Republic of
در گفتگوي سازنده روحاني و ماكرون چه چيزي ساخته شد؟
Iran, Islamic Republic of
تامين ارز براي فرزندان بی تعصب به ملت و انقلاب!! خارج نشين
Iran, Islamic Republic of
واکنش شدید دولت به اقدامات فرجامی به اروپا غنی سازی از 3/37 به 3/68!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سعید
Iran, Islamic Republic of
این تحریم وبرجام اینا همه بازی دولته گرونیم کارخودشونه...!!!