چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - 15 Jul 2020
 
۸
۵۶
ارزیابی ویژه//

محرمانه ترین اخبار از یک جلسه تاریخی مقامات ارشد سیاسی و نظامی آمریکا/ در آخرین دقایق تصمیم درباره پاسخ نظامی به ایران در کاخ سفید چه گذشت؟!

دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۸
کد مطلب: 691601
اخبار و واقعیات محرمانه ترین جلسات رئیس جمهور آمریکا با مقامات نظامی و سیاسی این کشور چه بوده است؟
محرمانه ترین اخبار از یک جلسه تاریخی مقامات ارشد سیاسی و نظامی آمریکا/ در آخرین دقایق تصمیم درباره پاسخ نظامی به ایران در کاخ سفید چه گذشت؟!
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: ترامپ مدعی شده که ده دقیقه قبل از آغاز عملیات بر علیه ایران دستور توقف پاسخ نظامی را داده است. این ادعا که گرچه شواهدی از دروغ بودن آن حکایت می کند ولی به نوعی دیگر برای جامعه تحلیلی در ایران و آمریکا اهمیت راهبردی دارد. اینک این عقب نشینی ده دقیقه ای خود به موضوعی برای پی بردن به واقعیاتی درباره ایران در محرمانه ترین جلسات مقامات آمریکایی تبدیل شده است. چون صورت مساله ده دقیقه پایانی آمریکا در یک جمله خلاصه می شود و آن اینکه مقامات مختلف آمریکایی و از هردوجناح سیاسی جدای از عملیات روانی معمول – اعتبار سازی روانی گزینه جنگ- در سالهای اخیر در موقعیت عملی برای اجرایی کردن این گزینه قرار داشتند.

بدیهی است که این ده دقیقه به اصطلاح پایانی باخود واقعیات جدی دارد و در غیرقابل انکار بودن این واقعیات همین بس که برای طیف تندرو جمهوریخواهان پذیرفتن یک ذلت تاریخی در پیش چشم افکار عمومی دنیا بود. اما این واقعیات مسلم چیست که بار و تبعات روانی و هزینه های سنگین  احساسی آن را حتی افرادی همچون ترامپ نیز پذیرفتند؟

ضمن اینکه باید اضافه کرد ترامپ در مواجه با سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک در بیش از سه جلسه مختلف با پنتاگون، مشاورین امنیت ملی و نمایندگان کنگره شرکت کرده و خروجی این جلسات عالی ترین مقامات آمریکا که مظهر تصمیم  و اجماع ملی این کشور  نیز محسوب می شود تاکنون فقط چند توییت، تشکر از سپاه! و دلیل تراشی های سبک برای عدم پاسخ نظامی به آمریکا بوده است. و نهایتا هم اینکه رسانه های آمریکایی گزارش داده اند که ترامپ متقاعد شده که جنگ با ایران تبعات غیرقابل پیش‌بینی خواهد داشت و به مشاورانش گفته است: خوشحالم دست به حمله نزدم.

بنابراین اخبار و واقعیات محرمانه ترین جلسات رئیس جمهور آمریکا با مقامات نظامی و سیاسی این کشور چه بوده است؟ به نظر می رسد که واقعیات غیرقابل انکار ذیل، بخش زیادی از اخبار محرمانه پشت پرده اتاق های نهایی تصمیم گیری در آمریکا را نشان می دهد:

الف: عدم اجماع درباره تصمیمات راهبردی در باره ایران در آمریکا قطعی است. تاکنون اخبار و اظهارات افرادی که در آن جلسات نهایی تصمیم گیری تاریخی مقامات ارشد آمریکا شرکت کرده اند – تاریخی از آن جهت که در آینده درباره آن جلست بیشتر از اکنون در آمریکاحرف زده خواهد شد- همه اظهارات و کدها بر عدم اجماع و سردرگمی درباره تصمیمات مهم درباره ایران را ثابت می کند. این تصمیمات  به خصوص درباره نوع ومواجه نظامی با ایران بسیار آشفته تر از همیشه است. در آن جلسه کسی از رقبا و مسئولین دموکرات آمریکا ترامپ را برای عدم جنگ سرزنش نکرده است! به همین دلیل ترامپ با یک خیال راحت‌تر با رسانه‌ها مواجه شد و حتی گفته از سپاه بابت عدم انهدام هواپیمای دیگر آمریکایی که سرنشین داشته، تشکر می کند! بماند که ترامپ بی میل ترین فرد برای جنگ در میان حتی ارشدترین مقامات دولت خود هست! و این نکته بسیار مهمی است.

اما نکته راهبردی تر و مهمتر این است که برخلاف تصور عمومی، اختلاف اصلی بر سر ایران بر جنگ و یا عدم جنگ با آن نیست بلکه بخشی از اختلاف بر سر عدم افزایش تنش ها و یا کاهش تنش ها در گزینه های غیرجنگی است! این در حالیست که دربدترین شرایط تحمیلی به آمریکا نیز جلسات اخیر تاریخی مقامات آمریکایی نشان داده که آنها حتی برای گزینه "جنگ بسیار محدود" نیز اجماع و اتفاق نظر ندارند.

ب: اینک می توان به صراحت گفت که بخش جدی از جلسه آخر محرمانه تصمیم گیری نهایی در کاخ سفید نه برای نوع پاسخ نظامی آمریکا به ایران گذشته بلکه برای این مساله بوده است که رئیس جمهور  ایلات متحده چگونه علت عدم پاسخ آمریکا به ایران را بیان کند! و بهترین پاسخ برای اقناع عدم حتی پاسخ همتراز نظامی به ایران به افکار عمومی داخل و خارج از آمریکا چیست؟

ج: وقتی خروجی جلسات محرمانه در کاخ سفید، عدم پاسخ نظامی به ایران بوده، طبیعی است که بخش محوری این جلسات نیز به دلایل غیرمفید بودن و تبعات حمله نظامی به ایران برای منافع ملی آمریکا گذشته است. مهمترین کدی که در اینباره وجود دارد این است که مقامات آمریکایی ها معتقدند ایران پاسخ به حمله محدود نظامی را نه تنها مسکوت نمی گذارد بلکه محدود هم پاسخ نمی دهد!

د: عموما و مسلما در همه تصمیمات راهبردی در کشورها از اولین مسایل بررسی بازخورد و مواجه افکار عمومی با تصمیمات اتخاذ شده حاکمیت ها است. همچنانکه هیچ کشوری اقدام نظامی نخواهد کرد بدون اینکه آخرین وضعیت افکار عمومی مردمش را بسنجد و یا بخواهد در آنها آمادگی ایجاد کند. طبیعی است که یکی دیگر از خروجی های محرمانه جلسات نهایی کاخ سفید، بررسی آخرین نظرسنی های محرمانه از اآخرین وضعیت فکار عمومی آمریکا درباره جنگ با ایران بوده است. این در حالیست که افکار عمومی آمریکا سالهاست سیاست خارجه دولت های آمریکا  را در حوزه جنگ مجبور به محدودیت های کرده است و این را هردوجناح قدرتمند در آمریکا به خوبی درک می کنند و باور عمیق دارند. به همین دلیل است که همه کاندیداهای ریاست جمهوری در آمریکا می خواهند خود را فراری از جنگ نشان بدهند. دولت  های آمریکا برای جنگ با ایران اولین مانع را در درون مردم خود جستجو کرده اند و باید ابتدا این مانع بزرگ را حل کنند. نکته جالب اینکه رصد رسانه های آمریکایی – که وظیفه اصلی شان تصویرسازی مطلوب از تصمیات راهبردی حاکمیت این کشور است-  پس از سرنگونی گلوبال هاوک اقدام خاصی در اینباره انجام نداده اند، به معنای دیگر  تصمیم آن جلسات محرمانه کاخ سفید نه تنها این بوده که مردم آمریکا آمادگی جنگ ندارند بلکه باید به آنها اطمینان داد که آمریکا حتی پاسخ محدود نظامی هم به ایران نخواهد داد.

ه: مشاوران و دوستان انتخاباتی ترامپ به او گفته اند، جنگ با ایران می تواند همه تصویرسازی تبلیغاتی از او از اول تبلیغات ریاست جمهوری تاکنون را از بین ببرد. اما اینک مساله مهمتر برای ترامپ  شکست راهبرد فشار حداکثری برای به پای میز مذاکره آوردن ایران است. ترامپ معتقد بود فشار و اعتبار بخشی به گزینه جنگ برای ایران کفایت می‌کند  تا او به اهدافش برسد. بنابراین به صورت طبیعی او و یا برخی مشاوران عاقلش باید به فکر ترسیم یک راهبرد جدید بشوند. اما جلسات بازنگری درباره مواجه با ایران در کاخ سفید توسط خود جمهوری اسلامی و به خصوص دولت می تواند پربارتر و تعداد آن را بیشتر  شود!  اگر دولت و مجموع دستگاه های حاکمیتی همچنان بر هزینه مندکردن اقدامات تقابلی  آمریکا ایستادگی کنند، بازنگری در استراتژی دولت ترامپ در مقابل ایران دور از دسترس نخواهد بود. مهمترین راهبرد  این است که از درون ایران این پیام به خارج صادر شود که ایران بر هزینه دار کردن اقدامات دولت ترامپ و حتبی استفاده بیشتر از ابزارهای فشار خود به آمریکا اصرار دارد و کوتاه نخواهد آمد.

*مدیر مسئول جهان نيوز
آدرس کانال مهدی جهان تیغی
https://t.me/mahadi_jahantighi
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
ترامپ همه جا بی عقلی کرده وتصمیمات او بخصوص خروج از برجام وحمایت بی چون وچرا از عربستان حاکی از ناقصی عقل اوست ولی تصمیم گیری برای عدم حمله به ایران که می توانست باعث شروع جنگی تازه در خاور میانه شود کار درستی بود وجنگ طلبان امریکا وایران را ناکام گذاشت.
sms
Iran, Islamic Republic of
تو ایران کسی طالب جنگ نیست...!!!
Iran, Islamic Republic of
... در ایران کسی طالب جنگ نیست !
ب
Iran, Islamic Republic of
توهستی؟
Iran, Islamic Republic of
♦بعد از ساقط شدن گلوبال_هاوک از دیوار و سنگ در مدح و تحلیل اقدام سپاه پاسداران صدا درآمد،ولی جناب پرزیدنت تا کنون کوچکترین اشاره ای به این موضوع حساس نداشته اند....
لیبرالم
Iran, Islamic Republic of
حسادت و لیبرال منشی
Iran, Islamic Republic of
وهمین سکوت باعث لغو حمله به ایران گردید.
ب
Iran, Islamic Republic of
تو هنوز توی سایه جنگ خودساخته هستی؟ یک کم جابجا شو آفتاب سوم خرداد(نام موشک ایرانی) در آمد!
Iran, Islamic Republic of
کسانی که هی دم از سایه جنگ می زدند و می گفتند ما با برجام سایه جنگ را دور کردیم
حالا چه جوابی دارند که ما پهپاد آمریکا را زدیم ولی آنها جنگ را به صلاح نمی دانند
...!!!!
جواد
Iran, Islamic Republic of
...
سعید110
Iran, Islamic Republic of
مستأجران فعلی کاخ سفید، حتی نمی دانند که با توجه به اقداماتی که امکان انجامش را دارند، دقیقا چه کار باید (یا می توانند) بکنند؟! چه برسد به اینکه از پاسخ جمهوری اسلامی ایران چیزی سر در بیاورند. بد تر از اون، حتی اگر هیچ کاری هم نکنند، یعنی تو گویی هیچ اتفاقی هم نیوفتاده است، باز هم ممکن نیست که بتواندد موتور جنگی خود را روشن نگه دارند، البته موتوری که سه (پنج) کار می کنه و همین روزها سرسیلند می سوزونه!
Iran, Islamic Republic of
جنگ طلبان را خوب اومدی .....!!
Iran, Islamic Republic of
البته آمریکاییها
Iran, Islamic Republic of
شما ایرانی هستی یا آمریکائی؟
United Kingdom
...
ترس حاکمیت آمریکا از یک کشور مستقل و انقلابی کاملا عیان دیده میشود.
Iran, Islamic Republic of
آمريكا هيچ غلطي نميتواند بكند
Iran, Islamic Republic of
من مطلبی رو به انگلیسی خوندم که ترامپ گفته بود که ما با ایران نمجنگیم ولی اگر قرار باشد اثری از ایران نخواهد بود؟!!!!!!!!این مطلب رو در کنار کلام رئیس جمهوری فرانسه که ایران رو به حمله اتمی تهدید کرده بود!!!!!!!!!!!!!!!!! رو در نظر بگیرید.!! که آیا ما باز هم برای حفاظت از نظام و کشور میخواهیم فقط به موشک متکی باشیم؟
سرور
Iran, Islamic Republic of
اینقدر تعجب ندارد. امریکا اگر می توانست ایران را نابود کند کرده بود و حرافی های ترامپ فقط مصرف خارجی دارد و برای دوشیدن سران عربستان و زایدهای اماراتی است.اما ماکرون اگر عرضه دارد برود شنبه های اعتراض برای خیابانهای شانزه لیزه فکری کند البته اگر مغزی دارد.
درضمن این چیزهایی که به انگلیسی خواندی در سایتهای فارسی هم هست.+!
Iran, Islamic Republic of
اقای سرور یعنی موشک برای دفاع از نظام وکشور کافیست؟!
سرور
Iran, Islamic Republic of
حتما لازم است اما کافی نیست.همه می دانیم.
Iran, Islamic Republic of
ممنون از پاسخ روشن ومستدل جنابعالی
سرور
Iran, Islamic Republic of
ممنون که حرف مستدل را قبول داری.
ط.ش
Iran, Islamic Republic of
وجود قدرت موشکی باعث شده تا، همانطور که سردار حاجی زاده چند وقت پیش در برنامه ثریا گفتند، تهدید وجود پایگاه های متعدد آمریکایی در اطراف کشور به یک فرصت بزرگ تبدیل بشه. زیرا آمریکا الان دیگه می دونه هر حرکت اشتباه می تونه به حمله به پایگاه های او با موشک های نقطه زن ایران منجر بشه.....
موافقم
Iran, Islamic Republic of
ایران برای بازدارندگی از جنگ باید به سمت ساخت سلاح اتمی حرکت نماید.
Iran, Islamic Republic of
مشکل امثال شما این است که قدرت را فقط در تجهیزات و بمب اتمی و تکنولوژی می بینید. این نه نگاهی مبتنی بر واقعیات میدانی است و نه با ایمان قرآنی تناسبی دارد....
Iran, Islamic Republic of
اقای سروری خرمشهر ها در پیش است .ما باید بسیار قوی تر از امروز باشیم ! دانستن کافی نیست ! درنگ در رسیدین به سلاح هسته ای قابل قبول نیست..استفاده نمی کنیم اما مسلح میشویم برای بازدارندگی.
سرور
Iran, Islamic Republic of
البته بنده سروری نیستم.اما مقام معظم رهبری فرموده اند ساخت و استفاده از سلاح هسته ای حرام است.
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
به فتوای رهبر معظم سلاح هسته ای چون برای کشتار جمعی است حرام است
وانگهی مگر اسرائیل و آمریکا که هسته ای دارند تا کنون توانسته اند حزب الله لبنان و حماس را با آن شکست دهند
......
Iran, Islamic Republic of
برای زدن گلوبال هاک که کافی باشه، واسه بقیه شونم کافیه!
Iran, Islamic Republic of
طبیعی است که وجود موشک کافی نیست. موشک فقط یک وسیله است. البته خیلی چیزها لازم داریم که برای بازدارندگی داریم.اماهمه سلاحهای موجود هم کافی نیست. آنچه کافی است و اثر اصلی را به همه تلاش ها می دهد، نصرت خداوند است.سپس حمایت ملت. و صد البته مغرور شدن به سلاح ها و موشکها یکاشتباه بزرگ زیرا «انتنصرالله ینصرکم»!
اگر برای اقتصاد و مفسدان اقتصادی و فرهنگی فکری بکنیم و آینده انقلاب را با مردم رقم بزنیم هیچ نگرانی از طرف دشمن ترسو نداریم در عین حال نیروهای مسلح کاملا آماده اند.
ط.ش
Iran, Islamic Republic of
سلام،
1. سایت ها و مراکز فرماندهی موشکی ایران در تمام نقاط کشور پراکنده هستند.
2. مسلما در فرض محال اگر آمریکا به ایران حمله اتمی کند، حتی با چند موشک اتمی هم نخواهد توانست تمام سایت های موشکی ایران را نابود کند. پس، امکان حمله متقابل به پایگاه های اتمی و غیر اتمی آمریکا در مناطق مختلف جهان همچنان برای ایران وجود دارد. به دلیل این امکان برای ایران، آمریکا هرگز دست به چنین اقدام جنون آمیزی نخواهد زد.
3. از وقتی دگمه شلیک موشک زده می شود تا زمان اصابت آن مدتی طول می کشد، در این فاصله امکان شلیک موشک از طرف ایران به هدف اسرائیل و پایگاه های مختلف آمریکا وجود دارد. پس، باز هم آمریکا دست به چنین حماقتی نخواهد زد.
صحبت از حمله به ایران، به ویژه حمله اتمی، فقط با هدف ایجاد آشفتگی ذهنی و روانی مردم ایران انجام می شود. قدرت موشکی ایران بیش از آنچه تصور می شود بازدارندگی ایجاد کرده است.
هاشمی: به جناب ۱۰:۷
Iran, Islamic Republic of
آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند لطفا چاقوی دشمن را تیز نکنید و به نفع آنها رجز نخوانید چون نهایتا ناامید خواهید شد
قبل از اینکه موشک داشته باشیم جوانان غیور و تمدن ساز داریم که آینده ایران را از همین الان می سازند. دشمن از اینها بیشتر میترسد و کاری هم نمی تواند بکند. ما خدا را داریم نیاز به سلاح هسته ای نداریم.
ولی
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
امریکا روبه افول است واین سقوط بیدالله صورت خواهد گرفت وهیچ قدرتی قادر به تغییروتبدیل ان نیست وان یمسسک الله بضر فلا کاشف له الا هو
حسن
Iran, Islamic Republic of
نقل است قبل قضیه طبس حضرت امام به امام زاده هاشم رفته وبعد از زیارت ودعا از ایشان سوال میکنند موضوع چیست ایشان می فرمایندمسله ای بود که حل شد رفتن حضرت اقا به جمکران و استغاثه به درگاه خداوند مسله حل می شود سقوط پهبادهم نمک این دعا بود
خرمشهر
Iran, Islamic Republic of
...
رسول
Iran, Islamic Republic of
...
حقیقت طلب
Iran, Islamic Republic of
بارها گفتم و الان هم میگم
دشمنان خارجی هیچ غلطی نمی تونن بکنن و اگر خدایی نکرده اتفاقی در کشور بیوفته توسط عوامل داخلی و خائنین داخلی خواهد افتاد همونطور که تجربه و تاریخ بین الملل بارها ثابت کرده...
خرمشهر
Iran, Islamic Republic of
آمریکا در این شرایط عاجز است که به هدف نهایی خود از تقابل با نظام انقلاب اسلامی ایران برسد لذا تصمیم راهبردی ترامپ را باید در این راستا ارزیابی کرد ...
Iran, Islamic Republic of
تحليل جالبي بود
سید محسن خط شکن
Iran, Islamic Republic of
تا آنجا که اطلاع دارم درست در همان شب موشک ها و ازدرهای ایران روی ناو آمریکایی در دریای عمان قفل شده بود و فقط منتظر دستور اجرای حمله بودن ایران به خوبی فهمیده بود آمریکا در حال برنامه ریزی جهت حمله محدود است آمریکا وقتی فهمید که هم ناو شش هزار نفری اش غرق خواهد شد و هم پایگاه هایش در خلیج فارس آماج موشک های سپاه خواهد فورا دستور لغو عملیات را صادر نمود . آگر در ساعت اولیه جنگ ده هزار آمریکایی کشته می شدند افکار عمومی دولت ترامپ را ساقط می کرد و آمریکا به بحران می رسید
هیچ وقت آمریکا به گزینه جنگ علیه یک کشور مقتدر نرسیده و نخواهند رسید. دشمن خدا ترسو است و این حقیقت را به چشم خویش بارها دیده ایم.
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
حق این بود که هواپیمای حامل تروریست های سنتکام را میزدند. در این صورت ، کسی نبود که پهباد را کنترل کند و به زمین بنشاند و ما میتوانستیم براحتی پهباد را تصاحب کنیم.
علی
اگر امریکایی‌ها از ترس به مخاطره افتادن پایگاه‌های خودشون در منطقه نبودن و بخصوص از ترس با خاک یکسان شدن تل‌آویو و حیفا(که قبلاً توسط رهبر انقلاب بهشون اخطار داده شده). و همچنین اخطار سید حسن نصرالله که امریکا رو تهدید کردکه اگر به ایران حمله کنه با موشکهای نقطه زن خودش چه بلایی سر متحدان امریکا بویژه اسراییل (که نقطه ضعف امریکایی هست!) در منطقه میاره...تا حالا صدباره (به قول خودشون) تلافی کرده بودن و بجای سه منطقه سیصد منطقه‌رو زده بودن
ممد
Canada
تحریم آمریکا و خارج شدن از برجام به اندازه ی ۱۰۰ تا یا بیشتر گلوبال هاوک ضرر به ایران زده....... تازه شدیم ۱۰۰ بر ۱.....!!!!
Iran, Islamic Republic of
ضربه اي كه به ايران وارد شد , به خاطر خارج شدن آمريكا از برجام نبود,بلكه تن دادن دولت حسن روحانی به اين قرارداد بود
آمریکا هیچ غلطی نتوانسته بکند و نخواهد توانست بکند. منافقان و پیاده نظامهای داخلی و نفوذی های دشمن را دریابید که آخرین مرحله جنگ انقلاب برای پیروزی نهایی، رسوایی منافقان است.
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
نکته راهبردی در این قضیه این است که تامین منافع آمریکا در منطقه منوط است به وجود تنش و مناقشه و دشمنی و نه وجود آرامش و اتحاد و همبستگی . منافع گروه مافیائی آمریکا در فروش انواع سلاح های گرانقیمت و مخرب به رژیم های منحط منطقه، تولید و توزیع مواد مخدر و نگهداری جوامع در سطح پائین جهان سومی و جلوگیری از رشد و شکوفایی ملتها تعریف میگردد و نه در اتحاد و همبستگی و رشد و همکاری بیت ملتها. از این منظر، اجرای قرارداد هایی نظیر برجام که از جهتی فرامنطقه ای نیز هست، قطعا به ضرر استراتژی حضور مافیا در منطقه بوده و مخالف منافع آمریکا تلقی میشود. ....!!!1
Iran, Islamic Republic of
اينها همه داستانسرائي براي توجيه ناتواني شان بود اگر احتمال 10 درصد موفقيت هم بود هرگز درنگ نميكردند اما بيشترين اميد آنها به بي عدالتي هاي داخلي است و نيز عوامل جيره خوار داخلي تكليف اينها بايد روشن شود
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
آمریکا بهیچ عنوان قصد نابودی رژیم ایران را ندارد زیرا رژیم ایرا ن برای آنها هم طعمه است و هم شکار. یعنی وجود معارضی چون رژیم ایران و تقابل آن با رژیم های منحط منطقه اولا" مستمسک تبلیغات ایران هراسی گردیده و ثانیا" فروش تسلیحات را بالا برده و ثالثا" حضور آمریکا در منطقه را توجیه میکند.
Iran, Islamic Republic of
آقازاده ها کجاهستن.... آمریکا یا اروپا...؟؟؟
رشتی
Iran, Islamic Republic of
همه تحلیلها را کنار بگذارید تا وقتیکه فرزندان مسیولین و نمایندگان در اروپا و امریکا زندگی میکنند و دو تابعیتیها در مسیولیت هستند امریکا خود را درگیر نمیکند یکی از این مسیولین را نام ببرید که در این قضیه بر علیه امریکاحرف زده باشد