شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - 19 Sep 2020
 
۱۰
۲۹
بازی ایران و آمریکا چگونه تغییر کرد؟

چرا تحقیر ترامپ توسط رهبری، اینقدر دلچسب‌تر شد؟! / شکست وعده بزرگ انتخاباتی "برجام بهتر" برای آمریکا!

شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۸
کد مطلب: 690347
اغراق نیست اگر بگوییم با برخی بی تدبیری ها در گفتار و اعمال نادرست برخی مسئولین دولتی درنوع مواجه با ترامپ و سیاست های دولت جدید آمریکا، تصحیح خطاهای ذهنی مقامات آمریکا درباره ایران، بسیار سخت شده بود
چرا تحقیر ترامپ توسط رهبری، اینقدر دلچسب‌تر شد؟! / شکست وعده بزرگ انتخاباتی "برجام بهتر" برای آمریکا!
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی:

الف: طی چند ماه اخیر، ترامپ با ژست مغرورانه ای جلوی دوربین ها مدعی می‌شد که به زودی ایرانی ها با او تماس خواهند گرفت و درخواست مذاکره می‌کنند. این نوع نگاه مغرورانه وقتی که با لحن و ذهن احمقانه ترامپ ترکیب می‌شد، بیشتر مخاطب ایرانی را اذیت می‌کرد. به همین دلیل انتظار برای یک پاسخ خوب در افکار عمومی از مدت ها قبل در ایران شکل گرفته بود. این پاسخ البته گاها از طرف مقامات کشورمان در چند ماه گذشته داده شده بود ولی هیچکدام همانند پاسخ رهبری دلچسب و شیرین نشد! دلیل آن نیز مشخص است و آن اینکه این پاسخ در فرصت مناسب و البته با ادبیاتی قاطع و قانع کننده داده شد. وقتی ترامپ مدعی بود منتظر تماس – بخوانید التماس- ایرانی ها برای مذاکره است و به یکباره و از سراجبار  واسطه برای مذاکره- بخوانید التماس گفتگو- می فرستد، فرصت تحقیر او را نباید از دست داد و به تعبیر دیگر بهنرین فرصت برای پاسخ چند ماه لفاظی فرا رسیده بود. این تعبیر را باید با افتخار نوشت که رئیس جمهور آمریکا پس از چندماه خط ونشان و توهین به ایرانیان، یک توگوشی جانانه دریافت کرد؛ که درد آن تا مدت‌ها با ترامپ خواهد بود. اما احساس عزتی که در میان مردم در برابر ترامپ منفور ایجاد شد، ماحصل شجاعت و تدبیر ولایتی است که جایی دیگر و در هیچ کشور مسلمان و غیر مسلمانی در این روزهای جهان مشابه آن پیدا نمی شود.

ب: پاسخ رهبری به ترامپ البته تنها یک تحقیر تاریخی نبود و درواقع یک اقدام هوشمندانه تاریخی نیز محسوب می شود. اغراق نیست اگر بگوییم با برخی بی تدبیری ها در گفتار و اعمال نادرست برخی مسئولین دولتی درنوع مواجه با ترامپ و سیاست های دولت جدید آمریکا، تصحیح خطاهای ذهنی مقامات آمریکا درباره ایران، بسیار سخت شده بود. اما اظهارات تاریخی رهبری در پاسخ به نخست وزیر ژاپن، مجموع چندین ماه خطاهای صورت گرفته را به یکباره تصحیح کرد. برای درک دقیق این اقدام کافیست بدانیم، برای شخص ترامپ و برخی مقامات دولت آمریکا نزدیک به یقین شده بود که دولت ایران یکبار دیگر به میز مذاکره با آمریکا بازخواهد گشت و حتی با فشار بیشتر امتیازات جدیدی را نیز می توان از دولت ایران کسب کرد. آمریکای‌ها یقین کرده بودند که دولت ایران گزینه‌ای غیر مذاکره یا اعتقاد ندارد و یا راهکاری جز مذاکره را بلد نیستند. اقدام رهبری تصحیح  مجموع چند ماه محاسبات طمع انگیر مقامات آمریکا بود و این مساله اقدام کمی نیست و در آینده بیشتر نیز ابعاد آن نمایان خواهد شد.

ج: اینک توپ در زمین شخص ترامپ است! او تا انتخابات دور جدید ریاست جمهوری آمریکا بیشتر فرصت ندارد. با این تفاوت که اینک علاوه بر رقیبان داخلی با رهبری معظم ایران نیز روبه رو است. جون ترامپ درحالی برای کشاندن ایران به میز مذاکره برای تبلیغات انتخابات دور دوم ریاست جمهوریش نیاز دارد که اینک این ایران است که این نیاز را می تواند به گروگان بگیرد! ترامپ می تواند احمقانه به مسیر فشار و التماس برای مذاکره ادامه بدهد ولی خوب می داند که دیگر گذشت زمان به نفع او نخواهد بود و این یعنی اینکه بازی متفاوت شده است ... حداقل تفاوت این بازی برای ترامپ در داخل این کشور این این است که وعده "برجام بهتر" برای افکار عمومی آمریکا در ایام انتخابات و همچنین برنامه محوری سیاست خارجه دولت اول ترامپ با قاطعیت رهبر ایران شکست خورده و این بزرگترین شکست سیاسی ترامپ در چهار سال اول ریاست جمهوریش خواهد بود.   

*مدیر مسئول جهان نيوز
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
امام راحل در سال 62 خطاب به رئیس جمهور مستکبر امریکا فرمود : " رئیس جمهور امریکا گفته که ایران ما را تحقیر کرد . این اول کار است ایران تا اخر شما را تحقیر خواهد کرد " . خداوند عزیز مقتدر را شاکریم که به وسیله عبد صالح و عزیز و مقتدرش ایت الله خامنه ای راه مقدس امام در تحقیر و تضعیف استکبار جهانی بزرگ همچنان موفق و پر شور ادامه دارد .
سعیده
یکی از خصوصیات ولی فقیه شجاعته اینکه امروزه آقا اینطور ترامپ رو تحقیر میکنه بخشی از همون جنبه شجاعت ایشونه . دست خدا بر سر ما خامنه ای رهبر ما
Iran, Islamic Republic of
....
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
اگر برجام نبود اکنون دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود و میوه مقاومت را می چیدیم و شیرینی این پیروزی 100 چندان دلچسب تر بود.
Iran, Islamic Republic of
والا نخست وزیر ژاپن که چیز دیگه ای تعریف کرد...
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
...
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
تواین سرزمین وطن فروشی نوبرنیست
اگر همه پشت سر آقا بودند طعم عزت رامی چشیدند...
والا اوباما هم چیز دیگری را تعریف کرد: " اگر ایرانی ها با انتخاب حسن روحانی به میز مذاکره بر نمی گشتند، به دلیل عدم همراهی بیشتر شرکایمان در تحریم در سال 2013 ، سازمان تحریم ها فرو می ریخت".
مسعود
Iran, Islamic Republic of
ژاپن مستعمره امریکاست از نخست وزیر ژاپن انتظاری بیشتر از نوکری کدخدا نباید داشت .
United States

صحبتهای خود حضرت آقا رو هم انکار میکنی!
...
سرور
Iran, Islamic Republic of
دست شما درد نکند.جدای از چند غلط ویرایشی و املایی متن خوبی بود.
United States
احسنت کاکو مهدی که واقعا شیرین و دقیق بیان کردی.
طیب الله
حلاوت پاسخ قاطعانه حضرت آقا رو شما رسانه های انقلابی هستید که باید تزیین کنید.
Iran, Islamic Republic of
ترامپ گیت اسم بامسمایی است
حامد شکور
Japan
آیت الله خامنه ی را خداوند عزّت بخشیده است جامعه ی اسلامی ایران و جهان اسلام باید افتخار نمایند با داشتن چنین رهبر با قوت و قلب مملو از حمایت خداوند لایزال.
دلارام
Iran, Islamic Republic of
دیگه لپ کلامو کیهان گفت موسی عصاراانداخت وسحرامریکاراباطل کرد
Iran, Islamic Republic of
خداوکیلی دلچسب بود.
بخصوص وقتی تصویر و صدای حضرت آقا هم منتشر شد.
Iran, Islamic Republic of
امام خمینی(ره):

پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما
آسیبی نرسد.

وقتی همه پشت سر مقام معظم رهبری حرکت بکنن آمریکا که سهله ؛ بزرگتر از آمریکا هم هیچ غلطی نمی‌تونه بکنه.
عمار
Iran, Islamic Republic of
حضرت آیت الله مصباح یزدی :حضرت آیت الله خامنه ای نعمت عظیمی دراین دوران هستندکه شکرآن رانمی توانیم به جاآوریم من همیشه ودرهمه حال دعاگوی ایشان هستم
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
کمی صبر و هوشیاری لازم است این موش(آمریکا) که ادای شیر را در می آورد تا چندی دیگر جان می دهد .
Iran, Islamic Republic of
فاصله کمی با فروریختن تحریما داشتیم ولی این غربگراها با برجام ترمز این پیشرفت کشیدن....
علی
Iran, Islamic Republic of
بعداز واقعه لانه جاسوسی وافتضاح طبس حضرت امام خمینی (ره) به این مضمون فرمودند دیگر کارتر باید برود یک شغل دیگر پیدا کند دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رای نمی آورد وهمین شد.مثل اینکه با این قاطعیت وهوشمندی رهبری هم باید به ترامپ تاجرباید گفت دور دوم ریاست جمهوری خبری نیست به فکر کاسبی دیگرباشد چون گاو شیر ده سعودی ها هم انشاء اله عن القریب توسط یمن شیرش خشک وروانه قصابی می شود!
Iran, Islamic Republic of
این ولایت فقیه بود که ایران را پس از 100 سال از اسارت انگلیس و امریکا نجات داد . این ولایت فقیه بود که بعد از انقلاب نگذاشت تجربه تلخ به انحراف کشیده شدن مشروطه و شهادت ایت الله حاج شیخ فضل الله نوری تکرار شود . این ولایت فقیه بود که در جنگ 8 ساله همه دنیا علیه ایران اجازه نداد یک وجب از خاک این کشور به دست اهریمنان عفلقی بیفتد . این ولایت فقیه است که توطئه ها و فتنه های پیچیده مثلث شوم عبری - سعودی - غربی و سگ هار انها داعش را به نحو معجزه اسا خنثی کرد . این ولایت فقیه است که عزت و کرامت و امنیت وسربلندی ایران عزیز و مردم بزرگ ان را در برابر عربده کشی مستانه شیطان بزرگ وعوامل منطقه ای انان حفظ کرده است .این ولایت فقیه است که اجازه نمیدهد اصحاب فتنه و قبیله اشرافی وابسته به نظام لیبرالیستی غرب انقلاب را به بیراهه ببرند .از این جهت دشمن از ولایت فقیه اینقدر هراس دارد و یقینا مترقی ترین و مهمترین بندهای قانون اساسی همین " ولایت فقیه " است .
Iran, Islamic Republic of
.....
Japan
متأسفانه سخنان رهبر انقلاب در ژاپان درست ترجمه نشده و کاملاً تحریف گردیده است و در این زمینه باید سفارت ایران در ژاپان پیگیر قضیّه باشد گرچه که مردم زاپان می دانند که صدر اعظم شان دروغ میگویند تاکه آبروی امریکا را حفظ کنند ولی شفاف سازی در این زمینه لازم است
Iran, Islamic Republic of
...
مهدی
Iran, Islamic Republic of
مرگ بر امریکا
لبیک یا سیدنا القائد
دوست
Iran, Islamic Republic of
تحلیل خوبی بود .
رضا
Iran, Islamic Republic of
....