سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - 24 Sep 2019
 
۰

شورش و اعتصاب دوباره مردمی در سودان

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۸
کد مطلب: 687429
حزب آزادی و تغییر و شورای نظامی انتقالی سودان نتوانستند در مذاکرات روز گذشته به توافقی نهایی برسند و به دنبال آن اعتصابات و شورش در این کشور ادامه پیدا کرد.
شورش و اعتصاب دوباره مردمی در سودان
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، پایگاه خبری عربی 21 گزارش داد: احزاب مختلف سودان در روز سه شنبه یک شورش و اعتصاب عمومی در کشور برقرار کردند. نیروهای آزادی و تغییر پیش از این شورای نظامی را تهدید کرده بودند که در صورت عدم انتقال قدرت در مذاکرات چنین اتفاقاتی رخ خواهد داد. ژنرال محمد دقلو معاون شورای نظامی انتقالی اعلام کرد که هرج و مرج امنیت را از بین می‌برد.

پیش از این شورای نظامی انتقالی و نیروهای آزادی و تغییر در عصر روز گذشته در نشست خود نتوانستند به یک توافق نهایی برسند.

نیروهای مختلف از جمله اتحادیه‌های اصناف و کمیته مرکزی پزشکان سودان وانجمن هنرهای تجسمی این اعتصاب و شورش را به منظور تکامل و تحقق اهداف انقلاب تایید کردند.

نیروهای موسوم به «دفتر الحضور الثوری» اعلام کردند که قصد دارند به این اعتصابات بپیوندند اما تاریخ آن هنوز مشخص نیست.

اتحادیه اصناف اعلام کرد که برای رسیدن به پیروزی، این دفتر، اعتصاب را به منظور تکمیل انقلاب آغاز می‌کند، مقدمات اعتصاب و شورش در حال انجام است و اینها برنامه‌هایی برای تکمیل جنبش انقلابی خواهد بود.

این گروه شورای نظامی انتقالی را متهم به تلاش برای ایستادگی در برابر انقلاب سودان و اهداف آن از خلال پیوستن به نظامیان شورای حاکمیتی کرد.

این گروه همچنین اضافه کرد که شورای نظامی انتقالی شرط گذاشته که شورای حاکمیتی باید با ریاست نظامیان باشد و اغلب اعضای آن را نیز نظامیان تشکیل دهند که این موضوع با شرط حزب آزادی و تغییر تطابق نداشته و محتوای سیاسی انقلاب سودان را منعکس نمی کند.

دفتر الحضور الثوری تاکید کرد که شرط نیروهای آزادی و تغییر تسلط کامل بر موسسات مدنی و ساختار آنهاست و ارتش باید از آن به عنوان یک وظیفه ملی حمایت کند.

شورای انتقالی و نیروهای تغییر درباره اختیارات شورای حاکمیتی، قانون اساسی، قوه مجریه، وظایف و اختیارات دوره انتقالی که سه سال ادامه دارد به توافق رسیدند، اما در ماهیت اعضای شورا و نمایندگان آن به توافق نرسیدند.

از سوی دیگر محمد دقلو معروف به حمیدتی معاون شورای انتقالی تهدید کرد که برای مقابله با آنچه هرج و مرج امنیتی می‌نامند از زور استفاده می‌کند.

طبق گزارش خبرگزاری سودان (سونا)، دقلو اعلام کرده که هرگونه هرج و مرج امنیتی در کشور را ریشه کن می کند.

حمیدتی با بیان اینکه برخی احزاب برنامه‌هایی برای ایجاد هرج و مرج طراحی کرده‌اند ، در ادامه اضافه کرد که ما آن‌ها را زیر نظر داریم و در امنیت و استقرار کشور تعارف نداریم.

وی همچنین اعلام کرد که نیروهای واکنش سریع با هرگونه اقدام خشونت بار و تحریف کننده مقابله می‌کنند.

شورای نظامی انتقالی و نیروهای آزادی و تغییر یکشنبه گذشته در خارطوم مذاکرات خود را از سر گرفتند، اما باز هم این مذاکرات به نتیجه قابل توجهی نرسید.

پیش از این شورای نظامی و ائتلاف معارضان درباره سه ساله بودن دوره انتقالی به توافق رسیده بودند اما اختلاف آنها بر سر ریاست شورای حاکمیتی و تعداد اعضای نظامی و غیرنظامی این شورا همچنان پابرجاست.

اعتراضات در خیابان‌ها و تحصن معترضان در مقابل مقر فرماندهی ارتش سودان همچنان ادامه دارد و معترضان خواهان انتقال سریع قدرت به دولت مدنی و مجازات عاملان قتل ده‌ها نفر در جریان اعتراضات هستند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *